Избор на мотор за конкретна лодка

Минава, големият кораб минава ...
yanush
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 10:59
Местоположение: на Дунава с.Бръшлен обл.Русе

Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от yanush »

От миналата година съм собственик на тази Изображение лодка.Бутах я с едно старо меркури 4,5 к.с. , но за съжаление постоянно нещо му има.Не мога да разчитам на него.Риболувам само по Дунава от тази година имам и румънски билет и ще риболуваме и при тях директно с лодката.(На отсрещният бряг рибата е винаги повече :lol: :tup: )Иска ми се нещо по ново м/у 6 и 10 к.с. четеритактово моторче. Гледах доста мотори не на живо но цените за втора употреба са отчайващи.Примерно меркури 6 коня на 7 години за 1700 лв ,че той нов 2300 как да дам 1700 за този мотор.Изискванията ми са относително лек (няма да стой на лодката,а ще се сваля и качва) и относително бърз.насочил съм се към 6 к.с. защото е лек и се надявам да ме придвижва относително бързо.Въпроса ми е към колегите,който са виждали тази или подобна комбинация лодка Тутраканска 6,5 метра с 6 к.с. мотор да споделят впечатления.
П.п.
Почти съм се отказал от " нов мотор втора ръка" най-вероятно ще е НОВ марката най-вероятно ще е Mercury.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от Димитър Тодоров »

Виждал съм. Тази лодка върви добре с малък мотор,просто защото е "гребна" лодка,замислена е
да върви леко на лопати.Затова дилемата ти е 4-5 коня или 8 коня. Тези 6 коня за мен са "ни риба,ни рак". Ако ще плаваш по-далече или по-често двама,потърси един по-лек и надежден 8 коня. Ако ще си основно сам и в близките 5-7 км, потърси си пак така лек и надежден 4-5 коня.


p.s. И знаеш,предполагам,че за "риболуваш директно отсреща" все пак трябва да "вземеш митница" от близкото КПП,не можеш просто да драснеш там и хвърлиш котва,освен ако не искаш
да си загубиш лодката и мотора.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
yanush
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 10:59
Местоположение: на Дунава с.Бръшлен обл.Русе

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от yanush »

Димитър Тодоров написа:Виждал съм. Тази лодка върви добре с малък мотор,просто защото е "гребна" лодка,замислена е
да върви леко на лопати.Затова дилемата ти е 4-5 коня или 8 коня. Тези 6 коня за мен са "ни риба,ни рак". Ако ще плаваш по-далече или по-често двама,потърси един по-лек и надежден 8 коня. Ако ще си основно сам и в близките 5-7 км, потърси си пак така лек и надежден 4-5 коня.


p.s. И знаеш,предполагам,че за "риболуваш директно отсреща" все пак трябва да "вземеш митница" от близкото КПП,не можеш просто да драснеш там и хвърлиш котва,освен ако не искаш
да си загубиш лодката и мотора.
Не, - вади се "Открит Лист" от тяхната гранична полиция - вече го имам в джоба си дава ти право да стъпиш и риболуваш от техния бряг без да минаваш митница .
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от Димитър Тодоров »

yanush написа: Не, - вади се "Открит Лист" от тяхната гранична полиция - вече го имам в джоба си дава ти право да стъпиш и риболуваш от техния бряг без да минаваш митница .

Благодаря за уточнението,ще го имам предвид.
Как се казва този "открит лист" на румънски,термина какъв е ,та да знам какво искам?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
yanush
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 10:59
Местоположение: на Дунава с.Бръшлен обл.Русе

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от yanush »

Ами изглежда ето така изглежда
Изображение
надявам се да се ориентираш.В Гюргево знам къде се вади,но бях с познат който говореше Румънски.Обърни внимание че има километри от до.Това разрешително е за Гюргево област - ако мога така да се изразя.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от gele kapaciteto »

Тая Тутраканка която си я взел , сме я яздили 3ма по 120 кг + багаж ядене и пиене за 3 дни - доволно си вървеше с 6кс 4т ( имах Джонсън 2006г ) нема ядове около 23/24 км .
Понеже и знам вървенето не съм сигурен че по големите мотори ще вдигнат кой знае колко по висока скорост ( по скоро да и се вдигне носът повече )
Но както си решил да дадеш 2300/2400 лв - що не си вземеш една Селва Наксос 15ка 2т - чисто нова за същите пари :roll: 32/35 кг е и нема ядове да я разнасяш насам-натам
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
yanush
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 10:59
Местоположение: на Дунава с.Бръшлен обл.Русе

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от yanush »

Абе Не ми се дават 2-2400 ама със сигурност няма да дам 1500-1700 за мотор на седем -10 години който нов струва 2300 (с 5 год.гаранция).Ако това е дилемата вземам нов.В конкретния случай ми се иска колеги които са карали или возили на такава лодка да се изкажат.За двутактовата селва 7 - 10 кг.в повече са си много понякога ни се налага да ко мъкнем 100 тина метра.А и все ми се искаше нещо 4ри тактово тихо и икономично.
gele kapaciteto написа:Тая Тутраканка която си я взел , сме я яздили 3ма по 120 кг + багаж ядене и пиене за 3 дни - доволно си вървеше с 6кс 4т ( имах Джонсън 2006г ) нема ядове около 23/24 км .
Тази скорост ме устройва -най често ще сме двама на лодката и няма да е толкова натоварена.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от kosatkata »

Такава лодка съм виждал на язовир да върви с двама на нея и четиритактова селва-ямаха 4 коня със скорост 17-18км/ч. Такъв мотор тежи 22-23кг. По тежък мотор и повече коне визирам двуцилиндров четиритактов двигател 8-10 коня , който отива вече на тежест около 37-38кг. само надигат повече носа на лодката , не върви кой знае колко по бързо и като дадеш повече газ от половината от тежестта на мотора и от това че носа се надига , отзад почва да влиза вода.
Най добре е да се пробва. Но като че ли малък четиритактов до 6 коня ще е най добре. Или другият вариянт е 8-10 коня нещо леко двутактово , но според мен преди да се купи , си потърси да пробваш лодката с такъв от колега.
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от 5rko100v »

Ако аз имах този проблем -с такава лодка -бих си взел Parsun-2T-9.8 p.h=26-27 килограма -нов=около 2,200лв.,2 години гаранция,има сервиз,има части,а и почти всички части стават от TOHATSU-2T-9.8p.h.Аз карам с такъв мотор около 3 години и вярно,че моята лодка е JOHN BOAT-10 fout=3метра,карам с около 38-40 км.срещу течението на ДУНАВ и съм много доволен от разхода на бензин=окло 5л/ч.,тежеста, цената и все пак е нов мотор.Работи много тихо като като за 2Т мотор.Купих си тахометър=около 30лв.и по този начин оборотите /малките/ми са около 600 об.Е,това си е мое мнение и никой не е длъжен да се съобразява с него.а и какво толкова ми трябва-имам добра бърза скорост,добра ниска скорост,нов мотор /дребните неща около мотора си ги оправям сам....../.А тази тутраканка би се карала превъзходно с подобен мотор-около 10 к.с.-особено из ДУНАВ.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от milen_ilchev »

Тази лодка ще върви добре и с 6 и с 10 коня двигател. Въпроса е за какво ти трябва? Ако е за дълги преходи по-добре вземи 10 коня. Според мен няма нужда да е по-голям от 10 к.с. Още повече, че ще го носиш на ръка всеки път.
sharko1111
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 17:35
Риболов: see fishing
Местоположение: burgas

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от sharko1111 »

Колега yanush имам Genovo5k за продаване на 80часа 2012г ,ако та интересува на тел 0896351143 ,цената е перфектна.
zanev
Мнения: 73
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 10:30
Местоположение: Козлодуй

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от zanev »

не по-малко от 10-15кс ,2тактов ако ще го пренасяш! :idea: :idea: :idea:

АА,и мерси за инфото относно легалния риболов на румънския бряг! Даде ми тема за размисъл. Моля, да обясниш малко по-подробно какъв е реда! Може и на лични.
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от Ivak11 »

Имам същата лодка с 15 коня двутактов, невъзможно е да дам пълна газ. Мотора почва да топи задницата. Присъединявам секъм мнението на Косатката 6 коня 4 такта е перфектния вариант. Според мен при 8-10 коня 40 кг мотор пак ще топи задницата
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от didnik70 »

Не, - вади се "Открит Лист" от тяхната гранична полиция - вече го имам в джоба си дава ти право да стъпиш и риболуваш от техния бряг без да минаваш митница .[/quote]
Здравей колега !
Откритият лист (заедно с румънският риболовен билет) ти дава право да риболуваш в техни ВОДИ без да си взел "митница".Нямаш право да стъпиш на техният бряг (не по-малко от 4-5 метра от брега по думите на тяхната гранична).Да не се излъжеш да стъпиш на брега. :D
Поздрави и наслука ! :tup:
yanush
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 10:59
Местоположение: на Дунава с.Бръшлен обл.Русе

Re: Избор на мотор за конкретна лодка

Мнение от yanush »

Здравей колега !
Откритият лист (заедно с румънският риболовен билет) ти дава право да риболуваш в техни ВОДИ без да си взел "митница". Нямаш право да стъпиш на техният бряг (не по-малко от 4-5 метра от брега по думите на тяхната гранична). Да не се излъжеш да стъпиш на брега. :D
Поздрави и наслука ! :tup:
Вчера си бях организирал проба на лодка Тутраканка с мотор Ямаха 6 к.с. модел 2012 година.Празна с двама човека на борда нагоре по течението 11-12 км.в час.Надолу по течението 19-20 км.в час.Сега Дунава е висок и според собственика на мотора при ниска вода и по слабо течение нагоре ще се движи по добре.
Малко ЪП на темата за ОТКРИТ ЛИСТ ... Понеже от няколко места ми казаха,че и с него не мога да стъпя на румънски бряг реших да запитам нашата гранична полиция.Отговорът е Не Не можеш да риболуваш от техния бряг АКО не си минал Преди това през митница.Можеш да риболуваш в техни води можеш да се вържеш за чукан на техния бряг и да риболуваш,но ако стъпиш на брега си за санкциониране.Съжалявам Ако неволно съм подвел някого с предното си твърдение мен също ме бяха подвели.Но и дори и така мен пак ме устройва.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”