Що е пилкер?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Стоен
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 29, 2005 14:47
Местоположение: София

Що е пилкер?

Мнение от Стоен »

За пръв път чувам такова нещо. Някой ловил ли е с пилкери за да обясни какво точно представлява риболова с тях? Ето и един линк, където ги видях:
http://www.robinsonbg.com/catalog.php/a ... wcat/id.5/
nikki
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 14:33
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от nikki »

За това как изглежда пилкерът вече сам си видял в сайта.Изработен е от олово или друг тежък метал, допълнително декориран по най-причудливи начини и сам по себе си е разновидност на отвесна блесна, но доста тежка от 30-40 до 100-150 грама.
Аз лично съм го използвал при улов на чернокоп от лодка като го монтирам на края на чепарето вместо стандартната тежест.Понякога едрите чернокопи и лефери налитат доста стръвно именно на него но друг път го пренебрегват за сметка на чепарето.Каква е точната причина още си нямам обяснение.Пилкерът се спуска до дъното след което се повдига плавно нагоре на 1-2 метра и се отпуска и т.н.Обичайно е атакуван в момента на свободното пропадане.Освен чернокоп инцидентно се хващат едри попчета и лихнуси.
За приложението му в сладководния риболов и самият аз очаквам мненията на по-опитните колеги :?:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

На пилкери ловяха бяла риба местните от Мухово в яз. Тополница, при това доста успешно, през 80-тте години. С един приятел цяла зима си правихме пилкери в мазето и таман да отидеме да ги изпробаме, изпуснаха арсена в язовира и го забраниха. Правехме ги от месингова тръба около 6 мм. фи, като отрязвахме 5-6 см. парче така, че срезовете да не са успоредни. Примерно единия на 45 градуса, другият на 30 или 60. След това вътре се напоява олово колкото искаш. Това чудо се замята, чака се да падне на дъното, после се отлепя с няколко оборота на макарата, пак на дъното и т.н. Бялата кълве обикновено при падане или отлепяне от дъното. Не знаехме думата пилкер и затова ги бяхме кръстили релси - играта във водата е точно като на парче релса. :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Да бе, чунким си виждал как играе релса във водата!?
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Втълпил ли съм си или наистина пилкерите са на доста по-голяма почит в скандинавските страни, отколкото другаде?!

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Не си си втълпил. А и германците много ги използват, ама само за морски риболов, като ходят в Швеция и Норвегия. Досега не бях чувал някой да ползва пилкер за сладки води.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”