Микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

За такъв виш пилотаж под 1,25-1,75гр и не смея да си помисля, щото с тези очила и на 50години задължително под тези грамажи ще трябва и МИКРОСКОП да сложа в лодката.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Аз ползвам карабинки като показаните, но не им помня марката когато съм с чибурашки или джиг гравички с достатъчно големи ушички. Когато ушичките са малки ги превързвам директно за повода. Губи се време, но не е болка за умиране.
kinder написа:За такъв виш пилотаж под 1,25-1,75гр и не смея да си помисля, щото с тези очила и на 50години задължително под тези грамажи ще трябва и МИКРОСКОП да сложа в лодката.
:D Ти как мислиш е при мен, ходя с по два чифта очила и само ги сменям, но за мен си струва да влезеш в серия от стръвно налитащи дребосъци или да извадиш на силиконче я каракудка, я морунажче, платичка или бабушка. Пак е по-добре отколкото да ти се налага да правиш поводи с дебелите ми пръсти с влакно 0,08 и куки №18, 20 или недай боже по дребни.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Един ултралайтажия от Търговище с име Иво Илиев само гледа и не може да се престраши да напише нещо.Дай по смело а е и много добър.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа: При най-"естетските" монтажи с волфрамови глави и тежести по половин грам със сигурност огрубяват цялата система, но при конвенционалните грамажи от 1.5 гр нагоре, не смятам, че са минус.
Абе да ти кажа, намерих си едни доста дребни куки за закачане на нимфи, и пасват екстра. Проблемът е, че ако си с изрязани нокти няма как да я закачиш, или трябва да имаш сръчни ръце, а не наврени в гъза, какъвто е моят случай.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Стана тя каквато стана,пъстърваджиите се изнесоха към Рибарица и сигурно за тренировки.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

kinder написа:Стана тя каквато стана,пъстърваджиите се изнесоха към Рибарица и сигурно за тренировки.
Сичко живо е там, само нашето отборче пътуваме утре сабахлем.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от jagger1 »

Ха, каква темичка се е заформила :D . Прочетох я от началото до тук и искам да се вметна и аз.
Първо: Мунчо, за да не цитирам постовете ти, (шитат, цитат, цитат), ще отбележа само две неща:
Напълно те подкрепям за всичко, което си написал до този момент. Само за едно нещо мога да направя отклонение, но то е много оспорвана категория. Имам предвид кое е микро джиг, кое е ултра лайт и в какви граници се вместват тези понятия, погледнато от към тегло на примамките. Аз ще си позволя да изкажа едно малко по-различно мнение от написаното от всички колеги до тук в този аспект.

Подчертавам, че моето мнение си е мое и не обвързвам никого с него:
Та къде и коя е тегловната граница на микро джига, ултра лайта и мини джига? Умишлено разделям думите.

Според мен микро, означава нещо микроскопично, супер миниатюрно спрямо останалото.

Мини - означава нещо между микро и макси, нещо средно, нито много тежко, нито много леко, нещо като лайт.

Макси - голямо, тежко, нещо, което може да ти скъса основното от 0.14 отма още при замятането, ако не си прецизен, ама то тогава максито се обезмисля за 0.14 или 0,12 основно. Говоря само и единствено за монофил.

Та в този ред на мисли, аз ги виждам за себе си нещата така:

Микро джиг: примамки, които не са по-тежки от 1,5 грама. Към тези примамки спадат малки силиконки (не визирам размер, а само по тегло), чието сумарно тегло с утежнението е до 1,5 гр., максимум. Към тази категория аз причислявам още стримери, малки леки блеснички и клатушки, микро воблерчета и всякакви други "изчадия", които не надхвърлят тези 1.5 грама (леки и тежки нимфи).

Това е защото според мен, всичко над 1.5 грама до към 3 грама попада вече в ултра лайт категорията, а над 3 грама до към 8-10 грама в лайта. Над 10 грама, това вече си е тежката категория.

Иначе, доста спор може да има между тези граници, които аз съм си очертал за себе си.

Защо си мисля, че микроджига е до 1.5 грама? Ами просто защото тези примамки са за мен най-трудни за полагане на водоема. За езерен (или язовирски) риболов е едно, за река е друго. Различен е начинът на водене, на усещане на примамката. С Бат Стан съм съгласен, че една примамка от 1 грам, с подходящо конфигурирана линия, достатъчно финна, можеш да постигнеш дистанция около 15 метра, със зор до 20, ама си е зор, а не кеф.
Но пък от друга страна, една примамка от 1 грам, изхвърлена на дори 20 метра я "губиш" като чувствителнодт, като усет, като натягане на линията.

Гарантирано ще кажа защо: Каза го по-горе и Мунчо, аз само ще го подкрепя: Полощта на 20 метра влакно във водата, колкото и тънко да е, в комбинация с една примамка, която тежи само 1 грам, е значителна. Тази площ на влакното става подводно "крило", нещо като спойлер. Същата тази площ на влакното и при най-малкото придърпване, дори и само с около 5-6 см., веднага вдига примамката рязко нагоре. И задвъдичното "устройство" си мисли, че примамката му е някъде около дъното, а в същото време, тя почти не пропада. Това важи с още по-голяма сила за тиха вода, когато няма как да не се раздвижва примамката. Така че, Мунчо си е много прав.

По принцип, микроджиговите примамки работят най-добре на къси разстояния (до около 10 метра), когато можеш да ги контролираш. Визирам примамки до 1.5 грама. На други, по-големи дистанции, дори и да се постигнат си е мъка и тото шанс. Губи се връзката с примамката. Поне аз така си мисля, без да го налагам мнението си. Просто споделям.

Хайде, ще спра до тук за сега, че много драсках. Да има и за после, а и вие да не се отегчавате. :D

Поздрави и приятни моменти и на мухарите и на спинингистите утре и в други ден на сбирките. Много ми е мъка, че няма да присъствам, но така са при мен нещата.

Успешни и приятни мигове момчета. Много сте готини.
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Внимателно изчетох написаното по горе и искам да ти благодаря jagger1.Съгласен съм с разделянето по категории на грамажи и намирам грешки в своята теория но нали сме за това тук за да бъдем честни един спрямо друг.От написаното разбрах,че съм до горната граница на микроджига .
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

jagger1 написа:...Та в този ред на мисли, аз ги виждам за себе си нещата така:

Микро джиг: примамки, които не са по-тежки от 1,5 грама. Към тези примамки спадат малки силиконки (не визирам размер, а само по тегло), чието сумарно тегло с утежнението е до 1,5 гр., максимум. Към тази категория аз причислявам още стримери, малки леки блеснички и клатушки, микро воблерчета и всякакви други "изчадия", които не надхвърлят тези 1.5 грама (леки и тежки нимфи).

Това е защото според мен, всичко над 1.5 грама до към 3 грама попада вече в ултра лайт категорията, а над 3 грама до към 8-10 грама в лайта. Над 10 грама, това вече си е тежката категория. ...
С всичко съм съгласен, но при малко уточнение. Може би класификацията на колегата е по коректно да бъде:
- спинингов риболов с примамки до 1,5гр. - микро лайт спининг - това обхваща както е писал колегата "стримери, малки леки блеснички и клатушки, микро воблерчета и всякакви други "изчадия", които не надхвърлят тези 1.5 грама (леки и тежки нимфи)" аз бих добавил и микро джигови примамки.
- спинингов риболов с примамки от 1,5гр. до към 3гр. - ултралайт спининг
- спинингов риболов с примамки от 3 грама до към 8-10 грама в лайт спининг и т.н.

В този случай микро джиг спининговия риболов е част от микро лайт спининговия риболов. Може би това е коректно, но сега разпространеното разбиране е, че микро джиг спининговия риболов е част от ултра лайт спининговия риболов.
Според мен това не е толкова съществено, важно е удоволствието от риболова. :wink:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

КАкво стана на Републиканското - бат Стан успя ли да метне 20 метра с глава 0.75 гр?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от jagger1 »

Ха, Бат Стане, вярно, какво стана? Метна ли ги тези 20 метра? Метнал си ги явно, ама още си тьршиш микроджига по храсталаците :). Явно за това си трайкаш :). То на реката на 20 метра, освен джанки и трьнки друго няма :).

Поздрави и весели празници.
kinder
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 15:31
Риболов: Спининг от лодка и нищо друго
Местоположение: Търговище
получил Браво: 2 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от kinder »

Мунчо Вие като по запознат от къде мога да намеря джигови глави -разглобяеми от 2-3гр.Че имах 12 броя и ми свършиха.
Потребител.
Мухите в главата ми са повече от това което можете да ми кажете,... са.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Мунчо »

:lol: На луд се правиш! :P
Ся майтапа на страна, но за леки и свръхлеки монтажи разглобяемите чебурашки са перфектен избор. Позволяват свободно вариране с форма и размер на куките, без да споменаваме компактността на цялата система. Защото ако за стандартен джиг от 4 гр нагоре една халкичка не е проблем, то при по-дребните води до значително огрубяване.
И в тази връзка искам да благодаря специално на колегата Вальо - Киндер за отслужливостта и коректността - в светкавичен срок и на цена, практически идентична на тази в Русия и Украйна, ми набави разглобяеми чебурашичици от 2 и 3 грама. Не го казвам за реклама - артикула е достатъчно дефицитен и полезен, и в тази връзка е редно да присъства и у нас в арсенала на всеки естет. :D При това стана ясно, че моделната гама е доста по-богата и ще се възползвам отново при първа възможност.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Микроджиг

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа:КАкво стана на Републиканското - бат Стан успя ли да метне 20 метра с глава 0.75 гр?
Не правихме тест, защото ми се прееба влакното и се наложи да го сменя с 0.18. Ама няма проблем, утре и другиден съм за риба, така че ще направим нещо по темата, въпросът е да си навия тънкото влакно, щот с 18-ка не става.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Микроджиг

Мнение от Iso »

Да посъживим темата. Продължавайки разсъжденията от предишния ми пост и обръщайки внимание на Украинско - Руската школа там делението на спининговия риболов започва с „наноджиг” с тежести до 3гр.
Този вид риболов се осъществява със спинингови въдици за пъстървов риболов с маркировка ХUL,SХUL,SUL и тест по примамките до 2,5-3гр. Като се отдават предпочитания към пръчките Аrea category на пример:
Jackson Kamikadze 6,9ft; 1,5-3,5гр.;
Abu Garcia MASS BEAT MS-602XUL;
Abu Garcia - FLEURET FLS-602SUL;
Graphiteleader Bellezza GLABS-602-XUL;
Graphiteleader Bellezza GLABS-562-XUL;
Major Craft Nextino NTA 602xul;
и др.

Пък по-заможните или по-сръчните люде си правят въдички с мухарски бланки, но това е друга бира.

В тази връзка според мен е необходимо да определим и такъмите с които се практикува микроджиг риболова.

Въдици за микроджиг:
Пак според тази Украинско - Руската школа микроджига е от 1-2 гр. до 6-7 гр., но може да достигне и 10гр., и даже 12 гр., което си е L и дори ML, а използваните силиконови примамки са от 2см. до 5см.
Най-подходящите въдички за микроджиг риболов са лайт рокфиш пръчките на:
- Graphiteleader - Finezza CORTO GOFСS 682UL-S, Finezza nuovo GONFS-732UL-SS, Finezza Prototype GOFPS-702UL-S, по-евтината произведена в Китай Calzante EX GOCAXS 732UL-S;
- Major Craft – Airock AR-S732M, Corkish CKS-662ST, ZALTZ ZAT-S732M, K.G.Lights KGL-S732M;
- Tenryu Lunakia LKT73M и много др.

Според мен въдичките е най-добре да са Solid Tip (с плътен връх), Fast или EX-Fast и дължина от 200см. до 240см., като предпочитам по-късите.

Макари:
Самата пръчка е необходимо да е добре балансирана понасяща макари с тегло от порядъка 180гр. до 220гр. Според мен са за предпочитане 2004, 2506 по Дайва с поносимост към много тънки плетени влакна. Разбира се може да се ползва всяка друга макара според условията на риболов и предпочитанията на риболовеца.

Влакна:
За този вид риболов се ползват монофилни, плетени и Флуоркарбонови влакна . Кой какво да ползва е въпрос на индивидуален избор. Според мен какво влакно да се ползва зависи от конкретния случай и от това, каква пръчка се ползва. Ако пръчката е xfast или fast и се ползва подходящо тънко плетено влакно, на разстояние до около 10м. и дълбочини до 1м.-1,5м. често пъти риболова е изнервящ от отчетливото усещане за кълване, а всъщност многобройни малки кустурчета подръпват примамката опитвайки се да я налапат. В този случай риболовеца е необходимо да притежава спокойствие и да има реална преценка кога да реагира, за да хване рибката. Не казвам „засече” защото в повечето случаи това става с леко подръпване или самото повеждане. Изнервящата ситуация може да си избегне, ако се ползва тънко монофилно влакно от порядъка на 0,1 до 0,16мм. в зависимост от условията на риболов и използваните примамки, най-често това са влакна с диаметри 0,12-0,14мм.
Ако риболова се извършва на разстояние повече от 10м., дълбочина повече от 1м. по-добре е да се ползва тънко плетено влакно с повод от ФК, чиято издръжливост на опън трябва да е съизмерима, но по-малка от тази на плетеното влакно. Дължината на повода обикновено е от 0,4 до 0,6м., но се допускат и по-големи дължини в зависимост от условията на риболов. Условието е при навиване възелът между ФК повод и плетеното влакно да не се навива на шпулата на макарата, защото това може да доведе до проблеми при замятане. Плетеното влакно дава по-добра чувствителност.

За ФК като основно влакно не мога да кажа нищо, но този сезон ще направя експеримент.

Куки:
Всички на които може да се монтират подходящи силиконови примамки.
Силиконови примамки: Всички от ¾” (19,05мм) до към 2” (50,8мм) и всякакъв вид примамки с подобни размери в т.ч. и изрезки от негодни силиконови примамки и разни дунапренови фантазии.
Утежнения:
Разглобяващи се чибурашки, чибурашки, в т.ч. самоделни чибурашки, джиг главички в т.ч самоделни с тегло най-често от 1,5-2гр. до 5гр.

Казаното до тук се отнася за риболов без вятър или слаб такъв в спокойна вода или във вода със слабо течение. При средно и силно течение не съм ловил на микроджиг и не мога да споделя впечатления.
Разбира се са възможни всякакви интерпретации при микроджиг риболов в зависимост от това на кой какво му е удобно и му харесва.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”