Магията на повърхностните примамки

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от Itso »

Браво!Най-накрая някой да се отприщи :lol:
Снимки?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

nasko3333bg написа:Незнам дали ако сменя куките на попера с малко по големи/за да намаля гелетата/ще му се наруши играта.
Че ква толкоз игра при поперите? :roll: Сменяй - стига да не са толкова тежки, че да го потопят... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
nasko3333bg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 20:49

Мнение от nasko3333bg »

Под игра имах предвид специфичното пльокане което се чува при всяко придърпване и вълничката коятосе образува пред попера.Ще пробвам и после ще споделя резултатите.Поздрави!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

nasko3333bg написа:Под игра имах предвид специфичното пльокане което се чува при всяко придърпване и вълничката коятосе образува пред попера.
Ми тя, знаеш, се определя от "зурлата", а тройките се влачат отзад...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей,Наско!

Щом всички риби ти се откачат след няколко метра водене,тогава може би наистина е разумно да подмениш куките..?
Ако си направиш труд да качиш снимка на попера,ще мога да преценя и да те посъветвам.Ако имаш гелета и рибите не се закачат въобще или пък се закачат рядко,тогава трябва да поработиш повече върху хладнокръвието си :wink: и паузата в момента на атаката..Из между китайските попери сравнително често могат да изпаднат успешни попадения,което не може да се каже за китайските уокери..

Като си говорим за попери,хубаво впечатление ми направи модела на River 2 Sea-
Bubble Pop на 50 mm.. :) Лети добре,пльокането му не е изразително ,по-скоро прави пръски,но често пъти точно това искат щучките! Последната ми рибка с него го беше лапнала целия..напречно,като солета.. :lol:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

Аз ползвам изключително китайски попери до 5лв. бройката. Но правя следния тунинг:
1. свалям висичко от попера, ако преценя го правя с по-агресивна окраска и задължително всички ги потапям 1-2 пъти в лак, защото повечето пият вода през отворите за телта.
2. сменям халкичките.
3. сменам тройките
4. на някой слагам тройка с мухичка отзад, повишава плаваемостта.
5. рядко, но на някой се е налагало да им запилявам усенъците.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Iso написа:5. рядко, но на някой се е налагало да им запилявам усенъците.
Кво е тва, бре, човек? :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
nicko
Мнения: 30
Регистриран на: Пон Яну 26, 2009 20:32
Местоположение: Пловдив/Добрич
дал Браво: 1 път

Мнение от nicko »

Колегата май под "усенаци" има предвид останките от отливането или някакъв друг вид обработка.(малките парченца материал които не очевидно не бива да са там, а са останали от обработката)
...в нашенските рубрики “Добър улов”, “Златната въдица” и “Лична слука” неведнъж сме виждали снимки на “исполински” уклеи с дължина 25 см и тегло към 160–200 грама...
nasko3333bg
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 20:49

Мнение от nasko3333bg »

За съжеление сега не мога да кача снимки :oops: но ви благодаря за съветите!Поздрави!
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

:wink: Автоспам защита. Да не разваляме темата.
Последно промяна от Iso на Чет Юли 02, 2009 13:50, променено общо 1 път.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

:wink: Автоспам защита. Да не разваляме темата.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

Добро утро на "Повърхностните" :) ,
някой по-нагоре в темата беще питал, какво риба можем да о4акваме при риболова с "пръ4иците". Към оби4айните заподозрени (щука, костур, распер) смело мога да добавя и клена :) . Доказва го снимката на Мазнислав и моят снощен риболов. Бях тръгнал за сом на язовир и за целата бях издялал един попер 10см. с тегло 35-40гр. обурудван с тройки 2/0 :oops: . Сом не хванах, но емоции не липсваха. Особенно при първата рибка плясъка и в тъмното ме накара да подско4а :), макар 4е пропорцията между примамка и хищник бе шокираща по4ти 1:2.
Изображение
Вторат риба беше по-истински клен, който ми взе на дистанция с много шумна атака даже в първия момент помислих, 4е е мустакатия и доста яко засякох.
Изображение
Имах и още три удара без да се зака4и и няколко приплясквания, което ме кара да мисля, 4е с някой попер с по кленски размери 5-6см. и по тъни4ко влакно щях да направя нормата без проблем . След обед по4вам работа над един такъв :) .
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Митак, кажете нещо по отношение на въдиците за риболов с повърхностни примамки, и най-вече за строя на пръчката и дължината. багодаря предварително.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Бат Стан написа:Митак, кажете нещо по отношение на въдиците за риболов с повърхностни примамки, и най-вече за строя на пръчката и дължината. багодаря предварително.
Привет,Станиле! :)

За повърхностни примамки предпочитам въдица с дължина от 6` / 1.80m./ до
7`/ 2.10m./ Приемливи са също и така наречените ,,седемдесет и шестици,, - 7`6`` /2.28m./ , а защо не дори и 8 футови /2.40м./ въдици..
Добре ще е да разберем точно коя дължина е оптимална за нас за конкретният тип повърхностни примамки..Моят арсенал в момента е следният:

CD ,,ExtraSense,, 7 ` , 6-24гр.; строй -подчертано ,,бърз,, ;много лека и чувствителна въдичка;
Ст.Кроа ,,Триумф,, 6`6`` / 1.98м./ 3.5-14 гр. ;строй - ,,средно -бърз,,
Тика ,,Графит,, 8` /2.44m/ с тест 2-7 грама и бърз строй;

За попери и уокери предпочитам въдицата да е с дължина 1.80 -2.10 м. ,защото това ми дава повече свобода в анимацията на примамките,особено на близко разстояние във финалната фаза на воденето.
За кроулери и пропбайти мога да си позволя да работя и с въдица с дължина 2.40 метра,защото там техниката на водене е общо-взето по правата,пък и ще ми дадат
и някой метър дистанция в повече.

За строя на въдицата нещата зависят от конкретната примамка -дали тя иска по-късо и рязко движение или пък позволява по-плавно,по-гладко движение..
Във всеки случай,подходящият строй според мен варира от ,,средно-бърз,, / moderate-fast/ до отчетливо ,,бърз,,/ fast/.

Немаловажни фактори са височината на риболовеца и конкретната позиция на брега спрямо водната повърхност и траекторията на замятане. От тази гледна точка са допустими известни отклонения по отношение на дължината на въдицата.

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Откакто Митака ми направи показно, упорствам доста с повърхностни примамки. Използвам най подходящата въдичка която имам: 2.10м, 10-18гр със средно бърз строй. Много е удобна за целта и примамките се водят изключително леко.
Според мен ако строя и беше бърз щеше да е още по добре поне за примамките с които разполагам и най вече за поперите.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”