Магията на повърхностните примамки

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Христо, поздравления и за слуката и за попера :) .
Може ли да споделиш как се движи попера като го водиш? Откланя ли се в страни от правата след придърпване или запазва линията? Използваш ли някакъв твърд повод или направо за влакното?
Благодаря предварително и още повече емоции и успех ти пожелавам :wink:
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

Здравей Стоев,
попера се движи по правата. Стремях се да го водя, както бе описано в една статия за улов на сом, линка към нея бе даден от Цербер. Две-три пльоквания, последвани от 5-6 секунди равномерно, бавно водене. При равномерното водене примамката леко си клати само задника вляво-вдясно. Връзвам директно за влакното.
Успехи на вси4ки решили да опитат риболов с повърхностни примамки :) .
Последно промяна от Христо Златев на Чет Юли 09, 2009 23:23, променено общо 2 пъти.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Митак, да попитам и аз нещо ?
И аз използвах пръчка с размер около 2,10 за уокъри, но при по далечно замятане, за да го накарам да играе правилно ми се налагаше да се качвам на един пън до водата и от там да диригенствам. Представлявах доста любопитна гледка и будех доста смях :lol: у колегите търсещи зъбатата гад на тапа :oops: . Да си намерил някакво решение за този проблем ? С по дълга пръчка ( 2,70) не успях да докарам играта :oops:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Станко,не знам за какъв конкретен модел уокер говориш..?
Да не би самият той да влиза трудно в режим на правилно водене? :roll:

С моята въдичка ,,ExtraSense,,на 2.10 си замятам Sammy 100 /13.6 gr/ на дистанция от около 35-40 метра и си го водя без проблем..Когато наближи към мен,намалявам ъгъла между линията и водната повърхност като поставям върха на въдицата на 8 часа /лек туичинг с подчертано отпускане на линията / или пък на 6 часа / вече ,,рипинг,, ,отново с изразено отпускане на линията/.

Понякога леки модели като ,,Zipp`N Zyggy,, искат по-внимателно,деликатно водене и по-ясно изразени моменти на отпускане на линията.Дори и леки боклучета по тях като малко водорасло,могат напълно да прекратят играта на примамката и да опорочат конкретното замятане,докато други по-тежички и ,,толерантни,, модели като Zara Spook Jr. си работят нормално,дори и с малки боклучета по тях и по-небрежна техника на водене..

С по-дълга въдица би постигнал някой метър в повече,но вече на близка дистанция ще ти е значително по-трудно.

Поздрави!

п.с.Доброто пласиране в конкретна ситуация изисква понякога катерене на по-висока позиция по брега..Това обаче,го правя не с цел по-далечно замятане,а отново с цел ,,оптимален ъгъл между линията и водната повърхност,, ,който детайл е определящ за правилното и лесно водене.

п.п.с.Уловената рибка обикновено спира рЕзко смеха у околните ,,колеги,, с тапите! :lol: :wink:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Здравейте...
Интересното е при мен , че при първия ми опит да ловя с такива примамки се получи горе долу същата ситуация като при станко.Само дето попъра(в моя случей) заиграваше както трябва (според мен) чак когато примамката бе на 15-20м от мен .Бях с пръчка 2,70 вдигната вертикално нагоре :shock:
Усетих някаква нередност но ще гледам да я отстранявам.Не ме питайте за поъра..... подарък от кутията на fori
hobie revolution 13
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Митак уокъра беше Австралииски от неизвестна за мен марка :oops:
Интересното при него беше, че влизаше много лесно в ритъм, но изискваше за това голям ъгъл спрямо водата и точно от това ми идваше проблема, а не от дистанцията. Много добре си летеше за осемте си сантиметра ( дори прекалено добре както се оказа :lol: )

ПП Виж за смеха си много прав, като изригна един крокозъбел около 5кг от нищото и налапа примамката усмивките преминаха в узъбване :lol:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Станко да не би да е този Bubble Pen 80 на river to sea? Има малък отвор в предната част, който продължава навътре и завършва от двете страни на хрилните капаци.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Днес ми беше нужен само един миг, за да се убедя на практика в казаното от Цербер малко по напред в темата.
Една щука над 4 кила ме сграбчи със скок и налапа целия попер, като остави дълбоки дупки от зъбите си на примамката. :lol:
Проблемът е, че понеже съм "майстор" :lol: след като я борих "майсторски" :lol: успях да я откача, въпреки, че първоначално беше налапала целия попер.
Как стана и аз не знам :lol:
За сметка на това се размазах от ловене на дребоси, на разни разнообразни джеркове :)
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Много ясно, убола се е и е изплюла. Тва не е, като на тапа да и вади някой червата. Евалата, все пак си е адреналинец. 4 кг. е доста добра оферта, дип и сал окомерно. :D
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

В събота на Въча за около час реших да потренирам с едно 4 см уолкърече на Ecogear , тъй като костърът не щеше на абсолютно нищо. Имах малко проблем с това да му докарам играта , но имах доста заслеждания който се отказваха точно в последния момент. Няколко пъти 3-4 костура го гонеха почти до брега , но без да го захапят. Валеше ситен дъжд - само за справка. Само един единствен път от дълбините се изстреля костур , но просто не го уцели :(
Аз го отдавам на студената, направо ледена вода и на лошото време? Бих искал да чуя мнения защо нямах удар , а само вяли опити :(
Благодаря
П.С. Става дума за това на снимката по-долу само че в бяло
Изображение
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

joro_olyмпус написа:Много ясно, убола се е и е изплюла.
Само дето ми е много интересно засечена риба с която си се борил 2-3 минути, как изплюва изкуствена примамка :lol:
Накрая видях, че воблера който беше налапала целия в началото съвсем не беше в устата и а закачен едва, едва отвън.
joro_olyмпус написа:дип и сал окомерно. :D
Моят окомер е по-точен от на някой електронните кантари :wink:
Който ме познава се е убедил в това и знае :)
Дори имам навика да понавалявам собствените рибки :wink:
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

maznislav написа:..реших да потренирам с едно 4 см уолкърече на Ecogear , тъй като костърът не щеше на абсолютно нищо...

Аз го отдавам на студената, направо ледена вода и на лошото време? Бих искал да чуя мнения защо нямах удар , а само вяли опити :(
Любопитно уокърче,Вальо.. :roll:
Аз бих сложил възмошно най-малката и лека карабинка и бих ползвал тънко влакно..
Каква му е играта на туй нящо..? :roll: :) Би ли могъл да направиш едно малко клипче,в което да се вижда отчетливо играта му..?
Аз,в замяна,ще ти върна жеста с подобно клипче за Смит Товади.. :wink:

Защо не са ти кълвали рибките,не знам..Повърхностните примамки в повечето случаи искат малко или повече,активни рибки,а щом и на други примамки не са се отзовали,значи денят е бил куц..Пий една бира и не се тормози с излишна теория.. :) :wink:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Мнение от maznislav »

С най-голямо удоволствие бих го снимал това мъниче - тези дни ще опитам пък дано се получи :)
До тогава виж 3 -те начина за водене според официалното му представяне
http://www.youtube.com/watch?v=0Ea2r8uHtAM
Аз го водя като чист уолкър с доста голяма бързина :) Невероятно е да се види перката на костура следващ примамката. А този дето изкочи от дълбините направо изкочи целия над водата .. е за жалост не уцели :(
Но нищо опитите продължават :) Ще се радвам да споделите мнение за модели от този тип до 5 см
Благодаря :)
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Първия ми сом на попер 6,5 кг
Изображение
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

maznislav написа:До тогава виж 3 -те начина за водене според официалното му представяне http://www.youtube.com/watch?v=0Ea2r8uHtAM Доста истеричен стил на водене, бих казал...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”