Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

Мисля, че е време да се отвори и тази тема, за да е по-лесно на колегите ползващи тези невероятни сонари.
Предлагам тук да се задават и обсъждат въпроси свързани с настройките, монтажа и снимките снимани с тях.
Независимо, че нямам опит с тези сонари, съм прочел доста :fish8: и ще се радвам да помогнем на всеки затрудняващ се, било то с английското меню на инструкцията или с опознаването на функциите на сонара.

Поздрави и само големи риби :fish4: с тези сонари
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Булстарите »

Преди 2 дена излезе версия 2.5 за HDS gen.2 и. Gen.2 touch. Версия с превод ще е налична при дилърите ни до 1 седмица


New functionality for Lowrance SpotlightScan Sonar
New functionality for Lowrance SonarHub Sounder Module
New FUSION-Link compatibility
Improved redraw, pan and rotate performance with C-MAP Max-N cartography
Also, includes all features previously released in the 2.1-45.144 software update
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Emo-83 »

Още не мога да си обясня,как сонара показва температурата в горния слой....примерно 20 градуса и на 6-я метър 16градуса.Но съм щастлив,че термоклина ясно се отчита и вижда.
Другата екстра,която много ми допадна е наслагването на дъното с обикновенната сонда и структурата.Тогава точно виждаш и разбираш,това на дъното сом ли е или камик.
Хареса ми екстрата извън функциите за рибите с приборите,които показват....скорост,часове работа,оборотомер,моментен разход на гориво за коригиране и поставяне в най-икономичната скорост на лодката и ред подобни,които не мога да изброя по спомен.
Сонара е лесен и бърз за работа,като въпросителните с различните настройки при боравене с него...бързо отпадат.
Хубаво е,ако може всяка една по-важна настройка да се обяснява със клип,но е трудно за изпълнение и изисква време.
Одеве ме попитаха 2-рата карта с каква памет е добре да бъде!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Ralitex »

Аз ще съм май човека с най много въпроси. За сега искам да попитам как мога да си сложа карта с повече памет. Ако просто махна старата и сложа новата ще се изгуби ли някаква информация от сонара?
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

Няма проблем. Питай си на воля.

По принцип, част от информацията като запаметени точки (по спомен) се пази в паметта на сонара, но трасетата и записите от сонара който си създал са на СД картата.
Те могат да се прехвърлят с копи пейст от едната СД карта на другата с помоща на комп и кардрийдър(четец за карти)
Не знам обаче как стой въпроса със картата на Булстар. Може и да стане с копи пейст, но може и да не стане понеже може да има скрити инсталационни файлове, които не се виждат. Тук Булстар трябва да кажат как става.


ПП. Сега прочетох цялата тема за картата на Булстар и с копи-пейст от едната СД карта на другата ще стане. Пиши после за резултата и дали оправи левия и десния лъч на Структурното сканиране.
Последно промяна от mdesov на Нед Мар 02, 2014 10:21, променено общо 1 път.
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

Emo-83 написа:Още не мога да си обясня,как сонара показва температурата в горния слой....примерно 20 градуса и на 6-я метър 16градуса.Но съм щастлив,че термоклина ясно се отчита и вижда........
Отчитането на температурата на повърхноста и термоклина са ми ясни как стават, но как показва температурата на 6 или 4 метър нямам идея( даже не знаех, че има такава възможност)

Другата функция която ми хареса на мен е възможността да измерването на обекти от Структурното сканиране. По този начин ще знаеш сома видян на дъното или в страни от лодката колко е дълъг и дали си заслужава да го гониш :D :D :D :D
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Tomahawk »

Това за измерването на температурата в долните слоеве и на мен ми е интересно . Аз имам 1 ден работа със този сонар на бюро , един риболов и много изчетена литература и клипове и такава функция не видях . Следващия път ще разровя да видя наистина за какво става въпрос.
Има нещо друго което видях и ще е много полезно но немога да го намеря като екстра в сонара. Вероятно е заради картата ( видове карти ) . Та екстрата беше , на прозореца с картата да си настроиш с различни цветове дълбочините на язовира . Например от 18-25 да си го направиш с по тъмен цвят и така погледнато от горе ти показва из целия язовир къд е има такива дълбочини и не губиш време в обикаляне . Това за джига ще е много полезно защото като знаеш че риби дава от 18-24м и си настроиш картата да ти се открояват и отиваш да облавяш само тези места. :tup:
Тъй като не го намерих в менюто това , вероятно ще се покаже когато имаш правилна карта с нанесени данни за дълбочини а не само като контур и снимка ...но то си има време някой ден ще има такава карта. А ако някой е по запознат нека сподели как можем да се възползваме от подобна екстра.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Emo-83 »

Не само за джига Мирка и при кльонка е полезно,защото едните риби,следват другите.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от Ralitex »

Още един въпрос: На структурата кога се използва 455 kHz и кога 800 kHz?
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от zee »

mdesov написа:
Emo-83 написа:.....как сонара показва температурата в горния слой....примерно 20 градуса и на 6-я метър 16градуса....

".....как показва температурата на 6 или 4 метър нямам идея

Другата функция която ми хареса на мен е възможността да измерването на обекти от....D
Айде стига бе ..сериозно ли показва темп в дълбочина и размера на рибите?? да не бъркате нещо??
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
tvardi6kiqt
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 23:29
Местоположение: ТВЪРДИЦА,лятото на Жребеца
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от tvardi6kiqt »

Хубаво стана , че открихте тази тема :D
Сега и аз ще я чета постоянно и ще търся отговорите :wink:
Благодаря на БУЛСТАРИТЕ , за бижуто което имам - lowrance hds 7 gen 2
Дай на човекът огън и ще му е топло цял ден , запали човека , и ще му е топло до края на живота му.
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

800kHz e за по-плитки води. Детайноста при тази честота е по-голяма.
455kHz e по-дълбоки води.
В нашия случай за язовирите мисля че няма да има проблем да се ползва 800kHz
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

Zee за температурата в дълбочина не знам дали го показва. Прочетах го в поста на Емо, но за това, че можеш да мериш дължината на рибата съм сигурен. Тази функция е има само при Структорно сканиране. При екран бродбанд сонар и даунскан не е активна
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от mdesov »

Tomahawk написа:Има нещо друго което видях и ще е много полезно но немога да го намеря като екстра в сонара. Вероятно е заради картата ( видове карти ) . Та екстрата беше , на прозореца с картата да си настроиш с различни цветове дълбочините на язовира . Например от 18-25 да си го направиш с по тъмен цвят и така погледнато от горе ти показва из целия язовир къд е има такива дълбочини и не губиш време в обикаляне.
Това мисля, че го има само като опция на картите на Navionics, а функцията е Depth range Highlighting.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Всичко свързано с сонарите HDS 7,9-12 gen2 touch

Мнение от zee »

mdesov написа:...но за това, че можеш да мериш дължината на рибата съм сигурен....
Това е интересно - къде го видя или прочете за това ? а може ли една снимка как изглежда тази работа pls.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”