Магията на повърхностните примамки

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от Itso »

Наистина стандартната пръчка за риболов с повърхностни примамки е от 1,80 до 2,10 м с различен тест, за най-тежките джъркове до 120 г.
И мултипликатор.
Това не значи, че не може да се работи с 2,70 м и обикновена макара.Както и аз го правя от няколко години насам, засега без успех почти, но съм упорит :lol:
В случая резките движения могат да се извършват настрани, ако не си на по-висока позиция спрямо водата и след малко упражнения може да се постигне нужния ефект.
С такава въдица с тест 30 - 60 г спокойно изхвърлям например уокърите на рапала и салмо например, а и не само тях, на достатъчно разстояние, което в повечето случаи не е толкова голямо.Говоря за Огоста.И точно там, и то в течение, съм бил свидетел на невероятен удар на повърхността преди 4-5 години на спомената вече рапалка :!:
За съжаление щуките на Огоста в последно време се губят :cry: и това е една от причините досега да нямам успех на повърхността, колкото и да упорствам.
Все пак си мисля, че е въпрос на време да успея и тогава бих хвърлил и повече средства за оборудване с типичните уреди за риболов на повърхността.
А дотогава не ми пречи да използвам спинингарката и за този вид риболов.
И ще се опитам да допълвам темата с каквото мога, защото наистина е много интересна.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Димитър Тодоров написа:Привет!

Валери, според мен не е удачно да се прави сравнение между два различни типажа повърхностни примамки като поперите и уокерите.. :roll: И едните ,и другите работят
успешно и далеч не винаги това се случва в един и същ момент.
Като примамки са доста различни, но технически имат много общи неща - района на действие, начина на водене, исползваните пръчки и най-вече ритъма на примамката. Не успееш ли да влезеш в ритъма на примамката, което изисква известен опит и усет, нищо не правиш :oops:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Магията на повърхностните примамки

Мнение от Димитър Тодоров »

cerber написа: В ситуации, като при третото видео, пробвал ли си да смениш проводката, да спреш, да забързаш или забавиш?
Здравей,Цербер!

Не,в подобни ситуации не променям скоростта на водене,напротив - опитвам да запазя същата и чакам атаката..Ако не последва такава,давам минутка-две пауза и опитвам отново в същото направление,с предположението,че щуката се връща в засада на ,,изходна,, позиция.
Опитвал съм да забавя скоростта - това отказва рибата..Опитвал съм да я увелича,тогава играта на примамката се накъсва и също е лошо,не съм забелязал да провокира към атака.
След празна атака мисля,че най-доброто е да продължим с бавното,отчетливо водене..често пъти има последваща атака..
Много е красиво да гледаш как в плиткажа тръгва отнякъде втора вълна ,пристроява се след тази на уокера и я следва,а ти очакваш атаката и адреналинът те хапе в петите.. :lol: :lol:
Атаките общо-взето биват три варианта :
-пристроява се отзад,видимо като вълна;
-атакува странично,пак видимо като вълна;
-атакува изненадващо отдолу,когато уокера минава над нея;
За момента сякаш най-добра резултатност има при атаките отзад.. :roll: ,
въпреки че ,вчера една рибка се метна във въздуха като пъстърва и атакува с плонж! :shock: :lol: :lol: Голяма красота.. :D

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

fori написа:
Димитър Тодоров написа:Привет!

Валери, според мен не е удачно да се прави сравнение между два различни типажа повърхностни примамки като поперите и уокерите.. :roll: И едните ,и другите работят
успешно и далеч не винаги това се случва в един и същ момент.
Като примамки са доста различни, но технически имат много общи неща - района на действие, начина на водене, исползваните пръчки и най-вече ритъма на примамката. Не успееш ли да влезеш в ритъма на примамката, което изисква известен опит и усет, нищо не правиш :oops:

,,Сигналите,, са различни,Фори..
Един е сигналът на попера,друг на уокера , и трети на пропбайта..Днес щуката може да реагира на бавното водене на попера,но да не иска да чуе за уокер..Утре може да духа вятър и на повърхността да работи успешно само пропбайта..Вдругиден може всички условия да са ,,перфектни,, , а хищника въобще не реагира на повърхностни примамки,но стига само да предложиш миноу,който гази на 50 сантиметра, и рибките следват една след друга..
Какви са причините не знам..само щуките ги знаят..Аз отбелязавам фактите и се стремя да бъда гъвкав и построявам тактиката си според условията.. :roll: :)

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Мнение от mitioto »

Васил Ламбов написа:Митак,ще кажа само едно нещо-ти си истинско богатство за този форум!!!
Рядко се срещат толкова отворени и можещи риболовци,хвала!!!
Той Васко го казал преди мен...

Благодарско адаш! Голем си...
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

Чета и попивам ли попивам.
Тази година имам за цел да хвана риба на повръхностна примамка :)
А за автора : ПОКЛОН :wink:
fishkiller007
Мнения: 205
Регистриран на: Нед Ное 30, 2008 0:58

Мнение от fishkiller007 »

Наскоро се сдобих с 2 уолкера на Megabass dog-x Jr.coayu и успях да направя един излет с цел по скоро да опозная примамката, отколкото да ловя риба.Направи ми впечатление ,че има някаква минимална скорост на проводката и ако слезнеш под нея играта се нарушава. Според мен това се дължеше на малкото тегло на уолкера(5.8г) ,поради което слабото повърхностно течение или вятъра влиаят на позиционирането му.Но когато се достигне оптималния ритъм е удоволствие да се наблюдава играта му.С нетърпение чакам да падне забраната и да пробвам костурите!
Искам да попитам големите уолкери позволяват ли провеждане с кратки паузи без да се налага след това да се правят примерно две "празни " придърпвания, за да се поднови равномерната игра? Или това не е функция на теглото , а на конструктивни особености на самата примамка :( .

п.с.Според мен риболова на уолкер като никой друг изисква перфектен баланс на такъма.Аз лових с отлично балансиран Premier 2.13 и въпреки това се усещаше натоварването в китката от продължителното "туичене".Не мога да си представя целодневен излет с въдица 2.7м, ръката ще ми е изтръпнала до рамото :D

Поздрави!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Баааааааааааси - авторите на такива теми тряббва да се канонизират - а темите в неква отделна папка ли, що ли, да се събират. Поклон, Митак. :D Аз лично съм върл фен на попери и т.н.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Мнение от bat.galin »

Хубава тема и определено много наременна, в предвид настъпващото лято, когато всеки ще може да прилага подробните обяснения и да трупа собствен опит.
Благодаря, Димитър Тодоров.
Аватар
chopara
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 21:09
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 34 пъти

Мнение от chopara »

Добра тема браво на автора, но освен за щука тия пръчици за какво друго могат да са резлултатни? :roll:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

fishkiller007 написа:Наскоро се сдобих с 2 уолкера на Megabass dog-x Jr.coayu ..
Искам да попитам големите уолкери позволяват ли провеждане с кратки паузи без да се налага след това да се правят примерно две "празни " придърпвания, за да се поднови равномерната игра? Или това не е функция на теглото , а на конструктивни особености на самата примамка :( .

п.с.Според мен риболова на уолкер като никой друг изисква перфектен баланс на такъма.Аз лових с отлично балансиран Premier 2.13 и въпреки това се усещаше натоварването в китката от продължителното "туичене".Не мога да си представя целодневен излет с въдица 2.7м, ръката ще ми е изтръпнала до рамото :D

Добра вечер!

Уокерът на Мегабас,който споменаваш, се ползва с добро име като костурски модел.Той е 70 мм,ако не греша,нали..? Мисля да си го заприходя..
Имай предвид,че воденето на уокера при щуките е подчертано зиг-заг-образно,докато при костурите е по-друга бира..Там съвсем резонно водене е това по права,с къси придърпвания и съвсем малка амплитуда на отклонение от правата или въобще без такова,строго по правата..
Класически пример в това отношение е знаменитият Smith Towadi 44мм., който е известен в съвременният свят като изтребител на костура..Играта му е фантастична,но да не се отклонявам от мисълта си..
За големите уокери и ,,празните,, придърпвания..Отговорът не е еднозначен..
Да,теглото несъмнено е фактор и един Zara Spook Jr. с неговите 14 грама се води
много по-лесно ,отколкото един Zipp`N Ziggy с неговите 10? грама,но също така конструктивните особености на конкретният модел са фактор..
Поради това,реших да си купувам само популярни,доказали се модели.. :)
Днес опитах за пръв път известният Sammy 100 на Lucky Craft и останах очарован от дистанцията,която дава и играта му! Той тежи 13.7 грама,което е съпоставимо с 14-те грама на Зара Спуук,но със същото замятане лети с около 5-7 метра повече,което е определено плюс..Също така има подчертано по-голяма амплитуда в отклонението от правата,по-ясно изразен зиг-заг..
За ,,празните,,придърпвания също много неща зависят и от самият риболовец.Днес привечер,например,излезе страничен вятър около 3..4м/с ,който образуваше ,,пазви,, на линията..Една такава по-голяма ,,пазва,, ,която лежи на водата ,несъмнено погасява в някаква степен придърпванията и създава предпоставки за по-лоша игра на примамката..Решението е да стопирам с показалец влакното,когато примамката ми легне на повърхността и така не позволявам да се образува ,,пазва,, при страничен вятър..

Балансът на такъма и като цяло,неговото тегло, е важен фактор! Ако такъмът е тежък,движенията ни няма да са леки и естествени.. Дължина от 2.70 за целта ни
е абсолютен компромис и не бива да се допуска,освен в краен случай.
На по-далечна дистанция ще водим що-годе,но когато примамката дойде на 15 -ина метра,ще ни е ,меко казано,трудно.. :)
Това се отнася не само за уокерите и тяхната анимация,но и за поперите,за воблерите миноу и въобще,за всички примамки,чиято игра изисква активна работа с въдицата!


Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

chopara написа:Добра тема браво на автора, но освен за щука тия пръчици за какво друго могат да са резлултатни? :roll:
За басс.. :lol: :wink:

Шегувам се.. :) В наши води основен любител им е щуката,но костурът също уважава конкретни модели при малко по-различна техника на водене..
Расперът ги уважава доста,казват..Засега имам само един распер,от два излета с уокер по Реката,значи - 50% КПД.. :wink:
Бялата риба също би ги уважила мисля,но в един по-различен контекст,за който в момента няма да стане дума.

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Мнение от shaman »

Димитър Тодоров написа: Расперът ги уважава доста,казват..Засега имам само един распер,от два излета с уокер по Реката,значи - 50% КПД.. :wink:
Преди 2 години имам 2 распера на повърхностна примамка ;) Там атаката е мноого зрелищна.
Лошото е, че има и много празни удари. Предполагам поради начина по който атакува распера лятото.. Прави бухането с цел да зашемети рибките и после си ги събира.

Мисля тази година да наблегна на такива неща и аз :-)
--------------
http://www.starividri.org
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Та така..

За да не забравяме,че темата е за всички типажи повърхностни примамки,не само за уокерите ,нека драсна няколко думи за днешният си излет..

Беше вълнуващ излет с много атаки на повърхността и под нея, и доста рибки..
Рибките бяха до мярката,но това не е чак такъв недостатък,просто популацията във водоемчето е такава,а и винаги е полезно да си ,,набиеш,, ръката,дето се казва.. :)
Хищникът е единственият обективен оценител на това,дали правим нещата правилно.. :roll: :lol:

Започнахме с приятеля ми в плиткажа и опитах да му предам урок за техниката на водене на уокерите..С първото замятане дадох тон за песен..

Изображение

Само за протокола ще отбележа,че от уловените досега щучки на уокер,нямам нито една,която да съм уловил на задната тройка.. :roll:
Явно щучките са били гладни,защото веднага уважиха приятеля ми с няколко празни кълванета,макар и воденето му да беше твърде..хм,неизразително.. :roll: :) Той риболуваше с телескоп на 2.70..Опитах и аз - в началото докарах правилно водене,но последните метри ги замацвах,пък и тежи..
След няколко празни атаки, той инсталира на въдицата си пропбайт, а аз минах на попер.. Това е неговият пропбайт :

Изображение

Техниката на ловене с пропбайти е по-елементарна и като основен вариант предпочитам кратки придърпвания с паузи..Това му беше лесно и атаките станаха
повечко.. Моето решение за попер беше..

Изображение

..номер 2 - Chug Bug на Сторм..Явно съм го подценявал досега и то,съвсем незаслужено! :roll: Поперът лети много прилично и има силно,изразително пльокане,което се докарва лесно..Реших да го водя в по-бързо темпо и спечелих две внушителни атаки -тип празни.. :lol: Ще ми стане фаворит този попер.. :roll: :wink: Номер 1 на картинката е въпросният Sammy на Лъки Крафт,който лети като куршум и се вие като водна змия :lol: ,а пропбайтите 4 и 5 са решението ми за днешната ситуация,и те бяха уважени с множество атаки..
Имах празни атаки и на стикбайта на Sebile ,който напоследък ме изпълва все повече с размисъл.. :roll: Лети добре за теглото си /около 8 грама/ и позволява както лека ,зиг-заг проводка,така и ,,постъпателна,, проводка ,току под водната повърхност,което ме навежда над мисълта,че костурите ще го уважат по достойнство..Това следва да бъде проверено скоро.. :roll: :)

И накрая,нещо ,което не е съвсем в унисон с темата,но е достойна нейна алтернатива,когато щуките упорито отказват да вземат на повърхността.. :wink:

Изображение

Това е популярният Daiwa T.D. 1091 ,който е бавно потъващ с работни дълбочини до 50..70 сантиметра..отличен вариант за плитки и обрасли терени..
Следите от зъбки по него свидетелстват за това.. :lol: :wink:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
soto73
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 12:43
Местоположение: Guadarrama(Spain),Ямбол

Мнение от soto73 »

Браво за репортажа колега.Нямам думи.Много як.Само ако можеш да кажеш къде е това място,че жената има един братовчед в Силистра,а 2007 като си бях в БГ не можа да ме закара на риба,щото не знаел къде има щука.Та ако не е тайна кажи го.Едва ли ще се прибирам скоро към БГ,ама знае ли се.
http://www.youtube.com/watch?v=cn8B03bnqHA
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”