Имаме си нов подфорум ;)

или форум за Catch&Release идеята.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Имаме си нов подфорум ;)

Мнение от Pike »

Ха честит ни нов подфорум :)

Съдейки по резултатите от гласуването:

ЗА - 93.02 %
ПРОТИВ - 6.98 %

тази идея ще намира все по-голям брой привърженици сред българските риболовци и така лека полека и ние ще допринесем за рибното богатство във водоемите ни.

Подфорумът вече е отворен за писуване, хайде харлия да е.

Аз ще отида да направя и една фото галерия специално за този подфорум ;)

PS. Ползвах английски думички, защото така и не намерих добре звучащ превод на БГ, а и един колега ме посъветва, че някой неща е добре да си останат в оригинал.
DobreFF
Мнения: 2151
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:17

Re: Имаме си нов подфорум ;)

Мнение от DobreFF »

Честито, дано тук се пускат интересни снимки и теми!
pike написа:PS. Ползвах английски думички, защото така и не намерих добре звучащ превод на БГ, а и един колега ме посъветва, че някой неща е добре да си останат в оригинал.
Не съм много съгласен с това! Само искам да питам - хубаво е да има такъв форум, ама не смяташ ли, че е по-добре да се казва Хвани и пусни. Имаме си хубави български думи, защо трябва да въвеждаме американските термини??? За мен това е пренебрегване на българското. Не че на практика е кой знае колко важно как ще се казва форума. Ама ако някой колега пише с латиница във форума, ще го изядете с парцалите, а пък същевременно самия подфорум C&R е някакъв чуждестранен термин. Мисля, че не е правилно. Пък и съм убеден, че има колеги, предимно по-възрастни, които незнаят какво означава той!
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Айде честито и от мен и много releaser-и да има.
Ами навсякъде по света това е термина - Catch&Release, така че всичко си е ОК.
Fish friendly
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Pike »

Аз също съм фен на писането на български, но в случая става дума за утвърден и наложен термин. Подобни наложили се английки термини може да се срещнат по различни чуждоезични книги, списания или сайтове.

В духа на демокрацията ще пусна една анкета по темата за да решим как да бъде името на новия подфорум ;)
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

ЧЕСТИТО :D :D :D
Това е некакси международно прихванато и не виждам смисъла за гласуване :oops:
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Менението ми по вупроса за името е, че то не е важно толкова.
Но ако толкова се държи да има български термин защо не. както има френски термин за месарстване, та така и тук. Инак Кеча и рилиза и неговта философия са измислени от легендарният мухар Лии Улф:
английски езеик - “Хващам и Пускам”), стояща в основите на моралните норми на риболовците с муха и шнур в цял свят. Почти всеки от вас е чувал много пъти или е чел за тази хуманна идея, но може би все още има някой, който не знае как е възникнала тя.

Нейното възникване и налагане се свързва с едно от големите имена записани със златни букви в световната мухарска история, Лии Улф.



Смятан за баща на идеята, или най-малкото неин кръстник, създателя на едноименните мухи, основател на Федерацията на Мухарите (Fly Fishing Federation) и Федерацията на риболовците на атлантическа сьомга, Лии Улф заема високо място в историята на мухарския риболов. При известяване за смъртта му през 1991 в самолетна катастрофа, водещият на рубриката “Сутрешни новини” по телевизия CBS, Чарлз Карълт, казва, “Лии Улф беше за мухарския риболов, както Айнщайн за физиката”. За дългите си 86 години живот, Лии Улф се превръща в легенда. Страстен човек, с бистър инженерен ум, не само, че ловял на всякъдето и каквото пожелае, но е работил здраво за подобряването на различни аспекти в мухарския риболов. Освен едноименните мухи, той е изобретил и макарите "Orvis Battenkill reel", а и също така шнуровете с изтъняващ триъгълен конус, мечта за всички, използващи кръговото замятане. Хората ще го запомнят освен с всички горе изброени заслуги, но и с уменията да върже муха на кука ном. 28, без да използва мухарско менгеме за това, и след това да съумее да извади на нея сьомга със любимия си шест или седем фута дълъг прът или със забележителната над стокилограмова риби меч на изкуствена муха, която борил в продължение на час и половина край бреговете на Коста Рика.
Взет цитат от тук:
http://www.akulata.com/art16.html
Ами честито на новият подфорум и нека повече да ловим и да пускаме рибите обратно.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Ivan VP написа:Менението ми по вупроса за името е, че то не е важно толкова.
Не видях че тук пак за името биал дискусията....ами аз вече писах акак исакм да го видя за да ми се хареса..Иване!

"ПУСИ" на чист Български без никакви американски цинизми! :lol:

То добре ами ...какво ще пишем из този нов подфорум....вид кукички за лесно ткачане............или кога да засечеш рибата за да не и влезе кукичката в гърлото и да ти затрудни пускането.... :?

Както и да е....успех на подфорума..с каквото мога ще се включвам. :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Да ни е честит :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Надявам се в новия подфорум да има доста материал за чудесната идея Хвани и Пусни :) За мен пускането на едрите риби е още едно удоволствие от това прекрасно хоби :P
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Мнение от Милен »

Да ни е честит новият подфорум!

Както писах в една друга тема, пожелавам си да имам достатъчно воля и кураж, да се включа с материалчета :wink:
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Да ни е честит и от мен, но ми се струва че малко народ ще пише тука защото за да има Relese трябва първо да си хванеме, с други думи Catch :wink:
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

vikik написа:Да ни е честит и от мен, но ми се струва че малко народ ще пише тука защото за да има Relese трябва първо да си хванеме, с други думи Catch :wink:
:D :D :D

Форума си го бива. Повечко снимки за прегръщане на идеята ни трябват.

Поздрав
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Екстра братлета,
обаче ВикиК е прав за да има пускане ни требе първо фащане, иначе всичко си е на място.
На добър час на новото.
Аватар
Spidy
Мнения: 276
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 12:18
Местоположение: Uk,London,София,Видин
получил Браво: 1 път

Мнение от Spidy »

Да ви е честит и от мен, :D с пожелания по-често да използваме кеповете и да си чуваме пещящия аванс. После всяка риба да си знае гьола :wink:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

айде да е хаирлия!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”