Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

С излизането на "мода" на тези влакна у нас по обективни и субективни причини, съвсем логично, освен скъпите варианти, постепенно се появиха и относително достъпни такива, които намериха място в кутиите с такъми на много колеги. Ще споделя собствените си впечатления от марките, които съм ползвал през изминалите четири години с три важни уточнения - разглеждам обобщено всички типове влакна от този тип, без значение от химическия им генезис, тъй като под общото название "флуорокарбон" се крие разнообразен набор от материали, понякога с различен химичен състав(и обща компонента), а нерядко - просто търговски наименования на един и същ продукт. Второто уточнение, което искам да направя е, че ще споделя виждания само от продукти в условния ценови клас до 20 лв. за 100 метра, а третото - че коментирам продукти с диаметър до 0.26мм, с каквито съм имал пряк досег и лични практически впечатления.
Първия флуорокарбон, с който се снабдих за сериозен риболов, както за основна линия, така и за поводи за ултралайт(с цел минимизиране пресукването на плетеното влакно), бе най-бюджетния продукт на "Sunline" - "Siglon Fluorocarbon". И към момента той е най-използван от мен, бих го определил без капка колебание като комплексно най-добрия. Вече четири години в зависимост от типа на риболова употребявам от 0.12, 0.14 и 0.16 мм до 0.205 мм за повод за ултралайт. Много е мек, нежен, при внимателно притягане на възела с наплюнчване не се къдри. Паметта е относително слаба, както и разтегливостта. При малките дебелини, с дребни воблери, клатушки и особено микро и лек джиг може без какъвто и да е проблем да се използва за цяла линия, като бих казал, че за упоменатите цели е непретенциозен и неразличим от стандартен монофил. Същевременно е изключително устойчив на външни влияния и механични въздействия - настъпване, триене в подводни и надводни препятствия, старее бавно, амортизира се трудно(за фините си дебелини), и дори амортизиран изпълнява достойно "задълженията" си. Старее трудно(нещо характерно за материала, ако се вярва на написаното в Уикипидия) - в началото на лятото напълних шпулата с един открит остатък 0.14 мм от най-първата партида, който към момента бе на три години, без това да бе дало каквото и да е отражение на характеристиките му. С едно навиване изкарвам цял сезон, което означава поне 20 риболова и на следващата година в него все още "има хляб". Предимство е, че се предлага на размотки по 200 метра, което за практикуваните видове спининг позволява спокойно да се раздели на три, а дори и четири части. Ползвам интензивно посоченото влакно и в мухарския риболов, със също така безусловно положителни впечатления.
Второто влакно от този тип е Climax Select F.C. в диаметър 0.12 мм и 0.14мм. За първи път се сдобих с него благодарение на Вальо Нисана, който ми подари една ролка. Много мек и нежен, човек би помислил, че е стандратен монофил. Бих го определил като най-„ранимия” от всички флуорокарбони, които съм ползвал и най-капризен към възел с изключение на „Stroft FC1”, изискващ скрупульозно притягане и най-голям разход на слюнка. Един път вързан обаче, няма проблеми с използването му. Не знам защо, но съм убеден, че продукта на „Климакс” е с по-малък диаметър от заявения, напук на обратните масови тенденции, което би обяснило деликатността му.
Що се отнася до споменатия „Строфт”, това бе най-първия флуорокарбон, с което с трепет се снабдих, като някаква панацея. В диаметър 0.20мм ми се видя твърд като тел, имах неблагоразумието да го ползвам с въртящи блесни и нещата се развиха светкавично, което ме лиши от задълбочени впечатления, защото така и не повторих с него отново, но пък заклеймих с лека влакна флуорокарбона, както подобава на човек невиждащ по-далеч от носа си. :lol:
Третия продукт от достъпна ценова категория, който закупих преди около две години бе "DUEL H.D.Carbon PRO100S" - от него съм ползвал две дебелини - 0.165(за споменатите по-горе типове риболов - микроджиг и лек джиг, колебаещи блесни и дребни воблери) и 0.260мм - за лидери за конвенционален джиг, както и за "груб" спининг с по-едри примамки. По субективните ми впечатления, е по-предразположен към къдрене и е капризен към връзване, без значение какъв е възела, като тази му особеност е особено ясно осезаема при снаждане с плетено влакно. Намирам го за определено по-твърд от упоменатия по-горе "Siglon", което е определено предимство, защото е по-устойчив на механични въздействия и особено усукване, но до момента в който деформацията стане необратима, след което нещата стават страшни, но пък поне всичко свършва бързо :lol: в случай, че сме го използвали за основна линия. В това отношение непретенциозния продукт на "Сънлайн" е определено по-"дружелюбен". За поводи и лидери нещата са много по-прости - просто привързаваме нов и аз лично го оставих само за такива цели, както и за мухарски типети и лидери.
Следващите два продукта открих тази година и веднага се снабдих с тях, воден от любопитство и желание да пробвам нещо ново. Наблюденията ми не са така детайлни, като от предходните, но все пак съм направил достатъчно риболови, за да придобия практически впечатления. Става дума за влакната на "Lazer" - ползвам по-евтините монофилни влакна на тази фирма от доста време, като практикувам следната схема - ловя два-три риболова и подменям с ново, така винаги разполагам с нова и неамортизирана линия. Положителните ми впечатления от тези продукти съвсем логично ме накараха да се снабдя с бюджетните "Lazer Fluorocarbon PVDF Line" в диаметър 0.12 и 0.20 мм и "Lazer Crystal X" 0.156 мм, но честно казано откровено ми досвидя да си купя от най-елитното "Lazer Fluorocarbon SS-HD", при положение, че за толкова пари мога да си купя продукт на елитен производител(както казах, тук коментираме само по-евтини влакна). Впечатленията ми от двата продукта са положителни, "PVDF Line" бих поставил по усещане и поведение близо до стандартна монофилна линия(и пак с уточнението, че се използват непресукващи линията примамки) и общо взето на едно ниво със "Siglon Fluorocarbon" с уточнението, че се чупи и къдри по-лесно и веднъж деформиран, не може да бъде върнат в първоначално състояние така, както продукта на "Sunline", който с изпъване между пръстите се връща в първоначалното си състояние, сякаш по магичен начин(говорим за чупки и усуквания, а не за наранена повърхност). Но трябва да уточним, че дори и бюджетен, "Siglon Fluorocarbon" е два пъти по-скъп от "PVDF Line". Втория представител на марката - "Lazer Crystal X" е осезаемо по-твърд, според мен много сходен като поведение до упоменатия по-горе "DUEL H.D.Carbon PRO100S", но не е толкова капризен на възел, колкото него и значително по-евтин, което е важно, щом говорим за бюджетни продукти. Повърхността му не се наранява лесно, той вече лесно се изправя с прилагане на усилие при изпъване и бих казал, че е най-слабо разтеглив от всички упоменати до момента флурокарбони, доколкото този факт има значение за малките дистанции, при които ловим при финия спининг.
Съзнателно не споменавам други марки, защото от една страна ще слезем в съвсем ниска категория, с логично произтичащите от това факти, а от друга, човек трябва да се води от някаква рационалност, дори когато купува бюджетни продукти. Що се отнася пък за скъпите аналози, там нещата са ясни, с уточнението, че трябва да имаме предвид ограниченията, който този материал все пак поставя, защото както и всичко останало, той е далеч от универсалността и трябва да се ползва с известно разбиране и без сляпа вяра в чудеса.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от wertus »

Моите фчепатления са че ефтиното винаги излиза скъпо, но пък не всичко скъпо пести пари после. Хау
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
k99
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Авг 14, 2013 20:28
Риболов: Мач, фидер, спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от k99 »

Ще използвам темата, за да си задам въпросите (а те са два) на които не намирам отговор от известно време. Първо да спомена че използвам флуоро само за поводи при риболов на щука, пъстърва и джиг риболов. Та сега с въпросите:
Първо - какво ще рече невидимо във вода влакно? Аз досега на такова не съм попадал, а не се славя с особено остро зрения (с очилата съм неразделен от ставане до лягане). Влакната които съм ползвал са Трабуко, Бъркли, един евтин китаец и последно ползвах Duel H.D. Carbon MAX. Интересува ме дали наистина някой е попадал на такова влакно. Интересувам се най-вече от влакно с тест до 1,5 кг. което да използвам за повод при риболов на пъстърва в бистри реки(след забраната).
Второ - какви възли/влакна използвате за връзване към карабинка или вирбел(за възел флуоро с брейд имам решение), при големите диаметри от 0,4 нагоре (поводи за щука)?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Димитър Тодоров »

k99 написа:... Второ - какви възли/влакна използвате за връзване към карабинка или вирбел(за възел флуоро с брейд имам решение), при големите диаметри от 0,4 нагоре (поводи за щука)?
При ФК- халка (карабинка,вирбел) ползвам uni-knot успешно,но вместо две ,правя три витки,които подреждам внимателно. Съвсем прост и надежден възел е,опитай.

*Поводи за щука правя целенасочено с диаметри от 0.6 нагоре, в момента ползвам
влакно на Сънлайн 44 либри/0.6 мм .

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

По първия въпрос - какво ще рече влакно, невидимо във водата? За мен като рационалист, нищо кой знае какво няма да рече. Или ще рече, че намирисва на реклама. По претенции на производителите, флуорокарбонът има същия коефициент на пречупване, като този на водата, на което се дължи (уж) по-слабата му видимост, но не и невидимост. Тук обаче възникват редица интересни въпроси - пречупване под или над водната повърхност, под какъв ъгъл попадат лъчите върху нея, за коя точно "светлина", като обобщаващо определение става дума(известно е, че упоменатата във видимия(и невидимия) спектър се състои от лъчи с различна дължина, които проникват на различна дълбочина във водата, която пък от своя страна е среда със съвсем различни физико-механични свойства от атмосферата - червените до 50-60 сантиметра, а ултравиолета - чак до 25 метра, след което преминават в сивия спектър...). Като прибавим към това и обстоятелството, че няма единно виждане по въпроса, дали рибите притежават, или не, цветно зрение(но това не значи, че те не различават неограничен брой сиви оттенъци, в случай че не разполагат с такава, а както стана ясно, всеки "шарен" цвят има своя сива "проекция"), нещата стават съвсем условни и предразполагащи към схоластика. Факт е обаче, поне при мен, че при използване на лидер от флуорокарбон(или типет при мухарлъка), кълве повече, отколкото ако ползвам директно връзване към брейда, независимо как ловя и дори на голяма дълбочина. При използване обаче на тънки диаметри за фин риболов - 0.12 - 0.16 - 0.14 мм, съществена разлика не откривам, тук залагам на другите реални и съществени предимства на този матеирал.
Относно това, дали ще имаш проблем с пъстървата с флуорокарбон с издържливост около кило и половина, което е в зависимост от претенциозността на материала грубо диаметър 0.14 - 0.18 мм, ти гарантирам, че няма да имаш никакъв проблем. Както няма да имаш, ако използваш и качествен монофил. При най-тънките размери убедено ще заявя, че няма да ти предостави и някакво особено предимство, ако говорим за невидимост.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
mr_miti
Мнения: 110
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 20:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Смолян
дал Браво: 419 пъти
получил Браво: 330 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от mr_miti »

Много полезна тема, адмирации
k99 написа:Първо - какво ще рече невидимо във вода влакно?
Ще споделя мнението на Мунчо, че кълванетата са повече когато се ползва повод от флоро. Аз използвам малки диаметри от порядъка 0,12 - 0,14мм при риболов на пъстърва с изкъствена камола и микро джиг за дребен костур.
Досега не съм ползвал флоро за основна линия и немога да дам никакво мнение, но тепърва предстой да пробвам. Имам един въпрос: Какъв диаметър флоро за основна линия да си заприходя за глави от 2-6гр за зимния период?

Поздрави
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от pux »

Мунчо написа:...По претенции на производителите, флуорокарбонът има същия коефициент на пречупване, като този на водата...
Коефициентът на пречупване на светлината на FC-то, просто е по-близък до този на водата, сравнено с монофилите. Което на теория го прави по-трудно видим ...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

Aбсолютно - това е най-точното определение - близък или сходен до този на водата, за разлика от рекламния слогън "еднакъв". :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
radogagov
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 16:12
Местоположение: Габровския Балкан
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от radogagov »

Мунчо написа:По първия въпрос - какво ще рече влакно, невидимо във водата? За мен като рационалист, нищо кой знае какво няма да рече. Или ще рече, че намирисва на реклама. По претенции на производителите, флуорокарбонът има същия коефициент на пречупване, като този на водата, на което се дължи (уж) по-слабата му видимост, но не и невидимост. Тук обаче възникват редица интересни въпроси - пречупване под или над водната повърхност, под какъв ъгъл попадат лъчите върху нея, за коя точно "светлина", като обобщаващо определение става дума(известно е, че упоменатата във видимия(и невидимия) спектър се състои от лъчи с различна дължина, които проникват на различна дълбочина във водата, която пък от своя страна е среда със съвсем различни физико-механични свойства от атмосферата - червените до 50-60 сантиметра, а ултравиолета - чак до 25 метра, след което преминават в сивия спектър...). Като прибавим към това и обстоятелството, че няма единно виждане по въпроса, дали рибите притежават, или не, цветно зрение(но това не значи, че те не различават неограничен брой сиви оттенъци, в случай че не разполагат с такава, а както стана ясно, всеки "шарен" цвят има своя сива "проекция"), нещата стават съвсем условни и предразполагащи към схоластика....
Мили ми другарю, това е тема за написване на цял десертационен труд, а може би и Нобелова награда :D Не смея и да си помисля, какво ще открият след още няколко години. Важното е да изпитваме удоволствие от хобито и да не се обременяваме с излишни глупости: работи ли (лови ли) успешно ще се ползва и обратното, дори най-великото научно откритие да е, ако няма ефект ще си остане забравено.
Мунчо:...Искам да уведомя аудиторията, че в чест на събитието съм си взел брейдец "Дон Пепе" 1.0 и съм нагласил силовата гега 5-24гр...
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от stankof »

Мунчо както винаги е спретнал прекрасна тема,за която му благодаря!
Тя ще е от голяма полза за тепърва навлизащи в спининга колеги като мен който нямат много възможности да експериментират с различни влакна.
Аз с моя скромен опит с ФК влакна мога да споделя личните си впечатления от влакното на Lazer-Fluorocarbon SS-HD.

Изображение

Преди 2 години бях си взел от въпросното влакно от размер 0.156 мм. на което дават тест от 2.2 кг. което бях монтирал като основно влакно на директен телескоп за риболов на пъстърва по малки рекички с изкуствени примамки (оси,мухи и ручейници) като примамките връзвах директно без повод.
Непрятно изненадан останах от мекотата на влакното и от късането му почти при всеки опит да направя възел,при опън работата беше същата,влакното се късаше много лесно.
Както и да е този метод на риболов не го практикувам вече,ама много се разочаровах от въпросното влакно което що годе за тази цена и за метраж от 30 метра мисля че не е много евтино,а се оказа толкова некачествено!
Допускам и да съм попаднал на стара партида,но влакното все пак си го бях взел от един от най-вървежните магазини в Пловдив.
Сега почвам да се поослушвам вече пак за ФК,защото основния риболов който практикувам е речния и с монофила късам много примамки,та си мисля да мина на плетено с повод от ФК щото само брейд си мисля че ще понаплашва и без това наплашените пъстърви.
А за щука засега си ходя само с брейд без никакви поводи отпред,ама да видим докога........ :mrgreen:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Д.Граховски »

http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... fluoro-30m като гледам цените на обсъжданите влакна приемам че този Варивас го считаме за бюджетен. На мен товя ми е второто флуоро, което ползвам. Първо бях с едно трабуко, което май беше само опит за флуоро, надрираше се беше меко и се къдреше, абе много гадно. Преди месец и нещо си заприходих този Варивас в размер 0,301. До сега съм го ползвал основно за джиг, като догодина ще го пробвям и с пъстърви и кленове. Впечатленията ми са много добри. Първо наистина се вужда трудно във водата, за кълванета още не мога да кажа нищо, защото преди ловях с тънко моно, а сега сложих брейд и флуоро. Второ- бая твърдо влакно,направо е като тел, пробвах да го прегриза със зъби, успях ама ме заболя :D . Не се къса лесно и го прекарвах през всякакви препятствия и не се наранява лесно и е слабо разтегливо. За сега съм само с добри впечатления, бих си взел пак.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

Значи този "Варивас" е на цена 14 лв за 30 метра, което ще рече, че не е бюджетен. Общо взето това са 20 лидера, които на стената на "Копринка" в някои моменти свършват за един риболов. :D Ние се борим за под двадесетина лева за 100 метра, съзнавайки ограниченията, поставяни от ниската цена. :D

Сега като премолитвих пак първия си пост виждам, че е стилистично нескопосан и с доста тавтология, но беше написан набързо и без редактиране, та ще прощавате.
stankof написа:...
Непрятно изненадан останах от мекотата на влакното и от късането му почти при всеки опит да направя възел,при опън работата беше същата,влакното се късаше много лесно.
Както и да е този метод на риболов не го практикувам вече,ама много се разочаровах от въпросното влакно което що годе за тази цена и за метраж от 30 метра мисля че не е много евтино,а се оказа толкова некачествено!
Допускам и да съм попаднал на стара партида,но влакното все пак си го бях взел от един от най-вървежните магазини в Пловдив.
...
Според мен, влакното не е било толкова лошо, дефектно или старо, а просто си се сблъскал за първи път с особеностите на флуорокарбона, изразяващи се като цяло във висока твърдост, склонност към къдрене, капризност към видовете възли и начин на връзване. Не случайно по-горе споменах как завърши първия ми сблъсък с този материал - споменатия "Строфт". Набързо и с омерзение. :lol:
Понеже споменаваш, че флуорокарбона вероятно е бил стар, според информацията, изложена за тези материали, те се отличават със значително по-висока плътност(на което логично се дължи и твърдостта и по-слабата разтегливост), за разлика от класическите найлони, които са порьозни(не случайно например "Варивас" изрично упоменават за топ продуктите си, че повърхността им е импрегнирана с най-различни вещества). Освен това са химически инертни и устойчиви на широк кръг въздействия от всевъзможен характер, включително топлинни(в разумни граници, разбира се) и въздействие на ултравиолетови лъчи. По мнение на някои именити японски производители, те практически не стареят и не се разлагат в природата. В един чуждестранен мухарски сайт имаше разгорещена дискусия, в която очевидно участваха грамотни в химическо отношение хора, които аргументирано обясняваха тези свойства на флуорокарбоновия материал, като накрая бе изказано категорично становище, че поради неразложимостта по естествен начин(за разлика от найлона, разпадащ се за около година), този материал трябва да се отпише от истинския спортсмен с отношение към природата. :lol: Не се наемам да кажа дали подобно крайно мнение е оправдано, всъщност знам, че никое крайно мнение не е правилно, но нищо не пречи в случай, че сме в състояние, да си приберем изрезката в джоба, вместо да я пуснем на земята.
Ще дам и някои лични примери, илюстриращи трайността на този материал. Ползвам доста такива влакна за типети и лидери за мухарство - висят на врата ми по няколко сезона, слънцето ги пече, топил съм ги във вода, потил съм се - не намирам каквато и да е промяна в свойствата им, ако изключим, че ролките с захабени. Както вече споменах, тази година си навих забравения остатък от една ролка, купуван най-първия път, вярно - съхраняван в тъмен шкаф. За поне петнадесет излета не съм забелязал някаква негативна особеност. И третия пример - в началото на миналото лято закачих на една суха върба на Янтра клатушка "Смит" с таква линия, след като здраво я омотах около клонаците. И до момента(последния път преди месец) тя си виси там, развявана от вятъра, и сипва сол в раните ми. :lol: Слънцето по цял ден пече влакното, изкарало е зимите студове и все така предизвикателно лъщи насреща ми, колкото пъти мина оттам. :lol:
Според мен, може да пробваш по-евтинкото "Lazer Fluorocarbon PVDF Line", което както казах, за мен се доближава по усещане до стандартен монофил. За цената си от 7 левчета не мисля, че губиш нещо(освен някоя примамка :lol: ). Просто връзваш внимателно и смазваш щедро. :lol: Абревиатурата PVDF не бива да те смущава - съществуват най-различни разновидности на материала, а и безапелационното "Гессо Екс" на "ИГК" е точно от подобен тип, ако съдя по надписа на опаковката му. Влакната "Лазер" присъстват отдавна на нашия пазар и не допускам, както подобава на един доброжелателен наивник, че ни лъжат пък съвсем примитивно и навиват обикновен найлон.
И искам да направя едно важно уточнение - за да е коректно сранението между отделните марки, най-добрия вариант би бил да се сравняват влакна с еднакво сечение, защото по този начин най-пълно могат да се съпоставят свойствата им и се получат реални впечатления и правилни изводи. Все пак на пръв поглед елементарно увеличение на диаметъра с 3 стотни води до увеличаване на диаметъра с около 60 %, което няма как да не се отрази на издържливостта на опън(и скъсване), твърдостта и устойчивостта на външни въздействия. В тази връзка би било едностранчиво, да не кажем примитивно, твърдението, че примерно влакно 0.128 било по-лошо отвсякъде от еди какво си 0.156мм, ама пък последното било неизвестно защо някак осезаемо по-твърдо...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от stankof »

Е това със смазването съм го пропуснал и ще го имам напредвид за в бъдеще.
Явно след като толкова трудно старее или изобщо не старее просто диаметъра е бил прекалено малък за силата която съм прилагал при опън за да се къса толкова лесно.
Но като се замисля то и да вързвам ФК отпред на плетеното при риболов на пъстърва,то примамките пак ще си ги губя по реките,а и като се има предвид че ползвам основно блесни който пресукват много,то май ще си остана на някакъв монофил що годе по скъпичък и читав без да ми се усложнява линията от излишни възли (брейд към ФК). 8)
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

За себе си не намирам употребата на флуорокарбон на всяка цена за рационална. За повод, ако ловим с плетено влакно - да, абсолютно съм убеден, че повишава резултатността, но ако направим съпоставка със стандартна с монофил със същия диаметър, особено при тънките размери, не смятам, че разликата е диаметрална. За мен флуорокарбона предлага категорично предимство при риболов на ултралек и лек джиг - в такива ситуации монофили и брейдове лепнят по водната повърхност, защото плътността им е по-малка от тази на водата и те просто плуват по нея, по-трудно преодоляват повърхностното напрежение и пробиват водния филм, а плетеното влакно освен това, поради рехавата си структура задържа допълнителни мехурчета въздух. Малката маса на примамката не помага твърде в подобни случаи. Освен това, по-високата плътност на флуорокарбона е допълнително предимство, поради по-слабата разтегливост, осигуряваща и по-висока сетивност. При риболов на микроджиг, където дистанциите на които ловим обикновено са символични, това е условно предимство, но на по-големи дистанции не може да бъде подминато с лека ръка.
Същото е и положението, ако използваме леки клатещи блесни и миниатюрни воблери от 1 - 2 гр. В подобна ситуация една лепнеща и непотъваща линия е в състояние буквално да "убие" играта на воблера и да влуди ползвателя му.
При риболова на класически джиг, лидер от флуорокарбон намалява предпазливостта на рибата и освен това предпазва брейда от претриване в подводни препятствия и особено камънаци, край които обикновено се придържат хищниците.
Що се отнася до устойчивостта на щучите зъби, за да можем да използваме това му свойство, трябва да подберем и подходяща линия с диаметър поне 0.5 мм, поне по мнението на сведущи колеги, на които безусловно се доверявам. В тази насока не мога да дам лично мнение.


п.с. В предния си пост съм допуснал грешка - вместо "с 3 стотни", исках да кажа с 1/3.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
miroslavpetkov
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 22:08
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от miroslavpetkov »

На скоро пробвах флурокарбона на момой много мек и лесен за връзване.Но като цена мисля че не влиза в категорията за бюджетен.Но си струва да му се обърне внимание.По принцип ползвам много дебели флурота и този много ми допадна. :tup:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”