За Клатушките

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

За Клатушките

Мнение от SASHO »

Колеги, намерих си няколко стари/може и руски да са/ , ама май са си нашенски, клатушки с различна големина и форма. Всичко хубаво, обаче са без тройки ...
Та въпроса ми към Вас е знае ли някой в каква зависимост е големината на тройката , спрямо размера на клатушката? :roll:

Ако се хвана, вероятно ще го докарам на око, ама ми се ще да е по прецизна работата .. :?
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
pux

Мнение от pux »

Забелязал съм, че общо-взето размера на клатушката не винаги съответства визуално /имам предвид естетически погледнато/ на размера на тройката. Това идва да каже, че всяка клатушка би трябвало да се оборудва индивидуално със съответната тройка като това се прави експериментално като се следи играта на блесната. Не е трудно и не отнема много време.
Поздрави и наслука.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Най-общо, разстоянието между две жила на тройката трябва да е колкото е ширината на клатушката /в най-издутата й част/. Ако клатушката е щукарски размер, може тройката да е една идея по-голяма.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Marto
Мнения: 2369
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Marto »

Майстор Саки написа:Най-общо, разстоянието между две жила на тройката трябва да е колкото е ширината на клатушката /в най-издутата й част/.
Майсторе, има тесни клатушки (кастмастерите например), на които тройките са доста по-големи спрямо ширината на блесната. И обратното - на 'лъжиците' тройката не е е по-широка от самите тях.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Майсторът си е майстор. Като се има пред вид, че големината на тройката при клатушките на практика не влияе на играта им, остава да се съобразяваме с други фактори - вид и големина на рибата и т.н. Между другото имам няколко клатушки "куча марка", а и сам съм си правил от разни профили - и съм хващал на тях, но някак ми е по-неуютно, отколкото с въртяща, някаква психологична бариера.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Marto
Мнения: 2369
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: За Клатушките

Мнение от Marto »

SASHO написа:Ако се хвана, вероятно ще го докарам на око, ама ми се ще да е по прецизна работата .. :?
Сашо, я не ни карай да откриваме топлата вода, ами ровни из нет-а и разгледай подобните модели какви тройки са им сложили производителите. Или си уговори среща с г-н Председателя и му разгледай неговите 'клатушки'. :lol:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Спецялно за голямите клатушки големината на тройката не е от кой знае какво значение.Върл фен съм на руските стари в които брата руснак не е жалил матерял,супер удачни са за щука :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Marto написа:Майсторе, има тесни клатушки (кастмастерите например), на които тройките са доста по-големи спрямо ширината на блесната. И обратното - на 'лъжиците' тройката не е е по-широка от самите тях.
Напълно съгласен. :) Но в общия случай правилото е това, което споменах по-горе. Между другото, когато се налага, аз не слагам по-големи тройки, а леко отварям с клещите жилата на по-ситната тройка. Някакси не ме кефят едрите ченгели. :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Сашо, я не ни карай да откриваме топлата вода, ами ровни из нет-а и разгледай подобните модели какви тройки са им сложили производителите. Или си уговори среща с г-н Председателя и му разгледай неговите 'клатушки'.
Абе, Марто, не ми се ще да занимавам Zandera с такива работи. Не че няма да ми е интересно да почерпя от извора, но инфото, което изписахте ще е полезно и за некой друг... :D

Ама иначе не е лоша идеята ... :D А и в нета ровя от вчера ..

Наслука
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Marto
Мнения: 2369
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Marto »

Сашо, тука гледа ли?
http://www.vlasenko.ru/aise/default.htm
Има туй-онуй, можеш да си убиеш част от свободното време.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Марто, мерси! Толкова време го ръшкам тоя сайт, ама това не го бях видял ... :oops: :oops: :oops:
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Е във Власенко има и лицензи за изобретения на примамки. Много неща може да се научи, баси открих топлата вода. :D
Обаче наскоро видях едно интересно предложение. Зимна блесна, тип "хлебарка" на която не е запоена кука а е пробита дупка там и е сложена тройка с халка. Така видоизменента блесна в клатушка е нещо подобно на Рапала -Миноу Споон, само , че по-малка. Играта и на рапалата, и на тази клатушка зависи от начина на водене. Няма начин да не е уловисто туй нещо. Тройката си има влияние и дет вика Пукса опити му е цаката. Ами при "по-твърда" връзка/ м-ду клатушката и тройката/ ще има няква имобилизация на клатушката. Един вид стабилизатор, като при ракетите. Да не забравим, че и водта е флуид близо 1000 пъти по-плътен от въздуха. Това ще зависи и от скороста с която се тегли клатушака, нейната форма и още илядо неща.
Zander
Мнения: 6271
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

SASHO написа:
Сашо, я не ни карай да откриваме топлата вода, ами ровни из нет-а и разгледай подобните модели какви тройки са им сложили производителите. Или си уговори среща с г-н Председателя и му разгледай неговите 'клатушки'.
Абе, Марто, не ми се ще да занимавам Zandera с такива работи. Не че няма да ми е интересно да почерпя от извора, но инфото, което изписахте ще е полезно и за некой друг... :D


Клатушките /колебаещи се блесни/ са обширна и голяма тема и даже гуруто В.Власенко има какво да учи за тях. /Да не ме чуе само Борода, че я окъсах/ :oops:
Ние българите можем да се учим от опита на братушките още много години и пак да си останем недоучени.......

Та за клатушките, без да изпадам в подробности ще кажа някоя "блага" приказка:
Перфектни са за пъстърви /всички видове - балканка, американка и сивен/ във високопланински езера и язовири. За мен лидери са т.н. "Ска" и т.н. "счупена блесна" - авторски произведения на Стойчо Стойчев. Цветове - жълто, медно и черно. Също добри са "Липно" - чешка имитация на "Тоби" /6 и 10 грама тегло/ цветове - жълто и медно. Белите ловят добре костур, бяла риба и клен.

Не дотам добри, но се хваща и с тях - оригинално Тоби на Абу с тегло 7 грама /жълто и медно/ и Мепс Циклопс № 00 и № 0 - /жълто/. Мепса обаче е добре да се кривне малко с клещите и да му се направи корекция, щото играта му е вяла и мудна и при по-бързо водене почва да се върти, а не да лъкатуши....

Клатушките са перфектни за щука в дълбоки кариери, язовири и дори в реки със средно и бавно течение. Тука много може да се пише.....

Големината на тройките оказва влияние при играта на малките и средни блесни, но на щукарските клатушки не пречи да се прасне по-шишкава тройка. Още повече, че щуката може без да й мигне окото да изправи или строши тройка на пъстърваджийска клатушка.

С някои видове клатушки прилично добре може да се лови бяла риба, костуряги, распер и клен. Но ше стане дълга, дълга тема като ферман....

Поздрави!
Zander
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

проф. по блесна др. Цандер написа:
За мен лидери са т.н. "Ска" и т.н. "счупена блесна" - авторски произведения на Стойчо Стойчев. Цветове - жълто, медно и черно.
Е с тези жълтите са ми първите трепети по гьолаците с япоонскиа фибро спининг-тогавашен. Костурите бая ги нападаха.
Последно промяна от Ivan VP на Вто Яну 04, 2005 16:33, променено общо 1 път.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

За мен лидери са т.н. "Ска" и т.н. "счупена блесна"
Половината дето притежавам са май точно от тези два типа ... А другите са големшки, като за щука тип "лъжица" / хем и извити и с част от дръжката даже/
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”