Размножават ли се зарибените балканки

или форум за Catch&Release идеята.
Публикувай отговор
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Респект към Христо и съмишлениците му.
Искам да попитам всички вас, които някога сте зарибявали с пъстърви...Забелязали ли сте рибата дали се размножава . Ако са успели да уцелеят до полова зрялост би следвало и да се размножават :!: :!: .."би следвало" ама на доста места, известни на мен, а и не само, няма признаци за нова популация. Понеже има хора които зарибяват от доста години, а също така и няколко клуба, би следвало да имат наблюдения в/у реките в които пускат рибата. Ще се радвам ако споделпят своя опит и наблюдения.

Чест и почитания към всички зарибяващи.
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 400 родопчанки (песен)

Мнение от Д-р Флекс »

pronenkoff написа:Респект към Христо и съмишлениците му.
Искам да попитам всички вас, които някога сте зарибявали с пъстърви...Забелязали ли сте рибата дали се размножава . Ако са успели да уцелеят до полова зрялост би следвало и да се размножават :!: :!: .."би следвало" ама на доста места, известни на мен, а и не само, няма признаци за нова популация. Понеже има хора които зарибяват от доста години, а също така и няколко клуба, би следвало да имат наблюдения в/у реките в които пускат рибата. Ще се радвам ако споделпят своя опит и наблюдения.

Чест и почитания към всички зарибяващи.

По мои непосpедствени наблюдения - опpеделено се pазмножават.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: 400 родопчанки (песен)

Мнение от SASHO »

Разделих темата от тази на Христо, момчета. Отиваме в друга, интересна посока.


Темата, според мен, не е в нашите компетенции, по простата причина, че сме само риболовци.....

В този аспект/като риболовец/ бих казал:

По мои непосредствени наблюдения - определено не се размножават. Може да са подготвени и чисто биологично да ги гонят инстинктите, но поколение не дават.
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 400 родопчанки (песен)

Мнение от Д-р Флекс »

SASHO написа:Темата, според мен, не е в нашите компетенции, по простата причина, че сме само риболовци.....

В този аспект/като риболовец/ бих казал:

По мои непосредствени наблюдения - определено не се размножават. Може да са подготвени и чисто биологично да ги гонят инстинктите, но поколение не дават.

Това е много интересно заключение. А би ли споделил, в продължение на колко години си провел непосредствените си наблюдения, колега, с каква периодичност на наблюдението на даден водоем, и на колко водоема? Благодаря.
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

pronenkoff написа:Респект към Христо и съмишлениците му.
Искам да попитам всички вас, които някога сте зарибявали с пъстърви...Забелязали ли сте рибата дали се размножава.


Размножават се с кеф. Имам предвид Балканките.
По сведения от стари зарибители даже и американките го правят, но в много малко реки у нас - по тоя въпрос има спорове в научните среди засега.
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Определено тази риба не се е появила след като са били построени първите развъдници. Има места където този процес е естествен за рибата, но защо или по скоро какво и пречи да се размножава :?: Условията в които поставяме рибите ли са неестествени или самите риби са ялови :?: Генофонда на рибите в различните рибарници е различен, а репродуктивнистта им недоказана самите родители са изгубули инстинкт да се размножават естествено.. понеже от еН-ти поколения рибите майки си "хвърлят" хайвера след инжектиране на хипофиза. Малките личинки уж подивяват ама...Имаше план- идея (май и на този етап си остана) преди няколко години, да се вземат риби ( майки и татковци) директно от реките, след което рибите се реанимират отново в реката, всичко това с цел запазване на генофонда в определени райони, визирам Кюстендилско, всички знаем какви са по шарки рибите там. Някъде нещо куца по схемата...а може просто да не достигат достатъчно риби до полова зрялост.
Дано има кой да хвърли малко светлина
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

pronenkoff написа: Дано има кой да хвърли малко светлина
Ето един опит в тая посока.
Това съм го пускал в друг форум, но е точно по темата. Става дума за рискове за способността за оцеляване и репродуктивността на отгледаните във ферми риби и поколението им, когато се пускат в реките.
Защото има някои хора, които се обявяват против зарибяването на реките с Балканска пъстърва, за което са изписали доста на други места. Дълго време не можех да го разбера това.
Тази позиция основно е базирана на английски публикции, в които има наблюдения и върху други европейски държави. В Норвегия, Швейцария и Финландия зарибяването с рибки, изкуствено отгледани във ферми, е забранено. Също и в Дания, освен ако е доказано, че наличните в реката риби не се размножават по естествен път. Също и в Швеция – освен ако няма никави риби в реката. Вероятно в другите държави няма такива ограничения, иначе щяха да го споменат. В самата Англия смятат да спрат зарибяването от 2013 година. Не знам как се пускат линкове, затова съм копирал най-важното.

ENVIRONMENT AGENCY BROWN TROUT STOCKING REVIEW 2007/8
REVIEW OUTCOME AND SUMMARY OF CONSULTATION RESPONSE
1. Purpose
Last year we reviewed our brown trout stocking policy. This document sets out the outcome of this review; summarises the key issues raised during the public consultation; how we have used these (including our response to many of the questions raised); and the next steps to implement this change.
2. Background
Our National Trout & Grayling Fisheries Strategy raised questions about the impact on wild brown trout stocks of around 700,000 farmed brown trout which are stocked into English and Welsh rivers each year by fishery owners and angling clubs to support angling. To address this, in 2003 we capped the number of fertile brown trout (known as “diploids”) being stocked whilst we carried out further research into genetic and other effects.
The research (listed in Appendix III on page 19) demonstrated no apparent impact of stocked fish on wild fish from competition or predation. However, the peer review of over 300 papers across Europe concluded that hybridisation poses a risk that the offspring have a lower ability to survive and reproduce successfully. Whilst the level of fish farm genes in wild stocks exposed to stocking is highly variable and often low (less than 25%) it remains a concern.

В превод основното е, че пуснатите риби не са конкуренция на дивите, но смесването на гени, макар и с малка степен на вероятност може да доведе до по-малка способност за оцеляване и репродуктивност на поколението. Това предизвиква загриженост у англичаните. При техните изследвания не са наблюдавали такова нещо, но цитират други Европейски източници. Не можах да разбера колко големи са пусканите риби, които са наблюдавани, но има вероятност да са били по-големшки, щото са пускани основно за подкрепа на риболова.
Във всички случаи при тия изследвания става дума за реки, в които има доста от дивите риби. И става дума за кафявата пъстърва.

Моето лично мнение е, че ние се намираме в ситуация подобна на изключенията в Дания и Швеция. Не е идентична, щото при тях вероятно няма бракониери и други нарушители.
В България има огромен и положителен опит по зарибяване на планински реки с Балканка – най вече защото има огромен опит и в обезрибяването на същите реки - за съжаление. Като мине токът и особено хлорната вар......., та даже и някой „майстор” с въдица....
В много реки единствените риби, които мърдат, са от зарибявания в предишни години. Моите наблюдения са, че рибите се размножават безпроблемно и си се кефят, Даже един старец ми разказа, че е гледал как женската хвърля хайвера, а мъжкият прогонва няколко дребосъка, които налитат от всички страни за да лапат. Той твърдеше, че мъжкият не се справял особено, ама природата си знае най-добре.
Та според мен въпросът у нас седи така:
Дали да си имаме тотално умъртвени реки, или да пускаме риби /от най-малките/ и да ги съживяваме от време навреме. Поначало изборът на река, която да се зариби е доста сложна работа и се съобразява с много неща.
Нашите изследователи и специалисти не виждат проблем, ако се зарибява с Балканска Пъстърва. Има го записано и в „Национална програма за опазване на рибните ресурси 2008 – 2013”, и още на куп други места.
Да се вземат полово зрели риби от реките е много сложна работа и изисква пари, които държавата няма да даде. Щото Балканките много лесно се разболяват и умират.
Въпросът се усложнява още повече - защото у нас в различните планини пъстървите се различават и никой не е сигурен в нищо.

Единственото, което е сигурно е, че в зарибени реки Балканките оцеляват и се разможават, ако няма грешки при зарибяването.

От стари хора съм чувал и за някои реки, които се намират в строго охранявани зони, без достъп на външни хора. В някои от тях са пускани американки преди около 30 години и все още има от тях, без да е зарибявано допълнително. Логичният извод е, че в тези реки и американката се размножава.
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

Ето и извадка от работен доклад върху динамиката на рибните запаси в реките у нас.
Не мога да го пусна целия, защото нямам право, а и не е точно по темата. Обаче е по темата за смисъла от зарибяването.

За поддържане на оптимални запаси в пъстървовите реки, в условията на интензивен риболов, не може да се разчита само на естественото възпроизводство. Задължително е провеждането на рибностопански мероприятия, най-важните от които са:
а) зарибяването да се извършва с нулевогодишен зарибителен материал (СЕТ 0,3 - 0,5 гр.) или с еднолетен такъв, но отгледан при естествени условия
б) преустановяване на зарибявания със зарибителен материал от дъгова пъстърва и еднолетен такъв от речна пъстърва, отгледана в рибовъдни стопанства, поради неефективността му
в) определяне на ручеи и потоци във всеки водосбор и подготовката им за доотглеждане на зарибителен материал при естествени условия
г) подобряване на условията за живот на пъстървата чрез рибоустрояванета на реките – рибни прагове, укрития, разчленяване на дъното, залесяване на бреговата ивица и т.н. – като се изготвят конкретни рибоустройствени планове

Лично аз не съм съгласен само с точка г) - в частта за праговете, защото там рибите стават много лесна плячка.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Зарибените риби според изследвания по белия свят НЕ се размножават успешно, а ако го направят е даже още по зле, защото остлабват дивата популация.

За да се твърди, че пуснатите риби се размонжават се правят системни изследвания, а такива не се както на всички е ясно. Другото са спекулации.

Та пуснатите риби стават само за ловене, ако пораснат до размер, което е по добре от никакви риби все пак.


Рибите по Кюстендилско наистина са по различни, както и най вероятно тези в родопите също да са подобни на кюстендилските. Просто риби от двата водосбора Егейски и Черноморски са различни. Ето една статия за генетично изследване в Сърбия

http://www.acta-zoologica-bulgarica.eu/ ... 41-362.pdf

При тях само Драговищица спада към егейски водосбор, но това явно е достатъчно.

Тук си плачем за такова изследване.

Лично според мен е по добре да се наблегне на охрана особено в забраната, отколкото да се зарибява с риби Н-то поколение расли в рибарник.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

Не мога да дам научно обосновано мнение, но мога да разкажа собствените си наблюдения.
Преди седем години пуснах 50бр. Балканки ( около 3гр. ) в малък поток в близост до Ботевград. Потокът се спуска по доста стръмен склон и почти няма вирове, и най-важното в него никога не е имало пъстърва. На следващата година пуснах още 50бр. Преди две седмици бях на същия поток и мога да кажа със сигурност че там пъстървата се размножава. Рибите които могат да се хванат там в момента са между 16 и 20см. но забелязах и доста дребни пъстърви с размер 5-10см. Притеснителното е че в горната част на потока черната мряна липсва, но пък под 500м. надморска височина си я има доволно. Пропуснах да кажа че потокът е трудно достъпен а между местните няма рибари , ( то и под 60годишни няма ), а и риболова там е доста труден, не съм чувал и за бракониери.
Според мен ако в зарибени реки с качествен зарибителен материал не се наблюдава размножаване, най-вероятната причина е че има токаджии. Дори и да оцелее възрастен екземпляр след токов удар, хайверът, (не зависимо в какъв стадии на развитие е), се уврежда и не може да бъде оплоден.
Преди години развъждах аквариумни рибки и за тяхното размножаване е изключително важен химичният състав на водата ( освен температурата ), но още по-важно е храненето. От храненето до голяма степен зависи производството на полови хормони.
Храненето и хим. състав на водата, според мен, е и причината в България да не се размножава масово в естествени условия и американката.
Това са изводите които правя на базата на опита и наблюденията ми. Не знам до колко са верни, но ще продължа да наблюдавам и ако има интерес ще споделям наблюденията си.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

lachezarnb написа:Не мога да дам научно обосновано мнение, но мога да разкажа собствените си наблюдения.
Лъчо, верни са ти наблюденията. И мойте от двайсет години насам /последните седем – почти всяка събота и неделя в сезона/ са същите. Що системни изследвания съм му ударил – нема ви казвам.
Заради няколко такива случаи, като тоя дето го описваш - и аз съм сигурен, че се размножават.
Има още нещо интересно, което не знам – от какви рибарници са взимани рибите, които западняците са изследвали. Очевидно е, че ако имат по двайсет риби за разплод в рибарник – ситуацията с гените е една, а ако имат хиляда – вероятно съвсем друга /бройките ги написах произволно, а и нищо не разбирам от гени/. И най-вече колко големи са ги пускали. Защото и нашите специалисти потвърждават, че ако са гледани в рибарник една година и повече – тогава има проблем, даже и с оцеляването.
При западняците е много вероятно всички развъдници да са частни и поради това – малки.

При това англичаните, които цитирах, съвсем не са толкова сигурни, колкото някои от колегите, които изказаха мнение. А те са проучили опита на цяла западна Европа.

Ние и сами можем да направим експеримент – за да убедим останалите. Само трябва някой от тези, които се съмняват, да посочи река, в която няма никакви риби и НЕ ходят бракониери. Защото и за тока си прав. Ще пуснем там риби и след три-четири години ще оставим те сами да се убедят. Големият проблем е да намерим река без бракониери. Защото там, където не ходят браковци и ние няма как да замъкнем рибите.

А всъщност що пък да не го направим.
Официално предлагам на колегите Sasho и Smog – догодина напролет да изберат такава река. Ако те не се сещат, аз знам няколко. Ще осигуря 1000 рибки 0.3 – 0.5 грамови и ще ги пуснем заедно. Условието е те да участват в разселването на рибите. Щото ще е бая ходене и адско гърбене – за да стигнем там, където не ходят браковци. Две години по-късно – ще ги видим пак заедно – между 13 и 18 сантиметрови – в зависимост от храната, която реката носи. След още две години, а може и след една - ще може да хванем и малки 8 – 10 сантиметрови еднолетки, или поне ще се виждат някъде по вировете. Ако не ни мине котка път, разбира се, т.е. някой токаджия. По тоя начин поне ще докажем, че рибите се размножават и ще продължават да го правят през годините.
Така че споменатите колеги – в края на март догодина ви моля да ми се обадите, да не взема да забравя. Та да я планираме и свършим тая работа в началото на май. Аз и без това ще пускам и други тогава, та ще ги взема накуп.
Е, за гените нищо няма да докажем, пък и не можем, дори и да искаме. Но ще видите река без никакви риби как се е съживила, поне за известно време - докато не минат браковците.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Проблема не е с размера на рибарника и броя на рибите, а с условията в него.

Проблемите се дължат не на ограничен геннен пул или на кръвосмешателство, а на това, че естествения отбор в рибраниците действа в съвсем различна посока от този в реките.

Основния въпрос е за размножаването на зарибените риби в реки където има и диви риби и какъв е крайния ефект, а не в такива без риби.

За реки без риби, което е пак нещо субективно без да се направят електро изследвания, се предполага че ако има малки риби те би трябвало да са потомоство на зарибените. Тук обаче опираме до количествената страна.

Колко риби успяват да се размножат?
Колко риби се излюпват?
Може ли популацията да се самоподдържа без постоянно зарибяване?

Това не са неща, които се установяват за 4 години с виждането на няколко еднолетки.


Аз се чудя дали не е по добре в такива реки да се дислоцират "диви" риби в репродуктивна възрaст от други реки в региона.
Дали в крайна сметка това няма да даде по добър ефект.

Осъзнавам, че това е много трудно изпълнимо чисто логистично.

В заключения ще кажа че понастощем може би е по добре да се пускат риби от колкото да не се пускат.

п.с. чуждия опит е за да се ползва, а не за "он че ми кае"
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

smog написа: Това не са неща, които се установяват за 4 години с виждането на няколко еднолетки.
Добре де. Нищо не ни пречи да опитаме.
Отиваме на една река с въдици – нищо не хващаме и няма следа от живот, т.е. нищо и не виждаме. Реката вие я избирате – да няма риби, хем ще го проверим заедно.

Пускаме риби и на следващата година – отиваме и ги виждаме 8 – 10 см., щото реката ще е малка. Не виждаме и не хващаме никакви други. Ако е имало от местните – те са щели да поотраснат.
На втората година – хващаме между 13 и 18 см.
На третата или четвъртата – виждаме или хващаме 10-тина сантиметрови, и вече по-големи от 20см.
При това ще сравним положението в участъка, където сме пускали риби и над него – с по-долна част от реката. Не, че не се разселват и надолу, но е по-малко.

След четвъртата година – вие продължавате да я наблюдавате тая река и споделяте наблюденията си.
Щото аз взех да одъртявам и може да не мога да стигна там. И без това Мишо Цаков все ме подиграва, че съм бил дърт, въпреки че на няколко места съм го теглил по скалите, щото той е дебел, ма нейсе.
Така че – дайте да го направим. Смятам, че ще е от полза да научим нещо, и най-вече ще е от полза за самата река.
Имам идея за реката, ако вие не се сещате. Не съм пускал там риби, защото е много трудно достъпна. Обаче заради такъв експеримент си заслужава усилията. Аз съм сигурен, а и опитът на Лъчо показва същото.

Ако имате идея за друг начин да я провериме тая работа – готов съм да участвам.

Вече е проверено – англичаните са наблюдавали едри риби, пуснати да се ловят директно. Защото там от това се прави бизнес и нема кой да ги чака. Вероятно е същото и в другите западни държави. А и защо да вярваме на чуждите, които даже не са сигурни, а не на нашите специалисти, които го препоръчват това зарибяване.
У нас са правени безброй изследвания на тая тема, финансирани от държавата през Соц-а, когато парите не се жалеха.

/Със слаб ток миналата година горските в Рибарица са правили преброяване на рибите в Заводна и са установили ЕДНА риба в разрешения участък. Та какво точно може да се прецака в такива реки. А и никой не е луд – да пуска риби в реки, където си ги има/

Поздрави и дано се навиете да опитаме.
lachezarnb
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:15
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от lachezarnb »

Проблемите се дължат не на ограничен геннен пул или на кръвосмешателство, а на това, че естествения отбор в рибраниците действа в съвсем различна посока от този в реките.

Близката кръвна връзка наистина не пречи особено но въпреки това е добре майките да се подновяват през известен период от време, който зависи главно от продължителността на живота при отделните видове. Специално при балканката обикновено се използва хайвер от 2-3 майки и сперма от 10-12 мъжки, по този начин поколението не е само от братя и сестри. А с използването на по-малки като възраст рибки за зарибяване по-добре се запазват инстинктите им.


Основния въпрос е за размножаването на зарибените риби в реки където има и диви риби и какъв е крайния ефект, а не в такива без риби.

Това няма как да го знаем, за да се получат коректни данни трябва рибите да се маркират и да се изследват в период от поне 5год.

За реки без риби, което е пак нещо субективно без да се направят електро изследвания, се предполага че ако има малки риби те би трябвало да са потомоство на зарибените. Тук обаче опираме до количествената страна.

При зарибяване оцеляват до полова зрялост 25-30% от зарибителният материал, имайки предвид че в реката която зарибих и наблюдавам нямаше пъстърва ( 100% сигурно, на тази река дядо ми ме е учил да ловя риба а той е израсъл там) може да се предположи че са оцелели до 50%, за целия участък който покрих за двете зарибявания ( около 2км. ) при последното ми посещение видях около стотина пъстърви под 10см., вероятно са поне три пъти повече.


Колко риби успяват да се размножат?
Колко риби се излюпват?
Може ли популацията да се самоподдържа без постоянно зарибяване?


Мисля че написаното по-горе отговаря на тези въпроси.


Това не са неща, които се установяват за 4 години с виждането на няколко еднолетки.


Аз се чудя дали не е по добре в такива реки да се дислоцират "диви" риби в репродуктивна възрaст от други реки в региона.Дали в крайна сметка това няма да даде по добър ефект.

Осъзнавам, че това е много трудно изпълнимо чисто логистично.


Вероятно е по-добре, но не вярвам че възрастна риба ще оцелее при транспорта.


В заключения ще кажа че понастощем може би е по добре да се пускат риби от колкото да не се пускат.

И аз мисля така

п.с. чуждия опит е за да се ползва, а не за "он че ми кае"[/quote]

И в България и в чужбина се пускат некоректни материали по най-различни причини, от чисто финансови до мерене на.............интелекта :D в научните среди. Лично аз предпочитам да вярвам на опита си и на знанията на хора в чието мнение вярвам.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Имах предвид пускане на големи риби не за ловене, а за да дадат начало на популация в обезрибената река.

Колкото за експеримента, за съжаление аз лично нямам физическата възможност вече. В зарибяванията на нашия клуб учавствам като шофьор само.

Колкото до нашите специалисти, то хубаво да им вярваме, но без генетични изледвания какво правим?
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”