Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от mitioto »

Iso написа:...Съжалявам за спама, но не се сдържах! :D...
Какъв спам, бе Ицо?! Жестоко клипче!!! Как му се изкефих, не е истина!!!
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от sentinel »

Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 466
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Kaloyan87 »

Колеги, бихте ли споделили например какви куки ползвате като номера и марки при инч или инч и половина силикони да кажем и при 2-3 грама чебурашчици :roll: Само за тях гледам не е обърнато по-особено внимание, а за съвсем начинаещ микропурист като мен, би ми било полезно инфото :lol:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Много удобни са мухарски куки,които са с всевъзможни форми и размери и позволяват употреба на откровено извратени размери глисти. Най-голям кусур е малкото ухо, което изключва монтаж посредством халкичка. Затова в случая изключително удобни са разглобяемите чебурашки. Друг вариант са японските рокфишеви куки, които са с голямо ухо, позволяващо както директен монтаж към утежнението, или с халкичка. За съжаление, те са доста скъпи. Ако се ползват разнесени монтажи, може да се употребяват практически всякакви куки.
Вариант са и най-дребните джиг глави. Има едни дребни и евтини варианти(напоследък и те станаха 40 - 50ст.), които с дребен тунинг, изразяващ се в премахване на оловото на оста, служещо да задържа силикона(но при фините примамки водещо до разкъсването и деформирането им) позволяват да се ползвт и най-дребните размери примамки.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Интересно, много бързо прегоря тази тема. Може би всичко споделено през 2013г. бе теория но сега, ако напишете в търсачката на форума "Микроджиг" ще видите колко много неща са коментирани по тази тема. Следователно има интерес и вече, предполагам, има и натрупан опит. За съжаление аз не бих могъл да споделя своя, защото от година и половина съм далече от всякаква вода.
Въпросът който ме вълнува е какви са разликите при риболов на микроджиг в затворени водоеми и в реки. До сега имам известни познания само за риболова в затворени водоеми - плиткажи на язовири, баластриери и частично блатясали водоеми, но нямам идея как изглежда микроджига на течение. Ако някой може да сподели ще е от полза на всички колеги.
:tup:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Мараба, адаш! Практиката показва, че при риболов с леки глави в течаща вода колкото по-тънка е линията - толкова по-добре. Просто по-малко податлива е на влиянието на водния напор. Някой би казал, че "дето едната, там и другата", но се оказа, че разликата примерно между цяло влакно от флуорокарбон 0.16 и 0.128 мм е като от земята до небето. Като прибави към това и по-високата плътност(и съответно - тежест) и произтичащото от това провисване, предимството на финото влакно става осезаемо. И да уточним, че говорим за риболов на известна дистанция и с действително леки утежнения - от един до максимум три грама.
Друг фактор, който е от съществено значение е дължината на въдицата. Една оптимална такава от 2.20-2.30 м носи сериозни практически позитиви, въпреки че 1.80 е безусловно по-пуристка. Който е ловил с болонезе 4 и шест метра истински би усетил разликата.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
VBK
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 13:11
Риболов: спининг
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от VBK »

Един монтаж който използувам с много малки силикони.
А именно ASSIST куки Като на влакното пред куката се щипва съчма от порядъка на 0.5-1 гр.Ползувам го главно за риболов на пъстърва в река .В затворен водоем не съм го пробвал.Но би трябвало да работи и там.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Здрасти адаш, на затворените водоеми ползвам ФК влакно 0,16 и не ме дразни, дори съм по-доволен от доста от плетеняците. Още си ползвам Calzante EX GOCAXS 732UL-S, която ми върши добра работа. Ловил съм и с монофил 0.14 и 0.12, но усещането е много притъпено и често се проспиват кълванетата. Но до сега не съм пробвал на течение и затова реших да събера малко информация.
Какви примамки е по-добре да се ползват на течение: по-тежки, по-леки, с по-голямо съпротивление, като туистерчета или с по-малко съпротивление като слагове и червейчета?
Необходимо ли е да се подбират тежестите според течението така, че да реализираме класическо джигово водене с установяване на примамката на дъното или е достатъчно да се получава някакво подобие на синусуида в средните слоеве? При по-силно течение вероятно ще са необходими тежести преминаващи в диапазона на Л и МЛ (от 5 до 10-14гр) или не е така?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
pi4a94
Мнения: 1509
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 875 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от pi4a94 »

Iso написа:... Но до сега не съм пробвал на течение и затова реших да събера малко информация.
Какви примамки е по-добре да се ползват на течение: по-тежки, по-леки, с по-голямо съпротивление, като туистерчета или с по-малко съпротивление като слагове и червейчета?
Необходимо ли е да се подбират тежестите според течението така, че да реализираме класическо джигово водене с установяване на примамката на дъното или е достатъчно да се получава някакво подобие на синусуида в средните слоеве? При по-силно течение вероятно ще са необходими тежести преминаващи в диапазона на Л и МЛ (от 5 до 10-14гр) или не е така?
Не съм специалист и ще се опитам да обесня за малки и средни реки.

Там опитвай да си играеш с течението.Тежестта трябва да е максимално компактна и така подбрана,че да се "вози" по/срещу течението.Не да пада като камък.Експериментирай, тътрузене по дъното, леки трепвания с върха, паузи.Разбира се при силни и дълбоки води по-голямо утежнение.Подбора на силикони може да е всякакъв- червеи, нимфи,туистери и тн. като по статичните искат игра с пръчката.Метода работи за пъстърви в бързи и бавни води.


ПОЗДРАВИ :!:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
superficiq
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Апр 19, 2015 9:11
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 14 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от superficiq »

Мунчо ти си извор за мен.. :D
VBK
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 13:11
Риболов: спининг
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от VBK »

Iso написа :
При по-силно течение вероятно ще са необходими тежести преминаващи в диапазона на Л и МЛ (от 5 до 10-14гр) или не е така?

Не е така.Колегата pi4a94 се е опитал да го обясни."Там опитвай да си играеш с течението.Тежестта трябва да е максимално компактна "
Може да използуваш два типа водене :Хвърляш диагонално нагоре срещу течението.Оставяш примамката да падне на дъното.Течението я подхваща и трябва само да обираш влакно.И второто замяташ по течението затваряш бигела при което течението повдига примамката.Отваряш бигела отпускаш влакно и течението праща примамката към дъното.Затваряш бигела и повтаряш действието.Със по дълга пръчка става и като накланяш върха към водата и после го вдигаш вертикално.Дано си ме разбрал.Поне Аз така водя малките силикони в течение с уежнение максимум 1.5 гр.Сигурно има и други начини .Добре е да се споделят.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

:D Благодаря за отговорите колеги, ще се възползвам от съветите ви.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Знчи Ицо, схеми колкото искаш. В моя случай - пъстървов риболов в малки и средни реки ползвам 0.4 мм глава, залепена на мухарска кука №6 или 8 в зависимост от силиконката, която ще слагаме - дали ще е камола, червей, нимфа от розовите, гагаляга от малките или нещо друго. Линията ми се състои от основно влакно 0.165 - жълто на Щрофт, повод 0.15 с дължина около 40-50 см, малък вирбел (може и без него в повечето случаи) и микроджига. Реално примамката тежи някъде около един грам, не съм я теглил. Линията би могла да бъде и от влакно с по-малко сечение, просто на мен това ми върши работа, а и ако ви удари голяма риба рискът за скъсване е по-малък.
Самото подаване и водене на микроджига в пъстървовите реки се извършва по най-разнообразни начини - може да го подадете и да го оставите да се носи от течението, може да го водите като воблер, може да го презентирате с подскачане по дъното, може да бъркате с него в тихи места зад камъни, да ловите на задържане и др. Всичко зависи от конкретния участък и способността на риболовеца да "чете" реката и да има онзи усет какво става от другата страна на линията във всеки един момент.
Оптималната дистанция на риболов е от 5 до 15 метра - говорим за примамка с посочените габарити. Идеята на този риболов е да "играем с течението", както е споменал един колега по-нагоре в темата. Много е важно линията в по-голямата си част да бъде над водата, тъй като в противен случай прави корем и става неудобно. Имам си и система как да се лови при вятър, ама трябва да го заснема, тъй като ми е трудно за обяснение, общо взето опира до това в каква посока накланяме пръчката и придаване на линията на определена позиция.
За откриването на сезона на пъстървата микроджигът е много подходяща примамка, тъй като можем да го подаваме близо до дъното и да го презентираме в т.нар. "зона на комфорта" на пъстървата, която в студените зимни води не е много активна и рядко тръгва да гони примамка, която не минава близо до нея. Миналата година през февруари в едни снежни води улових 4-5 балканки по този начин, докато на блесна и воблер рибите тотално отказваха да взимат.
Преди това ловях с по-тежки глави по 2-3 грама, но се убедих, че няма никакъв смисъл. На едно състезание смених 4 мм глава с 5 мм, което на първ поглед не е чак толкоз голяма разлика, и веднага почнах да късам, тъй като примамката много се закачаше. С четворката подобни случаи са доста по-малко. Последно за куките - ползвам от мухарските без контри, но с удължено острие, ловят си отлично, изпуснатите риби не са повече, отколкото ако ловим с контри. За сметка на това си пускам балканките отбратно в отлична кондиция.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Скъпи колеги, както за индусите кравите са свещени животни, така и за мен Балканката е свещена риба и до момента не съм се опитвал да я ловя, дори и да съм имал възможност. Моят обект на риболов са раираните разбойници - костурите. Така, че моля за съвети свързани с лова им на течение.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

При утежненията за река компактността е допълнителен плюс. В тазив ръзка волфрамовите такива са много удачен вариант, за съжаление - осезаемо по-скъп.

п.с. Тук не включвам риболова на пъстърва с меки примамки, който според мен не трябва да се приравнява с класическия микро и наноджиг.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”