Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Снимки от картата на :
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 5&start=15
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Geo написа:.... Не забравяйте ,че рязкото изменение на скоростта води до различен крен,а от там и до некоректни записи.
При силен вятър и вълни грешката е голяма.При различно натоварване на лодката също.Не използвайте чужди записи.Кашата е гарантирана.
...

Бележката на Гео е съществена, наистина при рязко изменение на скоростта в записа се появяват драстични грешки.
Това не е болка за умиране. Влиза се в суровия запис (raw data) преди създаването на картата и с функцията "trace data"
се правят корекции като обикновено аз предпочитам да изтрия само грешните точки. Останалата част от трака все пак
ползвам,защото времето на вода е скъпо.
( В новия HELIX 10 SI Mega има възможност да се определят повече пин-ове за секунда, сиреч точките в трака
са по-нагъсто и при грешка,дори и да тръкна няколко ,все пак остават повече "добри" точки в участъка.)

NB! Предстои актуализация на AutoChart Pro и към този момент .acu файловете от autochart live записи
с генерация G2N все още не могат да се импортират в програмата. Затова включвайте успоредно с
autochart live и стандартния сонарен запис, от който без проблем можете да ползвате .son_1 файла
за картографиране.

В тази връзка съм любопитен,занимава ли се въобще някой с целенасочена направа на карти или
с Гео си говорим сами двамата? :roll: :)
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Споко Митак, има и други, които се занимаваме, ама не сме на вашето ниво, затова предимно черпим информация от теб и Гео, и сме ви благодарни, че споделяте с нас :tup:
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Привет, имам нужда от малко помощ от знаещите.
Втора година вече се пробвам да направя читави карти на яз.Жребчево и яз.Копринка /и не само на тях де/, но нещо нещата не вървят както ми се ще, картите са "омазват" все повече и повече - изобатите почват да се разминават много. Уж си имам репер и се стремя да въвеждам коректно дълбочината на всеки един сонарен запис, ама пак не се получава добре.
Питането ми е как да изтрия картите, които съм създал до момента, от картата Зеролайн, за да започна да ги генерирам наново и да видя дали ще се получат по-добре нещата. В кой файл и в коя папка се съхраняват генерираните до момента карти :roll:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

горан написа:Привет, имам нужда от малко помощ от знаещите.
Втора година вече се пробвам да направя читави карти на яз.Жребчево и яз.Копринка /и не само на тях де/, но нещо нещата не вървят както ми се ще, картите са "омазват" все повече и повече - изобатите почват да се разминават много. Уж си имам репер и се стремя да въвеждам коректно дълбочината на всеки един сонарен запис, ама пак не се получава добре.
Питането ми е как да изтрия картите, които съм създал до момента, от картата Зеролайн, за да започна да ги генерирам наново и да видя дали ще се получат по-добре нещата. В кой файл и в коя папка се съхраняват генерираните до момента карти :roll:
Не изтривай нищо от картата.Можеш да започнеш от начало и без да триеш.Ето как:
1.Отваряш картата z-line.В папката LkMaster се намира базовата карта на водоемите в Европа.Тук нищо не се пипа!
2.В папката AC се намират генерираните от компа карти.Те са в папка LkMaster.Тази папка има същото име,но няма нищо общо с папката ,където е базовата карта.НЕ ИЗТРИВАЙ НИЩО ОТ ТАЗИ ПАПКА!
3.Преименувай тази папка от LkMaster на 0LkMaster .По този начин лъжеш компютъра и сонара ,че имаш създадена карта.
4.Започни отначало да правиш своите нови карти .Те ще се записват в нова папка LkMaster,която ще се генерира сама след първия запис.
Ако нещо ти домъчнее за стара карта сменяш името ,като махнеш "0" отпред и готово.Не забравяй обаче,че не може да има две папки с едно и също име :roll: .Актуалната ще се казва LkMaster,а скритата с някаква цифра отпред.И така .....аз съм стигнал до цифрата 5 :)
Хайде успех... :tup:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Много благодаря за помощта , Гео.
Продължавам да дерзая ....
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Гео е много прав,че не е разумно да триеш стари записи, а е по-добре да си
ги "архивираш". Ползвам такива понякога да запълвам дупки или да
поправям грешки в новите си логове, ако разбира се, можеш да
определиш правилно дълбочината.

Картостроенето е голяма краста,но това е излишно да ти го
казвам на теб,нали!? ;)
Ето сега примерно, ми се върти мУхата как да намеря/ангажирам втора
лодка с грамотен колега, в която да инсталирам "стария" си Helix 10 SI
и да запишем двете лодки карта на голям язовир, към който имам
стратегически интерес , за два дни.
Това би коствало няколкостотин лева и два дни от времето ни, а
ползите от такава карта в дългосрочен план са огромни.
Май ми трябва повече работа за да не мисля за глупости. :lol: :roll:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Най-доброто време за карти вече приключи.По време на общата забрана ,когато по брега и на вода е пусто, е наи-добре.Пускаш лодката,въдици са в багажника на колата естествено,скоростта 7-8 км/ч,дистанция на записите около 50м /в по-равнинните у-ци до 100м/-за 8ч разходка 2000 дка карта.След забраната тролинг по същите места и евентуален ъп.Така е лесно,приятно и полезно.
На практика нещата не стоят точно така,но ако се придържате към горе казаното- ще ви се получи.
Очаквам изгледи от ваши карти на язовири,както и нещо реализирано с AC live
Мога да обработя ваши записи и да помогна при реализацията им.Записи направени по правилата могат да се обработят от мен и да получите карта на водоема.Достатъчно е да притежавате Z-line SD card ,на която да се запиши.
Приятни занимания.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Димитър Тодоров написа:Гео е много прав,че не е разумно да триеш стари записи, а е по-добре да си
ги "архивираш". Ползвам такива понякога да запълвам дупки или да
поправям грешки в новите си логове, ако разбира се, можеш да
определиш правилно дълбочината.

Картостроенето е голяма краста,но това е излишно да ти го
казвам на теб,нали!? ;)
Пазя си всичките стари записи, лошото е, че ако се сещате в началото на темата се пишеше, че Ауточарта сама прави корекции на нивата, ако се мине върху място от където си минавал и има разминаване в нивата на водата и имам над 200 часа записи, за които нямам репер.
Минава ми една идея как да не са безполезни тези записи, но чакам да чуя и вашето мнение по въпроса.
Примерно имам 10 часов запис от тролинг риболов, за който нямам репер и не зная каква е била дълбочината на водоема в дадения ден. Какво би станало ако генерирам карта само от този запис и отивайки на водоема да видя какво е нивото, което ми се показва на тази карта и какво е моментното ниво и така да добия представа какво е било нивото на водоема по време на записа /сравнявайки го на репера, който вече имам/. Ако повторя това упражнение за всичките си многочасови записи, за които нямам репер /това може да стане и за един ден с лаптопа в лодката/ и после вече да направя хубава карта с корекция в нивата за всеки отделен запис.
Другото, което може би греша, че аз не правя целенасочено картата, а записвам участъците, докато троля, като се стрямя да минавам през празните места по картата и да пресичам траковете, но това не винаги се случва в един и същ ден. Иначе целенасоченото правене на карта е просто доста трудоемко и финансово натоварващо упражнение.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Geo написа: Мога да обработя ваши записи и да помогна при реализацията им.Записи направени по правилата могат да се обработят от мен и да получите карта на водоема.Достатъчно е да притежавате Z-line SD card ,на която да се запиши.
Приятни занимания.
Гео, бих бил страшно благодарен, ако наистина имаш възможност да помогнеш с генерирането на карта от многото часове записи които имам, като естествено имам и нивата на репера ми за всеки един от тях. Вероятно там някъде също допускам някаква грешка :roll:
Примерно първото което ми идва наум е, трябва ли, като кача един файл и генерирам картата, след като я ъпдейтна да изтрия този файл преди да кача следващия, или не пречи че всичките остават в програмата :roll:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Прави записи на Копринка,Жребеца ти е в кърпа вързан. :D
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от горан »

Ако успея да оправя нивата, на записите без репер, Копринка е готов :wink:
Ingos
Мнения: 537
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 13:44
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Ingos »

Здравейте и от мен,
И аз като Горан се мъча да направя карта на няколко язовира. Последният ми запис е на Ивайловград. Имам проблем че на няколко участъка не се наслагва новата карта и от там се изкривяват изобатите. Ако направя "нова" папка 0LkMaster това означава че ще изчезнат и картите на другите язовири които съм правил и ще трябва да ги генерирам наново нали?
Има ли вариант информацията в зеролайна да се диференцира за да не се налага заради един грешен лог да се трият готови карти...?
Освен това предложението на Горан звучи смислено за следварително определяне на моментното ниво на даден запис, но това означава че за всеки нов запис за ниво трябва да правим нова папка нали (ако не могат да се трият картите).
Поздрави,
Костадин
feelin' frisky?

Brucia la terra...
Ingos
Мнения: 537
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 13:44
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Ingos »

Относно предложението на Димитър Тодоров съм 100℅ ЗА!
Даже бих предложил на Филстар за да си популяризира продукта си и да направи една кампания за записване на избран язовир/и като финансира разходите на 10-на лодки (например тук пишещите) които в рамките на един-два дни да запишат няколко язовира...
Самото събитие да бъде подходящо отразено, като се популяризират продуктите на Humminbird и да се обменят знания и опит между феновете на марката.
Поздрави,
Костадин
feelin' frisky?

Brucia la terra...
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Ingos написа:Здравейте и от мен,
И аз като Горан се мъча да направя карта на няколко язовира. Последният ми запис е на Ивайловград. Имам проблем че на няколко участъка не се наслагва новата карта и от там се изкривяват изобатите. Ако направя "нова" папка 0LkMaster това означава че ще изчезнат и картите на другите язовири които съм правил и ще трябва да ги генерирам наново нали?
Има ли вариант информацията в зеролайна да се диференцира за да не се налага заради един грешен лог да се трият готови карти...?
Освен това предложението на Горан звучи смислено за следварително определяне на моментното ниво на даден запис, но това означава че за всеки нов запис за ниво трябва да правим нова папка нали (ако не могат да се трият картите).
Поздрави,
Костадин
Ако има несъотвествие на няколко участъка,това означава,че има грешни записи.Обикновенно всички записи за определен ден са грешни.Най-добре е да се изтрият тези записи и съответната карта на язовир ще се коригира когато се направят коректно новите записи.Не е нужно да създаваш нова папка LkMaster.Така ще скриеш другите язовири,които си направил.
Всяка грешка се коригира като старите грешни записи се премахнат и на тяхно място се направят нови.
Ако в началото са допуснати много грешки,то е по-добре да се започне от начало.
Явно всички в началото грешим малко или много.Варианта да създадем "архивираща" папка 0LkMaster e когато тотално сме сбъркали и не знаем,кои са грешните и кои са редовните записи.Когато знаем къде е сгрешено,просто премахваме грешката.
Преименуването на папката LkMaster ще ви се наложи и ако правите карта на два водоема отдалечени на повече от 1000 мили.Така,че няма нищо смущаващо да си архивирате няколко папки LkMaster/0LkMaster,1LkMaster......5LkMaster/.Колкото повече папки имате ,толкова повече сте пътували по континента или сте грешили..... :lol: Аз стигнах до 5.Имам 5 варианта на Жребеца,на едната съм използвал оргиналната брегова линия,на друга съм създал такава с Google Earth,на трета участъците със сатки са елиминирани,на четвърта са картографирани и т.н.
Картата Z-LINE е достатъчно голяма за да си правим архиви.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”