Въпрос за старичък сонар Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Въпрос за старичък сонар Humminbird

Мнение от todor471 »

Притежавам сонар Humminbird 400tx,искам вашето мнение за него.Имам го повече от 10 години,никога не съм го сравнявал с друг,защото съм ползвал само този. Чудя се дали не е време да го сменям,дали не остаря много.В интерес на истината съм доволен-за сафрид е 100 процента ефективен,за чернокоп на 80,понякога съм хващал риби без да има нещо на екрана,дали е нормално.Ползвам го само за море.
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Въпрос за старичък сонар Humminbird

Мнение от todor471 »

сонара е с трилъчева сонда която излъчва с честота 200кхц-по средата и два лъча отсрани с честота 455 кхц.Въпрсоса ми е дали е ефективна тази комбинация,четох че за море е добре да са два 50 / 200 кхц?
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Въпрос за старичък сонар Humminbird

Мнение от yavor_fish »

За нашето море 200kHz си е добре, като се има предвид малката дълбочина, на която обикновено ловим. Тъй като това е тесен лъч насочен надолу, той ни показва участъка, който най много ни интересува - точно под лодката. Другите два лъча помагат за откриването на риби в ляво и дясно, но не занам дали не става пълна лудница на екрана при по масова риба. Основният проблем на твоя сонар е малката разделителна способност на екрана 160x160.
За чернокопа е съвсем нормално трудно да се вижда на сонара(даже и при скъпите модели), когато са редки и дори единични риби на самото дъно. Понякога е въпрос на много фина настройка и отлично зрение. Проблем е, когато има добри пасажи, а не ги показва.
Ако решиш да се оборудваш с нов сонар, задължително гледай да е с GPS.
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Въпрос за старичък сонар Humminbird

Мнение от todor471 »

Май ще си карам с този засега,GPS си имам отделно,сега като попрочетох форума ми стана ясно че за морето е по добре да се изключва fish id,и тази година ще го пробвам така.
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Въпрос за старичък сонар Humminbird

Мнение от yavor_fish »

todor471 написа:...сега като попрочетох форума ми стана ясно че за морето е по добре да се изключва fish id...
Не само за морето, навсякъде.
При вертикален риболов на чепаре бих изключил и двата странични лъча. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”