Пъстърва - снимки, излети, примамки, репортажи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
maslinkata
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 21:57
дал Браво: 61 пъти
получил Браво: 14 пъти

Мнение от maslinkata »

Супер е.Съжалявам,че по обективни причини неможах да гласувам за подфорума за царицата.(
33 години ловя пъстърва от които 27 год.на спининг.Според моя опит блесни вобрели идр.такива са успешни като литнат пеперудите.Иначе е къпане.Снимки на риби и природа не правя.Виждам във форума млади пъстърваджии което ме радва.Имам и физическата и финансовата възможност да чета всичко свързано със риболова.
Бат Стан напредва и дано в бъдеще стане флагман в този риболов.Случайно разбрах и какви примамки си е купил в Казанлък които според мен са отлични.
Обещавам за в бъдеще да пускам повече мнения и др. според опита ми.уСПЕХ и наслука утре.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

С огромен интерес изчетох всичко. В другата тема гласувах "ЗА", въпреки, че точно този риболов го практикувам от немай къде, през зимата и не ми е любим.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

maslinkata написа:.Според моя опит блесни вобрели идр.такива са успешни като литнат пеперудите.
Замириса ми на казанлъшки рибарски лаф!!!! Значи пъстърва със спининг се лови когато литнат пеперудите, бялата риба тръгва когато цъфне салкъма, а шаранът се активизира когато няма сняг по балкана! нали така?
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

:mrgreen: Ами когато жените започнат да се обличат повечко и щуката започвала, съм чувал. :mrgreen:
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Ааааа,те жените започват да се пообличат на последък чак Януари,и то не всички.....
hvani i pusni
maslinkata
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 21:57
дал Браво: 61 пъти
получил Браво: 14 пъти

Мнение от maslinkata »

Бат Стан написа:
maslinkata написа:.Според моя опит блесни вобрели идр.такива са успешни като литнат пеперудите.
Замириса ми на казанлъшки рибарски лаф!!!! Значи пъстърва със спининг се лови когато литнат пеперудите, бялата риба тръгва когато цъфне салкъма, а шаранът се активизира когато няма сняг по балкана! нали така?
Това за пеперудите е от уважение към човека който ме е учил на спининг в началото на 80-те.По на запад съм от Казанлък.Днес успеха е набрана коприва.
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

тукашната версия е като цъфнат люляците е големия разгар на миграцията и спининга е в пълна сила - между другото поздрави за копривата аз дори и това не успях да набера на последното излизане вчера... само студ набрах и снимки
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
maslinkata
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 21:57
дал Браво: 61 пъти
получил Браво: 14 пъти

Мнение от maslinkata »

Имам питане по отношение на силокона.От десет години се мъча със него-основно туистер и рибка но не съм много очарован.При равмерно линейно водене/за русофилите проводка/ при по-бавно водене имам хванати няколко риби.Гледах ги имат очи,не са кьорави.Следователно уставно са налапали силикона.Много повече удари имам, и хванати при бавно водене при което примамката пада на дъното и след кратна пауза отново следва водене.Проблема там са камъните в реката.Оловната глава така зацепва понякога,че късам или обикялам вира от всички страни за да го откача.Залитах от крайно леки до крайно тежки глави с които обръщах камъни като в крайна сметка достигнах до сръбския извод,че не може к.. до края и душата в рая.Въпреки това имам чувството ,че някъде бъркам в 'клякането'.Сигурен съм,че някой знае много по темата поради което моля- субтитри.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

maslinkata написа:Имам питане по отношение на силокона.От десет години се мъча със него-основно туистер и рибка но не съм много очарован.При равмерно линейно водене/за русофилите проводка/ при по-бавно водене имам хванати няколко риби.Гледах ги имат очи,не са кьорави.Следователно уставно са налапали силикона.Много повече удари имам, и хванати при бавно водене при което примамката пада на дъното и след кратна пауза отново следва водене.Проблема там са камъните в реката.Оловната глава така зацепва понякога,че късам или обикялам вира от всички страни за да го откача.Залитах от крайно леки до крайно тежки глави с които обръщах камъни като в крайна сметка достигнах до сръбския извод,че не може к.. до края и душата в рая.Въпреки това имам чувството ,че някъде бъркам в 'клякането'.Сигурен съм,че някой знае много по темата поради което моля- субтитри.
Опоалаа, здрасти и от мен. Ти, очевидно, си доста напред с материала. Засега бих те посъветвал да се примириш с късането, приемайки че има места, където силиконът работи, и такива дето не са подходящи. Кажи по-добре какви видове силикони си използвал, говорим за балканка. Аз имам наблюдения от няколко ми тематични излета за балканка, в които съм отделял час-два за риболов на силикон, тоест - почти никви. Американката, особено тая дето са я пускали наскоро, е друга бира и няма общо с балканците. За ней силиконът важи яко. За балканците все още опитваме, тестваме и обменяме опит.
maslinkata
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 21:57
дал Браво: 61 пъти
получил Браво: 14 пъти

Мнение от maslinkata »

Значи от моя опит достигнах до-относително леки глави 3,4 гр..Туистери и шадове не по-дълги от 6 см..Водене с придърпване като ударите са при падането на силикона към дъното и издигането му от него като последното става плавно а не рязко.Цвета на силикона е съобразно бистротата на водата но в общи линии е като при блесните.Биста вода тъмни или по-слабо блестящи силикони/черно,перлено и др./,а при мътна може и крещящи цветове/червено,отровнозелено и др./.Не съм установил разлика между боядисани оловни глави и обикновени такива.Обикновено силикона работи на по-големи и дълбоки разливи след вировете.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Бих помолил някой да провери, ако има желание тази формула. За американските пъстърви важи... интересно ми е за балканките как е!?

Ето я и нея: W = L^3/A,

където W- e теглото на рибока;
L - дължината;
A - коефициент, който за пъстървите е = 100

Пример: хванато е пъстръвче 58см., за да определим теглото повдигаме 58 на трета степен 58х58х58 и получаваме числото 195112, раздляме го на 100 и получаваме риба с тегло 1951,12грама. Закръгляваме по рибарски и получаваме 2кг. пъстръвче.

ПП. Не прилагам снимки защото нямам и ако по една или друга причина бъда модериран няма да плача обещавам :D
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
POPOV
Мнения: 1143
Регистриран на: Съб Мар 04, 2006 22:35
Местоположение: Dundee, UK
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от POPOV »

Колега, става въпрос за живо същество което не би могло да се разглежда като тяло с хомогенна структура, тъй като в действителност е точно обратното. Теглото и размерите много трудно биха могли да се изчислят едно от друго. Все пак има немалко фактори които оказват влияние за да може да се заключи теглото знаейки дължината и обратно. Една малка част са тях са хранителната база, скорост на течението, температура (оказваща влияни и на хранителната база), наличие на подвидове, наличие на хищници и тяхната честота в региона обитание и т.н. Дори да се напише формула въз основа на голяма база данни измервания тя би дала една сравнително груба представа.

P.S. Коефициентът А е доста съмнителен. Такова кръгло число относно нееднородна биологична маса...
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Колега,58 сантиметрова пъстърва със сигурност е доста над 2кг.,независимо дали е балканка или американка!!!
hvani i pusni
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Аз пък мисля че тази формула е сравнително точно. Васко пъстърва около 58 санта е точко около 2та килограма...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Мите,здравей,може би си прав,тъй като с пъстървите имаш доста по-голям опит от мене.Само да кажа,че преди две седмици извадиха балканка точно 50см.,която беше доста охранена и беше 2кг.Свидетели на случката са Кентавъра,Бенди,Веско Лонга и аз...
hvani i pusni
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”