Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

tino написа: Чет Ное 25, 2021 20:54 Не е особено лицеприятен тоз "хубав гребен",но по-важното е да не прави бради,или? :roll:
Реално бради, не ми е правила.
Проблема на тази бройка е, че при ползване на блесни (въртящи) 2-ри или 3-ти номер и силикони с глави 7-8гр. макарата се затормозява, а е размер 4000.
Също така става и доста шумна и се получава биене на пълен оборот.
Последно промяна от sandy на Пет Ное 26, 2021 17:51, променено общо 1 път.
tino
Мнения: 193
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 23:26
дал Браво: 222 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от tino »

Определено не ми се струва нормално това,хеле пък и силикони с глави 7-8гр. да затормозяват размер 4000... :roll:
Дефектна бройка,конструктивен недостатък или разхлабен елемент?Може да я занесеш при майстор,който
професионално обслужва макари,та да и хвърли едно око...
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

korkilan написа: Чет Ное 25, 2021 19:50 :shock: хубав гребен..
Аз се договорих, че ако не отговаря на параметрите показани в кутията могат да ми я сменят с някоя дайва или шимано. Само където за тия пари оставам в ниския клас на горепосочените и не знам дали ще си струва. Там са Regal Lt, Prorex X, Sahara.... Все пак сглобката на SG не е лоша. На възлови места е с метални части и лагери, което си е предимство.
Специално за мен лично Сахарата е по-добра!
В моя случай Сахара върти на сухо и с примамки по-добре, много по-добре. С леко регулиране на шайбите под шпулата, навивката е много добра.
Сахарата носи и на тунинг, за 10 мин. работа има още 3 лагера, които можеш да добавиш към фабричните. Кноба е разглобяем и се добавят 2 броя там, като може да се обере луфта до минимум (чрез някоя и друга шайбичка), което при неразглобяем, не е точно така. В ролката на бигела също се добавя без проблем лагер. Не казвам, че Сахарата е върховната макара, но за тези пари и сравнена с тия SG е по-добра!
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

tino написа: Пет Ное 26, 2021 20:00 Определено не ми се струва нормално това,хеле пък и силикони с глави 7-8гр. да затормозяват размер 4000... :roll:
Дефектна бройка,конструктивен недостатък или разхлабен елемент?Може да я занесеш при майстор,който
професионално обслужва макари,та да и хвърли едно око...
Ами до сега аз сам си обслужвам и поправям макарите и, не съм имал ядове.
Луфтовете са отрегулирани добре.
Мисля да я отворя другата седмица, да я разглобя напълно, да я смажа с хубава грес и да видя какво, ще е положението.
Също на така гръмко рекламираната duragress нямам никаква вяра. Според мен са цапали яко от нея, а самата грес е доста гъста.
Ще пробвам с различни греси какво ще е положението.
Имам обаче опасение, че ако сложа по-лека грес, ще почне да се усеща и работата на самата предавка на макарата.
Ще пробвам и ще споделя!
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Извинявам се за последователния пост, но до като пушех на терасата се сетих и за друго. :lol:
Държах да е в отделен пост.
Ако се загледате в ревюто на Ванко на модела SG6 то и там си личи затормозения ход на ползваната от него макаричка.
Някъде към средата или малко след средата на клипа завърта макарата и този път си маха изобщо ръката, в смисъл не я спира той.
Вижда се как след само примерно 2 оборота дръжката спира изведнъж, направо заковава сама, все едно е заклинила! :D
Никаква инерция няма! Така е и при мен.

Другото преди няколко дена публикува клип в който лови сигурно със съпругата си, на едни плитки блата. Вижте, ако Ви е интересно този клип.
Без да иска при монтирането на клипа, сигурно е забравил да изреже частта, ще перефразирам:
" Я ми дай истинската-хубава въдица на ти тая на теб "
Това е още в началото.
Вижда се, какво връчва на жена си и какво взима от нея! :D
"Гадната" въдица е прът на SG с макара SG :D , а взима такава с макара Дайва, пръта не успях да видя.

Нямам нищо против Ванко, пич е и готини клипове прави, другото е разбираемо!
Аватар
Soafraid
Мнения: 199
Регистриран на: Вто Фев 26, 2019 20:18
Риболов: Spinning
дал Браво: 856 пъти
получил Браво: 537 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от Soafraid »

До sandy,

Следя таз тема аз от любопитство, но да си кажа, че и двата страдика, които имам - нямат инерцията на риобото например. Като пусна дръжката без да съм я засилил на два оборота спират, но ако разклатя макарите с ръка и движението завърта заради тежеста на дръжката. Незнам, моите не са проблемни, работят безотказно. Дали това е критерии някакъв не съм капацитет да кажа. Но има доказани марки, колкото и да се хвалят макарите в ниския клас си остават компронис за тоз, който не може да ги има (например аз не мога да си позволя Стела или ТР), та се задоволявам с това което мога.
Не целя интрига или скандал, изказвам си мнението. Според мен тез макари са направени за хора, които правят компромис, защото те винаги са повечето (от тези, които могат да си позволят най-доброто) и печалбата ще е по-голяма. Всичко е един маркетинг а ние сме клиентите от които се очаква печалба. (Говоря за себе си ).
Наздраве ;)
Има истина по-добра от лъжата, но и лъжа по-добра от истината!!!
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Аз също, нямам Стели или ТП, но на тези, които имам винаги гледам, ако е оставена възможност за тунинг да го направя и винаги ги поддържам с качествени греси и масла.
Имам 7 бр. Ryobi, като 3бр. са Zauber и трите след смазване с подходящи смазки въртят много добре, както казвате инерцията е добра, дръжките им се завъртат под собствената им тежест, но хода им пак, не е толкова чист и гладък, като на Страдик ФЛ.
Нямам по-стария Страдик и не мога да сравня как е при него, но имам 2 Ултегри, едната от предходното поколение FB, а другата от още по-старото, а те са на една база със Страдиците (по-старите) и ФЛ върти и се усеща по-добре.
Иначе за тези пари Заубера е много добра макара, с червячна предавка, като след бърза занимавка с подложните шайби, реди влакното повече от добре.
По-новите поколения на Заубер, вече не са толкова тежки, дори са си екстра.
Предвид, че е с бавна осцилация, никога не съм имал бради при ползването им с различни примамки от силикони, блесни и туйч на воблери.
Като заговорихме за Ryobi :D , ето този модел за парите си е много много добре.
https://megafishing.bg/product/13198/ma ... r-pro.html

Сравнително лек и дръжката се завива директно в короната.
Та колегата, ако реши може да пита за замяна с този Заубер, ако го предлагат, разликата в левовете си струва категорично.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

За жалост мога да избирам между daiwa prorex x lt и daiwa regal lt. Sahara-та я нямат налична и общо взето други марки не се предлагат там. Така като гледам и двете не ми харесват особено, та по-скоро ще си я пилзвам тая пък каквото излезе. Има малък луфт в дръжката, но както се каза и в скъпите марки ги има тия работи.
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

Така... Да споделя впечатленията ми от SG4 макарата. По време на целия риболов не ми е направила и една брада. Редеше все така добре и като цяло ми хареса. Тествах я с по-големи грамажи чиборашки и силикони и като че ли нямаше драма. Усещах вибрации от зъбите как се въртят в макарата, но все пак е 2500 размер, а примамките стигаха до 13-14гр. За жалост докато я бях дал на един колега да я тества, с резервната си хванах 50см щука, а много ми се искаше да е на тая, че да и видя аванса как ще сработи. Но пък важното е, че хванах все пак. Китаеца до мен не можеше да каже същото 😆😆😆
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от sandy »

Ами ползвай си я със здраве и много риби да ти извади.
В случая, най-важното е на теб да ти доставя кеф.
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

Ехе... благодаря ви колеги. Доста добре сте разяснили SG серията на макарите... :D
Отдавна не бях влизал да видя дали има някакво развитие с темата, но продължавам да чета и да се образовам до колкото е възможно, че трудно се подбира информацията от вярна и грешна...

Допитах се до няколко експерта, които ремонтират макари (няма да споменавам имена), но да речем, че успях да се свържа с едни от най-добрите, който ги хвалят из интернет пространството...
На въпроса каква макара да избера до 150 лева отговора беше Sahara или Sedona, като разликата е в цената и единия лагер, но Sedona реди влакното в пъти по-добре и може да се тунингова без проблем до качеството на сахара... Sahara била до късмет как ще реди влакното.
Отговора беше горе долу идентичен и от двамата професионалисти :D
Макарата е избрата Sedona и тунинг, сега остава да се избере пръчката, като акцията й трябва да е 10-35 или 10-40 примерно за дунава...
Като избора ще е между тези двете (докато дойде време да купя, може и други да добавя към списъка :D):
NorStream Flagman New - 10-40 2.59м
SavageGear SG2 Medium Game - 10-35 2.51м

Като за тях пак почти никаква информация няма, но там ще е на сляпо, докато видя накъде да се ориентирам ...

Благодаря за отзивите за макарите на Savage Gear, ако не бяхте писали, щях да скоча на нея :D
TurboFish
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 21, 2018 18:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от TurboFish »

Имам и Sahara и Daiwa Fuego, и мога да кажа, че Дайвата е много по-добре във всяко отношение. Навремето бяха на една цена, сега Дайвата е малко по-скъпа, но аз бих ти препоръчал да си вземеш Daiwa Fuego.
BiserDimitrov
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Окт 02, 2021 20:25
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от BiserDimitrov »

Там отиваме на съвсем различен бюджет, целта е да помятам с нещо компромисно и ако клъвна тогава да вземам нещо по :)
korkilan
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Авг 18, 2013 19:52
Риболов: всякакъв ;)
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на първа въдица с всичко останало - за дунава

Мнение от korkilan »

Малко допълнение за SG4-ката. Дадох я за ново смазване с по-хубава смазка и определено сега въртенето е по-приятно и плавно. Тия Дура-нещо си смазки нещо не ми харесват. Подмениха ми и втулка с лагерче, така че вече навсякъде си има лагери и би трябвало да изкара доволно дълго време. Оказа се, че въпреки кноба е капсолован, вътре си има 2 лагерчета. И майстора се чудеше що за глупост е това, но каквото такова. Само на моделите 1000 са с винт, а всички останали са си капсоловани. Това е да си го имате предвид, ако се спрете на такъв модел. Само да добавя, че имам Сахара на мача си, но е със заден аванс и не бих казал, че е нещо повече от този китайски SG. Както каза колегата за Daiwa, аз лично не съм имал такъв, но съм пробвал и наистина изглеждат хубави, а и доста хора ги хвалят. Честно казано не исках да давам толкова пари за хубава Daiwa и затова се спрях на този модел, но като гледам с допълнителните неща си отидох доволно над бюджета, така че ако си зарибен, бюджета е малко субективно нещо. Утре ще тествам в реални условия и ще видя след "ъпгрейда" какво е положението. Приятен риболовен уикенд :fish1:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”