Реших да пробвам и този риболов, та имам молба.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
LynyrdSkynyrd
Мнения: 300
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 11:28
Местоположение: София

Мнение от LynyrdSkynyrd »

За воблери за пъстърва поне за мен задължитлни са салмо хорнет с пъстървовата окраска въпреки, че не са ми фаворити то 2,5сантиметровия ми е хващал най много пъстърва за един излет, а 4сантиметровия ми е изкарал най голямата пъстърва до сега. Иначе фаворита от купешките воблери за мен си е Антакс Сова. Става и за пъстърва и за кефал. Антакса винаги ме е спасявал от капото.
Am I evil? Yes, I fucking am
Am I evil? I am man, yes, I am.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

... Двоен пост ...
Последно промяна от Мунчо на Пет Сеп 03, 2010 11:01, променено общо 1 път.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

За влЪХната аз съм на мнение, че брейда не може да бъде панацея, както и че монофила е далеч от универсализма. Общо взето, ако ще ловя с въртящи блесни, предпочитам да ползвам монофил, особено ако ще употребявам по-големи такива. Вярно, че така се губи известна чувствителност(но поносимо, ако ловим с добра въдица, пък и блесните, особено големите, се усещат отлично), но пък не се скапва добро тънко плетено влакно, което определено не се погажда твърде с такива блесни. Именно тук макарата с двете шпули е голямо предимство. Вярно, че повод от влакно(или ФК) в известна степен пази брейда, но това е валидно само, ако ловим с дребни въртящи блесни.
При монофила има два варианта - ловиш с евтини или скъпи влакна. Скъпите имат предимството да са с диаметър по-близък до заявения, обикновено по-добре държат на възел и повърхността им е третирана с определени вещества и технологии, които ги правят по-устойчиви на външни въздействия. Според мен, най-добрите влакна у нас са на "Колмик" - 'Аксиал", "К-15", "Фендрийл". Хубави отзиви се чуха и за влакната на колоса "Торей", в което няма нищо чудно, но аз не съм ловил с тях.
Евтините влакна имат предимството, че са евтини. Аз лично напоследък ловя с такива, като на един-два излета ги изхвърлям и навивам ново. По-този начин кордата ми е постоянно в добро състояние - слабо пресукана и с по-малко наранявания вследствие от използването й. Съвсем прилично влакно е "Суфикс ХЛ Стронг" - държи на възел много добре, показателите му не са високи, но са близо до реалните, сравнително е устойчиво на триене. Сигурно диаметъра му е по-голям от заявения, но това се решава когато човек си купи по-тънко такова с едно на ум.
Ти ще решиш дали ще ползваш евтино или скъпо монофилно влакно. Въпросът е условен - ако ловиш на плувка изборът е еднозначен в полза на скъпото, докато на спининга напрекъснато боравиш с него, подложено е на постоянни и разностранни въздействия. Лично според мен проблема има просто и еднозначно решение, ако на човек не му е проблем да хвърля повече пари. Имай предвид, че за лекия спининг е възможно да навиваш и по половин ролка(на "Колмик" са 150 м). Освен това може да "обръщаш" влакното от двете му страни, но проблема в случая е, че го усукваш по този начин.
За брейдовете също въпроса може да бъде поднесен просто. Ловиш с евтини, или скъпи такива. Евтини и прилични са брейдовете на "Климакс", "ПауърПро"(над 8-10 либри и ако го купиш от чужбина). Скъпи са японските. И там има евтино и скъпо(относително). те са с много по-добри характеристики при всяко положение. Помни това, което ти написах за тънките брейдове и въртящите блесни! Освен това имай предвид, че реалните показатели на тези влакна се различават от заявените. Поради естеството на технологията и вложените материали тяхното сечение не е кръгло, колкото и да го твърдят производителите. Брейдовете са по-издържлививи на сили на опън, по устойчиви на външни вляияния и много трайни(стига да не "брадясваш"). Освен това, поради по-слабата си разтегливост осигуряват висока чувствителност на линията, което е и главното им предимство. По-меки са от монофила и по тази причина с тях се замята по-далеч. Но същевременно това е предпоставка за оплитания, които се разплитат извънредно трудно. За да предотвратиш това, не трябва да пълниш шпулата до ръба. Но подобен риск винаги съществува, ако навиваш влакното без напрежение, водиш примамката по течението, или "играеш" е нея.
Та вече ти решаваш за какъв тип риболов и каква ситуация какво ти е нужно. За клатушки, воблер и джиг отговора е еднозначен - брейд, а за въртящи блесни - в известна степен условен. Аз бих отговорил като дядо поп от вица - "И двете, чедо!".
Последно промяна от Мунчо на Пет Сеп 03, 2010 11:08, променено общо 2 пъти.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Четете св.св. равноапостоли Мунчо и Wertus, и внимайте, люде!!!
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Мнение от Vassil »

Аз ще напиша накратко, това което знам от опит относно дадените ти съвети:

Пръчката за щука и распер няма никакъв смисъл да е с тест до 20 гр, както ти беше препоръчано. Особено щом ще се ползва на Дунав. Преди бях с пръчка 10-30 гр, сега съм с 10-40 гр от която съм много по-доволен.

Пръчките Tica Graphite ми изглеждат много добри, но теглото им винаги ме е отказвало от тях. Имай това предвид за да не се отрази на удоволствието от спининга.

Съгласен съм с Мунчо относно влакната. Focus Spinmaster е отлично влакно, което спокойно можеш да сменяш на два или дори на всеки излет. В момента съм с Colmic К15. При 250 м за 13 лв спокойно можеш да навиваш два пъти по 125 м или дори три пъти по 80 м на цена близка до Focus.

Успех!
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Мнение от MapuaH »

Мале, мале.... пълно забатачване :)

Благодарско за съветите на всички. Дерзаенето продължава :)

Днеска видях на живо няколко Авида и Премиера на 2,13. Всичо ми хареса мнооооооооооого !!! Ако се спра на Кроа като пръчка се колебая между Авид и Премиер в ниската акция и в това, че Премиера е с 20 см. по къс. За голямата акция се колебая хем между дължината, хем и за акцията. Като се има предвид, че трябва да става хем за Дунав за распери, хем и за Марица да речем за щуки, пък и за Тунджа да речем..... Кое да е от всичките AVS90MHF2, AVS90HF2, AVS96MF2 или AVS96HF2.

Гледах и един Спийдмастер 3,0 м 15-40 г. - сериозна въдица. Хареса ми доста. В тази акция ще има колебание определено какво ще се вземе.

Разнообразието от примамки е огромно. Човек може направо луд да стане :) Но като начало десетина блесни и десетина воблера и готово.

Поздрави.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Maриане, тестове от сорта 15-40, 20-40 и прочие са много сериозни. Имай предвид, че ако говорим за качествените въдици, тестовите диапазони са близо до реалното, което значи, че те работят пълноценно с такива примамки. При евтиния сегмент обикновено е обратното - въдиците или са с завишени показатели(особено често срещано при лекия клас), или реалните не стигат заявените(при големите тестови диапазони). Какво искам да кажа? НАпример купуваш си лека пръчка за риболов на кефал,костур и пъстърва, като смяташ с нея да ловиш с малки примамки, ръководейки се от написания показател 2-10 гр. В процеса на риболова се оказва обаче, че за да имаш чувствителност за водене на примамаката, трябва да закачиш блесна поне 5 гр, което автоматично измества теста "нагоре" и ти опорочава намерението да ловиш деликатно. Или си вземаш яка гега 20-40 гр, с идеята да ловиш на джиг или с големи примамки и установяваш, че тя се претоварва още при замятане и водене на такива под 20 гр, с други думи - преди да достигне долната граница на тестовия си диапазон. Не са редки случаите, в които въдицата е "скопена и в двата края" - в долния е нечувствителна, а горния не може да го достигне...
Трябва да се има предвид, че зависи и в каква среда ще водиш приаммките. В течаща вода, вследствие на нейния насрещен напор, въдицата се товари повече, защото върху примамката действа по-голямо челно съпротивление, но при всяко положение една качествена пръчка с реален тест 10-30 гр или нещо от сорта е много сериозно и предостатъчно пособие...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
калоян митев
Мнения: 272
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 18:09
Местоположение: Севлиево

Мнение от калоян митев »

Мариане ,хубава тема се е оформила ,особено полезна за човек с малко по високи парични и такъмски изисквания и възможности.Мунчо е помогнал много в случая.За това което искаш и с оглед на това което аз имам като арсенал от Кроа и Г.Лумис бих ти препоръчал само една въдица във всички спинингови дисциплини с перфектна чувствителност,изработка,много добър кастинг и универсална въдица за мене и според мене за всички случаи и реки,включително и от лодка и бряг-като изключим Ултра лайт риболова и сомският риболов.LES70MLF2 тази въдица в ръцете на опитен спинингист (примерно като sestrata,съдейки от репортажите му) може спокойно да се пребори с 15 кг риба с точната линия и макара.Дайвичката ТДХ 2508 дето я имаш ще и е добре,за да не даваш излишни пари.Спининга е заразна болест да знаеш.А за влакната -аз предпочитам монофил и честа смяна,просто не си затормозявам излишно мозъка и за сега нямам ядове.Воблерите и блесните са консуматив-проба му е майката.Успех в начинанието.
Живота е толкова кратък,че няма смисъл да се страда за каквото и да е .
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

За фофлерите лино моите фаворити са илекс чъби, екогиър ck40, като чъбито много добре го похапват и костури и кефали, зип бейтс риджи във всичките му модификации (там се добавят и пъстървите) Едно добро начало с гарантирано ловящи примамки, имайки предвид че и аз успявам да хвана някоя друга риба с тях.
За въртележките - мепс аглия, моска, рублекс селта (турбо) рублекс велтик. Аглия лонг е префектна блесна за бързотечащи пъстървови реки. Вариантът на Моска с върбовото листо държи течение доста по-зле. С пантер мартини не ловя, но гледам че други хора го правят доста успешно.
Силикони от всякакви видове, като в началото препоръчвам филстарските глави, а като престанеш да ги "садиш" - екогиърските. Че нещо по 2 кинта на глава излиза малко неприятно. Личните ми фаворити за тази година са грас минноу на екогиър и запетайките ямамото, които се продават в бент.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Мнение от MapuaH »

Приключи и триуменето по отношение на другата спинарка. Избрах пак Кроа Авид след доста чудене, а именно : AVS76MLXF2 (2,32 м, 3.5-10.6 гр тест) за кефал и пъстърва. Балансира се идеално с Дайвата, която имам. Все едно един за друг са правени :) Понакупих и някой примамки за щука, распер, кефал и пастърва.

За другия Авид взех един брайд на Климакс Spin-Line - Braided 0,10 мм. Дано да съм попаднал на качественна партида. Това, което ми направи впечатление, е че никъде на шпулата като го купувах не пишеше, че е произведено в Германия.

Човека в маказина (склада) на Фирмата ми показа и едно ново плетено влакно : CLIMAX MONO-BRAID BR - 8. Осемнишково. Мислех дълго време дали да не го взема него, но в последния момент се отказах. Има ли някой опит с него ?



Сега..... имам друг проблем : препоръчайте ми хубаво елече, но да не е много скъпо. Т.е да е ОК съотношение цена - качество !!! :) Предварителни благодарности.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
alien6
Мнения: 191
Регистриран на: Пон Апр 05, 2010 20:39
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Мнение от alien6 »

С разрешение ще се намеся и аз...Елече не мога да ти препоръчам ,но мога да ти обърна внимание в/у една чанта,баш за спининг и много удобна - http://www.voblershop.com/1593/Чанта.Ra ... .Смятам,че ще ти върши добра работа.Линка ти го давам,за да видиш снимка на чантата,не че трябва да я купуваш оттам.Хубаво е да я видиш и да я пробваш,пък ще кажеш дали съм прав.Аз имам такава и ако те заинтересува,мога да ти кажа повече подробности.
King for a day,fool for a lifetime
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

На живо можеш да я видиш тук. Но според мен на първо време си вземи от пазара едно "китайче" за 10-15 лева, а после ще решиш в какво да инвестираш вече сериозна сума. :)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
petrucci
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 21:50
дал Браво: 1 път

Мнение от petrucci »

определено чанта ще ти е нужна.лично аз имам чанта WATER QUEEN струва 30 лв и е много удобна а за тази на RAPALA съм чувал много добри отзиви но и цената и е по така.......за воблерите имам наблюдения от до 5гр.. и мога да ти кажа че при мен много добре се представят ЕКОГИАРИТЕ .както споменава колегата Фори илексите са много добри с невероятна игра ,изработка и лети много далече но моето чъби с пъстервова окраска досега е капо.задалжително с вземи Голди което не лети но хваща.колкото повече имаш толкова по интересен е риболова а и ще можеш да си правиш експерименти.ще завърша с думите -хваща този воблер който е в водата.
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

MapuaH написа:Приключи и триуменето по отношение на другата спинарка. Избрах пак Кроа Авид след доста чудене, а именно : AVS76MLXF2 (2,32 м, 3.5-10.6 гр тест) за кефал и пъстърва. Балансира се идеално с Дайвата, която имам. Все едно един за друг са правени :) Понакупих и някой примамки за щука, распер, кефал и пастърва.

За другия Авид взех един брайд на Климакс Spin-Line - Braided 0,10 мм. Дано да съм попаднал на качественна партида. Това, което ми направи впечатление, е че никъде на шпулата като го купувах не пишеше, че е произведено в Германия.

Човека в маказина (склада) на Фирмата ми показа и едно ново плетено влакно : CLIMAX MONO-BRAID BR - 8. Осемнишково. Мислех дълго време дали да не го взема него, но в последния момент се отказах. Има ли някой опит с него ?
Брайда си го уцелил в десетката.Аз съм с такъв,по-тъничък на лайта и съм ама мноо доволен.Абе ако те интересува нещо по-специално,л.с.А че са произведени в Германия-100%.А за елека-Ники Башмайсторчето има един на Сакура,средно между елек и раничка,много е функционален и доста качествен,на кви места сме се свирали,нема грешка.Ма нека той да ти напише,насекъде спами,а кат требе да даде експертно мнение,га нема


Сега..... имам друг проблем : препоръчайте ми хубаво елече, но да не е много скъпо. Т.е да е ОК съотношение цена - качество !!! :) Предварителни благодарности.
:twisted:
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Уууупс,кво стана бре??????Преди емотикона имах писано :shock: За елека питай Ники Башмайстора за неговата Сакура,средно между елек и раница и доста функционално.Климакса се произвежда 100% в Германия,имам ги всичките.Този които си взел ми е един от фаворитите за лайт заедно с БР8цата,много добре се изнизва,хубаво покритие,стегнат,не прави бради.Ако те интересува нещо по-специално-питай,не че съм некъв спец но ги ползвам всичките.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”