Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
bulgarian
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 0:40
Риболов: на куршум
Местоположение: софия/пловдив/бургас
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от bulgarian »

b_lomsky написа:
max написа: Диалетански обяснено цената на един акумулатор е право пропорционална на теглото му :) , колкото и повърхностно и "простовато" да звучи по тежките батерии са по скъпи (ако разбира се не говорим за хай тек производство щото там е обратното :) ).

Може ли конкретен модел от хай–тека, да е възможно най-лек, а в същото време издръжлив ?
http://www.torqeedo.com/en/products/bat ... 03-00.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от max »

Vangelis84 написа:105ач Троян е 25кг ... тягов! 130ач Троян е 30кг... какви изводи да си правим сега? :D

http://akumulatori.bg/230/Product/286/Trojan%20130Ah%20(20h" onclick="window.open(this.href);return false;)%20105Ah%20(5h)%2030XHS#info
http://akumulatori.bg/230/Product/285/Trojan%20105Ah%20(20h" onclick="window.open(this.href);return false;)%2085Ah%20(5h)%2027TMX#info
Според мен Троян е 31 кг., а банер и т.н. са около и под 27 кг. , изводите сам си ги прави :)
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Не пиши за Банер ... нали коментира декатлонския акумулатор ... а той е 29.4кг при 110ач и значително по-малки размери от 130ач Троян, който пак е 30кг .

Ето и полутяговия на Монбат Монолит Пауър ...125ач 30.3кг.
http://www.12v.bg/product/438/akumulato ... -ah-r.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от pino »

b_lomsky написа:
max написа: Диалетански обяснено цената на един акумулатор е право пропорционална на теглото му :) , колкото и повърхностно и "простовато" да звучи по тежките батерии са по скъпи (ако разбира се не говорим за хай тек производство щото там е обратното :) ).

Може ли конкретен модел от хай–тека, да е възможно най-лек, а в същото време издръжлив ?
Предполагам, че колегата под хай-тек не е имал в предвид оловен акумулатор, а литиев.Примерно подходящ за целта е LiFePo4.Такъв 100Ah тежи 14 кг. и струва около 1000лв. + задалжително още 100-тина лв за зарядно и BMS.Предимството му е, че има мн. по-дълъг живот и 2000-3000 цикъла заряд-разряд.
Ocean Kayak Torque
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от max »

pino написа:
b_lomsky написа:
max написа: Диалетански обяснено цената на един акумулатор е право пропорционална на теглото му :) , колкото и повърхностно и "простовато" да звучи по тежките батерии са по скъпи (ако разбира се не говорим за хай тек производство щото там е обратното :) ).

Може ли конкретен модел от хай–тека, да е възможно най-лек, а в същото време издръжлив ?
Предполагам, че колегата под хай-тек не е имал в предвид оловен акумулатор, а литиев.Примерно подходящ за целта е LiFePo4.Такъв 100Ah тежи 14 кг. и струва около 1000лв. + задалжително още 100-тина лв за зарядно и BMS.Предимството му е, че има мн. по-дълъг живот и 2000-3000 цикъла заряд-разряд.
Абсолютно.
Някой по нагоре беше пуснал линк към сайта на Торкедо. Акумулатора на един от масовите модели е вграден в самият двигател. Мислен е точно като основен двигател на ток само дето е скъпичък :) ше чакаме да го пуснат в декатлон :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
Valio Ludoto
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 18:19
Риболов: Тролинг, спининг и подледен
Местоположение: Мордор (София)
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Valio Ludoto »

Vangelis84 написа:... съдържанието не, а всъщност то е важното.Предполагам, че за всички, които предлагат полутягови акумулатори ... нещо с 2г гаранция на около 20% по-ниска цена ... и с 30дни тест период ... сигурно е дразнещо. ..........Ценообразуването на една стока не е само на база материали ... при батериите точно цената на съдържанието винаги е много далече от крайната пазарна цена.По-важно е каква производствена линия имаш и колко големи пазари... защото е едно да имаш цех за 1000 акумулатора на месец ... и друго е да правиш 100 000 на месец.Излишно е да го обяснявам на вносител... :D Просто се съмнявам като отвориш един Банер полутягов да се различава много от въпросния полутягов, който предлагат Декатлон.Каквото съм си взел от Декатлон до този момент ... не ме е разочаровало по отношение качество... а не малко неща съм си купил от там.Не виждам защо да не пробвам и акумулатор от тях...
Аз се опитвам да му дам компетентен съвет......той ме обвинява че съм се дразнел...... жив да не бях........ а що се отнася до ценообразуването на батериите, изобщо не си в час колега, много си далече от истината, основна съставна част от цената е количеството и качеството на оловото вградено в батерията, изследванията и разработките на нови технологии и после всичко останало. Познавам го твоя само по кутията, как и защо, си е моя работа, знания, опит и преминати обучения, що се отнася до това дали Баннера ще се различава, от въпросния....повярвай ми, ще се различава, но ти няма как да го разбереш, и Монбат правят такива акумулатори, но когато вграденото олово е основно рециклирано и е поръчано с чистота на пречистване до 85 %....... а влаганото в Баннер, Варта, Trojan, е с чистота над 98%, повярвай ми Банера и с 5 кила да е по-лек, ще работи много по-дълго.
Пак ти казвам, най-добрата батерия за това приложение е VRLA, позволява по-дълбоки цикли на разряд, лесна зареждаемост- не си повишава толкова вътрешното съпротивление, 3 до 4 пъти по-издръжлива на циклична натовареност спрямо всеки един тягов или полутягов оловно киселинен акумулатор.
Поне като се интересуваш и задаваш въпроси, бъди подготвен да получиш и компетентни отговори, но с нагласата ти че се дразним и т.н. ............... започвам да се съмнявам, че си осъзнал че си се прекарал, та настъпваш в контраатака.Но доводите ти са безпочвенни.

А що се отнася до бензинов мотор, аз съм с 5 к.с. Евинруд, двутактов, двуцилиндров с вграден резервоар, мисля че тежи 17кг. харчи безбожно малко, и няма такива вибрации като при едноцилиндровите.
ТЕАМ Master Fishing
ivelin_1976
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 25, 2008 16:42
Местоположение: гр.Ямбол
получил Браво: 1 път

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от ivelin_1976 »

цитат на колега :D
миналата седмица на Монтана така ни хвана дъждът в водата, че докато излезнеме и вече беше спрял :lol: :lol.
Приятни емоции с новото оборудване.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Някой може ли да ми обясни защо за тролинг не се ползват байтрънар макари?С какво са по-неподходящи от тези само с преден аванс?

Иначе темата за акумулаторите за мен поне е приключена...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от promarine »

Vangelis84 написа:Някой може ли да ми обясни защо за тролинг не се ползват байтрънар макари?С какво са по-неподходящи от тези само с преден аванс?
За тролинг, според мен, най-подходящи са мултипликаторите.
По принцип, не съм вижадал сериозна макара със заден аванс. Под сериозна имам предвид макара с голям драг, подходяща за морски джигинг, попинг и изобщо предназначена за борба с по-сериозни противници. При тролинг /дори и сладководен/, се предполага, че може да се закачи доста сериозна риба. Не че не е възможно да се използва и макара със заден аванс, но аз не виждам смисъл това да се прави целенасочено.
....
www.plodex.eu
....
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Байтрънар с размер 6000-7000 няма ли да има драг около и над 10кг? Предполагам, че предния аванс поема тежката задача и като механика може би не се различава от тези само с преден аванс? Купих една макара на Филстар размер 4000 и тествах драга, който беше поне 7кг ... просто на 7кг ми се скъса влакното. Хареса ми макарата, обаче купих последната бройка ... и гледам има байтрънари на Филстар и се чудя дали да не взема един.Ето тази макара взех:

http://www.filstar.com/bg/%D0%9C%D0%B0% ... C.FD/2750/" onclick="window.open(this.href);return false;

И се чудя сега за байтрънара ... като гледам, че от него има и размер 6000 и предполагам ще има още по-голям драг от 4000 с преден аванс?

http://www.filstar.com/bg/%D0%9C%D0%B0% ... nner/2751/" onclick="window.open(this.href);return false;
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от quietriot »

Vangelis84 написа:Някой може ли да ми обясни защо за тролинг не се ползват байтрънар макари?С какво са по-неподходящи от тези само с преден аванс?

Иначе темата за акумулаторите за мен поне е приключена...
Защото предназначението им е да ловят риби със сигнализатори, не че не става, ама няма смисъл, големи тежки , сложни механизми , два аванса , два драга и атв се кара по асфалта, но не е това предназчението му .
Драга не е най важното в една макара , по важно е как сработва и доколко плавно се регулира, колкото е по фин, толкова по добре , никой не затяга аванса докрай за да ползва 10 или 20 кила драг преди да се счупи макарата, все пак затова е аванса , да не се счупим макарата.
Всяка една хубава спинингова макара размер от 4000 нагоре ще ти върши работа за тролинг.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от quietriot »

Vangelis84 написа:Байтрънар с размер 6000-7000 няма ли да има драг около и над 10кг? Предполагам, че предния аванс поема тежката задача и като механика може би не се различава от тези само с преден аванс? Купих една макара на Филстар размер 4000 и тествах драга, който беше поне 7кг ... просто на 7кг ми се скъса влакното. Хареса ми макарата, обаче купих последната бройка ... и гледам има байтрънари на Филстар и се чудя дали да не взема един.Ето тази макара взех:

http://www.filstar.com/bg/%D0%9C%D0%B0% ... C.FD/2750/" onclick="window.open(this.href);return false;

И се чудя сега за байтрънара ... като гледам, че от него има и размер 6000 и предполагам ще има още по-голям драг от 4000 с преден аванс?

http://www.filstar.com/bg/%D0%9C%D0%B0% ... nner/2751/" onclick="window.open(this.href);return false;
четейки предишната ти акумулаторрно/сонарна сага , очкаваш някой да те убеди че си направил превилния избор или да те обори, а ти да докараш от 10 кладенеца вода че си прав или бъркам??? :wink:
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

И къде прочете нещо такова в сонарната сага?Не ми е нужно потвърждение, че съм направил правилен или грешен избор ... избора вече е направен за нещата, които съм купил,има смисъл да се обсъждат преди да е направен.Нъкъде да съм питал за мнение на нещо купено вече от мен?Винаги се намира някой по форумите обаче, да ти обяснява колко си се прецакал... и те вкарва в обяснителен режим, който прераства в безсмислен спор. :lol: Просто ми е интересно защо не се ползват байтрънари... евентуално да прочета някакви по-обосновани аргументи за и против.Няма как да споря за макари след като до скоро съм ползвал само макари със заден аванс...и може би преди време някакви дърти руски макари с преден........ нито имам впечатления от байтрънар ... нито от мултипликатори. Ако обаче темата се разгорещи ... аз съм сигурен, че ще има повече аргументи и за и против различните типове макари.:) Чел съм теми за мултипликаторите ... обаче за байтрънар макарите нищо освен, че няколко човека споделиха, че ги ползват и предпочита... без повече подробности.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от promarine »

Основната функция на аванса е да сработва при достигане на определено натягане на влакното. Качествения аванс позволява плавно и прецизно регулиране на усилието на превъртане на шпулата и не променя характеристиките си при нагряване /от продължително скоростно развиване на влакното/.
Обикновено макарите със заден аванс изискват по-голямо усилие за да сработи аванса, а след сработването му охлабват напрежението. Аванса им не е и особено плавен, като в определени положения ту затяга, ту отхлабва.
При рязък удар на хищник на тролинг /особено на морски хищници/, когато пръчката е застопорена а аванса не сработи на очакваното усилие, което уж си проверил издърпвайки влакно, може да се скъса влакното или да се строши спининга.
Може и да има макари с добър заден аванс, на аз досега не съм срещал такава макара, с аванс който да ми хареса.
А иначе всеки си има предпочитания. В нета съм виждал клипче, как риболовец от лодка вади 20 кг туна на шаранджийски такъм /бейтранър макара с пръчка 3,60/. Няма пречка ако ти харесва, със същия такъм да тролиш и за пъстърва на Доспат, и за бели риби на Искъра, и за риба тон в Гърция...може да я ползваш и за слоу джигинг, както и за мач риболов на плувка,.. а защо не и за мухарски риболов. :wink:
....
www.plodex.eu
....
ivelin_1976
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 25, 2008 16:42
Местоположение: гр.Ямбол
получил Браво: 1 път

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от ivelin_1976 »

Читавите байтрънъри са поне от 200лв.нагоре, по мое наблюдение са по-тежки от алтернавния вариант с преден аванс. А когато се вкараш във филма да не сработи аванса, при преминаване от заден към преден ще разбереш защо не се ползват за тролинг.
За правилно подбран такъм /въдица-макара/ провери при какъв тест на влакната, какъв трябва е максималния драг на макарата. На твоята пръчка няма да е повече от 12lb-13lb!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”