Да пускам или не костурите?

или форум за Catch&Release идеята.

Да пускам или не уловените вече костури?

Анкетата свършва на Вто Дек 11, 2007 14:07

1.Да
25
30%
2.Не
53
63%
3. Нямам мнение.
6
7%
 
Общо гласове: 84

Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Аз гласувах Неееее :!:
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Добре де, ще ви дам решение на първо време: преди две години един петък бяхме с бате Любо, Пигов и Дани Крилов на Огняново, за да тренираме за републиканското по подледен риболов. Кълвяха костурчета по 5-6 санта, на дълбочина 1-2 метра. Наловихме страшно много рибки, които мятахме в снега на леда и те си седяха там. Накрая ги събрахме в сандъка на бат любо и ги пренесохме на езерото в Дружба 1, което е почти обезрибено и няма никви риби. Значи бяха поне 500 костурчета. Пробихме една дупка в леда и ги пуснахме - почти всички оживяха, да имаше умрели не по-малко от 20. Така че според мен ако има некви обезрибени водоеми - може да се пуска там, особено през зимата, когато траят и се запазват живички.
Иначе ако ги ловите на по-голяма дълбочина - да кажем от 5-6 метра нагоре, направо може да си ги приберете и да ги изядете, или пък да ви влязат в друга употреба.
Ако сте на лед като този на Огняново на малка дълбочина, и искате да ги върнете, не ги пускайте веднага след улавянето обратно в дупката, щото спира да кълве. По-добре ги събирайте на леда и след време ги пуснете в някоя дупка на 10-15 метра, за да не ви пострада риболовният излет или да не си разваляте уловистите дупки.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Относно огостенските костури.
Преди месец и нещо бях доста изненадан от изказването на един колега на брега на реката. Та според човек преди 15-20 години костура е бил едва ли не основната риба в реката, по-многоброен и от таранетата. Като ги сметнах излиза че е горе-долу след завиряването на язовир Огоста и около тровенията на реката. Източените от язовира дребосъци намират цяла една река без никаква конкуренция от други рибоци - резултата много и големи бобойчовци. Сега когато реката не се трови и по редица причини е възпрепятствано навлизането на костур от язовира, в реката се връщат характерните видове - скобар, морунаш, мрени и т.д. За района за които говоря щука и сом почти няма - крайния хишник е Дедо Клен. Та с въстановяването на популацията на кефалюгите костура почва да намалява докато не влезе в едни нормални граници - тоест докато не настъпи някакво равновесия на хранителната база и хищниците.
Най-големия костур уловен от мен в Огоста е около педя. Сигурен съм, че има и по-големи. Ако махнеме мрежите, парашутите, токаджиите (вие си ги знаете) - тогава със сигурност ще знаеме как се развива естествено популацията му във даден водоем. И дали е необходимо по-толерантно отношение към него.
А дали аз си ги пускам - пускам си ги :lol:
Или в добре загрята мазнина или на ново място :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Аз гласувах с "НЕ" , защото да си призная честно много обичам да ям риба :wink: И както казва Иван Иванов : -щом е по размера на тавичката, значи става :wink: Майтап да става......
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

много се извинявам ама тая анкета може да бъде и такава-"Да спазваме закона или не". някой решава да не връща костура щото унищожавал хайвера,друг решава че каракудата е в повече,трети не харесва погледа на бабушката и т.н. и докъде ще я докараме така :roll:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Колега, само да ти напомня, че Закона в сегашния му вид не забранява задържането на риба, в посочените количества, разбира се.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

....... и в посочените размери....
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Мило, ако днес хвана два килограма мерен костур, ако не го хапна аз - ще го хапнат котките. Ако хвана три килограма мерен клен/кефал - всичкият ще си плува пак там на воля до следващото ми ходене.
А дали изобщо ще хвана или не - това е вече друга бира... ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Ами аз си мисля че баланса в природата си е много добре замислен само дето ние не се вписваме в него.А що се отняся до анкетат незнам как точно да от говоря с "да" или "не" понеже и взимам и пускам костур.С други думи отделям си и за вкъще но в позволените норми.Отговарям на анкетат с нямам мнение понеже моя конкретен отговор няма аналог в горепосочениет възможни отговори :D
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

rib4o написа:Ами аз си мисля че баланса в природата си е много добре замислен само дето ние не се вписваме в него...
:!: :!: :!:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

Според мене костура е една от най-вкусните риби у нас и макар, че не обичам риба, винаги си похапвам ако има пържено котурско филенеце. Според мене дребните, от които не стават читави филета да се пускат задължително. А по добрите - както прецени риболовеца, но да не се прекалява - има си и закон за тая работа :roll:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Ярослав Ставрев
Мнения: 265
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 13:48
Местоположение: Кюстендил
Обратна връзка:

Мнение от Ярослав Ставрев »

Kentavar написа:Има място под слънцето за всички твари и не сме ние тези които можем и трябва да се мешаме в равновесието на природата...
В анкетата гласувам "ЗА" защото:

1. Риба не ям или поне много рядко.
2. В р. Струма почти няма костур. Хващал съм само един път в бързей дълбок около 50-60 см., костура беше около педя, а тръпката беше супер.
3. Колкото повече риба има, толкова по-добре.
Пръскачите идват от руски лаборатории в които е създаден и пърхута.Терористи от самолети сипят пърхут който атакува веждите на човека, а пръскачите пречат на риболова.Причината: “За да ти е гадно, за да си циганин, за да имаш пърхут и да не хванеш риба!"
Д-р Дулитъл
Мнения: 2054
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Маломерните-обратно в реката,мерните-в тигана...
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Некъв идиот законотворец, очевидно дебилен тип, е турил 12 санта минимална дължина на уловените костури. Смях!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

Ми искам да ти кажа, Бат Стане, че същия идиот е турил доста малки размери и на много други видове, ама ние нали немаме думата като се "творят" тия простотии :cry:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”