Спининг по немско между забрани и ограничения

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от quietriot »

Tonkyo написа:
quietriot написа:Преди 2 години за малко да се пренесем с жената в Германия, но започващите драми с емигрантите ни замислиха и решихме да изчакаме , ставащото впоследствия съвсен ни отказа , а и моя съдия се пенсионира и докторантурата в хамбурския съд отпадна и от това което пишеш все повече се убеждавам, че съм взел правилно решение и мястото си ми е в България макар и обезрибена. За риба може да се ходи според масрафа там където я има още по Европа.
Васко, няма да те убеждавам, че си сбъркал, понеже аз както бях във възторг първите година-две, така следващата година реших, че като се пенсионираме с жената (живот и здраве) ще се върнем в България, а в момента ме съмнява, че ще издържа до пенсия :lol:
Като сложиш приоритетите на кантара и зависи, кое ще излезе по-тежко.
Тони , балдъзата е женена за немец и живее в Любек от 15 години, жената работи в Гьоте институт и може да се прехвърли в Германия когато пожелае , само аз не съм свързан с Германия по някакъв начин освен сантиментално, винаги можем да си дигнем чуковете и да се пренесем , само дето не ми изглежда толкова примамливо колкото преди 5 години .
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от quietriot »

MapuaH написа:
Васко, относно това дали е правилно или не, че сте останали в България ще каса само, че човек може навсякъде да живее не добре, а много добре, стига да е находчив и да има късмет.

Поздрави
М.
Брат изкарах няколко години в ЮАР на младини и си еба майката , от рай стана ад , прибрах се , ставащото в Германия много ми напомня за ЮАР, а вече съм дърт да такива промени с неясен край, отделно в момента живея добре , работя работа, която харесвам що годе и съм с прителите и семейството си , което за мен е важно. Сигурността и културата на Германия , които толкова ме кефеха преди на са на същото ниво и се разколебах сериозно, така че за сега ще идвам само на гости.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Ilian70 »

Ще следя с интерес темата :tup:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Ilian70 »

Tonkyo написа:Мариански, приятелю, винаги си добре дошъл! :tup:
А също и Данчо Карабуров, и всеки от колегите, които не познавам, но могат да добавят нещо по темата!
Предлагам за Каламбуров да се отдели тема. В смисъл, да не е заедно с плебса. Той заслужава цялото внимание и почит, на което сме способни. Докато беше в Руси, сме го почитали като Сифу (Шифу)*. Който се докоснеше до Него, не си миеше ръцете цяла седмица. Името Му се споменава в цялата ни татковина и половин Германия с уважение и преклонение. Във всеки, който го е срещал, логично възниква въпросът как може толкова много майсторлък да се е събрал на едно място??? Може би отговорът се крие в това, че на прощъпулника едновременно е докоснал въдица, макара и с третата ръка - риба... И най-вероятно този тайнствен ритуал се е случил на връх Никулден. :roll:

*Шифу (опростен китайски 师傅 ) или Сифу (кантонски) - титла, или наименование на човек с голям от набор от умения или "майстор". Може още да означава "възпитател", "баща".
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от bat.galin »

...Името Му се споменава в цялата ни татковина и половин Германия с уважение и преклонение...
icon_pray.gif
icon_pray.gif (265 Байта) Преглеждано 3959 пъти
icon_pray.gif
icon_pray.gif (265 Байта) Преглеждано 3959 пъти
icon_pray.gif
icon_pray.gif (265 Байта) Преглеждано 3959 пъти
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от MapuaH »

quietriot написа:
MapuaH написа:
Васко, относно това дали е правилно или не, че сте останали в България ще каса само, че човек може навсякъде да живее не добре, а много добре, стига да е находчив и да има късмет.

Поздрави
М.
Брат изкарах няколко години в ЮАР на младини и си еба майката , от рай стана ад , прибрах се , ставащото в Германия много ми напомня за ЮАР, а вече съм дърт да такива промени с неясен край, отделно в момента живея добре , работя работа, която харесвам що годе и съм с прителите и семейството си , което за мен е важно. Сигурността и културата на Германия , които толкова ме кефеха преди на са на същото ниво и се разколебах сериозно, така че за сега ще идвам само на гости.
Смятам, че си абсолютно прав. С Германия съм свързан от около 18 години, но живея постоянно от 5. Знаеш историята - преди това живех в Швейцария. Нищо, ама нищо общо няма с едно време Германия. Не говоря само за мангалите, които се размотават по улиците и някой ден ще пречукам някой :) Говоря като цяло - закони, бюрокрация и всичко в този ред на мисли.... Но дори и сега има неща, които са много по-добре уредени в сравнение с милата ни Родина.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от karaburov »

bat.galin написа:
...Името Му се споменава в цялата ни татковина и половин Германия с уважение и преклонение...
icon_pray.gificon_pray.gificon_pray.gif
Той Каламбуров чете,събира и после ще викаш подла душичка си ти,продължавай да се бъзикаш,чичка :lol:
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от karaburov »

И да не е само спам(не ,че чичо Илиян и дядо Галин няма да си чуят което заслужават...)
Тръгнах като за кафе ,от 5градуса ,та отидох на 70км на -4 градуса.За два часа боднах 6 рибки,изкарах 2-ве и бях вече на кочан,та си бих къча.Неделя ако ми дадът карта и не е замръзнало,пак съм там .
Поздрави
...
IMG_20181118_110331.jpg
IMG_20181118_110331.jpg (143.05 KiB) Преглеждано 3914 пъти
IMG_20181118_110335.jpg
IMG_20181118_110335.jpg (100.29 KiB) Преглеждано 3914 пъти
IMG_20181118_120611.jpg
IMG_20181118_120611.jpg (225.09 KiB) Преглеждано 3914 пъти
IMG_20181118_120614.jpg
IMG_20181118_120614.jpg (180.99 KiB) Преглеждано 3914 пъти
IMG_20181118_170307.jpg
IMG_20181118_170307.jpg (64.25 KiB) Преглеждано 3914 пъти
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от bat.galin »

:D
пп. ларвите работят...ако не бъркам.
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Daniel Defoe »

Ilian70 написа:Ще следя с интерес темата :tup:
+1

p. s. Всеки бял, който владее немски на някакво ниво, може да си намери някаква работа в BRD.
Истината, обаче, е съвсем друга - там никой вече не иска грамотни и бели :?
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

Добре дошли на всички, присъединили се ! :tup:

Да продължа нататък, че замисълът ми беше темата да е по-скоро информативна, отколкото философска :D
След два неуспешни фидерни риболова 2016 година на Рейн, реших че ще атакувам първо Мозел, за да опозная местата и да знам къде на какво може да се разчита. Всичките риби, показани на снимките + още стотина са хванати на Мозел. Проблемът на тази река е, че е супер гъсто населена, от едно селце влизаш в друго, от двете и страни са главни пътища + велоалея и непрекъсната мантинела, което свежда удобните места с паркинг наблизо до броящи се на пръсти. Отделно всяко островче, полуостровче, залив и полегата площадка е превърната в къмпинг плац, плътно населен с каравани и палатки от началото на април до края на септември. В реката ври от активно почиващи туземци - с канута, каяци, ветроходни, моторни лодки и яхти, джетове - въобще всеки, който вече е свалил бебешкия памперс и още не е стигнал до старчески такъв е яхнал някакво водно превозно средство и му дреме на пропелера за жалките опити на гламавите, като мен, опитващи се да ловят риба. :fish6: В тези условия беше възможно да се лови целенасочено риба от изгрев слънце до към 10 часа, докато се наспят и плъзнат да удовлетворяват плавателните си нужди. Това беше мястото, дало ми най-голям резултат https://www.google.de/maps/@50.3085405, ... !1e3?hl=de
Точно срещу полуострова, оформящ входа за пристанището, където е границата между бистрата и мътната вода, и където практически отсъства течение, а условията бяха максимално близки до познатите ми (никога дотогава не бях ловил на река)
Даже миналата година си купих Дийпър, за да мога по-бързо да разузная дъно и дълбочини на всички достъпни места. Не намерих никъде по-дълбоко от 6 метра, поне на достъпните места, които успях да проуча. А реката е по-скоро с вид на плавателен канал, понеже постоянно минават и товарни кораби, идващи от Франция, Швейцария или Холандия. Течението по принцип е доста слабо, заради бентовете, които са на всеки 15-20 км., и заради които нивото е почти постоянно.
Значи, ако питате какво ме накара да изоставя фидера (като изключим мъкненето на една каруца багаж) и ме върна отново към спининга след годините игнориране, то отговорът е :
20171008_075949.jpg
20171008_075949.jpg (126.54 KiB) Преглеждано 3846 пъти
ето тази мръсна гад, така добре позната на всички дунавски и морски рибари :x
Защо ли? Ами просто не позволява да се лови на фидер. Независимо къде си хвърлил, наблизо, надалеч, в плиткото, в дълбокото, на чакълесто дъно, на песъкливо дъно, на тинесто дъно - абсолютно без значение, хвърлиш ли каквато и да е стръв (не дай си Боже жива) до 2 секунди е налапана. Просто като зъбат килим на дъното, непозволяващ нищо да остане за другите риби. Заради тази твар намалява много бързо популацията на другите риби, понеже тя яде хайвера им и новоизлюпените рибки, в същото време се увеличава тази на бялата риба, заради това, че си пази хайвера, а и че се храни с гадовете. Показателно е това, че се хващат или едри други риби или никакви. За две години активен риболов, никога не хванах дребна бабушка напр. Най-малките започваха от около 200 гр. Но това беше миналата година, защото тази година хванах една единствена бабушка, но 1,3 кг :shock:
Единствения дребосък, освен споменатите попчета, който хванах за това време беше този симпатяга :) :
20170910_091227.jpg
20170910_091227.jpg (106.86 KiB) Преглеждано 3846 пъти
Това беше и капката, преляла чашата на търпението ми, след което започнах с бясна скорост да разпродавам фидерното си оборудване, стартирайки с платформата и продължавайки с фидерите. В момента съм си оставил само един любим лайт фидер, ако евентуално пак ме ухапе кучето след някое време :)
В същото време започнах и подновяването на спининговия ми арсенал, позанемарен през годините на въздържание. :D
За сега съм подготвен на задължителното ниво, започвайки от 2-3 грама, и завършвайки до около 40-45, но винаги ще има какво още да си купи човек :mrgreen:

...

To be continued ... (че трябва да се хапне и пийне :D )
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Алеко »

21 години съм живял на брега на Рейн, в град Бон, ама тогава бях млад и глупав и не се интересувах от риболов. Имаше само един период, когато да съм бил на 13-14 години, когато с едно комшийско момче ходехме на една бивша баластриера по средата между Кьолн и Бон, майка ми ни возеше с колата и след няколко часа идваше да ни вземе. Зарибяваха баластриерата с пъстърва, водата беше много бистра и рибата си живееше добре. На ден хващахме по 3-4 риби, но всичко това на плувка. Бях си накупил даже две въдици и малко плувкарско оборудване. Но после други неща започнаха да ме интересуват, та зарязах риболова тотално. Една от причините всъщност беше изпитът, който трябваше да положа, след като навърша 16. Ама гимназия и допълнителни курсове за риболовен билет - това ми се стори прекалено много учене. В Рейн дори и не бях хвърлял. Съвсем близо до Бон има една рекичка, Зиг, която държи риба, ама в ония години ходехме там с колелетата да се плацикаме.

С риболова започнах едва през 1996 г., когато вече се бях върнал в България.

Ама приказката ми беше за друго. Докато беше жива майка ми, която си остана да живее в Бон, ходех редовно при нея. Естествено, вече като "печен" спинингист, реших, че трябва да се пробвам на Рейн и на въпросната Зиг. Разучих условията и разбрах, че за туристи има еднодневни билети, които допреди няколко години струваха по 5 евро за всяка от реките. Купуваха се от магазина за такъми, като условието е да имаш валиден риболовен билет, издаден от друга германска провинция, или от чужбина. Когато за пръв път им показах българския билет, хорицата ме гледаха като извънземен, та нали всичко там е на кирилица. Добре, че носех и членските карти на "Стари видри" и на СЛРБ, та успях да ги убедя, че съм правоспособен въдичар, макар и не положил изпит.

Та няколко пъти опитах и на двете реки. За Рейн такъмите ми не бяха подходящи, защото носех само дребни примамки и едно спинингово телескопче. Течението при Бон е много силно и отнасяше тутакси всяка примамка. На малката река пък за 3-4 риболова имам само един костур. Та това е моят опит с риболова в Германия. А иначе чета по техните списания и форуми и гледам клипчета за добри риби от големите реки...
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Trofei »

Tonkyo написа: Заради тази твар намалява много бързо популацията на другите риби, понеже тя яде хайвера им и новоизлюпените рибки, в същото време се увеличава тази на бялата риба, заради това, че си пази хайвера, а и че се храни с гадовете.
Това означава ли,че в река Мозер няма и следа от костури,щука или сом? :roll:
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

...
И така, в началото на октомври направих първи кратък вечерен спининг излет, в търсене на костуретки. Разбира се отново на познатото място - входа на яхтеното пристанище на Вининген, понеже бях виждал по-рано там да гони дребна бяла и костур (Продължавах да ходя само на Мозел, тъй като имам разрешително само за там, а не ми се купуваше такова за Рейн при оставащи едва 3 месеца до края на годината). Носех си само любимия лайт - UFM Surface Twitcher 68 SI Boron 1,8-7гр, купуван през далечната 2010г. от Плат. След едночасови проби на различни воблери и попери, сложих цикада на Страйк Про 3,5 см и още с хвърлянето първият немски костур на спининг беше факт. На второ хвърляне цикадата зацепи на дъното и замина :evil: . Нямах вече от този цвят (сребристо-зеленикав), а пробите с другите 3 налични ми разцветки бяха безрезултатни. Така и си останах с едно-едничко костуре и едно попче, което нагълта 5 см силиконово шадче. Следващата неделя (за съжаление само неделите са ми свободни, и то частично) реших да пробвам на друго познато място, носило ми добър резултат при фидера - в самия град Кобленц, няколкостотин метра над последния бент, преди устието на Мозел към Рейн. https://www.google.de/maps/@50.3671263, ... !1e3?hl=de
Резултатът след половин ден махане със силикони, воблери и цикади беше идентично разочароващ - отново само един костур :oops:
Виках си : "Абе мамка му, колко и да съм гъзорък, все трябваше да излъжа няколко рибки поне. Та аз на Копринка не помня в два последователни риболова да съм хванал само 2 костура или белки! Какъв е тоя ши.ан Мозел ...? Следващата неделя пак! :evil: "
След една седмица умуване за потенциално интересно място, се сетих, че на някой от немските клипове в тубата бях видял да ловят хубави костури непосредствено след бентове, където водата пада със сила и се пени, обогатявайки с кислород принципно по-бавно подвижната река.
И ето, че бърза справка с Гугъл мапс ми показа 2 подобни места по Мозел, които се намираха в обсега, определил си за макс риболовна дистанция - 40км от вкъщи. Избрах за първи тест по-далечното - Müden https://www.google.de/maps/@50.1846663, ... !1e3?hl=de
Като аз заставам от северна страна, при ВЕЦ-а, а не откъдето слизат корабите на по-ниското ниво.
Пристигнах доста късно - около 9:30. Мястото се оказа отлично, понеже паркинга е на 100 м. от реката, като прескочиш мантинелата имаше бетонови стъпала, слизащи досами водата. Слизам долу, а картинката вече е съвсема различна от познатия ми Мозел - доста по-силна и бърза вода, на места образуваща водовъртежи, особено в участъка, където излиза от ВЕЦ-а (на снимката не съм го хванал, намира се още вдясно):
20181014_094614.jpg
20181014_094614.jpg (120.31 KiB) Преглеждано 3138 пъти
Виждаха се периодични плясъци по повърхността, които аз, бидейки роден далеч от Реката, не можех да определя от каква риба идват, а и само костур ми беше в главата. :D
Бях се въоръжил с новозакупената Tiro Prototype, пълна чанта силикони и ... това е всичко (за костур съм тръгнал все пак) :lol:
Първо хвърляне ... няма никой. Второ хвърляне ... закачка, губя първият силикон. Трето хвърляне ... пак закачка, пак скъсан силикон. "К'во е т'ва дъно бе?!" Решавам, че трябва да сложа по-лека глава и да се опитвам да водя близко до дъното, без чести тупвания долу. Да, ама с това течение не се получава - водата го отнася надолу, без да успея да го контролирам. Сменям с 10 гр. и най-старият ми силикон - Мичел някакъв, който лежи в кутиите от ... май 2007 година ми бяха съвсем първите опити на спининг, нанизан на тази джиг глава по същото време :mrgreen: Проверих куката - задържаше на нокът, нямаше ръжда и я закачих на карабинката.
Мятам го, където видях преди малко плясък, изчаквам съвсем малко да пропадне, първо завъртане и ... закачам влака Бургас-София! (опа, Мюнхен - Кьолн) ... Бяс, ама бяс - няма такъв кеф! Охлабих дотолкова аванса, че на всеки напън да отпуска, понеже не познавах пръчката и не бях сигурен доколко ще поема. 2-3 минути борба и дойде до мен.
Лошото беше, че имах само един пъстървов евтин кеп, но от втори опит успях да я гребна и ето я първата сребърна стрела в живота ми :
20181014_074505.jpg
20181014_074505.jpg (134.76 KiB) Преглеждано 3138 пъти
Заради адреналина не съм успях да я хвана на фокус, но направих и втора снимка преди да го пусна :
20181014_074514.jpg
20181014_074514.jpg (163.3 KiB) Преглеждано 3138 пъти
По очно-ръчна преценка беше около 2-та килограма. За съжаление след няколко минути премина активността и не можа да се повтори удоволствието. Следващия час махане беше почти безрезултатен, само един хубав костур изскочи от дълбочината пред мен и буквално в краката ми захапа силикона:
20181014_083531.jpg
20181014_083531.jpg (184.74 KiB) Преглеждано 3138 пъти
Този ден времето ми за риболов беше ограничено до 12:00, но и без това бях изтървал сутрешната активност и приключих с този резултат.
Ами сега? Как ще изтрая до другата неделя, като целият треперех от желание да се повтори изживяването?
Дойде ми идея, но ... за нея по-нататък :D

...
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Асти »

Хубаво разказваш, Тони :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”