Въпрос за сонар

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
stamen
Мнения: 2265
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Въпрос за сонар

Мнение от stamen »

Имам един малко лаишки въпрос за сонар, моля помогнете. За сонарите които не работят с батерии, а трябва да се захранват от акумулатори, какво е изискването за самите акумулатори, какви милиампери да са и с едно зариждане колко работно време карат?
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Нямам идея,мога да попрочета и да пиша,но моя опит със сонарите винаги е бил свързан с ползването или на генератор или здрав алтернатор или поне 6 дълбокоразрядни акумулатора с които работи също и автопилот,радар,сонар,светлини...............Да чета или други ще се включват?
Go BIG or Go Home!
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Когато съм с ел.моторчето го включвам за акумолатора, а иначе ползвам суха батерия 7 амперчаса купена от Конрад.
Три дена ми изкарва, за повече не съм я пробвал.
По принцип сонарите имат защити срещу по-висок или нисък волтаж.
Аватар
nikofk28
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 19:35
Местоположение: Казанлък / Пловдив
дал Браво: 1 път

Мнение от nikofk28 »

Аз ползвам също суха 4.5Am/h за 10 излета напрежението е паднало с 1 волт [от12.5 на 11.5] . Батерията струва 12 лева и може да се намери в ъв всеки по-голя магазин за ел. компоенти.Успех
:) :) :)
Аватар
stamen
Мнения: 2265
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Мерси, вече съм наясно.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

колеги, какъв сонар ще ми препоръчате - да не е много скъп /докъм 350лв мах/

лодката е с транец, но предпочитам монтаж без дупчене...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Тук някои се занимаваше с акумолатори ако не се лъжа.От моя опит знам,че акумолатор на 12 волта е вече почти мъртъв.Стартови акумолатор е различен от дълбокоразряден,на стартовия питите са по тънки и дава повече начален ток,но при дълбоко разреждане се трошат докато при дълбокоразрядния питите са много по дебели и позволява да се разрежда доста по-ниско без проблеми.Дава по ниско стартово напрежение,но държи дълго време под напрежение.За тролинг мотори и въобще за слабо,но постоянно напрежение е добре да се ползва дълбокоразряден.Довечера ще ви пусна грозни снимки на това какво се получава като оплетеш конците с токовете.

По въпроса със сонара са се изписали много неща,но пак ще си го кажа.Най-добре е трансусера да е върховия за модела.Такива разни които са в лодката или се закачат на мотора или...........са боклук.Най-добрите изискват монтаж на дъното на лодката,но се иска дупчене,другите се монтират на транеца и на по-ниска скорост са добри.Каквото и да избереш,бъди сигурен,че е най-добрата сонда за модела.
Go BIG or Go Home!
Аватар
lz5bf
Мнения: 262
Регистриран на: Вто Ное 08, 2005 9:52
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от lz5bf »

Tedo-Като се видим да ти дам бутилката ще видиш как съм го решил въпроса с захващането на сондата на сонара за две минути с подръчни матриали уш времено :lol: Ицо
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

за сонар стават най-добре сухите акумулатори - има от 1.2 до 10-15Ач
те са дълбокоразрядни и не се развалят от разреждане... разбира се, най-добре е да се съхраняват заредени на 12.5-13.2V...

колека за бутилката не знам кога ще дойда, щото трябва да намеря и редуцир-вентил и т.н. :oops:
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Сонарите харчат около 130 милиамперчаса на дневен режим , или за 30 часа /10 дни х 3 часа/ харчи 4 амперчаса . Акумулатор със капацитет 7 амперчаса е напълно достатъчен , такъв ползвам и аз .. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”