Размножават ли се зарибените балканки

или форум за Catch&Release идеята.
Публикувай отговор
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

Те за тва стаа дума. Не скиваш ли кви са дебелогъзи. Очевиден проблем със затлъстяането. Май и при жените е същото, ма не чак толко.
Къв е тоя ориенталски вкус – не знам.

Обаче кажи на англетата, че нема страшно - проблемът е решен.

Викаш 80 санта???
Зае.. ваме секво зарибяване. Кво ша се гърбиме, като има по-спешна задача – да им изтъниме малко рибите. Вече сформираме доброволчески отряди за спасяване на Албиона. Само тряа а организираш посрещане на спасителите. Кажи им също, че транспортните разходи ша са за тяхна сметка, че ша им праим услуга все пак.

Вече сериозно – точно това е проблемът там. Свръхзарибяване – само с търговски цели. От цялата работа - се губи магията. И усещането е както да отидеш у нас на платен водоем. Ако хванеш нещо си викаш – бе тука всеки левак мое да фане, а ако не хванеш, си викаш – ебаси левака, и тука нищо не фанах.
А резултатът – търговските цели пречат на природата, както във всеки друг бизнес. И е доста добре, че са почнали да го осъзнават.
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от mitioto »

Само да ви споделя малко мои наблюдения по въпроса, без да претендирам, че кой знае колко разбирам...

Преди около 7-8 години с моя другар по въдица решихме да възтановим популацията на пъстръмка в един поток, в който не беше останало нищо... ама нищо. Всяка година от тогава, с изключение на миналата и тая, пускаме скромно количество балканки. Ходя там 6-7 пъти в годината, щото е трудно достъпен... Вече спокойно си се виждат рибки излюпени там, многократно по-малки от пусканите от нас.

С това обече не твърдя, че поколението им е здраво и не знам си там още какво, но е факт, че се възпроизведоха в реката. Дали е правилно - еба ли го?! Обаче е по-добре, отколкото когато имаше само жаби :D

Поздрави
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

mitioto написа:Само да ви споделя малко мои наблюдения по въпроса, без да претендирам, че кой знае колко разбирам...

Преди около 7-8 години с моя другар по въдица решихме да възтановим популацията на пъстръмка в един поток, в който не беше останало нищо... ама нищо. Всяка година от тогава, с изключение на миналата и тая, пускаме скромно количество балканки. Ходя там 6-7 пъти в годината, щото е трудно достъпен... Вече спокойно си се виждат рибки излюпени там, многократно по-малки от пусканите от нас.

С това обече не твърдя, че поколението им е здраво и не знам си там още какво, но е факт, че се възпроизведоха в реката. Дали е правилно - еба ли го?! Обаче е по-добре, отколкото когато имаше само жаби :D

Поздрави
Евала точно за това иде реч, а иначе то няма сведения и за това че изкуствено излюпените балканки са с по-лошо качество от естествените такива :P
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Чо Мите, "твоите " рибета балканки ли са или кафеви...и смятате ли, че пресирането на рибата от риболовци влияе на размножаването и...защото в твоя случай и при lachezarnb потоците са рядко посещавани и рибата е сравнително спокойна.

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

pronenkoff написа:смятате ли, че пресирането на рибата от риболовци влияе на размножаването и...защото в твоя случай и при lachezarnb потоците са рядко посещавани и рибата е сравнително спокойна.

Поздрави
През повечето време май не влияе, но през размножителния период съм почти сигурен че е пагубно, от опита ми с аквариумните рибки мога да кажа че за някои особено плашливи видове се налагаше да прибирам развъдния аквариум в шкаф, защото рибите се стряскаха дори от паленето на лампата и изхвърляха недоузрял хайвер, от който нищо не се излюпва.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Zander »

Днес група риболовци от Спининг клуб Стари видри с 4 автомобила взехме от рибарника в Тошков чарк 7 000 балканки. Рибите вече са разселени в естествена среда.
Поздравления за всички участници в инициативата! :D

Говорих специално с шефа на рибарника г-н Урумов и му казах, че моят опит в зарибяване с балканка е едва 8 годишен и имам някои въпроси към него.. като към човек с много опит в тази област. Той се занимава с отглеждане на пъстърва вече 40 години.
Попитах го в зарибените реки с балкански пъстървички от 2 до 5 гр. какви са му наблюденията относно размножаването им. Той сподели, че зарибените риби на третата година стават полово зрели, правят мръстилища, и дават поколение без проблем. :idea: Спомена ми за реки, които са зарибили /преди това е нямало дива пъстърва в тях/ и след 3-та година са наблюдавали размножаването на тези риби.

Поздрави
Стефан
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от ivanpl »

Като чета така, много станаха изискванията:
- зарибените да си се размножават ... ако може
- ама и да не изяждат "местните" диваци
- па да не са и с трътлести дупета
- да се ползват диви татковци и майки за бъдещия зарибителен материал
и т.н.

Сещам се за едно място, където плакна очи всеки път с големи, красиви и диви риби ... па и много. Разхождайки се по центъра на селото, може да си зяпаш играещите балканки на 2 метра от теб, а рибите толкова свикнали със зяпащите ги туристи, даже не обръщат внимание на хората горе. Размери всякакви от 5 до 40см, живот си живеят.
Как става тая работа?!?! Ами много просто, въпросния участък е забранен от около 5 години и по-важното е, че забраната явно се спазва.
Ей това е според мен решението, забрана на 50% от реките с пъстърви за 5 години и после забрана за другите 50% и така да се редуват във времето. И междувременно пускане по някоя рибка У забранените рекички.

А рибките оставени на спокойствие си се грижат за популацията си по-добре от всякакво зарибяване(което допълнително помага)!

И те така ...
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

Zander написа:Днес група риболовци от Спининг клуб Стари видри с 4 автомобила взехме от рибарника в Тошков чарк 7 000 балканки. Рибите вече са разселени в естествена среда.
Поздравления за всички участници в инициативата! :D

Говорих специално с шефа на рибарника г-н Урумов и му казах, че моят опит в зарибяване с балканка е едва 8 годишен и имам някои въпроси към него.. като към човек с много опит в тази област. Той се занимава с отглеждане на пъстърва вече 40 години.
Попитах го в зарибените реки с балкански пъстървички от 2 до 5 гр. какви са му наблюденията относно размножаването им. Той сподели, че зарибените риби на третата година стават полово зрели, правят мръстилища, и дават поколение без проблем. :idea: Спомена ми за реки, които са зарибили /преди това е нямало дива пъстърва в тях/ и след 3-та година са наблюдавали размножаването на тези риби.

Поздрави
Стефан

Кoлегата SASHO беше ли с вас? :D
( :!: не се опитвам да се заяждам, а да се пошегувам...)
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Zander »

Д-р Флекс написа:
Zander написа:Днес група риболовци от Спининг клуб Стари видри с 4 автомобила взехме от рибарника в Тошков чарк 7 000 балканки. Рибите вече са разселени в естествена среда.
Поздравления за всички участници в инициативата! :D

Говорих специално с шефа на рибарника г-н Урумов и му казах, че моят опит в зарибяване с балканка е едва 8 годишен и имам някои въпроси към него.. като към човек с много опит в тази област. Той се занимава с отглеждане на пъстърва вече 40 години.
Попитах го в зарибените реки с балкански пъстървички от 2 до 5 гр. какви са му наблюденията относно размножаването им. Той сподели, че зарибените риби на третата година стават полово зрели, правят мръстилища, и дават поколение без проблем. :idea: Спомена ми за реки, които са зарибили /преди това е нямало дива пъстърва в тях/ и след 3-та година са наблюдавали размножаването на тези риби.

Поздрави
Стефан

Кoлегата SASHO беше ли с вас? :D
( :!: не се опитвам да се заяждам, а да се пошегувам...)
Участниците в акцията - Смог, Джазмена, Вл. Гетов, Сашко Пича94, Злати Крумов, Емануил и моя милост.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Бат Стан »

ivanpl написа: Ей това е според мен решението, забрана на 50% от реките с пъстърви за 5 години и после забрана за другите 50% и така да се редуват във времето.
При сегашното положение 50% от реките ще бъдат обезрибени с ток за първите 5 години, още 50% през вторите пет, и накрая ще ловим Моканина. Справка - Треклянска река, Ведена и да не ти казвам още колко. Тази забрана може да се наложи успешно само в участъци в населени места или такива, покрай които има шосе. Забрави някой да се набута в трънаците, за да контролира.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Бат Стан написа:
ivanpl написа: Ей това е според мен решението, забрана на 50% от реките с пъстърви за 5 години и после забрана за другите 50% и така да се редуват във времето.
При сегашното положение 50% от реките ще бъдат обезрибени с ток за първите 5 години, още 50% през вторите пет, и накрая ще ловим Моканина. Справка - Треклянска река, Ведена и да не ти казвам още колко. Тази забрана може да се наложи успешно само в участъци в населени места или такива, покрай които има шосе. Забрави някой да се набута в трънаците, за да контролира.
Съгласен съм С Бат Стан изцяло, даже колкото повече съвестни риболовци ходят, по добре за числеността на рибата. Примерно ЗП, река на която ходят много хора, не малка част от които пускат рибата обратно. Големи риби има като се пуска обратно насъщната :!: не чрез зарибяване.
ivanpl написа:
А рибките оставени на спокойствие си се грижат за популацията си по-добре от всякакво зарибяване(което допълнително помага)!
И с това съм съгласен, но смятам че имаме доста резервати, в които рибата наистина може да си дивее на воля. Реките определени за риболов не могат да се поддържат с риба само от възпроизвеждане. Трябва си и матрял.
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

pronenkoff написа:...балканки ли са или кафеви...
Не знам защо си мислиш, че това за различни риби. Не са.

Говорих с Урумов. Основно работят с риби излюпени в развъдника, като "опресняват" кръвта им с местни родопски от реките и такива от Дания и Швеция.

Само за сведение речната пъстърва(още наричана балканка и кафява пъстърва) се разделя на 4 групи:
1. Атлантическа
2. Средиземноморска
3. Дунавска (Черноморска)
4. Адриатическа

В България рибите са от Черноморската и Адриатическата(егейския водосбор е част от адриатическия):

Рибите от Дания и Швеция сами се сещате от коя група са.

От догодина минаваме на на риби не по-големи от грам.

pronekoff написа:. Реките определени за риболов не могат да се поддържат с риба само от възпроизвеждане. Трябва си и матрял.
Напротив, могат.

http://fwp.mt.gov/mtoutdoors/HTML/artic ... incent.htm
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

Ха така де!!!
Браво на вашия клуб!!!!

В петък ша сме и ние.
Нещо почва а става навалица. Па и гледам, че доста народ пуска и други риби по водоемите.

Та си викам, че ша е доста добре да се напраи отделен подфорум по тия въпроси – и нека името да е „Зарибяване” /за смисъла от това нещо, за технологиите по видове риби, спорни въпроси и най-вече – примери със снимки/. И сички такива теми да се преместят там.
Ако съм знаел, че ще са повдигне въпросът с рисковете – щях да имам снимки с резултати поне. Сигурно и другите участници в темата.

Защото ще е доста тъпо – тия теми и прекрасните примери да изпаднат нейде в небитието. Също и споделените познания. И да се съживяват само от време на време.
/Аз въобще не бех скивал, че темата за родопчанките е от 2008г. Добре, че некой я беше съживил преди мен, та мислех, че е прясна. Резултатът е – настоящата тема на Пацо, която е супер полезна и никак не ми се ще да изчезва. Тя мое и а се напраи важна в новия подфорум/

А нали трая а зарибяаме и други пичове да а вършат тая работа, че държавата нема кво да я чакаме. Барем да знаят как да го праят. Че ползата ще е голяма, само когато много хора пускат на много места - по малки количества, но редовно. Щот клубовете нема решат проблема с безрибието сами.
/Хем ша дадем зор и на браковците – да се чудят къде да търчат да обезрибяват/

Не знам как става това, което предлагам, но дано модераторите се навият.

Нема е лошо да помислим и как да се съгласуваме кой – къде пуска, че да не земат ваште от миналата година – да излапат наште, или обратно. Тва е майтап, па и знам, че нема е лесно. Обаче има и доста истина.

Поздрави още веднъж. Стискам палци да оцелеят /т.е. да не ги ударят престъпниците/, а че ще се размножават – вече е сигурно.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от ivanpl »

pronenkoff написа: Реките определени за риболов не могат да се поддържат с риба само от възпроизвеждане. Трябва си и матрял.
Май не съм се изразил както трябва.
Матриял трябва при всички полужения, но на рибките им трябва и малко спокойствие.

А що се отнася до бракониерите, под каквато и да била форма, там нещата са си таковали таковата, не ми се говори ...
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Спокойстие от кого?
От редовните рибловци или браковците?
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”