Пъстърва - pronenkoff

или форум за Catch&Release идеята.
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от maznislav »

pronenkoff написа:
lorda написа:Да не говорим колко малко хора си мокрят ръцете преди да пипат рибата.
Малко хора знаят, че трябва да го правят. Улавял съм риба на която и стоеше един гъбичен белег точно като от ляв палец. Може би не всички, но на някои им се възпалява кожата.
Аз за това от доста време не снимам пъстърва на брега ... само във водата и после с клещите откачам 3 -ката и който то където е.
Колега браво за класната риба - 2 пъти повече за усилията да я върнеш в естествената и среда. Това добро ще се помни :)
Поздрави и наслука.
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от lorda »

Това е нещо съвсем нормално, което се прави по цял свят.
Само тук го превръщате в някакво свръхестествено и колосално събитие.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от pronenkoff »

lorda написа:Само тук го превръщате в някакво свръхестествено и колосално събитие.
Напълно съм съгласен с теб. За мен е напъно нормално да върна рибата, каквато и да е, колкото и голяма да е. Не съм искал да преместват видеото от релийза в друга тема, според мен си е точно за там, където го бях качил, модераторите така са решили. Все пак примера е важен, не целя с това пускане одобрението на който и да е или някакво лично облагодетелстване с цел популизъм или нещо от сорта. Целях точно това, да покажа, че е напълно нормално пускането на такава риба.
Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от SASHO »

Привет, Колеги!

Гледам, че пак сте на път да развихрите страсти и то както обикновено след постовете на познати люде.
Нека обясня на две на три... Форума е Хвани и Пусни. Дотук всичко наред.. Ако се спазваха изцяло правилата на идеята "Хвани и пусни", то много малко теми щяха да намерят място тук. Прекрасно е, че се формират дискусии относно ваденето и начина на пускане на рибата. НЕ видях дрънкане или заяждане с колегата Пацо, до момента на Олимпийското мнение. Всичко си е просто дискусия, градивна и то, и мястото й е точно в такива теми. След това на някой му задрема на достойнството, мъжкото, друг пък синтезира това онова...

Някои мнения ще си заминат.
Дръжте се като Колеги, моля!

Поздрав
SASHO
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от naso »

pronenkoff написа:
lorda написа:Да не говорим колко малко хора си мокрят ръцете преди да пипат рибата.
Малко хора знаят, че трябва да го правят. Улавял съм риба на която и стоеше един гъбичен белег точно като от ляв палец. Може би не всички, но на някои им се възпалява кожата.
Поздравления за хубавата риба и за това, че си я пуснал. От поста на SASHO оставам с впечатление, че е имало някои разногласия в темата.
Реших и аз да изкажа свое мнение, с което се надявам да не обидя никой. Надявам се и да не предизвикам насмешка в някои риболовци - майстори на пъстървата. Освен това може да бъде полезно за някои колеги, които да речем че не са се замисляли по тия въпроси.
Според мен дори и с мокра ръка, не трябва рибата да бъде в съприкосновение с нея толкова дълго време, защото по тоя начин се отнема така важния защитен слой върху тялото и. Някои колеги в стремежа си да измият и изчистат рибата преди снимка и пускането и, всъщност и вредят.
Ето какво мисля аз по въпроса и се стремя да правя, когато рибата е по голяма, борбена и съответно изтощена:
Първо трябва да имаме кепче. Най удобни за целта за мен, са така наречените мухарски. С него просто избягваме влаченето на рибата по камъните и пясъка. Вдигането на рибата на влакно крие риск да си счупи врата при подскоците си.
Второ. Като гребнем рибата с въпросното кепче и събереме малко мрежа в дланта си под нея, съприкосновението с ръката се свежда до минимум, защото мрежата му е едра и възлите също. Следва откачане и снимане на рибата, което може да стане в кепчето, което да бъде потопено във водата, в плитката крайбрежна част. Рибата просто трябва да си остане полегнала в него. След като се възстанови тя сама ще се опита да заеме нормално положение и да отплува. Хубаво е все пак, там където ще поставим кепчето с рибата да има течение. То помага много за възстановяването и.
Незнам, кой как ще приеме написаното, но ако наистина искаме рибата да оживее, трябва да се постараме за това.
Събрах смелост да напиша тия няколко реда, защото форума е хвани и пусни и защото много малко се пише в него.
Поздрави
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъстърва - pronenkoff

Мнение от Бат Стан »

Бате Насо, абсолютно си прав за кепа. На доста реки в чужбина използването му е задължително регламентирано. За себе си мога да кажа, че наскоро се сдобих с идеалния кеп за пъстърва. Той е само глава, дръжка не ми трябва. Доста широк е, но се скъва. Мрежичката обаче му е много ситна. По този начин хем мога да си хвана лешанки за стръв с него, хем на практика не пипам рибата, а само мократа мрежа. Окото на мрежата е някъде около 2-3 мм. Много е удобно и пъстървата се запазва ненаранена и си заминава без проблем. На последния излет улових около 30-тина балканки на рибе и глист, почти всички с размер около 22-23 см без две по-едри. Една нямаше да е сдала багажа, всички си заминаха обратно в кондиция и читаво състояние. Преди това ползвах мухарски кеп, който обаче е с едра мрежа и е по-неудобен. А този ми върши отлична работа. Този сезон още не съм задържал балканка и смятам така и да го закрия.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”