Размножават ли се зарибените балканки

или форум за Catch&Release идеята.
Публикувай отговор
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

Да не разводняваме темата с месари и бракониери и без това си ги имаме в повече...други неща са в основата на дискусията :idea:
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от ivanpl »

Имах предвид, че "тормоза"(под каквато и да е форма) над рибките им влияе отрицателно на способността да се възпроизвеждат
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

smog написа: Напротив, могат.

http://fwp.mt.gov/mtoutdoors/HTML/artic ... incent.htm
Не мисля, че примера с река Мадисън е съпоставим с условията в Бг, да някъде по света не им се налага да зарибяват, някъде даже разреждат рибата, ама река дълга 300 км, на която една не малка част е в НП и има дебит в горното течение колкото искъра в дефилето.....

...колкото до KAФЯВА или БАЛКАНСКА, щом специалиста (Урумов) твърди, добре, но защо тогава в едни развъдници "гледат" KAФЯВА и я продават за 12-15 ст. а "БАЛКАНКАТА" при Урумов е 21 ст. :?: :?: :?: :?:

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Не цитирам Урумов,а ако източника на инфо ти е ценоразпис на рибарник просто не е сериозно. То и сьомгова пъстърва се продава...
Точно поради тази причина с различните имена има и латински такива. И то е Salmo trutta.

Как не ви омръзна да казвате, че тук е винаги друго... Не искам да се заяждам, но топлата вода е открита.

Мадисън е пример за управление на река. И как без да се зарибява и се пази, и не се взимат риби има риболов. Истински. Просто е.

Поздрави
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1173 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от jagger1 »

Гледам, темата е за 'Зарибените балканки'. Питам се, къде изчезнаха натуралните :?

Иначе, за зарибените от изкуствено създадени в рибарници - беше казано в еднин от постовете още в началото: Спорен въпрос.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Тозаи сайт беше страхотен... За съжаление май няма да продължат да го поддържат.

http://balkantrout.blogspot.com/search? ... results=16
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от SASHO »

Д-р Флекс написа:
Zander написа:Днес група риболовци от Спининг клуб Стари видри с 4 автомобила взехме от рибарника в Тошков чарк 7 000 балканки. Рибите вече са разселени в естествена среда.
Поздравления за всички участници в инициативата! :D

Говорих специално с шефа на рибарника г-н Урумов и му казах, че моят опит в зарибяване с балканка е едва 8 годишен и имам някои въпроси към него.. като към човек с много опит в тази област. Той се занимава с отглеждане на пъстърва вече 40 години.
Попитах го в зарибените реки с балкански пъстървички от 2 до 5 гр. какви са му наблюденията относно размножаването им. Той сподели, че зарибените риби на третата година стават полово зрели, правят мръстилища, и дават поколение без проблем. :idea: Спомена ми за реки, които са зарибили /преди това е нямало дива пъстърва в тях/ и след 3-та година са наблюдавали размножаването на тези риби.

Поздрави
Стефан

Кoлегата SASHO беше ли с вас? :D
( :!: не се опитвам да се заяждам, а да се пошегувам...)
Привет,
Шегата е на място, няма проблем. Надявам се, че не си приел и ти предишния ми пост като заяждане. От него насам, чак вчера успях да погледна как се е развила темата и не посмях да отговоря, за да не я окепазя или да не ме разбере някой погрешно и да стане дандания пак.
Та да си кажа, както съм и написал: Като риболовец това са ми наблюденията на една река, позната на всички, в продължение на 7 години. Виждал съм в нея размножаващи се риби не веднъж, но дали дават поколение не мога да знам. За това считам, че без задълбочено изледване няма как да се установи, колкото и визуални наблюдения да се проведат. До колкото знам такива изследвания в България не са правени. Може и да греша, но докато не видя убедителни данни това ми е мнението. Много ми се иска да се размножават и да дават поколение зарибените от всички нас риби, но съм скептик.

Със здраве

п.с. Тръкнал съм "изтърваните нерви"
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

E, SASHO, аз имам по-дълги, по-системни и по-комплексни наблюдения върху няколко реки (основно в Родопите). Освен това, "по занятие" познавам пъстървата не само "от другия край на въдицата", и затова твърдя същото, което е казал и директора Урумов на колегите ти.

Между другото, познавам Урумов още от 1990-91, когато съм участвал в първите частни зарибителни инициативи. Но това не е важно. Важното е, че тук имаме общи идеи и цели, и трябва да споделяме опита си и да обединяваме усилията си, за да ги постигнем.
И ще ги постигнем!
Аватар
pronenkoff
Мнения: 171
Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 16:31
Риболов: spinning 4ever
Местоположение: Сф / СЗ
дал Браво: 3 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pronenkoff »

smog написа: ако източника на инфо ти е ценоразпис на рибарник просто не е сериозно.
Не е само това, но смятам да не задълбавам в това.
smog написа:
Мадисън е пример за управление на река. И как без да се зарибява и се пази, и не се взимат риби има риболов.
Поздрави
Добре е да се "пие" вода от изворите. Не е далеч времето според мен, когато ситуацията с реките ще е като тази в Сърбия, БИХ, Черна Гора....и всички тези неща ще вече частни/клубни проблеми.

Поздрави
Catch the moment, Release the fish.

"Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час.“
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Препоръчвам да гледате филма "Дом для лосося" за да видите пример за управление на река.

Има го в руските тракери.
http://rutracker.org/forum/tracker.php? ... 1%EE%F1%FF
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от ivanpl »

Не е далеч времето според мен, когато ситуацията с реките ще е като тази в Сърбия, БИХ, Черна Гора....и всички тези неща ще вече частни/клубни проблеми.
Май това е единственото работещо решение, другото са кърпежни/временни решения, без които ще ходим само да си гледаме играта на воблерите :?

Сори за офффф-а
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
pitcha

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от pitcha »

pronenkoff написа:[ Не е далеч времето според мен, когато ситуацията с реките ще е като тази в Сърбия, БИХ, Черна Гора....и всички тези неща ще вече частни/клубни проблеми.
Уф....
Тая тема – „частни реки – за богопомазани” е по-добре да не я започваме, че нема я свършиме скоро. Пък и по форумите почти всички са нейни привърженици, та сега сигурно ще го отнеса пак. Което съвсем не значи, че противниците й са малко.Напротив – много повече са. Просто засега си траят, защото не вярват, че ще се случи, а и тя - в нашите условия, със сигурност е невъзможна.

Бих казал само, че има пряка и очевидна връзка между привържениците на частните реки – и противниците на идеята за безвъзмездно зарибяване. Затова този въпрос е индиректно свързан с настоящата тема.
Само като тема за размисъл – Собствениците на платени водоеми имат ли интерес в неплатените водоеми да има риба? И като стават все повече платените водоеми – в неплатените дали се увеличават рибите? И дали няма някаква връзка между едното и другото?
Как мислите?

И още един взривоопасен въпрос – Какви риби смятаме, че ловим – в реки като Панега, Искрецка, Въча, Чая и почти всички останали от големите – в долните им течения? Диви или от развъдници?
И дали наистина кафявата и Балканската пъстърва са една и съща риба? Защо имат разлика в третото латинско наименование? Откога се пускат различни видове кафяви и американски пъстърви в реките у нас?

На повечето въпроси за рибите аз нямам сигурен отговор. Сигурен съм само в едно – за тия риби, които помня от малък и които съм виждал в Рила, Пирин, Витоша и в частите от Стара Планина, където са ме водили:
Засега по форумите съм видял такава риба на една единствена снимка, която прилича на тях едно към едно. Тая риба е на аватара на Мишо Цаков.
Тези риби и сега се виждат само във високите части на споменатите планини. Където риболовът е почти невъзможен. Те нямат нито едно кафяво петно.

Ако не ме изядете – ще мога да представя основанията против частните реки след утрешния ден, че ша сме заети с друго – много по-важно дело. Стига да се реши, че мястото на тоя въпрос е в тази тема. Таман ще чуете аргументите на противниците на идеята, стига тонът да е в приемливи граници.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от Д-р Флекс »

Чичо Пичо, може ли едно предложение? Отвори отделна тема "за или против частните реки" ... тука нека си тече дискусията относно размножаването на зарибените балканки, благодаря предварително...
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Първото име се пише с главна буква и обозначава родовата принадлежност на вида.
Второто се пише с малка буква и е собственото име на вида.

При балканката латиското име е Salmo trutta .

Това, за което говориш като трето име, да не е fario и trutta.

Те не обозначават подвид, още по малко вид.

В уикипедията пише какво значат.
Те са само условни имена с който се обозначават, различните типове популации: речна; проходна; езерна. Такива може да има във всяка група (тези които съм писал в горен пост)
The brown trout (Salmo trutta morpha fario and S. trutta morpha lacustris) and the sea trout (S. trutta morpha trutta) are fish of the same species.
По ясно от това здраве.

Сега ако казваш на Атлантичекса група кафява пъстърва, а на Дунавската - балканка -ок. Обаче тогава трябва да се измисли и име за Егейския тип (Струма и Марица)

Какви риби ловим ли? Никой няма да знае докато не се направи генетично изследване. Почвам да се повтарям.
pitcha написа:На повечето въпроси за рибите аз нямам сигурен отговор. Сигурен съм само в едно – за тия риби, които помня от малък и които съм виждал в Рила, Пирин, Витоша и в частите от Стара Планина, където са ме водили:
Засега по форумите съм видял такава риба на една единствена снимка, която прилича на тях едно към едно. Тая риба е на аватара на Мишо Цаков.
Тези риби и сега се виждат само във високите части на споменатите планини. Където риболовът е почти невъзможен. Те нямат нито едно кафяво петно.
Тук прозира съжаление по рибите от миналото. Греша ли?

Защо сега те са други (по твои наблюдения).
A short paper about brown trout was published in Croatian journal. Unlike most of our research on brown trout, this paper is not about wild population. We genotyped fish from Fishing Club Bled fish farm to estimate the level of introgression of non native (Atlantic) genetic markers into native (Danubian) brown trout. Introgression was higher in females, probably because survival rate of males in captivity is lower therefore new males are routinely transferred from the wild where introgression is lower.

Това е цитат от блога на BTRG. Има и линк към статия. Ако не си ти с английския, ще предам в общи линии. Това е изследване на рибарникови риби за оценка на степента на навлизането на не местни(Атлантически) генни(белези) в отглежданите риби. Тоест те са хибриди.

Това може да отговори на въпроса ти.

И ако го направи, поставя въпроса с какви риби се зарибява и какво искаме да постигнем.
Последно промяна от smog на Чет Окт 06, 2011 18:02, променено общо 2 пъти.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Размножават ли се зарибените балканки

Мнение от smog »

Първия абзац на въпростната статия е много показателен...,както и останалата част :)
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”