Кой сонар?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Кой сонар?

Мнение от kff »

Колеги, риболувам по Дунав почти само шаран и имам питане към вас...
Кой е най- добрия сонар за изследване на дъното и подводни обекти на малки дълбочини в ценовия клас до 1000 лв.
Ако някой има мнение ще се радвам да го сподели с мен. Аз лично четейки технически спецификации се спрях на Lowrance Elit 7 DSI.Така ли е?
Благодаря!
bulgarian
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 0:40
Риболов: на куршум
Местоположение: софия/пловдив/бургас
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от bulgarian »

Защо бе колега какво му е на Елит 7 сонара, от ниско бюджетните това е едно от най-добрите предложения, аз лично щях да му пиша да погледне Елит 5 серията и какво като е за р. Дунав да не би като е плитка река и да не става...В ю туб е пълно с руски и украински клипове, където на тяхните реки не по-плитки от Дунав масово са с HDS сериите...Ти лично какъв сонар би препоръчал за реката, дай да те чуем...
Аватар
tyofata
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2014 21:23
Риболов: Сом
Сом
получил Браво: 4 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от tyofata »

Нищо неразбрах от поста ти.За Емо незнам ама аз съм виждал неколко пъти Дунава и ловя с HDS.Та неразбрах какво за даунскена.До колкото разбрах колегата е шаранджия и иска да изследва дъното като меко,твърдо,тиня,камъни,дървета.Незнам с кво друго освен с даунскена и цветен сонар може да го направи(за тия пари).А това с оглеждането на местните с какво ловят ме разсмя искрено.
Роден да оди за риба, а они ме карат да работим!!!!!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от lubobg »

Интересна тема се е заформила.
Момчето ясно е написало че става въпрос за шарански риболов.
Там се гледа релефа и и евентуално тинесто,меко дъно.
Може да се види със всеки сонар.
В съвременните филми с шаранджии никой не ползва сонар.
Мястото се оглежда с камера за подводно виждане и така.

Тия камери не струват това което бяха едно време и са достъпни за почти всеки.

Какви са тези снимки със сомове?Изобщо не става дума за сом.
Къде видя по филмите такива неща не знам.




Ще завърша като цитирам вносителя на Лоранс за България-г-н Николов
Който в едно друга тема, която стои във форума, ясно каза:

В България ДСИ сонар се използва основно от гмуркачи,риболов на попчета,джиг.
Там му е силата пред обикновенния сонар.

Излиза че не знае какво внася и продава.Така ли?

Повече няма какво да напиша.
Всеки си има глава да мисли.
pflueger
Мнения: 172
Регистриран на: Чет Дек 11, 2014 20:29
Риболов: Shark

Re: Кой сонар?

Мнение от pflueger »

kff написа:Колеги, риболувам по Дунав почти само шаран и имам питане към вас...
Кой е най- добрия сонар за изследване на дъното и подводни обекти на малки дълбочини в ценовия клас до 1000 лв.
Ако някой има мнение ще се радвам да го сподели с мен. Аз лично четейки технически спецификации се спрях на DSI.Така ли е?
Благодаря!
Ако искаш да видиш дъното перфектно,то DSI-сонарите са твоя избор!Проблемът при тях е,че не показват добре рибите,особенно ако си позициониран стационарно над "мястото"! :roll: Според мен DSI -сонара се купува в допълнение на ОСНОВНИЯ!Основните сонари,които са насочени към виждането на рибите са 200кХц,200/83кХц за сладководна и 200/50кХц за морска води!Обсъждано е,но ако не ти е ясна разликата между кХц-те и ъглите при проникването през шумна среда,пак бих отговорил!За такива пари бих купил HDS серията или аналог на друга фирма!
ivelin_1976
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 25, 2008 16:42
Местоположение: гр.Ямбол
получил Браво: 1 път

Re: Кой сонар?

Мнение от ivelin_1976 »

Не знам защо никой не предложи на колегата например да си вземе Elite 7x CHIRP 83-200 и да приключат всички размисли и страсти?
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Кой сонар?

Мнение от max »

Ами за мен този тип риболов (шаранджииския) е непознат за това не смея да давам препоръки. Така както аз си представям нещата на колегата му трябва компактен , лесно преносим уред с даунскан за не много пари. Ако правилно съм видял спецификата то един модел като този

Изображение

би свършил работа. Цената му е само 580лв., има и черно бял вариант който е с 200лв. по евтин
Аватар
tyofata
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2014 21:23
Риболов: Сом
Сом
получил Браво: 4 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от tyofata »

Несъм сигурен за Elit 7 но при HDS може да наслагваш DSI върху основния сонар и става красота.Може да видиш риби в потънало дърво дори.Това с камерата го мани.Никой да не си купува подобна простотия.На сравнително бистър Дунав не на 5 на 3 метра ништо се невиди,неможеш да различиш ништо камоли да изследваш квото и да било.Това освен за чики рики в лодката и домашно пор.. за крив у. не става
Роден да оди за риба, а они ме карат да работим!!!!!
kasabinho
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Юли 13, 2010 9:03
Местоположение: Русе

Re: Кой сонар?

Мнение от kasabinho »

kff написа:Колеги, риболувам по Дунав почти само шаран и имам питане към вас...
Кой е най- добрия сонар за изследване на дъното и подводни обекти на малки дълбочини в ценовия клас до 1000 лв.
Ако някой има мнение ще се радвам да го сподели с мен. Аз лично четейки технически спецификации се спрях на Lowrance Elit 7 DSI.Така ли е?
Колега да не бъркаш Lowrance Elit 7 DSI с Lowrance Elit 7 HDI
ivelin_1976 написа:Не знам защо никой не предложи на колегата например да си вземе Elite 7x CHIRP 83-200 и да приключат всички размисли и страсти?
Много си прав въпреки, че колегата каза до 1000лв а 7-цата струва 1180лв.
tyofata написа:Несъм сигурен за Elit 7 но при HDS може да наслагваш DSI върху основния сонар и става красота.
Elit 7 CHIRP, има overlay на chirp и DSI.

Колкото до въпроса на колегата, аз бих ти препоръчал Elit 5 CHIRP за 870 лв или Elite 7x CHIRP за 1180лв. По този начин ще имаш по-голям конус и по-добър поглед върху рибите, а не само върху дъното и дърветата.

На мен лично 5-тицата ми идва твърде малка, особено ако реша да сплитна екрана.

Има вариант да минеш и само с Mark-­‐5x DSI 455/800 за 500 кинта, но ще имаш само Down Scan. Лично този сонар не съм го виждал и не мога да изкажа мнения - примерно дали забива често и т.н.

Колегата вносител на lowrance беше споменал някъде, че от септември ще има нови цени, така че не съм сигурен дали тези вече, които ти написах са актуални.
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Re: Кой сонар?

Мнение от kff »

Привет колеги!
Отсъствах няколко дни, сега отварям темата и с изненада намирам толкова много мнения, което много ме зарадва и ви благодаря!
Между другото изтървах си iphona в реката и може би ще отложа покупката но задължително ще взема до новия сезон. Тъкмо ще имам време да се подготвя теоретически.
От приблизително 10 годползвам Humminbird 5 серия еднолъчев на 200 MHz, който ми бе подарък и не съм го избирал. Вършил ми е работа но вече го намирам за остарял във всяко отношение. Недостатък е ниската резолюция и тесния лъч.
Виждам , че колеги доста добре познават особеностите на този риболов и вече вярвам, че ще избера подходящия. Предложението да се огледам какво ползват другите ме развесели искренно, ако беше толкова лесно нямаше да ползвам форума.
Искам да добавя , че за мен е най-важно структурата и релефа на дъното, като и подводни обекти, евентуални укрития. Държа на висока резолюция и широк лъч. Рядко риболувам на дълбочина по- голяма от 10 м,най- често 4-7 м. Това е Дунав...
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от Димитър Тодоров »

Един глас от мен за Хюми от серията 700 в комбо версия. През Ибейката излизат ползвани в добро състояние за разумни парички. Би могъл да разгледаш и моя (Хюми 798 ci si ),но трябва да почакаш малко,че съм разглобил мотора си за ремонт. Ако не бързаш с покупката за този сезон,вярвам ,че ще бъда на вода с лодката си в края на октомври.

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Re: Кой сонар?

Мнение от kff »

Разглеждах Garmin echo 551dv. Някой ползва ли го? Като описание ми харесва ...
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Кой сонар?

Мнение от vesko1234 »

kff написа:Разглеждах Garmin echo 551dv. Някой ползва ли го? Като описание ми харесва ...
Да. Ползвах го един път на язовир- виждат се ясно дървета, храсти и прочие на даун-вюто.
В тази тема има писано:

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 9&start=75" onclick="window.open(this.href);return false;

Дисплея е ярък. Аз го гледам от около метър и слънцето го пече в екрана. За нормалния сонар се вижда ясно, но ДВ трябва да се приближа за да видя всяка точица. Другия път може да пробвам с настройките за увеличение. Предимството пред лорънса е по-голяма резолюция, по-ярък дисплей, по-мощна сонда и по-голяма бързина и не забива.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Re: Кой сонар?

Мнение от kff »

Знаете ли дали има модел с DownScan и SideScan едновременно и дали се вмества в тази цена?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Кой сонар?

Мнение от promarine »

kff написа:Знаете ли дали има модел с DownScan и SideScan едновременно и дали се вмества в тази цена?
SideImaging определено няма да намериш в ценовия клас под 1000 лв /дори под 1500 лв/.
За DownScan бих препоръчал Lowrance Elite 4 CHIRP със сонда 83/200 & 455/800 kHz. При цена 599 лв, освен всички функции на Garmina, в случая ще имаш и GPS с карти на язовирите в България, река Дунав и Черноморското крайбрежие. Ще имаш възможност да си маркираш интересни точки /потопени дървета и др./.
....
www.plodex.eu
....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”