Зарибяване с пъстърва

или форум за Catch&Release идеята.
gingerfish
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 18:42
Местоположение: Видин

Зарибяване с пъстърва

Мнение от gingerfish »

Здравейте колеги,
Наскоро ме осени идеята за зарибяване на една река или по-скоро участък от нея.Та в тоя ред на мисли бих искал да си отговоря на следните въпроси,с ваша помощ разбира се:
1.Кога е най-удачният сезон за зарибяване с пъстърва и редно ли е да се извърши сега(декември месец)?
2.Кой вариант е по-удачен балканка или американка?
3.Кой е размер е по-добър -повече дребни рибки или по-малко но едри?Така или иначе цената е на килограм мисля?
4.Как да предценя дали участъкът е удачен за целта?Смисъл на мен ми се струва,че е ,малко по-горе се събират няколко поточета и започва рекичката.Самата тя е бърза и камениста,все ми се струва,че става...
5.Не знам в момента има ли пъстърва,чувам противоречиви отзиви.Въпросът ми е ако няма такава,а аз пусна няма ли да попрецакам екосистемата и евентуално популацията на мренки и други рибки?
6.Ако взема новодомците от мястото където съм намислил,дали ще устискат към два часа возене без допълнително кислород?
7.Предполагам,че няма значение къде ще ги пусна те сами ще си намерят ''жилищен квартал''?
Благодаря предварително, на отзовалите се.Допълнителната информация извън тези седем въпроса, също би ми била полезна,понеже съм лайк по-отношение на пъстървата.
Единствено от нашата култура зависи ще има ли богати на риба водоеми,чиито бряг не прилича на сметище.Нулев толеранс за простаците и бракониерите.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Здравей колега,

Ще се опитам да отговоря на въпросите ти, доколкото мога:

1. Според мен най-удачно е да се зарибява в началото на лятото, веднага щом спаднат пролетните води и реката се установи в обичайното си русло. Причините за това са 2: първо рибките са по-малки, което е предимство (по-долу ще кажа защо) и второ през топлия сезон има повече храна и ще им е по-лесно да оцелеят.

2. И двата са удачни - зависи какво целиш. Американката е по-приспособима, по-бързо нараства и по-лесно се намира. Не се разможава и сравнително по-лесно се излавя. Балканката се намира по-трудно, но има известен шанс (не винаги) така създадената популация да се съмовъзпроизвежда - това последното зависи от куп фактори - няма да се спирам на тях сега.

3. По-дребните оцеляват по-трудно, но са по-малко "питомни", което е огромен +. Това увеличава шансовете като пораснат съвсем да "подивеят" :). Аз бих заложил на такива!

4. Трябва водата да е чиста, температурата сравнително ниска, дори и през големите жеги (до 20 C), реката да има бързеи, вирчета, укрития и най-важното - достатъчно кислород. Дъното трябва да е с твърд грунд и да има участъци с дълбочина поне половин метър. Твърдата вода е предимство.

5. Ами това може да се провери. Ако реката е "пъстървова" няма да прецакаш екосистемата. Но ако има мряна, то е сигурно, че пъстървата ще я поразреди.

6. Ако няма кислород всичко опира да температурата на водата в която пренасяш рибките и количеството рибки в единица обем вода. До 2 ч. може да стане, при правилно съчетание на по-горните фактори.

7. Все пак не е лошо ти сам да ги разселиш по-реката. Така вероятността повече рибки да оцелеят нараства.

Поздрави.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

ЗДрасти и от мен, аз ще ти кажа ние как процедираме:

1.Кога е най-удачният сезон за зарибяване с пъстърва и редно ли е да се извърши сега(декември месец)?
Обикновено го правим септември или началото на октомври.

2.Кой вариант е по-удачен балканка или американка?
Балканка, щото се размножава, а американката я приключват с червеите и толкова.

3.Кой е размер е по-добър -повече дребни рибки или по-малко но едри?Така или иначе цената е на килограм мисля?
Значи ние пускаме най-често рибки с дължина 2-3 до 5-6 санта, щото ни ги сипват карашък в чувалите. Оцеляват. Значи миналата година зарибихме две реки с такива рибета. И на двете места оцеляха и се развиха доста добре, като на едното нарастнаха много за година бяха станали около педя и отгоре, ама там има много манджа.

4.Как да предценя дали участъкът е удачен за целта?Смисъл на мен ми се струва,че е ,малко по-горе се събират няколко поточета и започва рекичката.Самата тя е бърза и камениста,все ми се струва,че става...
Провери какви трябва да са спецификациите на водата, за да се въди пъстърва, и след това мое да ги свериш с показателите на реката, ама не знам как да направиш замерванията. Другитя вариант е просто да опиташ. Ако досега е имало пъстърва там, значи няма проблем. Пъстървата по принцип вирее и на места, където на пръв поглред ни се струва, че не би оцеляла. Питай доктор Косьо тая година ги водих с Мънков на една река, където като пристигнахме и доктора вика - аз те мислех за сериозен риболовец, пък ти...ама като му удари първата балканка и си промени мнението за реката.

5.Не знам в момента има ли пъстърва,чувам противоречиви отзиви.Въпросът ми е ако няма такава,а аз пусна няма ли да попрецакам екосистемата и евентуално популацията на мренки и други рибки?
Тва не е ясно, ама има реки, където тези видове си съжителстват без проблем.

6.Ако взема новодомците от мястото където съм намислил,дали ще устискат към два часа возене без допълнително кислород?
Да, ама ще ги накараш да ти надуят чувалите с кислород, и трябва да ги возиш по ранина, когато е хладно.

7.Предполагам,че няма значение къде ще ги пусна те сами ще си намерят ''жилищен квартал''?
Взимаш чувала, отваряш го и пускаш - тука 4-5 рибки, там 4-5 рибки и така. Да не ги изсипеш всичките на едно място? Всъщност може и да няма проблем, ама...Вземи си един голям чирпак и ги греби с него от чувала, след което ги пускай във водата.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
gingerfish
Мнения: 84
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 18:42
Местоположение: Видин

Мнение от gingerfish »

Извинявам се,че толкова късно откликвам.Момчета,благодаря за озивчивостта!!!
Явно напролет ще стане тая работа.А,дотогава мога да постна някоя снимка на реката и да възобновим дебата.
Още веднъж,благодаря!
Единствено от нашата култура зависи ще има ли богати на риба водоеми,чиито бряг не прилича на сметище.Нулев толеранс за простаците и бракониерите.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

Ще имаш обаче грижи с намирането на зарибителен материал за съжаление ... дано да има някакво решение до напролет ...
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Ами освен и Аз да споделя малко личен опит и наблюдения :wink:
Най-добре наистина това да стане късна пролет или ранно лято . Добре е ако можеш да си намериш 5-6 см. балканки и не само защото се размножават , а и защото те имат най-силно развит инстинкт за самосъхранение още от малки :!: По-малък от този размер трудно оцелява , а по-голям има опастност вече да са привикнали към развъдниковата среда и също да не оцелеят :!: За места подбирай такива с камъни и не много силно течение . Задължително ги пусни на няколко места, а не на едно . Пускай ги постепенно , като вкарваш по малко вода в чувала/или съда/. И все пак направи всичко възможно да им осигуриш кислород докато ги пренасяш :!: Мисля че това е всичко най-важно, което трябва да знаеш :wink: А най-хубавото е че след това усещането е невероятно :D
Бай Делчо
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 20:38
Местоположение: София

Мнение от Бай Делчо »

Здравей,колега!Ние от клуб"Риболов с муха.."зарибяваме от94год.,та:
1-малките балканки са най-добри.5-6см.рибки е добре да се пускат
юни.Ако са 1000-1500 в чувал,оцеляват около 7-8 часа без проблем!
2-дали реката става-лично за мене всички реки стават,стига да не са
химически замърсени,или да няма отпадни води от свинеферма-те са
смърт!!!Във нашата гнила държава обаче никой не гледа балканка!
Тази година се говори за едни 300 000 бр.ще видим...
3-За първи път от 14г.чувам за"спец.скоба на чувала-10 лв."!!!Това е
463 начин за честно изкарване на пари,сигурно :twisted: :twisted: :twisted: Не се връзвайте на тези номера!!!Чувалите се усукват със обикновенна връзка от парцал,за
да не пререже найлона.Цената на една 1,5грама балканка е 10ст.,та
ка че 10лв. са сто рибки отгоре,колега!!!От все сърце успех,и евала!
Един ден и ние ще станем Словения,сигурен съм :D :D
SAPIENTI SAT!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”