Магията на повърхностните примамки

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Прощавай колега,но предпочитам да не коментирам това публично.
Просто малко водоемче,което зарибих с щука преди три години ,именно с цел да се упражнявам с повърхностни примамки и на малки дълбочини.

Един чичко днес мрънка..,,Странно защо няма тука едри..?,,
А ти ,казвам,пуснал ли си някоя рибка,та да има?!! :)


Хубава риба имаш на аватара си.. Питам от любопитство..на какво те взе и кой месец..? :roll:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
soto73
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 12:43
Местоположение: Guadarrama(Spain),Ямбол

Мнение от soto73 »

Ами тая щука(имам и още нейни снимки в галерията)май беше през 2004,когато брат ми ми идва на гости.Отидохме на един язовир който почти беше останал без вода.Там дотогава не бях ходил за щука.Помня,че беще по обяд в най-голямата жега юли месец .И аз се"лигавих"в един канал около 2-3метра широк и метър дълбок.Хванах я на един воблер"Рапала"(в галерията ми го има на една снимка)и то някакси съвсем неочаквано.Отначало помислих,че съм закачил няква торбичка(пустата щука тук хич не се бори)ама като ми се озъби голямата глава,скочих в канала и я хванах,а жената държеше пръчката докато дойде брат ми.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Леле мале, нямаше ме само един ден. Митак, тебе трябва да те овържат с онези ризки - с дългите ръкави, но не съм сигурен, че и тогава няма да ловиш щуки. Да не се отвличам в спам и простотии - БЛАГОДАРЯ! Ще пробвам задължително, а и кат се знаем и ще хвана - базирайки се на твоя опит.
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

Благодаря за уникалното инфо
Утре смятам да се разходя и аз към едно водоемче с цел тест на щуките.
Да попитам майсторите - според вас времето ( слънце или дъжд) оказва ли вляние върху атаките на повърхостта особенно в този сезон
Благодаря
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

maznislav написа: Да попитам майсторите - според вас времето ( слънце или дъжд) оказва ли вляние върху атаките на повърхостта особенно в този сезон ..
Здрасти,Вальо!

Като гледам активността в темата ,май само аз съм ,,майсторите,, за момента :roll: :? ,та..
Сам по себе си вариантът ,,слънце или дъжд,, мисля,че има по-голямо значение за риболовеца,отколкото за хищника.. :roll: :) Идеята е водната повърхност да е по-спокойна за да представяш играта на примамките по-изразително. Ако е тихо или слаб ветрец къдри повърхността,опитай с кроулери, уокери,попери..Ако ветрецът вече е ,,вятър,, ,то избери по-скрити, подветрени пространства и упорствай с пропбайти..
Полезно е също да хвърлиш и едно очо на налягането за да знаеш какво да очакваш в известна степен.Най-добре е да е стабилно..лекият спад също е вариант,докато покачването ,,натиска,, щучките и много не го обичат..

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Мнение от sestrata »

Айде и аз да понамокря темата, макар да имам слаб опит с уокъри, еле па хич не се сещам за гьол с щуки и костури на 50 км в радиус РусИ.
Та... като седя и си мисля, че няма да е добре да се водят с монофил тия играчки, тъй че привържениците на кордата ще трябва да си сменят стайлинга. :roll:
По отношение темпото на водене съм напълно съгласен с Митко. Считам, че равномерният туичинг създава предпоставка за по-точно прицелване на хищника и по-малко гелета при атака. Друг е въпросът за скоростта на водене, която трябва да се усети на място.
Общо взето като неще "ъп-ъп-ъп" се сменя темпото "ъъъп-ъъъъп-ъъъп". :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

sorry - направих грешка за мястото (темата)...
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Павка с ъъъп- ъъъп с някои уокъри не става. При тях има нещо като минимална допустима скорост под която просто играта не се получава (или поне при мен де :oops: ). Иначе си прав, обикновенно най-много атаки има при равномерна проводка с максимално бавно възможното за примамката темпо. Това важи за щука, аз за друго не съм ги и пробвал :oops:
Аз не мога да ловя риба !!!
straj_74
Мнения: 229
Регистриран на: Чет Окт 09, 2008 23:38
Местоположение: В.Търново, Павликени
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от straj_74 »

Здравейте,прочетох темата и вчера одих да пробвам и наште как вземат на повърхностни ,ами докато жонглирах между водоралите с попери,уолкъри и тем подобниплуващи предмети дъщеря ми ,9г.дръпна щукче около нормата на лусокс 3 аз почнах да фърлям с леки блесни за15-20мин. от 4 удара извадих 3.Мнението ми е ,че повърхностните примамки не са толкова резолтатни повече зрелищни и ексериментаторски.Което ги прави интересни за мен, ще опорствам пак!
" Който го може- може!"

http://www.starividri.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Мнение от GREEN BUG »

Колега straj_74,за да имате успех с повърностни примамки първо трябва да се топнете във водоема :wink: .
Обадете се ако имате път насам след 15.06.
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Да споделя също някои мои наблюдения за повърхностните примамки. Въпреки, че опита ми се базира основно на морски спининг, все пак имам 20-тина щукарски излета, миналата пролет-лято и доста уловени щуки. Не съм забелязал големи разлики от морския риболов, освен може би, че щуката е доста по безрасъдна от морската риба.
В общи линии, съм съгласен с Митака, затова имскам да споделя, за точките по които мненията ни се различават.
На първо място, не смятам, че воблерите са по ефективни, аз бил дал превес на повърхностните през лятото. За джиговия риболов не споря, защото имам точно 3 неуспешни опита.
При уокърите, монотонното водене не ми е давало добър резултат, за разлика от водене със спирания, освен това не съм съгласен че скороста винаги трябва да е определена или примамката да влезе в ритъм, имал съм успех и при много бавно водене придръпване на 2-3 сек. както и при много бързо дърпане. Имам две-три риби и при самото приводняване на примамката. При поперите опита ми идва от няколкомесечния, но всекидневен риболов на лефер, който директно приложих при риболова на щука. Според мен най успешната комбинация е с две, най много три придръпвания с пауза, по този начин рибата, се дразни най много и провокира повече нападения, също така намаляват и гелетата.
При неуспешно нападение или проследяване от страна на рибата, винаги пороменям проводката, като обикновено спирам за секунда и продължавам с по бързо водене, досега нямам нереализиран удар, освен може би един единствен път, за което не съм сигурен. Имам няколко откачания при ваденето.
Съгласен съм че не може да се сравняват уокъри и попери и кои са по уловисти. Това което бих отбелязал е, че дребните щуки нямат никакви притеснения, да нападат по едри уокъри но са с предубеждение към големите попери. Малка щука на голям попер нямам хваната, всичките са били над 2-2.5 кила, като най голямата 5-6
Между другото аз ловя щука само на големи повърхностни примамки, над 10 см. и нямам опит с по малки, с изкл. на един 8см. кроулер
Повърхностните примамки изискват привикване почти за всеки конкретен модел и марка, което понякога отнема дни, докато се научим да ги водим ефективно
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Малко материал за четене и гледане:

http://www.jerkbait.ru

Поздрави
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от Itso »

Два дни преди откриването бих искал да продължа с още малко теория, надявам се по-нататък и с практика :wink: , чудесната тема на Митко.
Когато през 2002 за първи път прочетох за този вид риболов, класификацията на тези примамки, джъркбайтовете, се свеждаше до две основни категории: глайдери и дайвери.
Глайдерите, някъде наричани и слайдери, се различават от уокърите по своята форма, а по начина на игра са почти идентични.Могат да бъдат плуващи и потъващи.Според някои уокърите, които Митко показа, са подкатегория на глайдерите.Но от много теоритизиране няма смисъл.
Пример за глайдери:
Изображение
Първият вляво горе е известмият на всички Salmo Slider, 7 см, 21 гр, потъващ.Той е много лесен за водене и обикновено е препоръчван за начинаещите.Води се по всички възможни начини, включително и съвсем равномерно, може даже да играе и на място, потъвайки бавно.Има и плуващ вариант.Лети като куршум.
Под е него е "сънародникът" му Dorado Drunk.Малко е по-грубичък на пръв поглед.
Горе вдясно - Bonga Jerk на Sebile.
Под него - King Of Jerk на Cormoran, 11 см, 44 гр.
Нямам много опит с последните два засега.
Повече глайдери може да се видят на сайта, който е посочил pux и който е безкрайно интересен.Благодаря :)

Дайверите са повърхностни примамки, които при придърпване извършват трионообразни движения в посока надолу, т.е. потъват първоначално и след това изплуват.Имам един такъв на Heddon - Zara, в началото го имах за уокер, но се оказа именно дайвер и му възлагам големи надежди :)
Може би най-известният е Suick Thriller, който изглежда като обикновена пръчка във водата, но е способен на чудеса.Има лопатка отзад, с която може да се променя дълбочината на потапяне.Мисля, че Митко има такъв.
http://www.suick.com/history.htm
Или Bobbie Bait:
http://www.bobbiebait.com/

Поздрави и дано от теория най-после минем към практиката :? :lol:
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

Първо : ЗАЩО тази тема не е при важните ?
Второ : След като изчетох няколко пъти материалите предоставени от капацитетите по-горе , реших и аз да опитам.
И стана чудото :)
Изображение
Удари си уставно в момента на пльокането при равномерно водене без паузи , разви аванс и щеше да ми спука сърцето :) Мислех , че е щука докато не се измори и не полегна :)
Помня каква ми беше реакцията по време на удара : АААААААА КЕФФФФ :)
Подробности в моята тема :)
И отново благодаря на споделилите тайните на повърхостния риболов. Имате още 1 голям фен в мое лице
nasko3333bg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 20:49

Мнение от nasko3333bg »

Здравейте колеги.След като изчетох темата /за която искам да благодаря на Митко Тодоров/реших да изпробвам един попер-китаец на водоем който държи щука и останах изумен:за около час имах седем удара и една извадена щука около 2кг.Невероятна емоция!Удоволствието при попера е страхотно.Преди това лових с какви ли не маркови воблери и нямах пипане.Незнам дали ако сменя куките на попера с малко по големи/за да намаля гелетата/ще му се наруши играта.Всички риби се откачаха след около 2-3 метра водене като имах и едно изправяне на двете жила на долната тройка.Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”