вапрос

или форум за Catch&Release идеята.
brazilian
Мнения: 372
Регистриран на: Съб Фев 19, 2005 20:33
Местоположение: софия

вапрос

Мнение от brazilian »

аз не сам превърженик на пускането на риба стига да не е маломерна но имам един вапрос към вас колеги.Бихте ли ми казали според вас колко риба от хванатата и после пуснатата риба според вас после се оправя във водата или по точно не се разболяват доколкото аз лично знам рибата е много податлива на бактерии и при всяко докосване от раката на човек после има последствия. лично не знам дали към всички видове е така но все пак ме интересува ако някои знае това.
nasluka na vsichki
Digitron
Мнения: 174
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 16:50
Местоположение: София

Мнение от Digitron »

Въобще аз не съм привърженик на кеч & рилийза. Личното ми мнение, че това е западна псевдо-екология и лицемерие, която се пропагандира чрез медиите със съвсем друга цел: "Вижте ни, колко сме загрижени за природата." (Дискавъри Ченъл изобилства с най-различна подобна пропаганда), докато в същото време, точно западните развити държави и техните корпорации нанасят най-големите вреди на екосистемите по цял свят.

С въдица и позволени методи в рамките на закона, не е възможно да се нанесе вреда на рибната популация. Ако не надвишаваш нормата, не ловиш в забранения период и връщаш маломерките, няма никакъв проблем + това и със сигурност наранената риба (от куката или от ръцете на въдичаря) е доста по-податлива към болести и много вероятно да умре бавна и мъчителна смърт.

Лично мнение, не претендирам за правота. :?
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Van Helsing написа:По- зле и се отразява допира с тигана!!! :lol: :lol: :lol:
Яко! :D
Диджитроне, принципно по Чиш и Пиш има и доста трошене на рибешки вратлета. И то съвсем явно.
Ако участваш поне в едно зарибяване и си мъкнал чували с риба, треперил си им по пътя и т.н. ще те питам как ще си прибереш рибата. :D
Инак много ясно е определна норма, минимален размер и т.н.
Не си и заслужава да се бие яко път, пари за стръв, захранки и т.н. и накрая да се прибереш с едно кисе и вътре 4-5 "бельовки". :wink: По-добре да се пуснат.
Тва ми е пък моето мнение!
:D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Тва важи само за пъстървите, няма друга риба която толкова бързо да мре от стрес. Гадни куркуди, шарани, платики и щуки даянат до София и без вода дори. Бързо пцовисват уклей, червеноперки, мрени, морунаж и отчасти костур. Кефалягите и те бързо мрат.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

D_A_M_I_A_N_O_V_ написа:да не говориме че съм гледал филм за ловене на шаран дето,колегите преди да пуснат рибите им мажека с нещо раничките на устите. :shock: ....а за това с мазилото по устите на шараните.....даваха филма по френския канал"лов и риболов"
Антибиотичен крем!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Абре Жорш, тая риба дет Станиля и Мънков я лвиха по пет-6 пъти трябва да е получила девиации още на първото ловене от Станил.
На състезанията по улов на пъстърва със стръв за по-бърза работа не се вади куката а се реже повода и се пуска рибата. След няколко дена на същото място имаше стезание по муха и блесна, като се улавяха и такива риби с поводи. При това на изкуствена стръв.
Да не говорим, че една и съща щука може днес да си я хванеш няколко пъти. :wink:
Инак мре рибока, като го "шокираш" с двеста и двадесет волта е одма в небитието...
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Ваньо, тъй - тъй изказах се неподготвен за пъстървите-защото почти никога не са ми били тематика. От скромния опит, който имам с тоз рибок са ми впечатленията. И с копривка съм им тъпкал тумбаците, ама не... Посред лято гепиш ли една-две - слагай в хладилната чанта почистени - без хриле, останалите релийз...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Аз лично имам поне 10 шарана м/у 3 и 10кг, които съм хващал над два пъти :wink:
Казват, че само в тигана няма да им понесе :(

И понеже тук е стаята на ХВАНИ и ПУСНИ ще спомена, че и в нашата страна се продават дюшеци, сакове и антибиотик за лекуване не само на рана от кука, а и от други паразите, които са нападнали рибата.

Желаещите могат да погладнат на следните адреси:

http://carpbg.com/shop/index.php/cPath/ ... b854a8e9c5


http://carpbg.com/shop/product_info.php ... b854a8e9c5
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

За мухарите примерно има куки без контри, с които не се разранява устата на рибата. Ама тука като кажеш, ще ловя без контри и те гледат като НЛО.
На някои блесни слагат по една кука, вместо тройка.
Принципно има и реки, където пъстървите са с паразити. В една река почти вскя пъстърва си има пиавици по нея, но това не и пречи да се размножава и т.н. Отделно при много бурна , когато се лвачат канаи и какви ли не неща може да се наранява рибата- но в крайна сметка оцелява.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Digitron
Мнения: 174
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 16:50
Местоположение: София

Мнение от Digitron »

Добре, наистина е безмислено да задържиш риба, която нямаш намерение да ядеш. По-добре нека си плува. Но например да хвана аз 1-2 едри пъстървички... ще ги пусна, но на скарата и с бяло винце ще ги почерпя. :lol:

Друго, например четох, че на кустурите така им е устроен плавателния мехур, че ако го извадиш от дълбокото на сушата и не го пуснеш бързо, най-вероятно ще умре. :roll:
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

Digitron написа:Друго, например четох, че на кустурите така им е устроен плавателния мехур, че ако го извадиш от дълбокото на сушата и не го пуснеш бързо, най-вероятно ще умре. :roll:
Костура няма плавателен мехур. Мре от декомпресия. В повечето случаи мре от извадената кука, че гълта надълбоко и трябва специалист "уши, нос, гърло" да го оперира, за да му няма нищо. Та ако пускаш обратно костур (хамерикански плевел), режи направо повода.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Костура има плавателен мехур от така наречения затворен тип, което означава, че газовете в него преминават от кръвта, поради това обема му се променя бавно. Това е причината костура да не може бързо да променя дълбочината в която движи.
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Кърцата »

преди вде години на една река щука ми скъса любимата блесна, направо побеснях. 15 - 20 михути по-късно имах удар на тапата. извадих двукилограмова красавица и когато и отворих устата да извадя куката си намерих вътре блесната !?! а беше голяма блесна 4-ка с две лопатки. явно изобщо не я е притеснявала. имал съм и случай когато от стомаха на щука извадих блесна барабар с повода и по състоянието им си личеше че са там отдавна!!!????!!!
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

Не мрът рибите толкова лесно , така че трябва да си търсите друго оправдание , за да не ги пускате :wink:
Goat Food!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Тия, дето се притесняват, че рибата ще умре, след като са я държали с ръка, да си мият редовно ръцете със сапун за да нямат бактерии между пръстите и да си режат ноктите редовно.
Malibukayak X-13
><((((*>
Публикувай отговор

Обратно към “Хвани и пусни”