Размножават ли се зарибените балканки

или форум за Catch&Release идеята.
Публикувай отговор
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

Ха така де!
Браво на модераторите!
Тя станала важна даже, а не закачена! Благодарности за това.

Сега – да видим върху какво можем да се обединим дотук?

1. Балканка и кафява - са различни риби в рамките на вида - Salmo trutta..
2. Най-добрият начин да се възстанови популацията в обезрибени реки е да се вземе оплоден хайвер от риби в самата река. Ако ги няма изобщо или са много малко – да се вземе оплоден хайвер на риби от реки в същия регион. /Да се взимат риби – аз не съм съгласен./
3. У нас е много трудно да се установи кои риби са наистина ендемични за съответните региони – поради многогодишните масови зарибявания и липсата на системни ДНК изследвания и наблюдения.
4. Единственият начин да се установи това – е да се намерят реки, в които дивата популация се е съхранила – във всеки регион поотделно.
5. Ако ще се зарибяват реки с риби от развъдници – трябва да е само с Балканска Пъстърва. Никакви други риби – при никакви обстоятелства. /Тука „трапезните” Хамериканки за състезания мое а ги преглътнем, ако се навиете за другото. Макар че не би тряало. Че доста бели правят, ма нейсе/
6. В никакъв случай не се пускат Балканки в реки, в които има риби от дивата популация – достатъчни тя да се самовъзпроизвежда.
7. Пускат се само от най-малките рибки. Защото шансовете им да оцелеят и да се размножават са най-големи.
8. Развъдниковите Балканки се размножават в зарибените реки. Когато са Балканки наистина. /Другите въобще не ни интересуват./
9. При размножаването на Балканки взети от развъдници - има известни рискове за смесване на гени с гени на дивата популация – които да доведат до намалени способности на поколенията – да оцеляват и да се размножават. Степента на тия рискове може да се установи само след системни и дългогодищни изследвания на резултатите от зарибявания само с най-малките рибки.
10. За да се избегнат или намалят такива рискове – най-добре производителите на зарибителен материал да бъдат сертифицирани от ИАРА – след изследване на произведения материал - с ДНК анализ, извършен от лицензирана лаборатория – за всяка година поотделно.
11. Докато това стане възможно – е по-добре да се пускат Балкански Пъстърви с деклариран произход и здравен статус - от производителя – но САМО в обезрибени реки.
12. Може да се пускат и в реки, населявани от кафяви, американки, сивени и прочее чуждоземни риби, където Балканките отдавна ги няма или никога не ги е имало.

/Специално за степента на рисковете – цитирам директно - ENVIRONMENT AGENCY – това английското, което цитирах в началото на темата – че то поне е от държавна агенция, за която предполагам, че е по-малко заинтересована./

Написах ги тия точки с нарастваща степен на оспоримост. Казвате какво да махнем – и го махаме. И нашите хора – също казват какво да махнем. /Лъчо го знам, че е против ония – „трапезните”. Ако каже – ша го махна и него/ Ако искате – предлагате и други работи, които да добавим - а ние ще си помислим. Стига да не са обратното на написаното – тогава само го махаме.

За да сме сигурни само в това, което може да ни обедини.
/Иначе това горе много прилича на някакви правила за любителско зарибяване, което искахме с една петиция по-рано тая година/

Като оправим тая работа – срещаме се и мислим как да направим така, че нещо да се случи. Най-малко ще проверим в ИАРА какво са шансовете за тия ДНК анализи.
Ние можем да им помогнем с доста неща също. Мислете с какви.
И не си мислете, че това е абсолютно невъзможно. Само ако не опитаме – няма да е.

/Аз ще съм на линия след една седмица, че тука направо се съдрах от писане и нямам никакво време/
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

/Лъчо го знам, че е против ония – „трапезните”.
А хич не съм против когато са ми на трапезата а не в реката, нали трябва и да ядем риба :lol: :wink:
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Съгласен съм с тия точки които си написал адаш, само с бележката, че само Урумов каза, че на неговите риби са "опреснили" кръвта с датски и шведски риби.

И втора бележка че в България има от 2 линии на Salmo trutta и ще е добре да не ги смеваме допълнително.

Нека да са препоръки, не правила.
lachezarnb написа:А за изгодата е очевидно: статията твърди че там е най-чистия зарибител, имайки предвид колко доходен бизнес е риболова там съмненията ми си имат основание.
Това и очакваш да напишеш.
В статията пише, че в рибраника ще вземат мерки да започнат да произвеждат местни риби. Ами аз в това виждам само плюсове. И ако клубовете започнат да купуват само от този рибраник това ще принуди и другите да си "изчистят" рибите. На пазарен принцип...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

Това и очакваш да напишеш.
В статията пише, че в рибраника ще вземат мерки да започнат да произвеждат местни риби. Ами аз в това виждам само плюсове. И ако клубовете започнат да купуват само от този рибраник това ще принуди и другите да си "изчистят" рибите. На пазарен принцип...
Напълно вярно, но те може и в другите рибарници да си имат чисти риби, виж ако изследването беше обхванало всички производители и фактите покажат че този има най-чистият генен фонд, тогава нямаше да се съмнявам.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

Тука в тая тема напоследък има доста тестостерон, и несравнимо повече фрустрация... колеги (некои), дайте си сметка: само октомври е, до феФруари направо ще превъртите.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Д-р Флекс написа:Тука в тая тема напоследък има доста тестостерон, и несравнимо повече фрустрация... колеги (некои), дайте си сметка: само октомври е, до феФруари направо ще превъртите.


Напротив, темата е много добра.

@lacherzarnb

Трябва да се почне от някъде, нали?
А и не това ми беше целта като пуснах тази статия. Просто исках да покажа, че рибраниковите риби там не са чисти, тук също.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от чичо Док »

Темата е адски полезна и интересна!
--------------------------
Някой знае ли преди 89'та година от къде са се внасяли балканските пъстърви с които се е зарибявало по реките у нас, ерго, дали в момента има потомствени гени на днешните риби от онези времена.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

smog написа:
Съгласен съм с тия точки които си написал адаш, само с бележката, че само Урумов каза, че на неговите риби са "опреснили" кръвта с датски и шведски риби.

И втора бележка че в България има от 2 линии на Salmo trutta и ще е добре да не ги смеваме допълнително.
Ако броим и водосбора на Струма с македонска пъстърва /Salmo Macedonicus видовете стават повече от 2, а аз съм на мнение, че този вид е един от най- трудните за съхранение в нашите води, по простата причина, че генетичен материал от него у нас няма освен у ряката. Колкото до т. 6 от предложенията на Димитър старши... много трудно ще засечем критичния минимум на река, която да има диви риби. Първо трябва да намерим такава, после да определим критичния и минимум и трето..няма пъстървова река в БГ разрешена за риболов, която да се възстановява сама, визирам разрешените участъци. Като цяло съм ентусиаст за всяко едно мероприятие в тази насока. Линк-а, който сподели Димитър младши за мраморната пъстърва и метода за поставяне на изкуствени гнезда в самите реки е много любопитен и не чак толкова труден за изпълнение. Колкото до сертификацията на развъдниците... да, има нужда от такова, до толкова колкото да се гарантира близостта на на зарибените през годините риби, отдавна селекциите в рибарниците се ъпгрейдват с риби от къде ли не. Този сертификат да се подновява на всеки 2 год. след ДНК анализ на поколението, като има определени минимални "норми" на отклонение.

Това са част от моите предложения/ разсъждения към момента...но на кого ще ги предлагаме :?:

Темата наистина е полезна и се ако доведе до едно добро ноу-хау сме се справили. Всички сме в един отбор.

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

smog написа:
Д-р Флекс написа:Тука в тая тема напоследък има доста тестостерон, и несравнимо повече фрустрация... колеги (некои), дайте си сметка: само октомври е, до феФруари направо ще превъртите.


Напротив, темата е много добра.


Аз не съм писал, че е зла. Писах, че тестостерона и фрустрацията на някои са в излишък. Според мен.
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Постове в темата намериха своя ритъм и то правилния ;)
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

smog написа:
Д-р Флекс написа:Тука в тая тема напоследък има доста тестостерон, и несравнимо повече фрустрация... колеги (некои), дайте си сметка: само октомври е, до феФруари направо ще превъртите.


Напротив, темата е много добра.

@lacherzarnb

Трябва да се почне от някъде, нали?
А и не това ми беше целта като пуснах тази статия. Просто исках да покажа, че рибраниковите риби там не са чисти, тук също.
Няма спор че е така, ама и в реките не е ясно колко са чисти.

А сега към Д-р Флекс, като не те кефи не чети, аз мисля че дискусията ни е важна, друг въпрос е че не трябва да я водим тук и ние, а в министерство на земеделието и от учените които би трябвало да се занимават с това. Защото между другото за изследвания свързани с биоразнообразие има и евро пари.
Тестостерон не съм забелязал да има, е припламва по някое пламъче но не повече от нормалното за всяка дискусия, а и виждам че становищата ни все повече се доближават.
Колкото до фрустрацията аз поне не се чувствам измамен или разочарован, а и не мисля да чакам до февруари и вчера пробвах как е щуката :fish2: :D
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

@lachezarnb,

благодаря за ценните съвети, колега, ще се възползвам.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

pronekoff написа:Ако броим и водосбора на Струма с македонска пъстърва /Salmo Macedonicus видовете стават повече от 2, а аз съм на мнение, че този вид е един от най- трудните за съхранение в нашите води, по простата причина, че генетичен материал от него у нас няма освен у ряката.
Струмския водосбор е към Егейския, би трябвало рибите да са от една група(линия) с родопските. Все пак обаче са различни популации и много вероятно да имат различия.

2 линии с Х популации всяка...


Колегата mitioto ми сподели, че в Горно уйно има рибарник, който е въдил такива риби, но го разтурили заради мишкарски интереси, какво е състоянието сега нека той да каже.



Още нещо интересно, навсякъде където съм срещал да се говори за "замърсяване" с друга линия(в другите 3), става въпрос за Атлантическата.
Може би това означава, че внасянето на хайверни зърна и технология на отглеждане идва от едно място за целия континент. Нещо бях чел за Чехия... мисля че сивен е интродуциран от там още по царско време, може и балканката да е така.

Док, няма как да се разбере без генетичен анализ, дали дивите риби са доминирали над зарибените и дали отбора е отхвърлил внесените гени...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

да не забравяме Охридската пъстърва, която доста се различава по външност от пъстървите на балканите. Знам че са правени опити да се аклиматизира в Сърбия но не знам дали е останало нещо от нея на друго място освен в охридското езеро, а тя си има цели три подвида.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от чичо Док »

Често в полемиката става дума за ДНК, генетични анализи и т.н., и на тази база се градят твърдения (хипотетично) за доказани ендемити у нас.
Нещо обективно като проучване по принцип има ли, или са само въжделения.
Къде у нас се правят(правили) тези изследвания? А сега?

----------------
Мите(Смог) попитах за преди 89'та дали няма достоверна информация от най-активните по темата. Щото лично съм говорил с хора пренасяли риби в чували по въздуха у нас, но за съжаление те не знаят откъде са идвали рибките. Имало е реплики на служебните пътници (хора от ловнорибарските среди) да споменават нещо за Чехия(бивша Чехословякия).
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”