Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Минава, големият кораб минава ...
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Здравейте, колеги, предварително искам да се извиня за некомпетентността си. Отскоро съм собственик на надуваема лодка Зодиак МК2 Класик 3.8м с алуминиево твърдо дъно. Лодката е произведена 2000г, но е използвана 7 седмици от предишния и собственик (Гюнтер). Изцяло окомплектована, както е купена от магазина,(документи,ремонтен комплект, гребла, пейки, транспортни сакове и т.н) като към нея допълнително са закупени и транспортните колела, които се монтират на транеца (напълно нормално имайки предвид името на предишния собственик). Като цяло състоянието и е неразличимо от нова, като изключим леко закъсно парче, което свързва транеца към единия балон (от горната страна). Изчетох доста и разбрах, че това е слабо място на този производител. Смятам, че ще успея да я залепя. Въпросът ми е за избор на двигател. Като цяло разполагам с доста ограничен бюджет и на първо време плавателните ми часове ще бъдат изцяло на гребла на къси разстояния с цел да свикна с поведението и (имам опит 5 плавателни часа с руска уфимка). Лодката ще я използвам само в сладки води (яз. Жребчево, яз.Стамболийски и яз.Ястребино). Нямам идея да троля с нея. Главно за нанасяне на въдици и джиг на яз.Ястребино. Моля за съвети за избор на двигател: мощност; електрически,двутактов или четиритактов (всъщност какви са разликите между двата по отношение на поведението във вода); с къс или дълъг ботуш трябва да е? Принципно високата скорост не ми е приоритет.
Благодаря предварително.
Поздрави
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Здравейте, изпадна ми една стара Yamaha модел p125a 8кс с проблем. Проблема и е че не стига ток до свещта. Според вас заслужава ли си да се заиграя да я реставрирам?
Поздрави
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Моля модераторите да заключат и преместят темата в раздел "Без отговор"
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от Anton_65 »

g_dobreff написа:Здравейте, изпадна ми една стара Yamaha модел p125a 8кс с проблем. Проблема и е че не стига ток до свещта. Според вас заслужава ли си да се заиграя да я реставрирам?
Поздрави
Колега,пишеш уклончиво и се сърдиш що не ти отговарят,за лодката разбрахме,но какво значи изпадна ми мотор....намери ли го,подариха ли ти го и т. н. щото ако си дал пари май не си струва да го реставрираш,щом не идва ток работата може да се окаже сериозна
поне може да пробваш на корпус без лула при дърпане идва ли искра,може също с друг кабел от бубината да пробваш същото и ако пак нема искра си търси тънка лайсна такъв дето има искра и ще си спестиш многооо нерви
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Мога да го купя за 100лв. Доколкото съм запознат този мотор се е произвеждал 70те години. Според моя майстор проблема е в бубината и няма проблем да се отстрани повредата. Въпроса е дали си заслужава толкова стар двигател да се ремонтира и дали ще ми върши работа или да търся нещо по-съвременно? Става въпрос за 12-15 излета в годината.
Поздрави
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от lubobg »

В повечето случаи "майсорите" твърдят че е нещо дребно.
Истината че ако може да се оправи с малко пари,досега да е направено.

След като проблема е диагностициран от къде ще вземеш друга бобина?
100лв. на вятъра са това, но ти си знаеш.
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от Тодор Василев »

Излетите еднодневни ли ще бъдат или по дълги.
Разстоянията които искаш да минаваш на ден какви са.
С твоя маистор му премерете компресията на тоя двигател.
Витлото върти ли се.
Едноцилиндров ли е тоя двигател. Имаш ли снимка на мотора.
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Точно до гаража на майстора ми има едим бубиньор, който може да я пренавие. Момчето, което продава двигателя няма лодка и съответно не го използва, но разбрах накъде биете, така че този вариант категорично отпада. Смятате ли, че един електрически двигател може да ми върши работа? Още повече, че няма поддръжка като на бензиновия и хамалогията при транспортиране отпада. Става въпрос за използване във затворени сладководни водоеми главно през лятото. Желания дневен пробег е не-повече от 2км.
Поздрави
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от Anton_65 »

g_dobreff написа: Още повече, че няма поддръжка като на бензиновия и хамалогията при транспортиране отпада.
Поздрави
а хамалогията при мъкнене на акумулатора от - до... помисли ли :?: има ефтини бензиновни работещи мотори,не знаеш като духне вятър и излезнат големи вълни какво става,особено с електричка :wink: минал съм ги всички упражнения,така че те съветвам да си вземеш работещ бензинов,пък бил и 2,5 кс. и ще ти върши повече работа,после ще мислиш за развиване към по голям и т.н.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от sharo1 »

Моля за съвети за избор на двигател: мощност; електрически,двутактов или четиритактов (всъщност какви са разликите между двата по отношение на поведението във вода); с къс или дълъг ботуш трябва да е? Принципно високата скорост не ми е приоритет.
Благодаря предварително.
Поздрави
Къс ботуш е за твоята лодка,земай нещо 4такта ,китаец 2,5к.с.за около 600лв ,не се занимавай със ел и др двутактови
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от g_dobreff »

Anton_65 написа:
g_dobreff написа: Още повече, че няма поддръжка като на бензиновия и хамалогията при транспортиране отпада.
Поздрави
а хамалогията при мъкнене на акумулатора от - до... помисли ли :?: има ефтини бензиновни работещи мотори,не знаеш като духне вятър и излезнат големи вълни какво става,особено с електричка :wink: минал съм ги всички упражнения,така че те съветвам да си вземеш работещ бензинов,пък бил и 2,5 кс. и ще ти върши повече работа,после ще мислиш за развиване към по голям и т.н.
Наистина не знам, и това е причината да питам по-опитните. Благодаря за съветите. Ореантирам се към бензинов двигател. Какви са разликите (конструктивните и принципа на работа са ясни) между двутактовия и четиритактивоя двигател.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от svetoslav7704 »

Някой от вас нанасял ли е въдици с бензинов двигател. :idea: Аз веднъж направих подобна глупост :cry: .2 километра на ден е смешно растояние дори за ел мотор.Аз преди да си взема двг съм минавал 15 километра на ден с електрическия.Един 55лб ел мотор е най добрия вариант за посочените цели.Ако ставаше въпрос за по големи растояния и тролинг нещата са различни.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от jagger1 »

svetoslav7704 написа:Някой от вас нанасял ли е въдици с бензинов двигател. :idea: Аз веднъж направих подобна глупост :cry: .2 километра на ден е смешно растояние дори за ел мотор.Аз преди да си взема двг съм минавал 15 километра на ден с електрическия.Един 55лб ел мотор е най добрия вариант за посочените цели.Ако ставаше въпрос за по големи растояния и тролинг нещата са различни.
+1 :tup:

Колега, за целите, за които искаш да ползваш лодката електричката ти върши перфектна работа.
Хамалогията акумулатор+двигател е същата, както и с бензинов. Само където нямаш разправии с масла, бензини, свещи и нам си още какво. Електричката за твоите цели - добър избор. Тиха, почти без шум, дърпа добре (нали няма да тролиш и глисираш?), сработва от раз само с едно завъртане на ръкохватката, лесна за транспорт, лека, няма масла мазнотии, миризми, бензин и прочие, няма свещи и прочие. С един зареден тягов акумулатор (подчертавам ТЯГОВ!), 55 Аh или 60 Ah нямаш проблем на 2-3 скорост да изкараш спокойно 15 км/ден. Уточнявам: Говоря за общо тегло на лодка+пасажер+оборудване до 150-160 кг. и за 30 либров ел. двигател с 55 Ah акумулатор.

Аз използвам от 8-9 години един Osapian 30 либри с надуваема лодка 3 метра, тежаща 25 кг. Плюс моята скромна персона 85 кг., плюс транец, плюс акумулатор 11 кг (55 Ah тягов на Бош), плюс такъми, плюс сонарче, сонда, гребла, биричка ... - общо тегло около 160 кг., на 2-3 скорост и кратковремено на 4-5 скорост изкарвам 7 часа излет без излизане от водата и изминато разстояние между 15-20 км. с едно зареждане на акумулатора. И няма шум, няма изгорели газове, с достатъчна мощност за затворен водоем тип язовир.

Ако избереш 55 либров двигател, горните цифри ще трябва да ги корегираш малко надолу, но пак ще постигнеш минимум 12-15 км. пробег/ден на 2-3 скорост. Като време - около 6-7 часа.

Ти сам си прецени. Мисля, че за внасяне на въдиците (а и не само) и за спининг в крайбрежната зона това е твоя избор.

И още нещо: Няма къс, няма дълъг ботуш. Рамото се регулира и за двата вида транец.

Препоръчвам ти или Osapian или Миникота. За либрите трябва сам да прецениш, според общата натовареност на лодката като сумарно тегло. При сумарно тегло над 160 кг., по-разумният избор е 55 либров двигател. Двигателите са пъргави и трябва плавно да се превключват скоростите от по-ниска към по-висока! Аз съм изправял моята с рязък старт от 1-ва на 5-та скорост вертикално. Едвам не се потопих. :oops:

Тук е мястото да напомня: Задължителен аксесоар - жилетка! Не го подценявай.

Мисля, че електричката е твоето решение.
Дано да съм бил полезен.
Успех.

p.p.: Седга видях, че лодката с алуминиево дъно тежи около 77 кг. Така че, мисля, че 55 либровия двигател с 60 Ah акумулатор е по-добрия избор.
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от Тодор Василев »

Колко ток харчи една 33 либрова мини кота на втора скорост като е потопена в вода. И на макс че ми стана интересно.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Съвети за нов колега в подфорум риболов от лодка

Мнение от svetoslav7704 »

7-8 А на 1скорост.9-10 А на 2 скорост.14 А на 3 скорост.20 А на 4 скорост и 30амр на 5та.Това за класическа електричка без максимайзер.Моята харчи 3.4 А при 4км/час :mrgreen:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”