Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Здравейте! Тъй като доста въпроси се изясняват в момента, отговорът на въпроса "На колко компютъра мога да инсталирам програмата?" претърпя известна корекция -

Отг.: На два компютъра – активационният код позволява инсталиране на програмата на два компютъра. Не е задължително програмата да се използва от един и същи човек на 2 компютъра, може да се ползва от двама различни човека. Ако те искат да ползват различни карти, трябва да се закупи допълнително Zero Lines SD.
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar »

Т.е. - не е необходимо да получавате друг активационен код. Този, би трябвало да Ви даде възможност да я инсталирате и на двата компютъра - в къщи и в офиса.


Относно другите въпроси:

= За точността на GPS-a имах предвид, че независимо дали уредът е с метрична система ако е закупен от Америка, работи само с определени сателити и в някои дни точността на GPS-a може да е доста ниска. Така че това може да е обяснение за излизането на траковете извън Z-линиите. Иначе след като е създадена картата нормално е да я показва по един и същи начин на двата уреда.
Друга възможна причина е ако сондата е на голямо разтояние от GPS-a. Не варвам това да е повлияло чак до толкова в този случай, но все пак в Settings е добре да се въведат данните за корекция на това разстояние.


= Относно очертаването на границите от Google Earth – изпробвано е и става.
Може да свалите няколко файла с инструкции от сайта на Humminbird, както и от сайта за България:

http://www.humminbird.bg/maintenance/

( за сега само на английски, но ако имате нужда от помощ в превода на определени пасажи, пишете ни )

Във файла: AutoChart Installation Guide на стр. 42 подробно са описани стъпките за създаване и използване на Z-line от Google Earth. Прочетете и пасажа за използване на създадени от потребителя Z-lines в дъното на стр.45.
Ако имате нужда от повече помощ, пишете ни.


= Въпреки, че информацията, която получихме от първите риболовци, използващи софтуера е че корекцията на дълбочината става автоматично, логиката казва, че това би било възможно само ако записите от 2 различни момента (с 2 различни водни нива) се припокриват. Ако двата трака обаче нямат общи точки, тази автоматична корекция е малко под въпрос.

Според инструкциите в същия файл (на стр.76) добре е когато се импортира нов запис да се въведе и корекция на дълбочината (В Tools>Setting>Tide correction). Измерена, може би, на избрана от нас контролна точка. Като можем да зададем и напомняне за такава корекция при всеки опит да импортираме нови данни за съшествуваща вече карта.

Това е засега. Като имаме повече информация пак ще пишем.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Използването на Google Earth за определяне на 0-левото ниво при мен сработи перфектно/Все още не ползвам Auto Chart ,a Reefmaster/.Но вглеждайки се в технологията на записа и конвертирането на записите не виждам особена разлика.Щом Ауточарта позволява използването на .kml файлове от Ърт-а,няма нищо по-добро да имате още една възможност за определяне на на 0-левото ниво.На мен ми харесва точно субективното определяне на тези граници,понеже имам поне 5000 ч. на този водоем и знам какво ми трябва и къде мога да направя компромис.Впрочем мисля,че това е най малкия проблем при картографирането на дъното.По-важно е как автоматично ще се корегира нивото и това което прочетох от поста на Филстар по-горе разбрах,че за да стане това е нужно да минем върху част от вече направен трак и там където се покрият кординатите на стария и новия запис ще се извърши корекцията на нивото на цялата карта.Това значи,че докато не настъпи корекцията ,записа не трябва да се запомня.Напротив трябва да се изтрие. В противен случай ще компрометираме участъка,който сме записали преди корекцията.
Получава се нещо от този род:
Изображение
Надявам се сравнението между двата софтуера за картографиране само да изчистят определени въпроси и в никой случай не се съмнявам кой е по-добрия :wink:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Според мен най лесния начин е да се направи един маркер на сонара възможно най близо до мястото кадето си вкармаме лодката но достатъчно дълбоко че като спадне да не остане на брега и си зписваме някаде моментното ниво ... при следващия излет или на другия ден ако спада значително само записваме разликата и след като се вкарва трака във софтуера на ПЦ да си вкарва нужния офсет + или - а корекцията на сонара би трябвало да става много бързо особено ако всеки вкарва лодката на любимото си място и има направени тракове там ... поне така мисля аз :!:
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar »

Абсолютно съгласен - точно това имах предвид като казах "на избрана от нас контролна точка".
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Моят репер е църквата :wink:
Опс,...издадох се :lol:
То пък кой ли се съмнява?
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Димитър Тодоров написа: -Записът на готовата карта е във ,,AutoChart data file (.acd) ,, формат.

* Трак-логовете са по-малки по обем,но не дават възможност да се картографира твърдостта на дъното,докато сонарното изображение е варианта за това.

Поздрави,
След 2-3 дена и нощи борба (заради един грешен лог каде съм писал със движение на глисаж :lol: )
.acd фаила се създава при импорта на логове тракове и др. може да е във SD картата или HDD зависи от къде е импортван, но даже после и да го изтриете не издялате ли цялата DIR AC то няма махане на грешната информация от създадената карта.
А от днес вече имам 2-3 контролни точки на кота "спиране на преливането" на яз. Ал. Стамболийски които ще ми помогнат да използвам и старите си логове събирани във времето но не са съобразявани със нивото на язовира :mrgreen: ... добре че когато пиша логове а то тогава и бия по някой друга точка - а и сонара пък пише дата - то със малко ровене ще хвана офсета за корекция при импорта 8) добре, че нощес не ги изтрих :lol:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Един нов up

Изображение
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Може достатъчно точно да се определи разликата в нивото и то да се корегира преди да се запишат новите тракове и без да си правиш репери.По този начин картата изглежда идеално и напълно коректно.
Изображение
Този участък е създаден на три пъти,като нивото е корегирано също толкова пъти през 40-70 см.
Не описвам метода,но за интересуващите се мога да помагам на лични.
Ако някой има създадена карта,при добро желание,може да пусне снимчица.А към средата на септември се надявам да ви пусна снимка на язовира с площ около 38 хил.дк.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей Гео,

Ето как изглежда един и същ интересен участък като 2D карта и като 3D изображение.
През летните месеци изоставих малко картографирането,но нека се захлади леко и ще възстановя тези си упражнения.

Ти все още на Рийфмастер ли си или вече работиш на Ауточарт?


Изображение

Изображение


Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Изглеждат супер нещата ти.Пожелавам ти по-вече свободно време за хобито,а аз все още работя с Reefmaster.Чакам някой да сподели как се държи нашия 798 с ауточарта и с удоволствие бих преминал на него.Много съм благодарен на VESTEL за софтуера,който ми даде преди 4-5 месеца.Така престоя ми на вода е толкова готин, колкото и на компютъра.Доста неща научих и картите ми стават все по истински и най важното ДОСТОВЕРНИ.По чуждите форуми инфото е доста оскъдно и все още всичко е в пожелателен характер.Явно материята на индивидуалното картографирането е или доста сложна,или просто хората не и отдават нужното значение.
Скоро се надявам да завърша Жребчево.На излет правя между 500-1000 дк. заснемане.Това отнема доста време,но си прекарвам идеално. Хубавото е ,че и на компютъра продължавам излета си след това.Така кефа е Х2 :lol: :lol:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Geo написа:... По чуждите форуми инфото е доста оскъдно и все още всичко е в пожелателен характер.Явно материята на индивидуалното картографирането е или доста сложна,или просто хората не и отдават нужното значение. ...

Предполагам,че не е толкова сложно,колкото трудоемко - отнема доста часове на вода
за да запишеш добре повечето си места, а и после,малцина споделят картите си.

Поздрави и наслука, :fish3:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от max »

Ето ви малко картография в реално време.
http://youtu.be/7hPpWsitVP4" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Иво,излиза ли ти добре SI картата? Явно аз някъде греша в записа или в обработката му,защото това изображение излиза кофти при мен? :roll:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от max »

Това е първото ми пускане на Onix 10 след последният ъпдейт с Autochart live, все още не съм пробвал Autochart Pro - то. Дойде ми преди седмица.
Това което виждаш е картографиране в реално време от сонара.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”