На селския гьол

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Ilian70 »

Росен написа:Така е, Павка, хубаво е да се споделя, но като си спомня от колко години назад какво ли не правим да изгоним гадните селски търмъкчии от там. А сега като погледна иначе хубавата тема няколко страници назад оставам с неприятното чувство (знам, че не е така и че се търсят бели риби, но "гадното чувство остава") че се ловят едва ли не абсолютно целенасочено толупите, само че не с гадни двойни големи куки, а с по-модерни и красиви "примамки". Чертата е доста тънка, "случайният" улов е случаен и нека си остане такъв, а не да си каним дори и гости на язовира ...

Поздрави и нека се споделя повече !
Здравей, Росене!
В иначе хубавата тема още от четвърта страница присъстват толстолоби, хванати по начин разрешен от закона. Но незнайно защо, реакцията ти е факт на 22 страница. Имам чувството, че в този форум останаха само ментори и цензори. За да не останеш с погрешно впечатление, искам да кажа, че до голяма степен съм се влюбил в спининговия риболов благодарение и на твоите постове във форума, а също и сайта Iantra.com.
Вие с Митко явно не сте свикнали да има мнения, различни от вашите, но светът не се върти около никого. Всички сме български граждани и отговаряме пред закона за постъпките си. В любимия ни форум тази роля изпълнява модераторът (админът). По всичко изглежда, че той няма нищо против, но на Митко "не му харесва" как се развива темата, като няма споделен и един излет от последните две години в нея (между другото - ти също).
Да не се приема като оправдание (нямам пред никого за какво да се оправдавам), но само за статистиката: имам 14 случайно затърмъчени риби (две извадени). Шест от тях са с въдица с тест по примамки 0,5 - 6 грама и влакно 4lb. Мислиш ли, че съм такъв идиот да тръгна на търмък за толстолоб с тая солета?
Относно поканата на МариаН на язовира: мога да поканя и папата ако искам, но явно трябваше да стане на Л.С., за да не се улавяш за думата. Нямам нужда от одобрението на стара, млада, или видра на средна възраст (колкото и да ви уважавам)! Мариан е пич и който го познава добре, би го поканил за съвместен риболов.

ПП: Като стана дума - споделяй и ти! Дай тон за начало!!!

Желая всичко добро на всички! Просто приемете, че има мнения, различни на вашите!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
stamen
Мнения: 2265
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от stamen »

Не че има значение, ама защо рибата с името толстолоб започна да приема имена като толуп, толстолобик, толстолоп и т.н. :D :D ? Какво му е лошото на толстолоб?
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: На селския гьол

Мнение от Росен »

Мариян естествено е пич, винаги добре дошъл, просто за други риби да го каним. Има различни мнения и това е хубавото, аз винаги изслушвам другото мнение и за да не цапаме темата предлагам да ми чукнете следващия път като ходите и да се наговорим на селския гьол ;)
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Leo »

stamen написа:Не че има значение, ама защо рибата с името толстолоб започна да приема имена като толуп, толстолобик, толстолоп и т.н. :D :D ? Какво му е лошото на толстолоб?
Стамене,вероятно поради същата причина поради която наричат костура простак,щуката баба,въдицата сопа и т.н. :)
По ми е интересно,какво ти е мнението по казуса разискван тук.За толкова години забелязах,че мненията и вижданията ни по много въпроси съвпадат почти напълно :wink:И тъй като питам за твоето,редно е да изложа моето.

Някой,някъде хваща една риба,и в някой друг край на страната,друг започва да вие като вдовица за к.р.Последствията от това виене,независимо от мотивите на виещия,са,че темата получава три страници постове,нямащи нищо общо със заглавието и идеята и.
Десет изречения изтъкващи липсата на лоши чувства и благородните намерения на пишещия,не са в състояние да внесат ясната относно мотивите на критикуващия,нито са пътя,по който да се приемат добре подобни послания.Пътят,е личния пример,доброто отношение,спестяването на критика и осъзнаването на това,че въпреки успехите и опита ти на риболовното поприще,това не ти дава право да се превърнеш в морален съдник на колегите.Елементарното пренасяне на опит,модели и логики от една сфера в друга,често поражда съмнения относно компетентността на пренасящия,дори в сферата от която са взаимствани тези категории.

Толостолобът е риба като всички останали и макар и рядко подлежи на хващане със спинингова въдица.И ако рибата,която е хванал Илиан,беше закачена за устата или е затърмъчил десеткилограмова бяла за опашката,какви щяха да бъдат коментарите :roll:

Като гледам Сашо Дракулич,си лови целенасочено тулупи на спининг и това не предизвиква душевни катаклизми и пориви за лекуване на пропадналия морал на балканския спинингист у никого.

Изображение

Изображение
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
stamen
Мнения: 2265
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от stamen »

Leo написа: По ми е интересно,какво ти е мнението по казуса разискван тук.
Аз не съм хващал толстолобик :D , нито на спининг, нито на друг метод. Честно казано като видя снимка на толстолоп :D , не чета текста, просто не ми е интересно. Което далеч не означава че съм против пускането на такива теми, щом са го хванали по спортсменски начин, нека да пускат репортажи...
Иначе снимките които си пуснал, особено горната (топлолюбива риба, хранеща се с планктон, хваната през зимата, с видимо закачен впоследствие воблер за устата) далеч не навяват мисли за улов на спининг.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от ivo Vratsa »

Тази последната снимка, ако някой я качи във форума ще бъде линчуван публично :mrgreen:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Leo »

Вероятно са затърмъчени!Ще го питам и ще пиша в темата.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Димитър Тодоров »

Павка,предлагам да отделиш дискусията в отделна тема в този подфорум,която можем да наречем,примерно ,,За толстолоБа,спининга и глупавите моралисти,,.

Замислих се дали да продължа разговора,но реших,че е важно.От отношението ни зависи как ще изглежда форума - като спинингов форум или като нещо друго.

Въпреки откровено бракониерските снимки ,които показва Синан,аз вярвам,че толстолобика не е обект на спинингов риболов,не е спининг. За мен като глупав моралист и ентусиаст, спининга е нещо повече от спорт или начин на риболов.
Приемам го като изкуство да предизвикаш и да надхитриш,да пребориш хищника в различно време и място. Това ми носи удоволствие и цвят на дните ми.
Къде е въобще тук толстолоба? И няма значение дали си го извадил този толстолоб или не, и с какъв такъм си бил,лек или тежък,просто това не е спининг.

Такива неща като закачания на мирни риби се случват,но мнението ми е,че не следва да се афишират,защото поощряват всички гладни хиени с тройките.Те имат и ,,оправдание,, - за онези с блесните може,пък за нас защо да не може,,. И не е до моето мнение,майната ми на мен,помислете разумно за Вашият язовир.Защото от вас ,Илияне,Чичо Скруч, и другите,дето четете,зависи дали ще имате след година-две риболов там или само ще си спомняте.

Относно мен,Росен и това колко репортажа имаме..Предполагам,че с годините и двамата сме загубили ентусиазма и желанието си за ,,свободни,, репортажи.Може би защото сме разбрали,че от тях рибите и местата оредяват.Поне аз съм го видял това на гърба си.
И ,да,днес работя тясно с риболовни представителства и търговци - правя материали за тях, тествам принадлежности и примамки,за което получавам в замяна същите тези примамки,а колегите ,които ме четат научават нещо ново,доколкото вярват в преценката ми. А за тези,които не вярват , също е лесно - просто ме прескачат и готово.


Поздрави за всички с въдица в ръка! :tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Димитър Тодоров »

Leo написа:Вероятно са затърмъчени!Ще го питам и ще пиша в темата.

p.s. Може и да не го питаш,за мен това е достатъчно:

https://www.youtube.com/watch?v=yTHZJr2yIS0" onclick="window.open(this.href);return false;
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
big jibra
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 17:24
Местоположение: пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: На селския гьол

Мнение от big jibra »

chichoskruch написа: влакно - Gsoul Upgrade PE X8 22lb;
пръчка - StCroiix Premier /PS70MLF2;
макара - RYOBI ZAUBER 4000.
А на мен ми е интересно това:пръчка за пъстърви с макара за сом и влакно двойно превишаващо препоръчания от производителя тест :D И риба 14 кг,! А някой пищеше , че Кроато било чупливо :lol: Поздрави :tup:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от esox22 »

Дали толстолопа е полезен или не в България е доста относително. Рибите са необходими за гребни езера и канали, платени водоеми и малки язовири - където често цъфти водата и тези риби са единствени които могат да почистят.
За разлика от белия амур , който печели все повече фенове и отнася все повече целувки при релийзите. Толстолопа има много по-малко истински фенове.
Белите амури зимата се групират на дъното и се обвиват с бяла слуз, толстопа също прекаратява всякаква дейност, просто защото няма какво да се филтрира и излишна енергия да се мотае.
Затова и вероятноста зимата да удари толстолоп на воблер е същата както и на реката да дойде марсианец и да ви пита - къде наблизо продават кафе и цигари :lol: :lol:
Виждал съм пред мен да вадят толстолоп на въртяща блесна - рибата се беше закачила за носа. Колегата каза , че това му е втори, пак на същата блесна. Руснаците ги закачали на места с блестящи клатушки. Но това е в определен сезон и температура и е просто удари от любопитсво.
Дори и да изчезнат от водоемите - няма да липсват на повечето рибари - от къдет дошли - там и отишли 8)
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от Ilian70 »

Росен написа:Мариян естествено е пич, винаги добре дошъл, просто за други риби да го каним. Има различни мнения и това е хубавото, аз винаги изслушвам другото мнение и за да не цапаме темата предлагам да ми чукнете следващия път като ходите и да се наговорим на селския гьол ;)
:tup:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от sestrata »

Вчера поцъках на гьола с лек кастинг такъм (въдица с тест до 8 гр и влакно #1.0). Езерото беше опасано от дънни въдици, маси и барбекюта на ентусиасти, привлечени от студеното слънце и мълвата за уловен наскоро 16 килограмов шаран. По стената имаше места и макар опоскано до шушка, улових няколко дребни рибки. После се пуснах по южния бряг и успях да изчопля още няколко. Нямаше мерни екземпляри, но беше забавно хвани-пусни...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от sestrata »

Вчера в късния следобед отскочих да поцъкам на гьола. Духаше ветрец, който на моменти утихваше и позволи да уловя няколко рибки...

Изображение

Изображение

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: На селския гьол

Мнение от sestrata »

Днес заранта отскочих да разловя новата пръчка на близкия гьол. Ами... лови си каквото дал Господ. :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На колегата Румелеско не му кълвеше особено, но един момент му клъвна баш каквото си трябва.

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”