р. Дунав

Риболовен атлас на водоемите в България.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

р. Дунав

Мнение от Майстор Саки »

Тази темичка, особено след като се намесят и другите колеги, ловящи по реката, се очертава да е доста обширна.

Така, с няколко думи - гранична река, простира се от Видин до Силистра. Широчината й варира от няколкостотин метра до 2,5 км. Държи почти всички видове риба, познати ни от вътрешните водоеми, с изключение на няколко вида пъстърви.

Ще се концентрирам върху участъка, обхващащ гр. Белене, гр. Свищов и с. Вардим.

Приблизителни разстояния:
София - Свищов - 240 км
Пловдив - Свищов - 260 км
Варна - Свищов - 250 км
Стара Загора - Свищов - 180 км



Особености: този участък е с дължина над 30 км, като предлага разнообразен релеф и дълбочини. Като цяло по-дълбоките места, със стръмни брегове, са концентрирани при Белене и Вардим. Те са и по-удачни за къмпингуване. Брегът при Свищов е по-полегат, което има и своите минуси. При спадане на нивото се оголват наносите тиня по брега, които са труднопроходими и трябва да се изчака докато изсъхнат.

Принципно навсякъде е разрешено, но участъците, които попадат в района на някои предприятия са проблемни. Тук визирам ограничения достъп до пристанището на Свищов, също и на химкомбинат "Свилоза", както и напълно забранения такъв до ареала на АЕЦ-Белене.

Възможности за преспиване: сравнително евтини квартири в Свищов. Има и няколко хотелчета на горе-долу добро ниво, цени - сносни.



По-известни и посещавани места в региона /от запад на изток/:
  • Енерговлака, помпата на АЕЦ-Белене - дават почти всякякви риби при риболов на тежко, предпочитат се от шаранджиите; сравнително удобни за плувка;

    Изображение
  • Плаващата помпа - поопоскано от мрежарите място; дребосъци на плувка, щуки на рибка;
  • Първи пост - предимно сомско място;
  • лиманът на Свилоза - много дълбоко място без течение, държи всякакви видове, но е предимно щукарски обект;
  • Утайниците - може да се лови както на тежко, така и на плувка, а и на спининг;
  • пристанището на Свищов - както казах, достъпа е малко ограничен; основно се търси мирна риба на плувка, както и сом на тежко;

    Изображение

    Изображение
  • Гребната база - плувка /попчета, мъздруга, уклеи и т.н./ + спининг /распери/;

    Изображение
  • Месокомбината - предимно плувкарски риболов с мамка /скобар, мъздруга, бабушка, платика, уклей/;

    Изображение
  • Паметниците - по-удачно е да отидете на бирено-картофено мероприятие в близкото заведение, отколкото да се отдадете на риболов, но все пак - на плувка и на тежко;
  • Корудере - всякакъв риболов;
  • лиманът на Вардим - дънен риболов на шаран, сом, мряна; спининг - расперчета, щука;
  • Геоложките ями - шаран на тежко, мирна риба на плувка;


Оборудване:
- за дънен риболов - по-здрави пръчки в границите на трите метра, оборудвани с макари, събиращи поне 100 м 0,50; влакно - 0,40 - 0,50, куки от 3/0 до №5;
- за спининг - пръчки около 2,70м, здрава макара, по възможност да не е много бърза, влакно монофилно 0,25 или плетено 0,15;
- за плувка - болонеза около 6-те метра, по-бързичка малка макара, основно влакно 0,20, повод 0,12, куки №8-15

Стръв: ако решите да отделите поне няколко дни на всякакъв риболов, то задължително се запасете със: бял червей за плувка и фидер /а и си гарантирате улова на дребосъци за стръв, в случай, че решите да ловите на рибка/, едри земни или розови червеи за дънен риболов на мряна и сом, ароматизирани теста и качамаци /могат да се ползват и като стръв за шаран и мряна, и като захранка/; по няколко плиткогазещи и няколко потъващи воблера 4-8 см + въртящи блесни №2-4, предимно бели и жълти.
Допълнителни: консервирана царевица, торни червеи, жито; клатушки



Не забравяйте рояците комари. Запасете се с качествен антикомарин, а при екстремни ситуации едно пчеларско було може да ви е от голяма полза. ;)


Ако решите да пробвате късмета си по реката, винаги е хубаво да почерпите информация от местните риболовци за моментното състояние, кълвящите видове, стръвта и пр.


П.С. Когато имам възможност, ще добавя още снимки.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

Козлодуй
Наскоро открих този приятен град.
Лових само на кея на "Радецки".
Мястото е удобно за всякакъв вид риболов.
Изображение
Местните гонят сом в източната част на лимана. Там дъното е песъчливо и плавно се спуска надолу.
При високо ниво риболова в самия лиман би бил много удачен на директен или мач за плевел. При ниско ниво доста кално и плитко.
В най-крайната част на кея са местата за риболов на щука с тапа без долна тежест.
Хотела е нов, чист, уютен с приятен ресторант със страхотна лятна тераса. Идва малко скъпичък, но за сметка на това е на буквално 50 м. от местата за риболов.
Stefko написа:Дунава около Козлодуй: местата точно покрай града не са много добри. Пристанището като че ли е най-удачния вариант - бабушка, платика, морунаж, уклей, таранка и понякога шаран на плувка, а на дъно - щука, дребен сом и рядко шаран. На спининг щука, костур, распер.
Интересни са островите срещу града, където може да се разчита на почти всякаква риба, но трябва добре да се познават местата (аз все още не ги знам). Държат чудесни щуки, шаран, мряна, сом... абе почти всички видове риба.
Накрая: ако имаш отново път насам свържи се с мен за да направим някой съвместен риболов по тукашните брегове.
Чао засега и успех!
----------------------
P.S. Ако някой иска да добави нещо може да ми пусне ЛС, че да вкарам информацията направо тук.[/quote]
Последно промяна от Kriss на Вто Дек 12, 2006 13:23, променено общо 1 път.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Майсторе - ти си ВЕЛИК.
С огромна благодарност за информацията, която е много полезна. Отпечатвам и почвам проучването.
Той Крис нали си е единак, сам си ходи и само разни снимки от сателита праща, обаче като почне да свети той ще види.
Аватар
Stefko
Мнения: 1363
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Ще си позволя да внеса известни корекции в информацията на Крис, за което нека ме извини:
Местата, които са маркирани на горната снимка са доста по-дълбоки от посоченото. Тези "жълтите" при високо ниво на водата са над 5-6м, а дори и при ниско ниво са около 3,5-4 м. /Все пак там спират кораби ;)/ Особено удачно място за плувков риболов е нослето на кея, където с успех може да се търси платика, бабушка или таранка...
Вътре в лимана (зелената маркировка) също е доста дълбочко (особено по-навътре - и там влизат кораби). И по резултатните риболови там стават именно при средно или ниско ниво на Дунава.
В източната - песъчлива част на лимана дъното на пръв поглед изглежда полегато, но малко по-навътре рязко става дълбоко (може би изкуствено е изкопано), като дълбочината отново е от порядъка на 3 - 3,5 - 4 м.
stoianoff
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 14:21
Местоположение: Ловеч

Re: р. Дунав

Мнение от stoianoff »

Майстор Саки написа:Тази темичка, особено след като се намесят и другите колеги, ловящи по реката, се очертава да е доста обширна.


П.С. Когато имам възможност, ще добавя още снимки.
Здравей майсторе !

Често ръчкам из форума и сега прочетох тази твоя тема. Поздравления!
Аз съм от Ловеч и често посещавам Дунава най-вече в района между Гребната база и паметниците. Срещал съм много пъти и твоето име из форума. Преди 2-3 седмици, неделя беше, точно в седмицата, когато мина мазутното петно бях пак на Свищов. И сега, когато видях снимката ти с две щуклета в раздела "кой, къде, кога и т.н" се сетих, че се видяхме с теб на Дунава. Ти беше с още един колега и когато идвахме, той вадеше останали забити по брега чатали и разни други клечки. Беше хвърлил онези 3-те въдици, които са на снимката, а колегата хвърляше с блесната.Та тогава говорихме с Вас. Всъщност ние бяхме също двама и направихме мамка/гаца на около 150-200 м.надолу под Вас. Така и не хванахме нищо, освен разни дребни попчета. Преместихме се към обяд на Тръбата под месокомбината и до 6 ч. хванах 12-13 маздруги - от обичайните по около 200 г. и един малко по-голям распер. Вечерта хвърляхме и на светещи плувки. За мое учудване изобщо не пипна в тъмното. Явно времето беше криво и се разваляше.

Та! Надявам се да се срещнем отново и да поговорим и да се разменим телефони, е-мейли и т.н.

Ако искаш прати ми телефона си на s_stoianoff@yahoo.com , ще ти звънна!

На слука!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Привет, колега! Сетих се, разбира се. А след ваденето на клечките имаше и мини-екоакция в района, но това е една друга тема.
Колко е малък света... :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Fish_Master
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Май 15, 2007 15:17
Местоположение: София

Мнение от Fish_Master »

всяка година посещавам по няколко пъти местата при Лом(където р.Лом се влива в Дунав) и при село Гомотарци(след помпената станция).От близо 10 години излети по Дунава мога да кажа,че никъде другаде няма равен по емоционалност и мистериозност риболов.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Понеже съм от Видин та в този район правя доста излети особено лятото и за мен р.Дунав си остава номер едно винаги иможе да те изненада с нещо голямата река.Пък си има чалъми не като на другите водоеми и местата трябва добре да познаваш за да разчиташ на добър излет.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
tonii
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 12:57
Местоположение: Габрово

Мнение от tonii »

Здравейте,
Отскоро ръчкам из форума и ми се иска да си пробвам късмета на Дунав около Свищов.Може ли да дадете инфо за стръв за шаран и къде да отида :P [/b]
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

В момента - никъде, защото сме в забрана.
След като отпадне забраната - пак никъде, защото в момента токаджии и мрежари трепят наред. За съжаление това е статуквото...

В началото на темата съм споменал няколко места, ако ти се занимава, пробвай.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Майстор Саки написа:
След като отпадне забраната - пак никъде, защото в момента токаджии и мрежари трепят наред. За съжаление това е статуквото..
Майсторе, мамицата му, и при вас ли бе :twisted:
Аз не мога да ловя риба !!!
tonii
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 12:57
Местоположение: Габрово

Мнение от tonii »

мерси за отговора
имах предвид след изтичане на забраната да си пробвам късмета. Има едни снимчици по-горе на страницата които не мога да отворч може ли да ми пуснете нов линк за тях? А положението с мрежари и токаджии е едно и също навсякъде оправяне няма :oops:
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

stancom написа:
Майстор Саки написа:
След като отпадне забраната - пак никъде, защото в момента токаджии и мрежари трепят наред. За съжаление това е статуквото..
Майсторе, мамицата му, и при вас ли бе :twisted:
Не правете грешни заклю4ения "професионалистите" ловят само разрешения карагьоз :evil: .
tonii
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 12:57
Местоположение: Габрово

Мнение от tonii »

може ли някой да каже каква е предпочитаната стръв от шарана и амура освен качамака ,който е писан по горе в темата? :D [/b]
JimBeam
Мнения: 999
Регистриран на: Пон Мар 05, 2007 18:15
Местоположение: Плевен

Мнение от JimBeam »

Къде се намира тая гребна база?
Мунчо написа: Мама му стара, каква природа имаме, но не е случила на хора...
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars" O. Wild
Публикувай отговор

Обратно към “Маршрути”