Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

Aз лично бих искал да се спра на два аспекта в риболова на микроджиг - утежнения и линия, които по личното ми впечатление са по-определящи и съществени от всичко останало, което свързваме с микроджига. Но най-важно е да определим какво разбираме под микроджиг? Спецификата на този риболов, криеща се основно в неговата "миниатюризация" го прави уникален без съмнение, но по същество това е риболов на меки примамки в придънния воден слой. И още нещо много важно - с миниатюрни примамки и куки, които са в състояние да провокират откровено мирни риби, доколкото има такива, и последните да имат физическата(да не кажем анатомическа) възможност да налапат примамката.
По въпроса за утеженията, според мен можем да говорим за рационален и "приказен"(в най-добрия смисъл на това определение) тегловен диапазон. Първия е този, в който можем да работим с примамката(като комплекс от замятане, водене, някакво усещане, представа за положението и моментното й състояние) - именно тук чисто прагматичните и практически аспекти на микроджига се срещат с най-фините аспекти на този вид спининг. Другото са сладки споделяния от сорта "лових с 0.75 гр глава на три метра дълбочина - всяко съприкосновение с дъното усещах като камбанен удар", "с глава 1.0 грам имам перфектен контрол върху линията" и прочие от сорта. Познати са ми прекрасно от личен опит в наивния и безоблачен период на ултралайтистката ми "дейност". Прагматичния поглед на нещата обаче е по-строг и бих определил реалния диапазон на микроджига на примерно над един грам до 3, където плавно започваме да се преливаме в лекия такъв. Друга важна особеност е дълбочината, на която ловим - за да можем да говорим за някакъв джиг трябва да имаме поне 70-80 см воден слой, като разумния предел е максимум до четирите метра за най-"тежките"(доколкото може да се говорим за такива) триграмови глави. В идеални условия - без течение, вълнение и най-големия бич за всеки естет - вятъра. Важно е да се уточни, че с тънка линия и по-лека глава може да се постигне същата скорост на пропадане и контрол върху линията, или накратно казано ефект, както с по-тежка такава, но с по-дебело влакно по обективни причини - няма нужда да изпадаме в схоластични отклонения от сорта по-тънкото или по-дебелото влакно по-добре пробива водния филм, по-успешно се бори с повърхностното напрежение на флуида и има по-малко съпротивление.
И след като споменахме тези аспекти неусетно стигнахме до втория определящ елемент на този вид спининг - линията. Убеден съм(или поне не съм виждал) истински тънък брейд, подходящ за микроджиг, с реално сечение(не казвам диаметър) сравнимо примерно с това на флуорокарбон или качествен монофил с диаметър около 0.12-0.14 мм(с волфрамови глави псевдомухарски ползвам и 0.10). Поради многонишковата си структура, брейда задържа въздух, разнищва се, придобива положителна плаваемост и трудно се "бори" с водата при потъването на примамката(без да коментираме и нея, като фактор). Независимо от най-малкото му относително тегло, в сравнение с монофила и флуорокарбона(който е два пъти по-тежък от брейд, изработен от термопластичен полиетилен, известен с търговското име "Dyneema" и около 40% от найлонов монофил) провисването при него е най-голямо. В случая слабата разтегливост не е от съществено значение или съществено предимство, едно поради изразения "корем", а друго, заради относително малките дистанции, на които се лови. Много по-плътния и "компактен" флуорокарбон осигурява напълно сравнимо усещане(на кълването, а не толкова на поведението на примамката) и комфортен риболов. Монофилът от своя страна е добър компромисен вариант, но трябва да се има предвид, че флуорокарбоните стават по-достъпни и има доказано добри предложения за доста под 30лв за 200 метра, което позволява да се "разфасоват" на три пъти.


п.с. Понеже говорихме за утежения, а по-горе в текста да можах да направя пряк паралел, искам да изтъкна удобството на разглобяемите чебурашки. Те позволяват да се варира с вида на куките, до откровено безумни :lol: размери - нещо изключително важно в този вид спининг. И у нас вече се предлага широк набор мухарски куки, които са много удобни за целта, но за съжаление - неподходящи за монтиране посредством халкичка - едно заради миниатюрното уше, а друго, заради "уродливостта" на цялата конструкция, в която една халка внася осезаем естетичен дисонанс, в случай, че сме успели по чудо да открием достатъчно фини такива, което е постижение, сравнимо с кацането на Луната. Именно в подобен аспект човек най-добре усеща предимството на разглобяемото утежнение, дори и в чисто практическите му аспекти.

п.п.с.
Ето как изглежда сбъднатата мечта на всеки микроглистолюбител :lol: . Подчертавам изрично, че сме си ги платили като попoве, да не рече някой, че сме на процент. Който го тресе тази лудост ще разбере за какво става дума. :lol: :lol: :lol:

Изображение
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Мунчо ти си Цар-браво!
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от maznislav »

Искам и аз от тези глезотиики :)
Драсни на Л.С. как да се докопам до такива - обещавам Муня да се докопа до нетъркаляща се бутилка с приятен цвят :)
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от za4o75 »

Никога не съм ползвал чебурашки при УЛ,като смятам че няма да вършат работа при риболов в морето!За мен те правят по груб целия такъм пък и не мога да си представя как работи това чудо при тези 1 и 2 инча силиконки къде нямат собствена игра!Не съм и виждал някоя от фирмите къде произвежда тези силиконки да предлагат такъв монтаж!Мисля си,че по този начин не придаваш игра на силикона и той се шляе следвайки чебурашката.Обаче явно тези мои впечатления са грешни и е време да пробвам.Чудя се,като си дойда лятото в Бг. лесно ли ще ги намеря!?!
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Според мен монтажът с чибурашка има две основни предимства пред монтажа с класическа джиг глава:
- по-далечен полет на примамката по-добре изразено при туистерите и не чак толкова при силиконовите рибки;
- възможността примамката да се движи отвесно на долу. При слаба активност на костура вертикалната игра на примамката е по-ефикасна.

Вярно е, че при монтаж с чибурашка на силиконова рибка същата се клати на ляво на дясно и като че ли играта и не е толкова привлекателна. Но понякога, основно при риболов на щука това поклащане е провокиращият елемент за атака на хищника.
При джига примамките са два вида пасивни (слагове, червеи, дунапренови чудесии и т.н.) и активни (туистери, шадове, жабки и др.). Пасивните примамки се анимират със спининга и обирането на влакното. При монтажите с активни примамки се разчита и на собствената им игра. Има активни примамки които играят по-добре от себеподобните си, но това се дължи на качеството на силикона и формата, които са присъщи за дадената марка. Това се отнася както за лекия, тежкия и свръхтежкия джиг спинингов риболов, така и за микроджига. Играта на активните микроджигови примамки примамки зависи от качесвото им, но основен провокативен елемент при микроджига е анимацията на примамките независимо дали са активни или пасивни. Играта на активните примамки зависи и от теглото на утежнението. То трябва да е достатъчно за да може да задейства играта на примамката при свободно движение във водата. Може да се определи един примерен долен праг на утежнението при микроджига от порядъка на 1,5-2гр. под който активните примамки рядко играят при свободно движение. Анимацията на примамките при тежкия и свръх тежкия джиг се затруднява от теглото им и условията на риболов – по-големи разстояния и дълбочини, силни течения, наличие на вятър и т.н.
Това, че фирмите производители на силикони не лансират монтажа с чибурашка не означава че не е препоръчително да се ползва. Пък и чибурашката си е чисто Руска измишльотина.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от patter »

Някой фирми вече лансират 'чебурашките'. Миналата година на изложението в Париж гледахме някой неща на Decoy с един руснак и той вика "Виж, това японците го взаимстваха от нас". Ставаше въпрос за монтаж на нещо като стример на чебурашка.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от jagger1 »

Iso, привет.
Хвала за труда, който си положил. Но имам доста възражения, които ще изложа по-късно чисто по технически причини: В момента съм с много слаб Интернет, а и телефона не ми е удобен за писане.
Та съвсем накратко:
Имам чувството, че над 3 грама примамка няма как да я класифицираш към ултралайта и микро джига (това към един по-горен пост - онзи с бланките за ултралайт).
Бланки за ултралайт няма да коментирам, защото там съм малко невеж. Мога да коментирам единствено и само самите примамки (заради НЕТ-а - по-късно). Не си много прав и за полета на примамките с класическа джиг глава и с чебурашка. Ами то теглото си е тегло. Дали е чебурашка 1 грам, 2 грама или джиг - 1 грам, 2 грама, все тая за далечината. Виж, за играта е малко по-друго. А бе тая телефонна клавиатура ме мъчи, та спирам до тук.

Мунчо, респект братле за написаното. Имам съвсем малки отклонения за някои работи, като лично мнение, но те са само и единствено в рамките на личните предпочитания. В никакъв случай не са принципно правило. Та поздрави за написаното. Имам едно въпросче: Тези малки чебурашлета с едно ухо ли са? Много са благи бе братле. Жив и здрав да си. Можеш ли да покажеш на снимка един монтаж с тях (кука, чебурашка - 2гр., повод), как ги монтираш на кука - примерно #8 до #10 кука. По-големите куки не ме интересуват. Питам заради ухото на куките. Предварително ти благодаря. Жив и здрав.

za4o75, чебурашката е едно гениално изобретение на руснаците. Малка или голяма - много удобно и динамично утежнение. Вярно е, че монтажът става малко по-груб, но пък придава повече динамика на примамката. Поздрави.

Аз ще се постарая при сгоден за мен случай с НЕТ-а, да пусна някой монтаж така, както аз си го правя.

Поздрави на всички.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

za4o75 написа:Никога не съм ползвал чебурашки при УЛ,като смятам че няма да вършат работа при риболов в морето!За мен те правят по груб целия такъм пък и не мога да си представя как работи това чудо при тези 1 и 2 инча силиконки къде нямат собствена игра!Не съм и виждал някоя от фирмите къде произвежда тези силиконки да предлагат такъв монтаж!Мисля си,че по този начин не придаваш игра на силикона и той се шляе следвайки чебурашката.Обаче явно тези мои впечатления са грешни и е време да пробвам...
Личи си, че си на светлинни години от същността на материята! :lol: :P
jagger1 написа:...Можеш ли да покажеш на снимка един монтаж с тях (кука, чебурашка - 2гр., повод), как ги монтираш на кука - примерно #8 до #10 кука. По-големите куки не ме интересуват. Питам заради ухото на куките...
Изображение

Ето - в случая куката е нимфова - номер 12.

За себе си не откривам никакъв недостатък в свободното движение на примамката. Както коментирахме, подвижните монтажи осигуряват много по-голяма свобода в играта на примамките във всички равнини, за разлика от фиксираните такива.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от jagger1 »

Благодаря ти за отговора.
Бужу. Едно прекрасно бижу. Ювелирно. Друго не мога да кажа.
Имаш от мен два от онези (новогодишните) стримери - онези, нестандартните, вързани с краставичка и филенце :D .
Бижу монтаж.

Поздрави.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от bai ves »

:wink: Значи в скоро време мога да ви зарадвам с главичка 3.5 гр :lol:
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от za4o75 »

Мунчо написа:
za4o75 написа:Никога не съм ползвал чебурашки при УЛ,като смятам че няма да вършат работа при риболов в морето!За мен те правят по груб целия такъм пък и не мога да си представя как работи това чудо при тези 1 и 2 инча силиконки къде нямат собствена игра!Не съм и виждал някоя от фирмите къде произвежда тези силиконки да предлагат такъв монтаж!Мисля си,че по този начин не придаваш игра на силикона и той се шляе следвайки чебурашката.Обаче явно тези мои впечатления са грешни и е време да пробвам...
Личи си, че си на светлинни години от същността на материята! :lol: :



Ами добре,за да вникна в същността на материята запази ми няколко от тези чебурашки ,пък август да прескоча до Габрово да ги взема(наблизо съм)!Съществува реалната опасност да допринесеш много за развитието на средиземноморския миккроджиг :wink:
ourglory
Мнения: 96
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 15:06
Риболов: Спининг

Re: Микроджиг

Мнение от ourglory »

Лови ли кефал тоя микроджиг
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

ourglory написа:Лови ли кефал тоя микроджиг
Посоченият от мен лови, колегата хвана един от редките кефали в пъстървовата река, на която ловихме в събота. Аз имах десетина пъстърви на същата примамка.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

:D Класически микроджиг.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... txjcvOfQhk#" onclick="window.open(this.href);return false;!
Съжалявам за спама, но не се сдържах! :D
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Plat1ka »

Бат Стан написа:
ourglory написа:Лови ли кефал тоя микроджиг
Посоченият от мен лови, колегата хвана един от редките кефали в пъстървовата река, на която ловихме в събота. Аз имах десетина пъстърви на същата примамка.
Преди забраната и аз хванах 2 и умах няколко удара на кефали на същата примамка като на Бат Стан.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”