Флуорокарбонови лидери при спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от bat.galin »

Може да звучи като довод в страни от разговора, но определно мисля, че накъдрянето ( от: триене по камъни и водорасли, дърпане от риба, наранявания от мидени черупки и зъби ) на лидера в процеса на ползване е в пряка зависимост от твърдостта на влакното.
И след като двата вида фК са рейтвани еднакво (No.2) , то ще се окаже , че правилния избор за лидер ( и то точно за лидер от 1м ) , е по-твърдото.
Което значи, че особено при ниски температури, е най-добре да се използва твърд ФК.
...освен ако не ви е тръпка да привързвате нов повод с премръзнали пръсти.
пп. влакната за поводи и за линии трябва да имат известни разлики в съдържанието ( и най-добре да се съгласите ) , но очевидно емперическият метод при избора е този , от който риболовецът има полза.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от баш майстора »

Скучно ми е. Някой бързо да напише нещо (умно) по темата, докато не съм почнал да спамя!!! 8)

п.п. Все пак зима е, няма само пенционерите да скучаят, я! :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от naso »

Ами колеги, срам не срам, аз трябва да призная пред вас, че отдавна не ползвам флуорокарбонови лидери, а качествен монофил.
Това е мое лично решение и съм доволен от него. Отпаднаха много терзания и въпросителни. Успокоих се някак си и се отдадох на самия риболов без да мисля за възли накъдрания и протривания. Просто си ловя риба и нямам никакви проблеми.
Всичко гледам да е опростено. Повода ми е около метър. За връзката с плетеното и аз ползвам микровирбел 24 или 22 (четох по-горе мнения от други колеги)
Моят риболов е предимно по реките и мнението ми е за такъв риболов.
Много пъти по р Искър и р Огоста съм хващал и щуки по кило-две, и повечето съм ги вадел.
При целенасочен риболов на щука ползвам титаниев повод.
Аз бих попитал от чисто любопитство, има ли други колеги стигнали до същото решение като мен.
За морски риболов и риболов от лодка не съм наясно, други да кажат.
Поздрави!
Линко
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Яну 20, 2013 12:53
Риболов: спининг
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Линко »

Споделям мнението на колегата naso. Качествен монофил (не е задължително да е скъп) за повод и плетено за основно. За спининг на сом също.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”