Ел. двигател за тролинг?

Минава, големият кораб минава ...
ribok
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Мар 10, 2016 3:33

Ел. двигател за тролинг?

Мнение от ribok »

Привет на всички.

Някой има ли опит с използването на ел. двигател за тролинг?Кажете модел и става ли за пластмасови лодки?Къде се монтира?
Чувам слухове,че някакъв разбирко от Търговище, хвали китайска марка за 5-6 хил. лева.
Аз лично се "порових" малко и наи-доброто което открих е: 8к.с./cruser/transom mount/48V.Цената му е доста по-висока, а 48V изискват по-тежки батерии, и издръжливостта му е само 8ч при максимална мощност.
В ценовият диапазон 5-6 хил. лева, цъм набелязал тези на Minn Kota.
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Vangelis84 »

Човек какви са тия 5-6 хил. лв ... ел. двигател с който да постигнеш скорост за тролене можеш да купиш нов за сума около 10-пъти по-ниска.Погледни VariMax 55 който е с максимайзер... ще ти върши идеална работа.Взимаш един тягов акумулатор около 120ач и без проблем ще изкараш цял ден тролене.Има много изписано по темата, пък и много хора тролят с електрички...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от promarine »

Уточни колко е тежка лодката.
Ако е под 500 кг, си вземаш един MotorGuide Xi5, монтираш го на носа на лодката и с акумулатор 12V/120Ач тролиш цял ден (уточнявам, че става само за сладководен тролинг, тъй като за морски тролинг няма да ти достига скорост и ще ти трябва много по-мощен двигател).
Можеш да минеш и по-тънко, но този двигател е с GPS позициониране и предлага много удобства:
Можеш да го използваш вместо котва, да му зададеш посока и скорост, да запаметиш маршрут и да му зададеш да се движи само по него и много други...
Аз го ползвам много и за морски риболов. Често ловя на големи дълбочини (от 200 до 500м), където няма как да пуснеш котва а е важно да си на точното място и да не те мести течението или вятъра.
Също така върши отлична работа при тролинг на жива стръв, при което се изисква бавна скорост.
За риболов на кльонк на Дунав, го пускам да работи срещу течението и така дрейфа е по-бавен и резултатите са доста по-добри.
Изобщо този двигател има много приложения...
....
www.plodex.eu
....
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Тодор Василев »

Човека иска да похарчи 5-6к и сигурен съм че не е идиот а вие моментално му обяснихте че на му трябва трактор а волска каруца.
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Тодор Василев »

Моя съвет е да се разровиш за акумулатори вече има такива че 45ампера на 12 волта тежат по 1.5кг
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от promarine »

Тодор Василев написа:Човека иска да похарчи 5-6к и сигурен съм че не е идиот а вие моментално му обяснихте че на му трябва трактор а волска каруца.
Не разбрах само с какво е по-лош Motorguide за 3-4 к от Minn Kota-та за 5-6 к? Доколкото имам информация от хора, използвали и двата всички препоръчват Motorguide /по-икономични като разход на енергия и по-прецизни като GPS позициониране/.
За съжаление, когато купувах моя все още Motorguide не бяха пуснали моделите си и само поради тази причина съм с Мин Кота.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от promarine »

promarine написа:
Тодор Василев написа:Човека иска да похарчи 5-6к и сигурен съм че не е идиот а вие моментално му обяснихте че на му трябва трактор а волска каруца.
Не разбрах само с какво е по-лош Motorguide за 3-4 к от Minn Kota-та за 5-6 к? Доколкото имам информация от хора, използвали и двата всички препоръчват Motorguide /по-икономични като разход на енергия и по-прецизни като GPS позициониране/.
За съжаление, когато купувах моя все още Motorguide не бяха пуснали моделите си и само поради тази причина съм с Мин Кота.
А относно мощни извънбордови ел-двигатели един от лидерите на пазара е PARSUN, които произвеждат електрически извънбордови двигатели до 10 к.с. работещи на 48V. Цените им обаче наистина са космически.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от promarine »

Тодор Василев написа:Човека иска да похарчи 5-6к и сигурен съм че не е идиот а вие моментално му обяснихте че на му трябва трактор а волска каруца.
Не разбрах само с какво е по-лош Motorguide за 3-4 к от Minn Kota-та за 5-6 к? Доколкото имам информация от хора, използвали и двата всички препоръчват Motorguide /по-икономични като разход на енергия и по-прецизни като GPS позициониране/.
За съжаление, когато купувах моя все още Motorguide не бяха пуснали моделите си и само поради тази причина съм с Мин Кота.

А относно мощни извънбордови ел-двигатели един от лидерите на пазара е PARSUN, които произвеждат електрически извънбордови двигатели до 10 к.с. работещи на 48V. Цените им обаче наистина са космически.
....
www.plodex.eu
....
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Тодор Василев »

Май някои не чете
Човека търси двигател с мощност 8 конски сили :idea:
Цитираните фирми какво предлагат с такава мощност :shock:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от gele kapaciteto »

ribok написа:Привет на всички.

Някой има ли опит с използването на ел. двигател за тролинг?Кажете модел и става ли за пластмасови лодки?Къде се монтира?
Чувам слухове,че някакъв разбирко от Търговище, хвали китайска марка за 5-6 хил. лева.
Аз лично се "порових" малко и наи-доброто което открих е: 8к.с./cruser/transom mount/48V.Цената му е доста по-висока, а 48V изискват по-тежки батерии, и издръжливостта му е само 8ч при максимална мощност.
В ценовият диапазон 5-6 хил. лева, цъм набелязал тези на Minn Kota.
Колега - нищо лично , ама тегли една черта и си направи равносметка дали си струва :fish8:

И електричката за тея пари и една 8-ца ДВГ са горе долу едни кг.
Като шум - 8-цата на тролинг скорост почти не се ЧУЕ :wink: ; 200 см/3 разход дали има и 200 гр/ч .
Ако си си навил на пръста че требе да похачиш тея пари точно за електричка е едно , ама от Прагматична гледна точка не виждам никакво предимство в " ТЕСЛА-та " - естествено ако не те мързи да си пускаш и вадиш котвата :11:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от svetoslav7704 »

Няма предимства ,освен ако язовира не е забранен за двг,като яз.Тича например. :mrgreen:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Тодор Василев »

Имам клиенти в сервиза и те не са двама луди който искат и си слагат на колите нови катализатори.
И го правят не защото колите не могат да вървят без катализатор .Или пътуват в Европа и ги е страх.
Я па тая ква е.
ribok
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Мар 10, 2016 3:33

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от ribok »

Привет на всички.
Благодаря ви за изчерпателните обяснения, аз нямам опит с ел. двигатели и за това търся какъв да взема.
Лодката е около 200-250 кг и за мен е от значение какъвто и да е модела, да върши работа.Единственно ми трябва
да със remote conrtol или steering system, без значение къде ще е монтиран,защото облегалката ми е изнесена доста назад
и ще пречи.Разглеждал съм тези на Minn Kota i MotorGuide, но знаех, че освен всичките им екстри,и те могат да дадат скорост
за тролинг.

Колега "Promarine",прав си за "Parsun", но поглеждал ли си тези на "Torqeedo". Те наистина имат 'цената', но пък някои
модели са със бетерии,което спестява за акумулатор. При възможност ще доида да поговорим.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от promarine »

ribok написа: Колега "Promarine",прав си за "Parsun", но поглеждал ли си тези на "Torqeedo". Те наистина имат 'цената', но пък някои
модели са със бетерии,което спестява за акумулатор. При възможност ще доида да поговорим.
Да, немските Torqeedo са номер едно при ел.двигателите, предлагайки двигатели до 80 к.с. но при тях цените са брутални /поне за мен/. Според мен основният им плюс е в батериите, но затова пък не предлагат екстрите, които имат Мин Котата и Моторгайда.
....
www.plodex.eu
....
Valio Ludoto
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 18:19
Риболов: Тролинг, спининг и подледен
Местоположение: Мордор (София)
получил Браво: 2 пъти

Re: Ел. двигател за тролинг?

Мнение от Valio Ludoto »

Тодор Василев написа:Моя съвет е да се разровиш за акумулатори вече има такива че 45ампера на 12 волта тежат по 1.5кг
Те такова животно пък къде видя......защото звучи извънземно, дори Литиев акумулатор тежи повече от 1.5кг за 45 Аh. и моля означението за капацитет е Ah- Амперчас, ампер е съвсем друго нещо.
ТЕАМ Master Fishing
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”