Нещо нестандартно за начинаещи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
ahatspat
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 20:10
Риболов: spining

Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от ahatspat »

Последно време често виждам някой неопитен в спининга да се докарва до лудост а даже
и да си чупят такъмите от яд не че и аз не бях така. Щура работа е това крастата по риболов с изкуствени примамки веднъж запалиш ли се гасене няма както и да е .

На спининг с мухарка. Започнах да въртя блесни преди 5 години и 2 години почти нищо не се получаваше захвърлих въдицата в мазето да си изгнива там порядъчно а аз се върнах към естествените примамки преди 2 години и половина се запознах с човек с когото започнах често да ходя за риба не признаваше нищо освен спининговия риболов и евтиния воблер от него научих доста полезни неща. Като за начало водеше примамките с мухарака
но макарата беше за спининг не обръщах особено значение на този факт докато не реших отново да се върна към воденето на изкуствени примамки купих си нова въдица за купища пари и още толкова за скъпи примамки и отидох да се похваля за скъпите си нови играчки.
От там тръгна всичко взе ми новата въдица и докато се осетя сряза 2/3 от задната дръжка с една ножовка направо ми прималя. По късно разбрах целта на това за да имаш успешен излет трябва да накараш примамката да танцува а не просто да навиваш макарата. Повечето спинингови въдици са малко не удобни за игра с примамката а така пригодена въдица дава възможност за невероятна игра на каквато и да е примамка с прости и леки движения на китката на ляво на дясно на горе на доло по време на убирането на линията като се държи въдицата директно пред тялото като не се рпопускат и паузите от 2 3 секунди даващи възможност на хищника да атакува болната или наранената рибка която имитирате. Друго което често правя предимно на воблерите
е да слагам червен лак в задната му част или някоя или повече точки по коремчето

Е на някои може да му допадне спининг с мухарка

От опит глава ушким не боли
baraban
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Апр 05, 2008 13:05
Местоположение: София

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от baraban »

И аз се зарибих яко за спининга, но уви, досега нямам абсолютно никакъв успех, и започвам да се разочаровам. Направо не ми се вярва че работи, ама като гледам другите тук във форума - явно си работи, и то доста добре. Явно проблема е в задвъдичното устройство. :D Трябва явно да си намеря някой, който да ме въведе в занаята, няма как. А дотогава пак ще опитвам, какво да се прави. Краста си е.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от ivanpl »

baraban най-важното е да не се отказваш и ще му хванеш цаката ;) Започни с въртележки като начало.

Иначе идеята за мухарката ми струва малко пресилена, има достатъчно спинарки специално за туич.
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от Бат Стан »

ahatspat написа: Е на някои може да му допадне спининг с мухарка
ЕВАЛА!! НАЙ-СЕТНЕЕЕЕ!!! АМА МЕ БЕШЕ СРАМ ДА Я КАЖА ТАЯ КОМБИНАЦИЯ, ЧЕ ЕДИН ПЪТ ВЕЧЕ НАЛИ МЕ ОТЛЪЧИХА ОТ СВЕТОВНОТО МУХАРЕНЕ ЗАРАДИ ГЕЛЕ ЧВОРА... ХМ...Сори че пиша с главни букви, ама се развълнувах. Най-сетне се намери колега, дето ще сложи спинингова макара на мухарката и муха на спининга!!! колега, притежавам перфектната въдица за твоята комбинация - Балцер 7-8 клас, ама мейд през 1994 в Западна Европа, параболик, върхът невероятен, давам ти я за един излет да видиш ква е нирвана! На дръжката има лепени люспи от кефал с колоконлит, тези люспи са с музейна стойност, а самата въдица....почакай само да видиш за кво иде реч!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

!

Мнение от Бат Стан »

ahatspat написа: Повечето спинингови въдици са малко не удобни за игра с примамката
Те са създадени и конструирани от хора, които незабавно трябва да бъдат разстреляни пред прясно варосана стена)!!!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от wertus »

Ха, някой открил колелото отново! Халелуйа и осанна!......м дааа ...Станиле сподели кво пиеш че и ние да се повеселим малко.
Сега да ви кажа че съм виждал доста интермедиерни изпълнения от типа на:
1. Мухарка с шнур лидер и типет но с.....червей на края :D :D :D :D :D :D :D
2. Мач с мухарска макара и бомбарда....да бомбарда и стръв пак червейче
3. Спинингова пръчка със стример - това моя милост :oops: :oops:
4. Фидер с блесна
5. обикновен телескоп с блесна
6. същият с парашут
7. болонеза с блесна........и т.н. Всичко това с единствената идея да се улови риба на всяка цена...........сега ми идва идеята за щека колкото се може по-дълга, с динамит на края...резултата ще е поразителен ...за всички риби!
Всъщност доста от опитите да се създаде ултрапайт пръчка за спининг са минали през използването на мухарски бланки, даже имам такава спинингова пръчка къстъм произведена от мухарска бланка. Ог друга страна доста от риболовците увлечени от ултралайта(говоря за истинският ултралайт, а не за набеденият за такъв лайт!) рано или късно стигат до използването на стримери....исконни мухарски примамки. Всъщност и аз съм виждал жени с панталони или мъже с рокли, ама не съм пуснал специална тема за това......а може би щеше да пожъна небивал успех ако го бях направил....
Както и да е....винаги съм си мислил че смисъла на риболова е някъде отвъд риболова но може и да греша...не знам.
Извинявам се на ahatspat за псевдолиричното отклонение и неудачният опит за спам, и държа да подчертая че подкрепям всякакви творчески опити ....стига да са творчески и още по-добре стига да са само опити! Поздрави
П.П. За дръжката и ножовката писах вече в друга ценна тема.
П.П.П. А за разстрелването пред прясноваросаната стена доста опит набраха в Китай през т.нар. "културна революция"....Даже 10-20 станаха професори с дисертации по темата.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
ahatspat
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 20:10
Риболов: spining

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от ahatspat »

Wertus Така или иначе темата я пуснах за по неопитните с спининга по молба на приятел лесно е когато си си добил вече навици и караме на принципа на вуте да му е зле. За скъсената дръжка лично за мен е вече без значение но все още ги моделирам по този начин целта е да придадеш поведение на примамката подобно на риба койято съвсем скоро ще умре наранена или там няма значение какво и се е случило всеки които има малко опит знае че просто бясно минаващата примамка дори и до устата на хищника няма да си направи трудът да атакува. А при така оформена задната дръжка позволява повече възможности за работа с примамката без да изпитваш неудобство дори и с чиста мухарка имаш много повече воля на движенията от нормалния спининг. Но че така на мен ми е по удобно и мога да играйя с пръчката както си искам и да карам примамката да полудее не е казано че на всеки трябва да му хареса.
Baraban бих ти предложил няколко съвета поне при мен се получава на тихи водоеми ако наблягаш на воблери използвай потъващи или такива които са с нулева плаваемост така по лесно да държиш воблера на нужната дълбочина а не да се мъчиш да достигнеш хем нужната дълбочина хем да му придаваш игра често ползвам този метод оставям воблера да потъне обирам корема ако има такъв и рязко вдигам върха на пръчката при което вдигам воблера към повърхноста отпускам върха отново към водата обирам влакното и го
оставям отново да потъва чудесно имитира рибка на койято нещо и има хем се мъчи да изплува хем няма сили и пак потъва подобен е на тези с нулевата плаваемост но придърпванията ги правя на страни но не пропускай паузите едно от най важните неща независимо каква примамка ползваш.
В река където има течение по ми е удобно с плуващите то ги кара да потъват една техника е да имитираш жабка пускаш воблера по течението и след което държеики въдицата леко на страни почваш стъпаловидно да придърпваш въдицата 3 4 пъти след което я връщаш в старото пложение и обираш линията имитира жаба койято плува срещу течението.
Каквато и да е примамката едно от най важните неща са паузите при които спираш да въртиш макарата не зависимо от примамката или как я водиш. Дано да ти е в помощ написаното от мен
Аватар
OutCold
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 19:42
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от OutCold »

ahatspat, така скъсената дръжка не е ли неудобна от гледна точка баланса на въдицата? Как точно ти помага за туич тази изключително къса дръжка в сравнение с нормалната? Аз (и това си е мое мнение) не мога да повярвам, че въдица струваща 500-1000 лв., ще има нужда от такава драстична интервенция. После, в крайно скромния ми спининг опит съм забелязал, че понякога равномерната проводка е по-резултатна, но пък това може просто да означава, че съм неспособен с нескъсена дръжка да придам наподобяваща на умираща рибка игра.

P.S.: Ако не ти е проблем, би ли положил малко повече старание в писането като използваш главни букви и препинателни знаци - лично аз намирам за крайно трудно да ти проследя мисълта.
He who has gas travels at the back of the pack!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от sleepwalker »

И на мен ми е странно как въдици за стотици левове стават по-добри (според някои колеги) след срязване на дръжката. Вероятно по-дългата дръжка си има функцията, но аз не мога да преценя с моя няколкомесечен опит.

Иначе на мен фабричната дължина на дръжката не ми пречи и докарвам горе-долу сполучливи колебания на воблерите, блесните и силиконите...или поне така изглежда във водата. До сега не съм имал особени успехи, но отдавам това на неособено богатия арсенал примамки, неопитността и сезона, в който се запалих - лятото (имам предвид, че до колкото знам, есента е пиковия сезон на спининг риболова, докато лятото е по-тегаво и трудно).
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
ahatspat
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 20:10
Риболов: spining

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от ahatspat »

На мен лично ми е по удобно да контролирам върхът на пръчката, когато ръцете са ми
по- прибрани до тялото и държа въдицата точно над макарата. И просто придавам игра на върхът и с движения само на китката, без да ми се налага да се протягам. Умиращата рибка или наранената не се движи нормално, което постигаш с равномерното водене.
Тя се движи предимно на тласъци с неравномерни движения и замира, при което потъва или изплува. Идеията е да имитираш това движение с върхът на въдицата, като го местиш в различни посоки придаваики на примамката откъслечни придърпвания . Но пак казвам поне по мое мнение едно от най важните неща са паузите, когато спираш да водиш примамката за малак период от време 2 или 3 секунди, зависи какво използваш блесна воблер или др.
А за баланса поне на мен не ми прави впечатление да го нарушавам, а дали ще резнеш дръжката не карам никого да го прави! Просто улеснение за склоните да експериментират :)
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от Бат Стан »

wertus написа:Ха, някой открил колелото отново! Халелуйа и осанна!......м дааа ...Станиле сподели кво пиеш че и ние да се повеселим малко.
Сега да ви кажа че съм виждал доста интермедиерни изпълнения от типа на:
1. Мухарка с шнур лидер и типет но с.....червей на края :D :D :D :D :D :D :D
2. Мач с мухарска макара и бомбарда....да бомбарда и стръв пак червейче
3. Спинингова пръчка със стример - това моя милост :oops: :oops:
4. Фидер с блесна
5. обикновен телескоп с блесна
6. същият с парашут
7. болонеза с блесна........и т.н. Всичко това с единствената идея да се улови риба на всяка цена...........сега ми идва идеята за щека колкото се може по-дълга, с динамит на края...резултата ще е поразителен ...за всички риби!
Всъщност доста от опитите да се създаде ултрапайт пръчка за спининг са минали през използването на мухарски бланки, даже имам такава спинингова пръчка къстъм произведена от мухарска бланка. Ог друга страна доста от риболовците увлечени от ултралайта(говоря за истинският ултралайт, а не за набеденият за такъв лайт!) рано или късно стигат до използването на стримери....исконни мухарски примамки. Всъщност и аз съм виждал жени с панталони или мъже с рокли, ама не съм пуснал специална тема за това......а може би щеше да пожъна небивал успех ако го бях направил....
Както и да е....винаги съм си мислил че смисъла на риболова е някъде отвъд риболова но може и да греша...не знам.
Извинявам се на ahatspat за псевдолиричното отклонение и неудачният опит за спам, и държа да подчертая че подкрепям всякакви творчески опити ....стига да са творчески и още по-добре стига да са само опити! Поздрави
П.П. За дръжката и ножовката писах вече в друга ценна тема.
П.П.П. А за разстрелването пред прясноваросаната стена доста опит набраха в Китай през т.нар. "културна революция"....Даже 10-20 станаха професори с дисертации по темата.
Ееех, много буквално си приел всичко, Румене. Не твърдя, че е открита топлата вода, но аз лично във форума не съм видял тема за риболов с мухарска пръчка със спинингова макара, та затова реагирах така. Няколко пъти пробвах тази схема на колегата и ми е доста удобна, та затова реагирах така. Не знам дали помниш, през май бях пуснал една тема за риболов на щука със стример и спининг, стана една патаклама това мухарски метод ли е и с какъв такъв е по-удобно да се лови, че се наложи и практически тест по темата да се направи, за да се види, че и със спининг става. Абе всеки си лови както му е удобно и с каквото си иска.
П.С. - Пък за прясно варосаната стена е майтап, предполагам че схващаш, ама съм пропуснал да туря емотикон. Друг е въпросът, че на мен лично дългата дръжка не ми върши работа.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
boril_87
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 17:37
Риболов: спининг
Местоположение: гр.Белене
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от boril_87 »

На мен лично ми е по удобно да контролирам върхът на пръчката, когато ръцете са ми
по- прибрани до тялото и държа въдицата точно над макарата. И просто придавам игра на върхът и с движения само на китката, без да ми се налага да се протягам...
Аз ловя по същия начин и точно за скъсяване на дръжката съм си мислел,но нещо не ми стига куража да неби да се разочаровам.Въдицата не е кой знае колко скъпа,Colmic Diomond е на 2,70 и на истина се замислям вече да я резна малко тая дръжка.
Можеш ли да кажеш после как затапваш края?
ahatspat
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 20:10
Риболов: spining

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от ahatspat »

От отрязаната час отделям тапата, и я поставям на новото място. Малко лепило и си изглежда по старому.
Аватар
jagger1
Мнения: 3182
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 755 пъти
получил Браво: 1179 пъти

Re: Нещо нестандартно за начинаещи

Мнение от jagger1 »

Преди много, много години (бях на 5 годинки), се запознах с този красив спорт - риболовът, благодарение на баща ми, семейството ми и техните приятели с помощта на една отрязана от гората лескова пръчка, за нея завързани около 2-3 метра корда, плувка от перо на гъска, една малка тежинка (изрязана от туба за паста за зъби, които тогава бяха в оловна опаковка) поводче и една кукичка. Това е първата ми пръчка в живота - лесковата. Тогава, между другото нямаше и такова разнообразие и предлагане на нашия пазар (говоря за малко-по-късен съзнателен риболовен период). Имаше телескопчета - тук-там, бамбукови пръчки и върхове, тук-там по някой спининг (в магазина на Графа в София), помня, че имаше в по-късен период и влакно "Костенурка", имаше и разни секционни пръчки (дънарки или за спининг и булдо). За мухарки, болонезе, мачове и тем подобни - нямаше и помен. Дори не се и беше чувало (сред масовия риболовец). Макарите - предимно руски, доста имаше и от тупа на сегашните мухарски, но те бяха предимно за бамбуковите пръти (за плувка). Всеки си комплектоваше такъмите според паричките в портмонето, според предлагането и според личния си вкус (не че сега не е пак така, ама предлагането е друго). Сега е по-различно. Въведоха се различни категории и класове пръчки, макари, влакна, шнурове, примамки и какво ли не - конкретно за всеки вид риболов, но рибите си отават същите и със същите мераци. Кленът си е клен, шаранът - шаран, кротушката - кротушка (не съм виждал кротушка от 20 години) ..... Как ще ги излъжем, това си е въпрос на лична тактика. Къде и кой каза, че със спинингова пръчка не може да се лови на плувка? Къде и кой казва, че със спинингова пръчка не може да се лови на дъно? Къде и кой казва, че с мухарка не може да се лови на блесна, воблер, плувка или малка тежинка? Всичко е въпрос на техника, удобство, лично виждане и експерименти - какво ти доставя удоволствие на МАХ. Лично аз съм влачил с мухарката от лодка (вид тролене) - и с муха, и с малка блесна и с малък воблер. Ами да ви кажа, имал съм успехи. Е, мухарката не е за тролене, ама защо да не опитам? Беше голям кеф между другото. На мухарка не съм се сетил да сложа спинингова макара, но защо не? Ако това ще ми достави удоволствие - ами ще го направя. Пък и кой по света се ангажира да създава закони в риболовния спорт - кой с какво и как? Всичко създанено в световния опит е препоръки, а не закони. Още по-малко някой може да наложи закон: с тази пръчка - така, с онази - онака :D . Няма лошо в експериментирането, а и ние като българи си падаме по нестандартното. Та на колегата, пуснал темата - благодаря. Нито е срамно, нито е незаконно, нито е извън правилата. Риболовът е удоволствие и всеки сам избира, как да си го практикува, за да получи максимално разтоварване и комфорт от сивото ежедневие. Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”