Препоръка за макара

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Препоръка за макара

Мнение от empar »

чичо Док написа:При абсолютно еднакви продукти къде е драмата ?!
При Риоби можеш да попаднеш на страхотни разминавания между отедлните партиди. Китайците имат един много неприятен белег на народо-псохологията си по отношение на бизнеса и той е да не отказват нищо на никого. Защо го споменавам ли???
Можеш да им поръчаш макара на цена, каквато ти дойде на ум и те ще ти я направят, но с цената на драстична разлика в качеството. Тях не ги бърка това. Тя може и да се разпадне още в кутията, но те ще са ти направили, каквото ти си поискал. Така и въпросната Екусима при един търговец(цени не коментирам за сега) може да е с доста повече лагери, метална резервна шпула, фабрично смазана добре и т.н., а при друг да е само с втулки, без резервна шпула или с пластмасова, да е суха на барут от вътре и т.н. Това са най-основните разлики. Материалите на механизма и т.н. също подлежат на договаряне.
Преди време се бях вдъхновил от един СЛАМ 2000, на един от националите ни по пъстървов риболов и реших, че искам и аз. Младежът ме светна, че неговата е супер рядко срещан вариант, поръчан в доста ограничена серия(да, за нашия пазар говорим :shock:) с пъти по-качествени части от масовите на пазара. Видракс мисля, че бяха поръчали въпросната серия, която обаче не е стигнала до простосмъртните.
Така и Екусимите на Злати са доста опоскани и за това са толкова евтини. В последствие, когато я докарате до подобаващото техническо състояние с необходимите подобрения се оказва, че не си струва икономията. Разбира се, ако сте пълно перде можете да си ловите и със сухата макара с втулките, но с цената на намален драстично жизнен цикъл.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Шпининг
Мнения: 96
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 12:21
Риболов: аматьорски
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 60 пъти

Re: Препоръка за макара

Мнение от Шпининг »

От Злати съм закупил както екусима, така и заубер. Колко са автентични е спорен въпрос, защото видима разлика в изпълнението на двете макари просто няма. Иначе си ги ползвам редовно, без каквато и да е поддръжка, вече 2+ години и не са се разпаднали.
Аватар
Leb332
Мнения: 54
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2016 15:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re: Препоръка за макара

Мнение от Leb332 »

Обърнах повечко внимане на Риоби Екусима мисля нея да си взема. :wink:
Хвани и пусни.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за макара

Мнение от чичо Док »

empar написа: ...Така и Екусимите на Злати са доста опоскани и за това са толкова евтини. В последствие, когато я докарате до подобаващото техническо състояние с необходимите подобрения се оказва, че не си струва икономията. Разбира се, ако сте пълно перде можете да си ловите и със сухата макара с втулките, но с цената на намален драстично жизнен цикъл.
empar привет.
Не да водим спор, просто винаги се придържам да изразявам мнение за неща които съм ползвал, и имам личен поглед, а не четено по нета.
Не ме интересува кой, какво, как и от къде внесъл и продавал. Посочих линка на този "търговец" защото в периода на една година съм взимал от него 4 екусими, три шпули, дръжка и един слам и съм доволен. Слама единствено лекия корпус е предимство, иначе като устройство разликата от екусимата е само металната ос стабилизираща "локомотива", което на фона на цялостната конструкция не е кой знае какво. Екусимите са с един лагер в повече сравнени с купена същата преди това от магазин тук, дето уж официален внос бла бла - т.е. от по новите версии с два лагера на короната както би трябвало да бъде - всички съм отварял внимателно точно поради казаното от вас за необятните възможности на производителите на изток, дет' се казва око да пипне и т.н. - обрал съм минимални луфтове, смазал съм ги с грес(също не от прехвалените "специални" греси за макари, а с нещо доста по добро) която ми гарантира безпроблемно да ги ползвам дълго време, и щом деянат на фидерите ми втора година с тежки хранилки за мен са ок. Явно човека си е намерил читав канал за внос, не че това е някаква гаранция. Разликата от десетина лева за някои не е нищо, за други ролка влакно, три пакета куки или друго, всеки знае себе си.

В случая дори е несериозно да водим полемика за макара около 30$, просто екусимата е достъпна масова макара с добри отзиви за цената си,а пък, че на еди кой си търговец стоката му била по-истинска от на друг по отношение на най евтините рибарски пособия ме разсмива..
Все пак всеки си решава сам.

п.с. фотка на току що отворена от въпросната екусима от този "злати", напълно опровергаваща цитата на empar
Всичко е както трябва, и смазано прилично да работи и без допълнителна намеса.
1.jpg
1.jpg (199.94 KiB) Преглеждано 2273 пъти
2.jpg
2.jpg (119.33 KiB) Преглеждано 2273 пъти
За мен макаретата навиват съвсем прилично, никога не сами правили въртели, поне до сега :lol:
DSC02864.jpg
DSC02864.jpg (194.77 KiB) Преглеждано 2268 пъти
DSC07384.jpg
DSC07384.jpg (308.89 KiB) Преглеждано 2268 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Препоръка за макара

Мнение от empar »

Привет, привет. Изобщо не съм искал да пораждам спорове! :) Просто съм споделил наблюденията си над вноса на въпрсната марка макари в България. Може би се изказах прекалено крайно. Приемам забележката. :tup:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
sme6ko83
Мнения: 145
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 19:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Препоръка за макара

Мнение от sme6ko83 »

На човека Екусимите са си читави,само че за да се появи втория лагер на короната е жертван този който на старите бройки беше на шпулата! Иначе и а съм взимал от него и освен тази разлика,друга поне за мен няма!
Аватар
debelanko
Мнения: 245
Регистриран на: Нед Авг 27, 2006 17:15
дал Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за макара

Мнение от debelanko »

чудно ми е с какво карантията на въпросната екусима и тая жълтоомазана пластмаса, която я обхваща, привлича толкова много??
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за макара

Мнение от чичо Док »

sme6ko83 написа: за да се появи втория лагер на короната е жертван този който на старите бройки беше на шпулата!
Точно така, забравих по-горе да го спомена, и същия лагер бе еднакъв с този от ролката на бигела. Все ги пишат 4+1 лагера, и според мен замяната на лагерите е удачна.
Довършвам диалога относно тази макара, с фотки и на спирачната и с-ма.
1.jpg
1.jpg (117.45 KiB) Преглеждано 2094 пъти
2.jpg
2.jpg (136.83 KiB) Преглеждано 2094 пъти
4.jpg
4.jpg (100.32 KiB) Преглеждано 2094 пъти
5.jpg
5.jpg (94.46 KiB) Преглеждано 2094 пъти
А защо точно екусимата... като цена/ качество лично ме устройва напълно, и както по-горе писах - всеки решава за себе си. Темата е открита, и на поставения въпрос нека има и други предложения подкрепени с факти.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”