Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Минава, големият кораб минава ...
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от nkolev »

ruseff написа: Чет Яну 02, 2020 21:26 То сонара си има българско меню.Ама ми е трудно да боравя с него,например не разбирам как показва рибата страничното сканиране,непонятна ми е работата със картографа.Затова ше го кажа и тука де-ходя основно на Ивайловград,Кърджали,Студен кладенец и Доспат.Ако има колеги с такъв сонар,да му направим едно обучение нагледно на язовира със бира и пържоли,ше е най-благоприятно за "развитието на нацията".
Здрасти ruseff, от кое населено място си? Аз съм от Бургас, но тези язовири (особено Ивайловград и Доспат) са ми любими. На Доспат ходим само по Великден, но на Ивайловград през лятото на бивак. Сонара ми е Гармин ECHOMAP Plus 72sv, но менюто е подобно, дори моето е малко по-сложно. Както по-горе някои колеги обясниха е достатъчно да си пуснеш сонара без сонда (или със сонда в кофата - още по-добре) и в домашни условия да разцъкваш на топло пред телевизора, тогава ще ти се оформят конкретни въпроси и на тях може да се отговаря. Иначе съм съгласен да споделя малкото, което съм научил (това ми е втори ECHOMAP 72sv - първия нямаше "Plus" и съответно беше без тъчскрийн). Лекция по настройките е много дълго и не за всеки занимание, но на въпроси, доста хора ще отговорят. Първо гледане на "ю-тубата", после отваряне в "лабораторни" условия, и въпросите се изясняват, иначе лятото чак, (ако не си от Бургас или на близо). Менюто на Гармин е доста интуитивно и няма, какво чак толкова да се настройва, та ако разбираш английски (аз не го разбирам) сигурно ще ти е по-лесно. Много неща от менюто, все още не ползвам и картографирам без корекция на нивото, не съм се заял да го направя, но тази година всички язовири са паднали и ще ми се наложи, ако искам да си допълвам картите.
НДК
ruseff
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 30, 2019 18:58
Риболов: Тролинг

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от ruseff »

Здрасти,Колев,от Свиленград съм.Еми значи лятото,живот и здраве,ше пием бира.На Доспат правя по три-четири излета от по 7 дни в периода юни-септември-октомври.На Ивайловград съм целогодишно,само да не е много лошо времето.Сонара е много добър,в сравнение с това,което имах досега,просто ми идва малко сложен,като всяко ново нещо де.Големия екран е като телевизор,виждаш всичко,само трябва да знаеш какво точно показва.При страничното сканиране например не виждам риби-или аз не мога да го настроя,или ги показва като нещо друго,не дъги.С тоя картограф също се затруднявам,но кабелите му са фиксирани на лодката,и няма как да го сложа до ракията и салатката на масата вкъщи.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от Димитър Тодоров »

Можеш да си купиш допълнителен 'сет' кабели+куплунг, и само с главата, една батерия и 'сателити' , да
се упражняваш с техниката навсякъде. Не го ли сториш, още дълго ще гледаш умно. Тренировки трябват.

* При сайд имиджинга/страничното сканиране не се виждат символи на риби, а самите риби
и по-ясно - техните сенки. Според местоположението,размера,броя ,че и формата на сянката,
можеш да правиш изводи за вида на рибата и статуса й (активна, пасивна или някъде по средата).
А може и просто да няма риби в акваторията,която обхождаш, в повечето случаи е така.
Гледай повече видеа в Тубата, снимки на изображения и коментарите под тях, това също е поучително.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от lubobg »

Много се напъва да се гледат в Ю-туб.
Там има много глупаци.
Не знаеш на кого да вярваш.

На един му направих забележка даже.От тази до тази минута имаш "шум на повърхността"
В ръководството е обяснено на какво се дължи и как се отстранява.
Та "Герги" не може да си оправи сонара но тръгнал да "разяснава".

Митак на страйкъра НЯМА възможност за увеличаваш обекти на страничното сканиране както е при други модели.
Нещата се случват по друг начин!
Същото е и с настройките.В ю-туба има поне 7-8 клипа със заглавие " best setings" и една с една няма еднакви.
Сега ако те питам защо чирпа при традиционен сонар е ограничен до 19 градуса е много вероятно да не знаеш.

Затова имаш и опция върни стойностите по подразбиране.
С правенето на карта е същото.Освен провилно отразяване на нивото има и други неща за да е картата вярна.Иначе става мазало.
Понеже си с хъминбърд там термина ако се не лъжа е ZERO LINE.

Ако ставаше само с гледане кучето щеше да бъде месар. :D
ruseff
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 30, 2019 18:58
Риболов: Тролинг

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от ruseff »

Ма що клипове изгледах бре,ама нещо ....Най-добре е на язовира.Например влизам в това,къде рисува карти,инатискам копчето.На другия ден сутринта ставам,мъгла та се не вижда,ама нали имам картограф-паля мотора и по траекторията прямо в каньона.Е тва ме кефи.Без него си като кьорав.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от nkolev »

ruseff написа: Пет Яну 03, 2020 17:18 Здрасти,Колев,от Свиленград съм.Еми значи лятото,живот и здраве,ше пием бира.На Доспат правя по три-четири излета от по 7 дни в периода юни-септември-октомври.На Ивайловград съм целогодишно,само да не е много лошо времето.Сонара е много добър,в сравнение с това,което имах досега,просто ми идва малко сложен,като всяко ново нещо де.Големия екран е като телевизор,виждаш всичко,само трябва да знаеш какво точно показва.При страничното сканиране например не виждам риби-или аз не мога да го настроя,или ги показва като нещо друго,не дъги.С тоя картограф също се затруднявам,но кабелите му са фиксирани на лодката,и няма как да го сложа до ракията и салатката на масата вкъщи.
Значи лятото.
Телефона ми е 0888 606 208 Николай.
В събота на 04.01.2020г. вече бях на Ивайловград и според мен трябваше да коригирам около 2 метра (може и да греша).
НДК
mylinsky
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Апр 18, 2009 14:34
дал Браво: 1 път

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от mylinsky »

Благодаря за полезната информация от всички колеги.Успях да направя няколко риболова със него и се уча в движение :).Имам въпрос относно Картографа и по точно едни Т-образни черти около лодката.Та въпросът ми е: Дали тезе маркери си отговарят с зададеното разтояние на картата?
СНИМКАТА КОЯТО ДОБАВИХ НЕ Е ОТ МОЯ СОНАРЧЕ ЗАБРАВИХ ДА ЗАСНЕМА :) :)
...
20200113_095311.jpg
20200113_095311.jpg (81.7 KiB) Преглеждано 3830 пъти
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от promarine »

Т-образните черти са просто за ориентация, за да имаш по-ясна представа за мащаба на картата и съответно разстоянията около лодката.
На снимката е във футове, но можеш да си настроиш в метри. В сучая 120 фута са 36,6.
....
www.plodex.eu
....
mylinsky
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Апр 18, 2009 14:34
дал Браво: 1 път

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от mylinsky »

Да но ме интерисува разстоянието от лодката до края на тези линия,дали е същото което е зададено?
Примерно 30м на мащаба на картата,и съответно 30м от лодката до края на линията.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от lubobg »

Колега за да е правилно измерването има опция в картографа как да премериш точно растоянието от т. A до т.Б
Както ти е отговорил колегата това е ориентировъчно.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от горан »

Здравейте колеги, да се пробвам да посъбудя темата. Мина вече доста време откакто имате сонари Гармин с Garmin Quickdraw Contours. Вече трябва да сте наясно с това, как се чертаят картите. Отскоро и аз имам една девятка, но нещо трудно се справям с картографирането. Проблема ми е при начертан донякъде водоем, при промяна на нивото (покачване или понижаване) кои настройки се променят. Гледам, че има три възможности за промяна...
Моля, ако някой е наясно и има желание да сподели!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от lubobg »

От цял форум май само аз знам това онова.
Интересно къде изчезнаха форумните драскачи дето много напъваха да се гледат филмчета в Ю Туба.
Как некой не сложи един линк ей така за разнообразие.
Иначе е много добре обяснено в чуждите форуми.

Иначе масово се допуска грешка от хората поради не знание и затова не тегля карти лично аз.

Имаш една опциа дето се казва корекция кил - от там започни.
Сондата реално е на 50см под водата .
Второ е картата да се прави само на странично сканиране .Иначе картите стават прекалено голями.Така съветват специалистите.
Фактичиското отразяване на промяната на нивото е най критото нещо в БГ.
Да изчакаме тези дето ми убиват желанието да пиша да драснат и те няко ред.Или някой линк към Тубата.
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от sandista »

Здравейте!
Има ли карти на БГ водоеми за 7SV?
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Сонар GARMIN Striker Plus 7sv

Мнение от nkolev »

sandista написа: Чет Май 20, 2021 22:11 Здравейте!
Има ли карти на БГ водоеми за 7SV?
Здравей,
всички карти на гармин работят на SV, аз например съм за язовирите с карта ТОПО, и си работи прекрасно (като навигация е). Естествено няма дълбочините, освен линиите на терена, обаче така или иначе си ги чертая. Картата ми струваше около 70 лева, сега чувам, че дори били по-евтини.
Очертанията на водоемите са много точни (все пак е топографска карта).
НДК
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”