Да пускам или не костурите?

или форум за Catch&Release идеята.

Да пускам или не уловените вече костури?

Анкетата свършва на Вто Дек 11, 2007 14:07

1.Да
25
30%
2.Не
53
63%
3. Нямам мнение.
6
7%
 
Общо гласове: 84

Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Да пускам или не костурите?

Мнение от wertus »

Моля за извинение за наивният въпрос, но ме интересува Вашето мнение,като моля за разумна аргументация. Освен това пускам и една анкета, която да даде цифрово изражение на резултата. Благодаря предварително на всички отзовали се!
П.П. Много бих се радвал ако се разрази дискусия при стриктно спазване на добрият тон. Дрязгите, мисля, са омръзнали на всички!!!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

напоследък костура става основен риболовен вид... т.е. вече не може да се каже, че е "плевел"
Според мен, има смисъл да се пускат малките не-наранени риби... а защо не и големите, ако са много /повече отколкото ти трябват за ядене/...
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

По мои спомени, преди двайсетина години по яз. Искър на костура се гледаше така, както в момента се гледана слънчевката. С рачило до брега се хващаха по петдесетина на едно дръпване. Използвахме ги за стръв. Тогава ги смятахме за голяма напаст, която унищожава де що види във всеки етап от развитието си. Е, тогава на Искъра имаше уклей в количества, които сега можем само да сънуваме...
Съжалявам за крайното си мнение, много хора може би ще ме оборят, но и досега съм на същото мнение...
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: Да пускам или не костурите?

Мнение от minkata »

wertus написа:.... Дрязгите, мисля, са омръзнали на всички!!!
Стига де - така като напишете и убивате интересното във всяка една тема :lol: :lol: :lol:
Сега по темата - наскоро попаднах една руска теория че има два вида костур, като единия си седял дребен винаги. По-интерсното беше че всъшност този втори вид си били изродени костури, които обаче дори и да им се осигури нормална хранителна база пак не пораствали, веднъж издребнели. Та не знам и аз какво да мисля, но по-скоро смятам че е хубаво да им се намалява бройката - за всеки случай :lol: Това разбира се ако ги има в изобилие - на гьоловете около София примерно спокойно можем да си ги пускаме.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Преди да се обсъди този въпрос, основното, на което трябва да се отговори е: на каква дълбочина ловим костури. Ако хванете косктур на 10 - 15 метра от повърхността, той е съсипан в момента на изваждането му по една единствена причина - тъй като не може да изпусне въздуха от мехура си, разликата в налягането му смачква вътрешностите и той излиза на брега с мехур, който му стърчи от устата.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Според мен, костурът у нас се е е превърнал в напаст. Той постепенно измества други видове риби и заема техните биологични ниши. Големите и средни костури унищожават другите риби, а малките ядат хайвера им, както и храната им. Спомням си, миналата година на състезанието на р.Ттунджа на Червенаково какво тягостно впечатление направи реката на всички - в нея направо друга риба освен дребен костур нямаше - във вировете, по разливите, че даже и в бързеите, на мястото на мрената. Това беше над 90% от улова. И няколко големи кефала...
Иначе не мога да си изкривя душата, и да не призная, че е страхотен обект за риболов заради своята борбеност и непредсказуемост. И не мисля, че е "глупав или лесен съперник. Освен това, мисля, че макари и вредители, е под достойнството на човек да хвърля дребните костурчета по брега, вместо във водата...някак си е грозно. За големия какво да кажем, освен че е приятен за ловене, е приятен и за ядене :lol: И то доста. Не мисля, че е грях или месарство, ако си задържи човек няколко броя. Особено, ако рядко му се усмихва късмета. Не мога да не призная обаче, че по-достойно е да ги пусне, не, че ще свършат, или ще си вземат поука и ще преминат на вегетарианска диета :D :wink: .
Аз гласувах с НЕ.
Последно промяна от Мунчо на Пон Ное 26, 2007 15:13, променено общо 2 пъти.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Значи преди година и повече имаше подобни дебати....Моето мнение е същото както и тогава....Има място под слънцето за всички твари и не сме ние тези които можем и трябва да се мешаме в равновесието на природата...Сега част и от моите доводи, защо трябва да се пуска обратно....Амиииииии преди години помня по старите корита на Огоста имаше костури по две кила и то много, а си имаше и друга риба....Голяма красота е такъв костур, да го закачиш, да ги извадиш и да го се накефиш на разперения раиран "разбойник"...По самата река Огоста ( тогава нямаше бракониери като сега, нямаше и корморани ) се ловеше костур в солидни количества докато не замръзне реката, а си имаше и друга риба....Сега да хванеш приличен костур на леко е събитие, а на изкуствена примамка си е 6 - ца от тотото....Ами така щото се правиме на много знаещи и можещи, го докарахме до там, че няма костурец в реката...................то и друга риба няма.........добре, че е Дунав да захранва, да има какво да папка населението, че глад майка, глааааааааааааааааааааааад, та си е е.................................та. :evil:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

разликата в налягането му смачква вътрешностите и той излиза на брега с мехур, който му стърчи от устата.
Ми натъпккваш с пръст мехура обратно и.. :D :D :D .Сега сериозно, значи иде реч за читави и жизнени екземпляри и тяхната по-нататъшна съдба.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

БАт Стане, лъсна твоята същност, със страшна сила. От петнадесет метра(пардон, сто кладенеца) вода ще донесеш... :lol: :lol: :lol:
Майтапя се, да не се засегнеш сега...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Според мен костура не трябва да се пуска, нито когато е едър (мо-о-о-го вкусно филенце), нито когато е дребен и в голямо количество (един вид екоакция, разреждаме популацията за да наедряват). Бат ви Стан правилно е обърнал внимание за ваденето на костури от голяма дълбочина, бастистват им се мехурите. Ние вчера с Виктор Патерицата (vidalix) дръпнахме 70-80 рибета от Дъбника, като на повече от половината плавателния мехур излизаше от устата (рибите ги вадехме на дълбочина между 5 и 10 м).
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Румене, знаеш ли как съм се радвал, когато хванах веднъж костур на блесна в реката дето дълги години нямаше, заради поредното тровене.....Така внимателно и жена не съм барал, за да не го нараня и да го върна обратно............ :oops:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

аз пък костур с изкочил мехур не съм видял :oops:
а ловя предимно от лодка...
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Мнение от Веско »

stamen написа:
Виктор Патерицата
Стамене що така му викаш на Виктор бре,вече не е куц :wink: :lol:

Румене сори за офа :oops:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

По съвест! Аз костур не пускам, по принцип. Но сега, ако цял ден съм висял на гьола и съм хванал 3-4 костура, какво да ги правя ако са живи? Ми естествено, че ще ги пусна. Иначе,ако ме питате, за костура не трябва да има норма за улов с въдица !
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Мнение от Павел Иванов »

Мммммммммм , много вкусна риба тва кустура ! То като изявлен месар слагам всичката риба под един знаменател без да ме брига дали е кустур , каракуда или пъстърва неква ! Та какъв е знаменателят ли ? Ми за момента определеният от закона а за в бъдеще пак тъй :D
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”