Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от za4o75 »

А бе то и аз щях да го захапвам бат Стан за тия 20метра ама нали в тази тема нямаше да си противоречиме :mrgreen: :mrgreen:
Мунчо,последно взех за един приятел едно такова http://sakurafishing.com/index.php?productID=1586" onclick="window.open(this.href);return false;,съществува ли нещо подобно(сърцевина флуорокарбон) ама по-тъничко?
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Моето мнение за Ултралайт и Микроджиг е следното. Те са във един диапазон от 0гр. до 7гр. да могат да се разделят на два диапазона до 5гр и до 7гр но и какъв е смисъла.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа:Значи аз казвам, че пряко сили ще курдисаш гъгрицата с глава 0.45 гр. на повече от 15 метра, даже и по-малко. Ако не съм прав, като минеш през Казанлък, идвам на гости и спонсорирам една вечеря в "Меките пишки" или "Пъстървата" в Енина. :D


п.с. Риболова на пъстърва в река е друга бира, аз също съм ловил в дълбоки вирове и бързеи(там и има даже и усещане за почукването по дъното,което е съвсем отчетливо, но като функция на неговата твърдост и скоростта на водата) с тежки нимфи, без да се наемам го позиционирам като джиг.
Значи в събота идват колегите от Видрите, мерим 20 метра и опитваме дали мога да покрия дистанцията. Снимаме и показваме. Аз, както знаеш, освен на практиката, на друго не вярвам. Колкото до работата с въпросната примамка, след 1 юни ще направя един клип и ще видиш, че почни непрекъснато съм в контакт с примамката отсреща и това си е чист спининг с най-разнообразно презентиране на въпросната джаджа.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Аз не споря, че си е спининг, нито, че си в контакт с примамката - другия аспект събуди съмнения в мен.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от mitioto »

Темата предизвиква силен интерес и е една от малкото в последно време, която ми се струва стойностна....

За мен обаче разликата в риболова на затворен водоем и в течаща вода е космическа!

После като намеря повече свободно време с кеф ще се включа с каквото мога.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Впрочем същата джаджа лови и костур на затворени водоеми. Това е снимка от последния ни излет у маалата с Пепи Платиката, който даже и слънчак извади преди това.

Изображение

Той обаче я е окачил на вирбел, докато аз я връзвам направо на влакното.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Да напълно съм съгласен,че има и то огромна разлика при двата вида риболов река и язовир.При мен се получава ,че проводката при различните дистанции трябва да бъде различна за да имам успех.Примерно при замятането в началото е една после колкото се доближавам я променям,това е колко обирам с макарата и поведението на въдицата.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Ехе..е...е! :D Изтървал съм много. Тая тема е "болната" ми тема. Доста пъти съм се чудил има ли място за микроджигова тема във форума, но бързо се разколебавах като видех, че основно става дума за силиконови примамки от 3" нагоре, за риби от кило на горе и си мислех къде да се бутам между майсторите с моите костурчета по 20-30гр. :oops:
Сега по същество. Съгласен съм с адаша от Габровската школа, че микро джига е с примамки до 3гр. Но за себе си съм определил друга норма - За затворени водоеми, без силен вятър и вълни, за дълбочини до 3м. работещите примамки са с утежнения от 1гр. до 3,5гр. Толкова пише на опаковките на тежестите от които правя самоделните си чибурашки, цялата примамка излиза около 1,25-1,3гр., а големите около 3,75-3,8гр. без да съм ги теглил на прецизна везна. Понеже нямам финансовата възможност да експериментирам със скъпи влакна за микро джиг съм ползвал монофилни влакна от 0,1мм до 0,16мм. на Колмик основно и две плетени влакна YGK G-soul X3 - 0,4 (6lb) и XZOGA - 0,3 (6lb) колко са дебели не знам, гледам ги само с очила и немога да преценя, но определено са плоски и се пресукват. Когато има вятър се веят като лента на гимнастичка. За дългобойност няма смисъл да говоря, защото самия аз не си признавам окомера за следство за измерване. При затворените водоеми плетените влакна са по-добри. Аз ги ползвам с ФК повод от порядъка на 40 до към 70см.
За реките на които ловя, а те са с ширина под 10м. предпочитам да ползвам обикновен монофил, като при тези условия 0,10мм. си е игра на нерви - много късания. За мен подходящия размер монофил е 0,14мм., предпочитам прозрачен.
Какви утежнения ползвам за различните размери примамки? За примамки 1" (25,4мм.) ползвам утежнения от 1гр. до към 2гр.; за примамки 1,5" (38,1мм.) ползвам утежнения от 1,5гр. до към 3,5гр., за примамки от 2" (5,8мм.) ползвам утежнения от 2гр. до към 5гр. В случаят може да приемем, че е в сила закона за нормалното разпределение.

Имам въпрос към Мунчо. Би ли споделил какъв ФК ползва при микроджиг и евентуално от къде може да се закупи в Бг?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от BornToDrink »

Хубава тема!
А за реки всъщност на какви участъци ловите по този начин?
Имам предвид дълбочина/течение..
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Адаш, започвам трета година да ползвам един евтин флуорокарбон на "Сънлайн" - "Сиглон" и не виждам причина да го сменям. Много съм доволен - 200 метра ролка за двадесет и няколко левчета. Навивам си по 1/3 ролка(всъщност имам още 1/3 непипната) и спокойно си карам по един сезон(с уточнението, че не ловя на въртяща блесна). С 2 и 3 гр. ползвам 0.14, а с по-леки - 0.12 мм. Разликата в сравнение с тънък брейд е космическа според мен - както казах, пропадането е много по-бързо и контролируемо. По-малкото сечение на влакното, сравнено с брейд, съчетано с по-високата плътност на материала, осигуряват много устойчиво поведение(естествено и формата и масата на примамката са от значение). По-лесно се пробива повърхностния филм и линията стои много по-изпъната. Отделен въпрос е, че определено имам повече кълванета, въпреки че преди ловях с лидер от флуорокарбон. Що се отнася до по-високата разтегливост, която действително е фактор за загуба на чувствителност, не мисля, че в случая този фактор е от съществено значение, като се има предвид дистанцията на която се лови. Сега гледам, че се продава някакво влакно ха "ИГК", размер 0.3 на прилична цена - тридесет и няколко лева. Ще си взема от любопитство, но не очаквам чудеса, "облегнат"на практиката.
Понеже спомена дълбочини 3 метра и грамажи от 1гр. нагоре, аз лично не бих ползвал толкова ниски стойности за тях и бих започнал от 2, за да имам реален контрол над случващото се. Отделен въпрос е, че сечението на влакното и формата на използваната примамка могат в значителна степен и посока да компенсират грамажа на утежнението, що се отнася до скорост на пропадане, усещане и водене. Иначе за плитки разливи до метър - метър и половина ползвам съвсем фини чебурашки с ясното съзнание, че в такава ситуация микровоблерите и блесни са реална конкуренция на микроджига и дори го превъзхождат по ефективност( но какво е ефективността сама по себе си, ако не едно елементарно резултативно понятие).
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от gergi762 »

Понеже съм ползвал флуорокарбон само за поводи,та ми възниква въпроса няма ли да е много "паметливо" ако се ползва за основно влакно?
Testis unos, Testis nullus
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Ilian70 »

gergi762 написа:Понеже съм ползвал флуорокарбон само за поводи,та ми възниква въпроса няма ли да е много "паметливо" ако се ползва за основно влакно?
Ако ФК е тънък (ползвам 0,148), няма повод за притеснения. С по-дебелите размери може и да има проблем :roll:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

При диаметър 0.12-0.14мм и риболов изключително на джиг, твърдостта и произтичащата от нея паметливост са пренебрежими.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Един въпрос.Кой ползва и кой не ползва карабинки при микродгига?Споделете ,аз ползвам карабинка №-00.И втори въпрос.Греша ли?
Изображение
Тази първата над стотинката.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Az също ползвам съвсем дребни карабинки - за удобство. При най-фините разглобяеми чебурашки пък, понякога телчето излиза по-лесно и карабинката е своеобразен ограничител. При най-"естетските" монтажи с волфрамови глави и тежести по половин грам със сигурност огрубяват цялата система, но при конвенционалните грамажи от 1.5 гр нагоре, не смятам, че са минус.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”