Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Димитър Тодоров »

empar написа:... Пита се в задачата - какви силикони бихте пропоръчали за подобна модификация и съответно как да съобразя размера на силикона, спрямо размера на клатушката. Използвам размерите 4, 8 и 11гр., като и трите се отчитат добре.
Привет,

Общо-взето зависимостта е следната : колкото по-голяма/обемна/със силно изразена собствена игра е "добавеният" силикон ,толкова повече се променя (заглушава) собствената игра на клатушката. И си решаваш сам,кое избираш за "акцент" - клатушката или силикона на офсетника.
Аз предпочитам да е клатушката водеща примамка,затова избирам "по-пасивни" силикони,но пък ако има опция и да са съедобни,става Идеал Петров! :)

Бърз пример : Гърба 11 грама бих съоръжил с по-малкия Байт Брет "Бъгси" на 8 см - той няма силно изразена собствена игра,но пък костура и щуката го харесват. :)
По-малките клатушки искат и по-малък силикон, при тази на 8 грама бих ползвал туистер на 3 инча или малък червей (в зависимост от размера на офсетника) , примерно червей на Байт Брет
или Vibro worm 50мм на Crazy fish (http://shop.fishing-tackle.bg/soft-lure ... -worm.html" onclick="window.open(this.href);return false;).
За най-малката на 4 грама бих се въздържал въобще от силикон,тя и без друго има слаба игра,един силикон съвсем ще я заглуши.По-добре опитай с единична открита кука или пък единична кука с протекторче от монофил ,това е малко популярна схема,но върши работа.

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Д-р Флекс »

"Ако Господ е желаел да облавя плитко обрасло заливче с клатушка със силикон, е щял да конструира такава", би възкликнал изобретателят на клатушките, ако четеше тук.

Идеята на силиконовата модификация на класическата клатушка е друга; за плитки обрасли заливчета са измислени разнообразни примамки, вкл. силикони и клатушки (но не и комбинации от двете), обединени под общото понятие weedless. Разбира се, не пречи да се правят и опити за клониране на двете примамки в една за риболов в плитки обрасли участъци, но дали има смисъл - съмнявам се.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от empar »

Димитър Тодоров написа:
Много, много, ама много благодаря за изчерпателното обяснение. :tup: Въобще не бях помислил, че двете примамки биха могли да си неутрализират играта една на друга. Може би, в моя случай ще наблегна на играта на клатушката. Предстоят доста проби, така като гледам...
Д-р Флекс написа:
...и за това мнение много брагодаря, но тук следва друг въпрос, а именно - Какво е предназначението на силиконовата модификация на клатушка, щом не е за плитки и обрасли заливчета?

Едва от около година се занимавам сериозно със спининг(няма такава болест :mrgreen: ) и клатушките GRBA бяха първите примамки, които си купих. Нямаше и седмица от първия им внос по това време. Случайно или не, въпросните клатушки са най-работещите ми примамки. Чувал съм, че най-ловящите примамки са тези, на които най-много вярваш самият ти. Сигурно има и по-удачен вариант за по-горе споменатите заливчета, но имам още километри плетено влакно да изхабя, докато добия нужният опит и представа за да не задавам тъпи въпроси във форума. :lol:

Поздрави и още веднъж ГОЛЯМО БРАГОДАРЯ на отзовалите се. :)
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Мунчо »

Д-р Флекс написа:"Ако Господ е желаел да облавя плитко обрасло заливче с клатушка със силикон, е щял да конструира такава", би възкликнал изобретателят на клатушките, ако четеше тук.
...
Az от своя страна ще се позова на Рене Декарт, който казва, че Господ е дарил човек с разум, за да го използва. При положение, че колегата е стигнал практически до това решение, явно резултатно за него, останалото есхоластика.

п.с. Още повече, че ако не се лъжа видях преди време на снимка на Башмайстора подобно решение, което според мен е категоричен атестат за неговата прекомерна потребителна стойност. :lol: :lol: :lol:
Последно промяна от Мунчо на Сря Юни 24, 2015 23:32, променено общо 1 път.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Д-р Флекс »

Какво е предназначението на силиконовата модификация на клатушка, щом не е за плитки и обрасли заливчета?

Хайде напрегни се, помисли малко, за какво са ни клатушките, и за какво - силиконите при риболов на щука, преспи върху тези тезиси, а утре, по някое време, ще споделя виждането си по въпроса ... да не става всичко хептен на готово... :mrgreen:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Д-р Флекс »

Мунчо написа:
Д-р Флекс написа:"Ако Господ е желаел да облавя плитко обрасло заливче с клатушка със силикон, е щял да конструира такава", би възкликнал изобретателят на клатушките, ако четеше тук.
...
Az от своя страна ще се позова на Рене Декарт, който казва, че Годпод е дарил човек с разум, за да го използва. При положение, че колегата е стигнал до това решение, явно резултатно за него, останалото есхоластика.

п.с. Още повече, че ако не се лъжа видях преди време на снимка на Башмайстора подобно решение, което според мен е категоричен атестат за неговата прекомерна потребителна стойност. :lol: :lol: :lol:


Схоластици са именно картезианците, това марксистко-ленинската философия отдавна го е доказала категорично; колкото до потребителните стойности, свързани с риболовната практика на башмайстора, те са в скала, която моите измервателни уреди не улавят... но аз все пак не снимам прозрачни пъстървички и костурчета за пред хорума... :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от babydoctor »

empar написа: Чувал съм, че най-ловящите примамки са тези, на които най-много вярваш самият ти.
Щом си разбрал това, значи си разбрал всичко. Останалото е метане, късане, метане, улавяне и пак късане...И те така. Никой не може да те научи на това, на което сам се научиш - както казвам на пациентите си - ние не ви лекуваме, ние ви учим как да се лекувате...Успех :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от empar »

babydoctor написа:
empar написа: Чувал съм, че най-ловящите примамки са тези, на които най-много вярваш самият ти.
Щом си разбрал това, значи си разбрал всичко. Останалото е метане, късане, метане, улавяне и пак късане...И те така. Никой не може да те научи на това, на което сам се научиш - както казвам на пациентите си - ние не ви лекуваме, ние ви учим как да се лекувате...Успех :tup:
Абсолютно съгласен. Има си неща, при които е хубаво да се допиташ до старите кучета, но има и моменти, в които само пънкарското мислене води до успех. Все пак бих искал да прозра "базовото предназначение" на клатуните със силикон, което Д-р Флекс ми зададе преди дни за домашно, с което определено се затруднявам.

пп. Разбрал, не разбрал, твърдо съм решен да пробвам такава комбинация, но сега освен силикони, ще трябва и клатушки да купувам, понеже успях за два дни да скъсам цели 6 броя GRBА...самороден талант :mrgreen:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Д-р Флекс »

Все пак бих искал да прозра "базовото предназначение" на клатуните със силикон, което Д-р Флекс ми зададе преди дни за домашно, с което определено се затруднявам.
Това, надявам се, е с чувство за хумор написано; аз определено не се изживявам като професор, и, слава Богу, всеки сезон научавам нови неща за риболова :D

Преди известно време в едно филмче по ХобиТВ търновския корифей Бат Марчо показа такъв монтаж, който ефективно използва на яз. Йовковци. Също, този монтаж работи чудесно на известното с трофейните си щуки /и чудовищни дънни закачки/ ез. Йоца. Двата водоема са много различни - на Йовковци има сравнително широк и много плътен пласт крайбрежни водорасли, непозволяващ вадене на примамките със стандартни тройки от водата, на Йоца закачките са от потопени под водата дървета, храсти, тръни и клони, и отнасят обикновените тройки за миг - но и на двата се търсят две неща: незацепващо придънно водене и вадене на примамката, и дистанция на замятането. Клатушката по принцип е придънна примамка, за плитък залив с подводна растителност не ти трябва придънно водене, напротив. Затова има силиконови примамки със скрити в тялото им куки и утежнение, има и други видове незацепващи примамки, които са в пъти по-ефективни от клатушка+силикон конкретно в такива условия.

Както подробно описа Митко Тодоров, комбинирането на клатушка със силикон е възможна, но доста тънка игра, по-често се постига негативен ефект...
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от empar »

Д-р Флекс написа: Това, надявам се, е с чувство за хумор написано
:tup:

По същество - горе долу подобни мисли имах и аз, но всички мнения, били те сходни или не, са от полза. Относно плитките заливи и примамките за тях - ще пробваме, ще коментираме и така. Темата все пак е за конкретни примамки. Да не я разводняваме. Казваш, че не трябва придънно водене на клатушките в такива места, но аз достигнах до обратния извод. Ударите, които имам са на места с дълбочина 50-60см и водене почти на самото дъно. "Традициите не са това, което бяха", както би казал народният мъдрец. 100гр костуретки не са причина за промяна на статуквото, но все пак за човек с моя скромен опит са ценни. Продалъжаваме да дерзаем...

Поздрави и наслука!!! :fish3:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от babydoctor »

empar написа:Казваш, че не трябва придънно водене на клатушките в такива места, но аз достигнах до обратния извод.
По моему, не си разбрал Доктора - той нямаше пред вид, че не трябва, а че не може - иди на Йовковци и ще разбереш за какво иде реч. Препоръчвам ти Трухчевата къща или Пристан в планината, ще останеш очарован от приема, гледката, кухнята, а ако имаш късмет и от риболова. Щуките напоследък са малки, но пък костури излизат по 7-800 грама, понякога по 3-4...А ез. Йоца, за мой срам, не знам къде е, дано е в чужбина, щото си мислех, че тук знам всичко къде е, а ме мързи да питам чичо Гугъл...Е, не се сдържах, питах - в Сърбия е...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от bai ves »

:D Смея ти се с глас Док но ще ти направя Трепачи за кефали- обещавам ти :tup:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от empar »

Общо взето предстоят много проби с тия силикони. Когато имам малко по-ясни резултати ще пиша. Вчера отново бях в плиткия залив с водораслите, гонейки щуки и костури. Още се мъча с тройни куки, но този път рибите бяха над водораслите. Щуките само си подскачаха, колкото да ме дразнят, но пък райрани тийнейджъри имаше бол. На друго освен GRBA кълване нямашше. :mrgreen: Тия сърбите са голЕма работа. :lol: Риба над 100гр нямах, но пък най накрая медния цвят се отпуши, макар че сребърните отново бяха по-ефикасни. Мноооого по-ефикасни. Що така се получава не ми се изясни.
Изображение
Размерът е 8гр. :mrgreen:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Vladobg1
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Юни 15, 2016 22:42
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Vladobg1 »

Малко да съживим темата. Едно сомче около 3 кг. от Марица, уловено на GRBA 16 гр. сребриста с бяла холограма.
Клатушките на GRBA са много класни и общо взето ловят всякакъв хищник... Лошото е, че в БГ се предлагат само определен брой разцветки ( и дори те бързо свършват). Никъде примерно не намирам да се продават със зелена и синя холограма...
Фирмата-производител Dikom дори произвежда и въртящи се блесни, които не изглеждат никак зле, но за съжаление и тях не намирам в никой от нашите магазини.
Ако някой знае от къде мога да поръчам въпросните блесни, нека пише. Поздрави и наслука на всички колеги.
...
IMG_20170813_122828.jpg
IMG_20170813_122828.jpg (251.34 KiB) Преглеждано 2455 пъти
IMG_20170813_085603.jpg
IMG_20170813_085603.jpg (147.15 KiB) Преглеждано 2444 пъти
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от PAMPASA »

Хубаво рибе ............. :tup:

п.п. Като видя спининг , с найлона по дръжката.....................направо се влудявам :roll:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”