Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за морето

Минава, големият кораб минава ...
mirocomm
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 18:19
получил Браво: 1 път

Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за морето

Мнение от mirocomm »

Първо Честита нова година на всички :)
Измъчват ме напоследък някои въпроси, в скоро време като се постопли смятам да си подменям лодката. Изчетох доста форума, но не открих нещо подобно.
Та чудя се с този двигател каква лодка да избера - ще се ползва само от 1 човек и затова трябва да е лека и същевременно максимално бърза. В момента съм със Зандер 2.7 - 2010год, с надуваем под и дъно и двигател 6 коня Меркюри, и се движи може би с около 18 км/час максимална скорост при идеални условия в морето. Засега бях доволен но искам нещо малко по-бързо.
Спрял съм се на Зодиак кадет 285 fastroller, или Зодиак Кадет Аеро 310, или Бриг Динго 300W. И трите са с надуваем под, на първия кадет и кила е под високо налягане.
Само на Зодиак в спецификациите им пише максимална скорост съответно 32 и 36 км/час.
Максималните двигатели за тези лодки са 8 за 285 цата и 12 коня за другите две. Брига ме привлича най-вече с килограмите си - 26кг, а другите са по 35 кг - мисля че моята в момента е толкова.
Според вас коя ще развива по-висока скорост? Лесно ли се напомпват дъно и кил с високо налягане само с крачна помпа?
Благодаря!
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от sharo1 »

Мисля ,че не толкова килограмите са важни,колкото дължината...
По дългата лодка ще се движи по бързо.
И аз съм с Меркюри 6к.с. и бях със лодка 2,90м ,сега съм със 3,30м,с твърдо дъно и е над 60кг - направо лети ,а е с поне 10 кг по тежка от предната
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от gele kapaciteto »

Зодиак 3,10 кадет солид - никви надуваеми дъна :tup:
По широка е -1,60 и е 43 кг
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от svetoslav7704 »

Най бърз ще си с най-дългата,най-тясната и най леката лодка от изброените,ширината улеснява излизането на глисаж, но ограничава максималната скорост.И още нещо, поддаде ли надуваемото дъно моментално губиш скороста :?
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
mirocomm
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 18:19
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от mirocomm »

Кадет 310 с твърдо дъно е добре, но 42 кг не са ми по силите - като се сложат транспортни колела и оборудване и по пясъка как се влачи не знам.
Ами то излиза, че най-добре ще е 3.10 Аеро, или за 330 Динго или 300 Динго всички са надуваеми под и кил. Обаче този модел на Зодиак не излиза в сайта на производителя, явно е стар модел и може би вече не се предлага - виждам го само в един български сайт.
Ако не то коя от двете Бриг Динго 300 (26 кг и 153см широка) или 330 (31кг и 160см широка)ще е по-добре?
Зодиака е 155 см широк на 310 дълъг. На Бриговете балоните са само 40см обаче, не знам как ще са в морето. Лошото е, че на живо не съм ги виждал и не знам дъното им как е с каква форма.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от Tedo »

Тествал съм 6кс:
- с лодка 330см ал. дъно - сам 32кмч, двама - по 70-80кг 22кмч;
- с лодка 380см с ал. дъно - сам 28кмч, двама - по 70-80кг 24кмч;
Мотор - MERCURY F6M, а лодките - и двете ZANDER /не че има голямо значение за скоростта/...

Пробвал съм пак с 6-те коня лодка 360см с V-образно надуваемо дъно... Нямах GPS, но определено вървеше /глисираше/ добре... На надуваемо дъно според мен повече от 6кс няма смисъл. Един клиент имаше лодка Mercury 310 Air Deck и скочи от 6 на 9.9кс... Почти веднага си взе РИБ 360... Надуваемото дъно не е удачно за мощен мотор...

С крачната помпа не можеш да стигнеш до номиналното налягане на дъното. Трябва или ел. помпа 2-скоростна или ръчна помпа с високо налягане.

С транцеви колела съм дърпал лодка 360см с 2-тактов мотор 15 коня...Естествено не през плажа, а по утъпкан пясък... Според мен, ако си сам и теренът не позволява да се стигне до водата или да се ползват транцеви колела, вариантът е сглобяване /надуване/ на лодката непосредствено до водата. Една лодка дали е 30 или 40кг всеедно не е измислена да се пренася от сам човек в надуто състояние. Същевременно тези по 30 кила са направени от по-тънък материал и са по-уязвими на спукване...
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от svetoslav7704 »

Аз също мога да потвърдя, че за моя двигател 9.9кс,най-висока скорост постигам с лодка 330см алуминиево дъно.С 300см и 360см скороста е по ниска с 2-3 км ч.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от gele kapaciteto »

mirocomm написа:
Зодиака е 155 см широк на 310 дълъг. На Бриговете балоните са само 40см обаче, не знам как ще са в морето. Лошото е, че на живо не съм ги виждал и не знам дъното им как е с каква форма.
Колега , 1,60 е зодиака - голема разлика са 10 см
http://www.zodiacmarineusa.com/boat/8/cadet-310-solid" onclick="window.open(this.href);return false;
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
mirocomm
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 18:19
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от mirocomm »

Благодаря много за отговорите. Ами значи може би ще е 330 но с надуваем под и кил, просто килограмите са от голямо значение, малко съм слаботелесен :) Иначе задължително с транспортни колела, ще я държа постоянно надута, имам къде да я държа и си спестявам хамалогията до голяма степен. Явно с алуминиево дъно определено глисират по-бързо лодките, но може би мога да очаквам скорост от 25 км/ч при идеални условия от тази дължина 330?
Писали сме едновременно, 1.55 е Зодиак Аеро, солида си е 1.60 широк както казваш.
То и 3.30 Бриг Динго и той е 1.60 широк.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от КИРО »

Я пак огледай по-внимателно Брига. :wink:
mirocomm
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 18:19
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от mirocomm »

Ами не знам какво имаш впредвид, освен че цената е солена друго не се сещам :) Ако може конкретизирай, може и на лично, мерси!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от yankosan »

Соред мен няма и не се препоръчва такава...и скорост за такава лодка за морето ни :!:
Каво означава "идиялни условия" :?:
На месец-два веднъж-дваж :?: :roll: :lol:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от КИРО »

mirocomm написа:Ами не знам какво имаш впредвид, освен че цената е солена друго не се сещам :) Ако може конкретизирай, може и на лично, мерси!
По-качествена изработка от Зодиака.
Зодиака дето го показваш е топлинно залепен,Брига е с лепило.
Зодиака отдавна е Чайна производство,освен сериозните им модели,
Бриг са Украйна.
mirocomm
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Юли 12, 2005 18:19
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от mirocomm »

Мерси за отговора. Аз си помислих, че имаш нещо предвид в обратната насока.
Ами то май вече всичко е китайска работа, иначе за Бриг и аз четох че са канадска фирма и имат завод в Украина. На сайта им са написали, че теглото на лодката е без дъските за сядане и греблата, тоест може човек коректно да сметне, че например Динго 330 с нето тегло 31 кг, реално тежи към 40-42кг? Може би това е единственото нещо което ме кара все още да гледам и 3 метровия вариант, въпреки че скоростта ще падне, дано да не е с много.
На сайтовете на другите производители това не е уточнено. Аз обаче седя на балоните и дъските изобщо не ги слагам, а те тежат доста. Може би лодката е по-нестабилна така, повече се гъне, но не съм сигурен.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Моля за съвет за подходящата лодка за 6 кс 4т двг за мор

Мнение от gele kapaciteto »

КИРО написа:
mirocomm написа:Ами не знам какво имаш впредвид, освен че цената е солена друго не се сещам :) Ако може конкретизирай, може и на лично, мерси!
По-качествена изработка от Зодиака.
Зодиака дето го показваш е топлинно залепен,Брига е с лепило.
Зодиака отдавна е Чайна производство,освен сериозните им модели,
Бриг са Украйна.
Кире , аз имам спомен че от Зодиаците само Зуум е лепен с лепило , и въпреки че на транеца пише Франсе - по кройката си личи че е правена съсе ЯМ-овете на едно место .
Може ли да бъдеш по конкретен относно Китайската сглобка на Зодиак за кой модел говориме , и все пак ако може да се подплати с факти ще е в полза на много хора тук :tup:

п.п. Украинците много лъжат за дебелината на матеряла - аз им немам доверие , отделно нямат фейс на лодките ( лично мнение )
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”