Флуорокарбонови лидери при спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Vassil »

Има ли сигурни сведения за прегризан ФК над 0.7 мм от щука в България?

Колебая се дали да взема 0.78 или 0.88 мм.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей,

Повече от две години ловя с Sunline "Siglon" 0.60mm / 44 lb. Резултата : десетки уловени щуки и щучки и нито един срез.Досега. :lol: :roll: Преди седмица имах силен,празен удар,при който влакното беше наранено ,може би 1/3 от диаметъра беше разрязан,но дотолкова.
Иначе, имал съм случай пред очите ми щучка-мишка да удря "на зъб" и да съсича като нож-масло FC 0.44 мм ,така че според мен,разумната граница е 0.6мм.

Пьотр Пискорски споделя,че в лова на трофейни щуки профитата ползват FC 1 mm с увереност,
но като знам колко трофейни щуки има наоколо,позволявам си да сляза надолу. :lol:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

Vassil написа:Има ли сигурни сведения за прегризан ФК над 0.7 мм от щука в България?

Колебая се дали да взема 0.78 или 0.88 мм.
Във форума има бая по-Големи разбирачи от мен, но такова чудо за последните поне 5 години не съм виждал и то за далеч "по-нежен" карбон... А 0.7/0.8 ако ти го среже щука ... е дай боже всеки му ... :) Това требе 4 минути с раш-пила да го жулиш ...
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

Димитър Тодоров написа: Пьотр Пискорски споделя,че в лова на трофейни щуки профитата ползват FC 1 mm с увереност,
но като знам колко трофейни щуки има наоколо,позволявам си да сляза надолу. :lol:
За руснаците, път е всяко място през което можеш да преминеш, а трофейна шука е Дзвер който може да ти отхапе ръката ... :shock:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
reelbigfish
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Ное 14, 2014 14:23
Риболов: Спининг
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от reelbigfish »

за мен най-голямото предимство на ФК е твърдоста му и по-трудното заплитане на възел. на всеки му се е случвало да разплита брейд от тройна кука..много често е мисия невъзможна или поне е адски досадно. с ФК лидер такива ядове няма.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Димитър Тодоров »

atanasf написа:
Димитър Тодоров написа: Пьотр Пискорски споделя,че в лова на трофейни щуки профитата ползват FC 1 mm с увереност,
но като знам колко трофейни щуки има наоколо,позволявам си да сляза надолу. :lol:
За руснаците, път е всяко място през което можеш да преминеш, а трофейна шука е Дзвер който може да ти отхапе ръката ... :shock:

Офф:

Пискорски е поляк - собственик,дизайнер и тест-риболовец на полската Salmo.
Коментарът му почива на много риболови и срещи с профита из цял свят,далеч не само в Русия.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

Димитър Тодоров написа: Пискорски е поляк - собственик,дизайнер и тест-риболовец на полската Salmo.
Коментарът му почива на много риболови и срещи с профита из цял свят,далеч не само в Русия.
Благодаря за разяснението, за жалост тоя пич не е от мойта компания и презюмирах че е Руснак :)
Вероятно човека е много компетентен но ми се струва, че за реалният риболов в България карбон с такива дебелини е меко казано оптимистичен :)

Поздрави и наслука :fish15:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от tommy12 »

atanasf написа:
Димитър Тодоров написа: Пискорски е поляк - собственик,дизайнер и тест-риболовец на полската Salmo.
Коментарът му почива на много риболови и срещи с профита из цял свят,далеч не само в Русия.
Благодаря за разяснението, за жалост тоя пич не е от мойта компания и презюмирах че е Руснак :)
Вероятно човека е много компетентен но ми се струва, че за реалният риболов в България карбон с такива дебелини е меко казано оптимистичен :)

Поздрави и наслука :fish15:
Здравей, какъв е реалният риболов в България?
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

tommy12 написа:Здравей, какъв е реалният риболов в България?
Здрасти,
ми например типична щука е 1 - 2 кг и с прилична техника можеш да я извадиш на утралайт и 1-ца карбон е малко "неподходящ". Ако съм разбрал правилно говорим за аматьорски спининг рибилов, aко не съм ... Mоля за извинение :)

P.S.
Поне според мен е напълно реално да се извади 15-20 кг речна риба с влакно и карбон с 7,8 кг тест.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

atanasf написа:
tommy12 написа:Здравей, какъв е реалният риболов в България?
Здрасти,
ми например типична щука е 1 - 2 кг и с прилична техника можеш да я извадиш на утралайт и 1-ца карбон е малко "неподходящ". Ако съм разбрал правилно говорим за аматьорски спининг рибилов, aко не съм ... Mоля за извинение :)

P.S.
Поне според мен е напълно реално да се извади 15-20 кг речна риба с влакно и карбон с 7,8 кг тест.
За подобни(типични) щучки, дори този с който работя 0.30 е малко прекален. Но пък ако човек иска да се презазтрахова, защо не ...

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 96#p951596" onclick="window.open(this.href);return false;

Наслука!
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Daniel Defoe »

Добро ютро, калегами :tup:

гледам и не вярвам на ушите си :lol: , темата стои прашасала вече девети месец :shock:
Днес успях да я допрочета докрай, като след 17/18-та страница, приблизително, ми вървеше дооста тегаво (нещо от сорта на „Изповеди“ на Жан-Жак Русо).
Та, причината да поспамя тук е една случка от миналата седмица. Опитвам се, значи, да излъжа някоя и друга расперюга на р. Марица, ама нъцки. Към 11 ч. дойдоха двама братя, мои познати, търгуващи с японски такъми и "болни" на тема пъстървов и морски (в Гърция) риболов - на Марица бяха за първи път. Разгледаха ми наличните примамки (5 препълнени кутии с воблери (95% само японски) и една с около 60 блесни и други уродливи железа) и викат: Братле, не е като да нямаш воблери :wink: Оплаках се, че от първи петли съм на ряката, но нямам регистрирано дори почукване, камо ли удар :shock: Разгледаха ми и линията - Gosen (бай Пепо) 1,2 накрая с черни безвъзлова карабинка, вирбел и обикноваена карабинка и ми викат: флуоро не ползваш ли ? А аз им викам, алоооу - тук в тази гняз дето на 10 километра нагоре и надолу по течението я има, я няма 3 кьорави риби, за какво ми е туй флуоро - аз съм, вече не съм :tup: , но до миналата седмица бях заклет противник на всякакви поводи (с повод или без :D ), бях почитател на изчистената линия, без "ненужни" възли и усложнения !!!
Пичовте не бяха подготвени за улов на распер, щука или сом, но имаха желание и почнаха да си връзват такъмите. Накрая на тяхната линия си вързаха по около 40-50 санта флуорокарбонови лидери на Sunline (V Hard). Извадиха една кутийка с дублиращи се по цвят и големина японски пъстървови фофлерчета, като най-любезно ми предложиха и аз да взимам от там и да ги тествам. Значи, седим с единя брат през 2-3 метра един от друг (аз съм обаче под едно дърво на сенкя :wink: ) и меткаме еднакви примамки. Има-няма един час и тряяяяс - пича повлече някава тупалка, която обаче, малко преди да я извади за снимка се откачи и офейка. Аз се чеша и пуша :shock: Стана обяд и се раходихме до една известна с шкембе чорбата си кръчма в село Йоаким Груево :lol: Върнахме се после на същото място и продължихме "надпреварата", пак с еднакви примамки и аз пак под дебелата сянка. След мако въртене единя брат вика: "Опаааааа иде"! Пичът изкара расперче, малко, ама все пак по-голямо от моето огромно НИЩО :roll: Ебаси и куция кон съм значи :cry: Капотирах се знаменито без нито един удар. Добре е, че капото е като тайландски масаж, пък бил той и без освобождаване.
След тези ми неволи започнах да се ровя из разни чуждестранни форуми и да търся информация по казуса "с или без флуорокарбонов повод" е за предпочитане при спинингуването. Намерих достатъчно факти, които сочат, че дори и когато примамката не е в статично положение, флуорото има сериозно предимство пред голия брейд. Поствам една снимка, която визуализира прекрасно последното твърдение. Обърнете внимание на номерата 3 и 4.

Изображение

Аз обаче продължих да дълбая и да търся информация, отнасяща се до ... изследването на светлинния спектър и дали рибешките оченца виждат същите неща, които и хорските виждат :shock:

Изображение

Значи по първия въпрос инфото е: приликите са повече, отколкото са разликите.

Изображение

Светлинен спектър и дължината на вълните. Невъоръженото човешко око вижда само вълните с дължина от 400 до 700 нанометра, като ултравиолетовите лъчи са почти в тази видима за човешкото око граница, но независимо от това остават незабележими за нас, но рибешките очи са еволюирали :roll: и се твърди, че виждат и тях

Изображение

Под водата нещата изглеждат, грубо казано, така както на снимката долу, демек лъчите с най-къса вълна се виждат най-добре и достигат по-голяма дълбочина от лъчите с дълги вълни, сиреч червените, розовите, оранжевите и жълтите са по-слабо забележими под повърхността.

Изображение

В тази връзка си направих труда да си потърся непрозрачен флуорокарбон, а такъв оцветен в розовочервено и намерих Yo-Zuri HD Fluorocarbon Leader (Disappearing Pink), но не се продава у нас :cry:

Изображение

Извинявам се, че отзивът ми се получи малко по-дълъг (и разтеглен) от желаното, но исках само да се похваля, че вече съм излязал от пещерата и в момента съм на път да подкарам колело и да се измия с топла H2O

По-здрави и наслука на всички привърженици и антагонисти (ἀνταγωνιστής) на флуоро-то :fish15:

p. s. Много моля, ако някой прогледнал притежава въпросното Зури, нека ми резне 1 метър и ми го пусне в плик по ЕКОНТ за моя сметка :11:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от kontev »

Аз лично не съм 100% убеден в предимството на ФК от гледна точка на плашенето на рибите, но така или иначе винаги го използвам, поради разни други причини - по-трудно протъркване, по-малко оплитане около куките, разбридването на брейда при съприкосновение с куките, поемане на удара при кълване на близка дистанция и т.н. В този ред на смисли, дали рибите се плашат от голия брейд за мен не е толкова важно, защото винаги слагам ФК :lol:
Има и един недостатък, който в някои ситуации ме дразни - диаметърът на повода обикновено е по-голям от този на брейда и донякъде пречи на потъването на най-леките примамки.
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Владимир »

kontev написа:донякъде пречи на потъването на най-леките примамки.
Сложи по-тънък повод...
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от fisherman »

Правил съм си експерименти при риболова на распер,при аналогичен такъм и примамки линията с флуоро определено дава по-добър резултат.Е затова пък щуките си го папкат като солетки,но това е друга тема :wink:
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от bogidar »

И аз по дефолт цъкам с флуоро лидер, но не съм сигурен в предимството му от гледна точка на плашливоста на рибите. Брейда, като основна линия ми дава необходимата/задължителна емоция от директната връзка с края на линията. Спасяването на примамки също не е за пренебрегване. В този ред на мисли дебелашкото флуоро/доближаващо се до теста на брейда/ и мен леко ме притеснява. Теоритично не съм подготвен то все си мисля, че рибите не разчитат само на зрението си... Ако имам за повод "невидим" 1мм лидер, който пори водата... де да знам...
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”