Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Минава, големият кораб минава ...
boris2t
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Ное 27, 2019 9:55

Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от boris2t »

Здравейте,
имам надуваема лодка омега 300см и ми предстои избора на нов двигател, сега ползвам една реликва(Архимедес Пента 5кс), но ми идва малка за двама човека в лодката и багаж няма излизане на глисаж, а пък и е двутактова и на ниски обороти при тролинг не е от най-стабилните.
Та съм решил да си купя нещо, което хем да става за бързо предвижване, хем за тролинг. Спрях се на Геново 9.8 2тактов, защото все пак е нов мотор на цената на стара ямаха(до толкова ми стигат средствата), пък и съм чувал добри отзиви за тази марка. Въпроса ми е дали може за задържи ниска скорост (примерно 3км/ч) и как е нивото на шум(праен ход) спрямо марковите мотори с тези коне? Иска ми се да е 4-тактов, но ми се струва много тежък, защото всеки път се пренася до колата. Който има такъв мотор нека сподели :)
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от rsimeonov »

Колега здравей.Според мен трудно ,ще докараш тази скорост от 3км с двутактов мотор.Просто оборотите на празен ход са по високи.Около 1000,1200.оборота.Ползвал съм 15кс мотор,и под 4,5_ 5 км не е слизал.По надолу почва да гасне.Това на РИБ 3.30 и около 250 кг. товар.Поздрави.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от kriki »

Моторът е добър, лек и мощен.
Но не става за тролинг, ниските обороти не са много стабилни и скорост от 3км/ч трудно се постига. По принцип е възможно донякъде с правилна настройка на карбуратора, но не е като при 4 тактовите определно. Вибрацийте са също доста повече.
Тих е като за 2 тактов, но 4 тактовите са много по-тихи и пушат по-малко също.
Така, че в твоя случай скачай на 4 тактов (~34кг). Иначе 10 коня са си 10 коня ...
Fish friendly
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от kriki »

Между другото най-леките четиритактови 9.9 двигатели са на Selva., но не знам дали някой ги внася в БГ.
9.9 едноцилиндров 4-тактов, 181c.c. само 30,5кг.
https://www.selvamarine.com/en/products ... ranha-9-9/
Fish friendly
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от Станимир Бегов »

Ако имаш транцеви колела ,на ги вдигай.При мен с двутактов 8кс и3.4м надуваема лодка скороста на тихи обороти пада на 2.6км ако са спуснати.
boris2t
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Ное 27, 2019 9:55

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от boris2t »

Благодаря за отзивите колеги :) а иначе 9.8 достатъчен ли ще е за глисаж? 3м надуваема и двама човека около(70-80кг) + акумулатор и котва (към 200кг)?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за Геново/Парсън 9.8 к.с.

Мнение от promarine »

Ще глисираш без никакъв проблем с 200 кг.
....
www.plodex.eu
....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”