Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Минава, големият кораб минава ...
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Колеги, ще си купувам колесар за новата лодка. Тя ми излезе златна, и още не е довършена, ама това е друг въпрос. Ако знаех, щях да си взема втора употреба, хем да видя какво ще получа за парите си, че и на значително по-ниска цена.

А сега към въпроса:

Скулова лодка, ЯЛ 4, дължина 4.60м, широчина 1,76м. Характерно за нея е, че кила не е по цялата дължина на лодката.

•Нов колесар, оторизиран производител, който няма проблем с регистрация в КАТ.
•От кой производител да си купя колесар?
•Кой модел? Давайте линкове към снимки и производители.
•Предимства и недостатъци?
•Какво да гледам?

Знам, че всеки от Вас се е сблъсквал с проблеми, но след като си е купил колесар. С Ваша помощ, аз и другите четящи колеги, ще се постараем да ги избегнем.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

От колега от форума, на когото вярвам в информацията:

•За нашите лодки е хубаво да се слагат 4-ри четворки, които са като люлки. Те автоматично центроват лодката и я държат в долната килова част, където тя е най-здрава.

•Лодката не трябва да лежи на килови ролки, които хем са кофти, хем цялата тежест отива върху тях. После блокират, чупят се и могат да ти прецакат лодката.

•Не трябва да има греда с регистрационния номер, която преди всяко влизане или тръгване да я сваляш и качваш.

•Колесара трябва да е с диодни стопове и номера от КАТ квадратен. После той се занитва на калника и така, отзад нищо да не пречи. Иначе при буря или вятър, лодката се бие в него при качване и хем си нараняваш лодката, хем си чупиш стоповете.

• Нормалното натоварване на лапата на теглича при натоварена лодка до 5м. трябва да е 15-20кг. Което предполага, че моста трябва да може да се мести, за да се направи правилен баланс на цялата "композиция“.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от milen_ilchev »

Колега, понеже си от Царево Георги Христов от СД "Стъклопласт" продаваше преди колесари. Такъв какъвто си описал трудно ще намериш, но може лесно да се модифицира. Сигурно знаеш къде се намира. Телефона му е 0888 239 687.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Благодаря за информацията, не знаех, че прави и колесари.
С Гошо Христов преди 25-30г сме работили заедно в завода. Като се върна в Бг януари, ще мина да видя какво прави.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Смятах сам да си правя колесаря. Дори си и купих главини. Но :
•няма да мога да го регистрирам, от 2012г не регистрират самоделки, няма технотест.
•цената на самоделно направен колесар е доста висока, отделно труда. Естествено, ако всичко купуваш и искаш да го направиш като "купешки". Ако правиш колесар, колкото лодката да не стои на земята, някои от материалите ще отпаднат.
По-надолу в поста всеки може да си направи сметката колко ще му струва направата на колесар.

Бях се изцепил, че за 2 колела искат много пари. Тук един колега от форума писа ориентировъчни цени. Копирам го без редакция:

Колега , цените като за 2 колела са малко СИЛНО изказване , ако може така да се нарече .
Да посмятаме малко а ????

100 кг рама ...............................................120 / 150 лв
Мост водоустойчив ......................................300/400 лв
Гуми с джанти 2бр .......................................140/ 160 лв
Калници 2 бр .................................................... 70 лв
Лебедка ..................................................... 60/150 лв
Стойка за лебедка ......................................... .....50 лв
Тава за светлини .................................................70 лв
Светлини ......................................................30/200лв
Раздвижни скоби 16 бр......................................6/8 лв /бр
Лапа ............................................................35/50 лв
Кабел ...........................................................10/35 лв
Поцинковане ..................................................1,20 на кг без ддс
2 курса до поцинковането отиване/връщане .............50 л/нафта / 100 лв
Ролки и стойки ................................................150/200 лв
Букси ..........................................................15/45 лв
Надник за 2/3 загубени дни ( майсторски ) х100лв.......300лв

Де....ба тея 2 колела
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Но да не се отклонявам от темата:

Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Казвайте Вашите предложения.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от milen_ilchev »

kiril_bulgaria написа:Благодаря за информацията, не знаех, че прави и колесари.
С Гошо Христов преди 25-30г сме работили заедно в завода. Като се върна в Бг януари, ще мина да видя какво прави.
С една забележка - не произвежда колесари, а продава. Не помня каква марка бяха, но цените му бяха добри.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от sharo1 »

kiril_bulgaria написа:Но да не се отклонявам от темата:

Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Казвайте Вашите предложения.
венитравелс
http://www.venitrailers.com/
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от kiril_bulgaria »

Тази компания за производство на колесари не я знаех, а като им разглеждам каталога са с добри продукти на пазара. Не са споменавани в рибарските форуми.

В понеделник сутринта ще им пратя едно запитване. Като съвет: да бяха направили едно номериране на колесарите, напр. Модел №1, Модел №2....., че моето запитването и техният отговор да бъдат точни. А не аз питам за едно, те ми обявяват цена за друго....А иначе сайта им е добре направен.

Лошото е, че няма обявени цени. Но визуално, колесарите са добре направени. Всеки колесар, от така показаните, ще ми върши работа.
http://www.venitrailers.com/index.php?tid=p&id=3

Царево е далече от София. Ако предлагат зимна отстъпка, както повечето фирми, съобразят се, че имам 150лв нафта за микробуса, може и да стане далаверата.

Забравих да пиша, че лодката е не повече от 250 - 300кг, айде да кажем 350кг с двигател и такъми в нея. Така, че колесар за полезен товар до 500кг до 5м лодка, напълно ме устройва. Това е и модела на колесаря, който по мое виждане е най-често използваният от аматьори рибари като мене. поне колесарите, с които идват хора от провинцията в Царево, Ахтопол, Китен. (Всичко, далече от морето, е провинция :D )

Колеги, нека темата да я направим образователна, не само за мене. Уверен съм, че много хора ще Ви благодарят за написаното от Вас.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от sharo1 »

Аз си закупих от тях,за гумена лодка 3,60м+екстри,лед светлини и пътека ,за 2000лв и съм доволен :tup:
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от Мънцата »

sharo1 написа:
kiril_bulgaria написа:Но да не се отклонявам от темата:

Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Казвайте Вашите предложения.
http://www.venitrailers.com/
Това е истината :tup:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от GE6_HUNT »

Привет колега,
Наистина най-добрия ти вариант е нов колесар. Казвам го, защото съм се сблъсквал бюрокращината по регистриране на колесар от Щатите. То технотестнове, криминални инспекции, опашки пред КАТ, ДАИ... и голяяямо чаканае.




kiril_bulgaria написа:•За нашите лодки е хубаво да се слагат 4-ри четворки, които са като люлки. Те автоматично центроват лодката и я държат в долната килова част, където тя е най-здрава.
Горещо ти препоръчвам колесар на ПЛАЗОВЕ. По този начин лодката ляга на максимално голяма допирна повърхност. Така по критичните места с дупки, където всичко подскача няма да има зони със свърх натиск, съответно зони с критично голямо претоварване и повреждане на лодката.
Нагледал съм се на достатъчно много прецакани лодки от всякакви модели ролки. Причината обикновенно е неправилно позиционирана ролка и/или леко разместване на лодката по пътя, но и самата ролка дори правилно поставена пак амортизира лодката в този участък с течение на времето, особено по дупки. Причината е, прекалено малката контактна площе на ролката с лодката, съответно на няколко точки се разпределя цялото тегло на лодката.
С плазовете такива моменти няма.
Проверено е!


kiril_bulgaria написа:•Лодката не трябва да лежи на килови ролки, които хем са кофти, хем цялата тежест отива върху тях. После блокират, чупят се и могат да ти прецакат лодката.
Така е да. Две водещи и една килова ролка са ти достатъчни.
kiril_bulgaria написа:•Не трябва да има греда с регистрационния номер, която преди всяко влизане или тръгване да я сваляш и качваш.
Да.
kiril_bulgaria написа:•Колесара трябва да е с диодни стопове и номера от КАТ квадратен. После той се занитва на калника и така, отзад нищо да не пречи. Иначе при буря или вятър, лодката се бие в него при качване и хем си нараняваш лодката, хем си чупиш стоповете.
Диодни стопове задължително.
Номера може да е правоъгълен, даже е за предпочитане, защото иначе стърчи много надолу и нагоре, където са критичните допирни зони съответно земя и лодка.

kiril_bulgaria написа:• Нормалното натоварване на лапата на теглича при натоварена лодка до 5м. трябва да е 15-20кг. Което предполага, че моста трябва да може да се мести, за да се направи правилен баланс на цялата "композиция“.
Да, дори и малко повече може.
Иначе става така:
Поздрави и успех!
bulgarian
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 0:40
Риболов: на куршум
Местоположение: софия/пловдив/бургас
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от bulgarian »

Tedo от форума продава колесари сайта му е колесари.ком
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от gele kapaciteto »

Да бъда честен - ял4 трудно може да се позиционира на плазове да не казвам невъзможно .
Ролките също ще са проблемни поради спецификата на дъното .
Ситуацията е много тегава , моето мнение е че колесара си требе да е поръчково изпълнение еле па ако че върти доста километри
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Колесар за лодка - от кой производител до/около 2000лв

Мнение от milen_ilchev »

Колега, колесарите се продават да го кажем в базово изпълнение. Можеш да си купиш още ролки и да ги местиш. Може да смениш светлините с лед. Всичкото по тях без основната рамка може да се мести и променя. Мисля, че ако е торсионно окачване 2000 лв.ще ти стигнат за това което искаш. Но ако е с амортисьори ще трябва да дадеш някой лев отгоре. Ако решиш някой да ти го прави ще влезеш във филм със регистрацията. Огледай какво се продава в Интернет. Говори с продавачите и ще намериш това което търсиш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”