Спининг по немско между забрани и ограничения

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

Здравейте, Приятели!
От известно време се чудих дали да започвам собствена тема и в крайна сметка днес беше деня, в който приех единодушно "За". Поводът за днешното решение беше проявено любопитство от един изключително уважаван от мен съфорумец, относно риболова на Рейн в Германия. Принципно няма да научите нещо ново от мен, конкретно в спининговия риболов, но ако някой намери нещичко полезно тук, бих бил доволен. С радост приемам всякакви препоръки и съвети, понеже риболовът в силно течение за мен е новост. Също бих се радвал, ако някой от другите колеги от Германия реши да пише и за негови излети тук, за да е по-събрана информацията за риболова по немско за тези, които проявяват интерес.
Чудейки се откъде да започна реших, че за спазване хронологическата последователност, е най-добре от самото начало, та ще се наложи да помоля за търпение бързащите за конкретна информация. :D
Първо надве-натри за мен : за риба ходя от 10 годишен, което ще рече вече 33 години (това последното все едно не сте го чели :roll: ) , като през 2009 година се преквалифицирах от фидерАст в спинингист. Спининговото ми увлечение трая 2 или 3 години, след което отново се върнах към фидерния риболов. През 2014 година се преместих да живея в Германия и след успешно взетия изпит през 2016, за който ще разкажа след малко, започна риболовната ми одисея на немска земя. Живея близо до град Кобленц, в чийто център две големи реки се събират - Мозел се влива в Рейн. Може на се види на картата https://www.google.de/maps/@50.3651962, ... !1e3?hl=de
И сега по въпроса "Как се става рибар в Германия", въпреки, че е вече писано по въпроса, мисля да го повторя, както вече казах, за да е по-събрана информацията :
За да се сдобие човек с риболовен билет, трябва да изкара първо курс, състоящ се от 42 учебни часа (всяка неделя в продължение на 6 седмици) по следните 5 учебника
1.jpg
1.jpg (154.37 KiB) Преглеждано 4508 пъти
( 5, защото три от книгите са законовите положения за цяла Германия и конкретно за нашата област - Райнланд-Пфалц, и сборникът с въпроси за самия изпит) . Всяка от 5-те теми включва по 200 въпроса или общо 1000, от които на изпита се падат по 10 от тема, или общо 50. Изпитваният има право на максимум 3 грешки по всяка от темите, като ако имаш повече от 3 грешни отговора на една тема, си скъсан, дори и да си безгрешен на останалите 4.
И така през юни 2016 година успях да взема изпита за риболовен билет (което си е за хвалене, понеже сещате се колко ми е била сила биологията на немски език, който бях учил само от година и половина) и станах легален рибар (за нелегалните такива глобата е над 1000 евро …).
Ето го заветният лист хартийка :
10.jpg
10.jpg (70.97 KiB) Преглеждано 4508 пъти
Но и това не е всичко - за риболов дори на свободен водоем тук са нужни освен риболовен билет, така и годишно разрешително за конкретното място, било то река, естествено или изкуствено езеро. Цените за тези разрешителни варират от 35 евро (за Рейн), през 67 (за Мозел) до 170 евро (за една пъстървова рекичка наблизо). Другият вариант са стопанисваните от някое дружество водоеми, където се става член на дружеството срещу скромната сума от 500 евро + годишна такса от 170 евро :fish6:
Въобще риболовът тук се очертава като спорт за мазохисти :D

До август тази година риболовствах само на фидер, като ще ви постна набързо някои снимки, за да не съм голословен :
2.jpg
2.jpg (203.79 KiB) Преглеждано 4508 пъти
3.jpg
3.jpg (94.17 KiB) Преглеждано 4508 пъти
4.jpg
4.jpg (104.17 KiB) Преглеждано 4508 пъти
5.jpg
5.jpg (182.06 KiB) Преглеждано 4508 пъти
6.jpg
6.jpg (141.34 KiB) Преглеждано 4508 пъти
7.jpg
7.jpg (124.14 KiB) Преглеждано 4508 пъти
9.jpg
9.jpg (250.17 KiB) Преглеждано 4508 пъти
8.jpg
8.jpg (267.96 KiB) Преглеждано 4508 пъти
Всички риби си плуват обратно там, откъдето са дошли, въпреки че тук правилата забраняват връщането на улова - не се приема за нормално човек да си доставя удоволствие за сметка болката на живи същества, т.е. ако ще ловиш риба, то е защото си гладен, а изпълниш ли дневната норма, трябва да приключиш с риболова и да си обираш крушите .... как ви звучи - идвате сутринта в 5:00 за риба, рибата е активна, :fish15: до 5:10 изпълвате дневната норма, събирате такъмите и се прибирате да си доспите ? :lol:
Все си мисля, че ако съм на мястото на уловена риба, ще предпочета да ме пуснат обратно вкъщи, въпреки болката, вместо хуманно да ми теглят ножа и довечера да се уригват с дъх на мен ... :lol:
Ама знам ли, може пък да съм твърде далеч еволюционно от нивото на немския законодател и да не успявам да схвана дълбокия смисъл и високата немска ценностна система ...

И вече стигам до същността на темата - спининговия риболов, но понеже стана късно, ще продължа утре-вдругиден :D

Поздрави!
Антон

п.п. Получи се малко дълъг увод, но нещо не ми се отдава сбитото писмо. Надявам се не съм ви отегчил преди още да съм започнал ...!? :lol:
Последно промяна от Tonkyo на Чет Ное 22, 2018 23:17, променено общо 2 пъти.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Милен Динков »

Много интересно четиво ще се получи, информативно и полезно. Пускай и останалото. :tup:
Иначе хубави снимки на страхотни риби! Браво!
Между другото, ако има такъв изпит и тук в България, но без шуробажданащина, доста място ще се отвори по водоемите. :lol: И мрежари няма да има... Красота ще е.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Trofei »

Страхотен увод! :11: Какъв е дневния лимит за улова,щом се изпълнява за 10минути?Логиката им явно е да хванеш риба набързо за да не ти пречи риболова на работата! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Trofei »

Trofei написа:Страхотен увод! :11: Какъв е дневния лимит за улова,щом се изпълнява за 10минути?Логиката им явно е да хванеш риба набързо за да не ти пречи риболова на работата! :11:
П.П. Линът е великолепен по размер и жалко,че нямаме подобни в БГ!
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от stoik »

Увлекателно и поучително описание !
п.п. Имаше и все още има подобни линове, но темата е друга.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1471 пъти
получил Браво: 2194 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от b_lomsky »

Tonkyo написа: Живея близо до град Кобленц, в чийто център две големи реки се събират - Мозел се влива в Рейн. Може на се види на картата https://www.google.de/maps/@50.3651962, ... !1e3?hl=de
И сега по въпроса "Как се става рибар в Германия", въпреки, че е вече писано по въпроса, мисля да го повторя, както вече казах, за да е по-събрана информацията :
За да се сдобие човек с риболовен билет, трябва да изкара първо курс, състоящ се от 42 учебни часа (всяка неделя в продължение на 6 седмици) по следните 5 учебника
Но и това не е всичко - за риболов дори на свободен водоем тук са нужни освен риболовен билет, така и годишно разрешително за конкретното място, било то река, естествено или изкуствено езеро. Цените за тези разрешителни варират от 35 евро (за Рейн), през 67 (за Мозел) до 170 евро (за една пъстървова рекичка наблизо). Другият вариант са стопанисваните от някое дружество водоеми, където се става член на дружеството срещу скромната сума от 500 евро + годишна такса от 170 евро :fish6:
Въобще риболовът тук се очертава като спорт за мазохисти
Преди няколко години прекарах една седмица в Кобленц. Беше в края на юни. Всеки ден ходих на устието на Мозел, возих се с корабче по Рейн и никъде не видях нито един рибар :!: , а пък в града не видях въобще риболовен магазин. Реших, че в тези реки рибите са кът. Сега поста ти обяснява доста неща. Успех в спининга.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от quietriot »

Преди 2 години за малко да се пренесем с жената в Германия, но започващите драми с емигрантите ни замислиха и решихме да изчакаме , ставащото впоследствия съвсен ни отказа , а и моя съдия се пенсионира и докторантурата в хамбурския съд отпадна и от това което пишеш все повече се убеждавам, че съм взел правилно решение и мястото си ми е в България макар и обезрибена. За риба може да се ходи според масрафа там където я има още по Европа.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от babydoctor »

Страхотна тема, чакам с нетърпение. Германия, тоава ГФР я помня от 70-та година, когато се прибирахме от Алжир. Отбихме колата от шосето и след 20 - 30 м. бяхме на брега на река, 2-3 пъти по-широка и дълбока от Струма в Бобошевското дефиле, яко обрасла с дървета и треви от двата бряга. Спряхме на една утъпкана поляна досами реката и докато нашите сваляха обяда от колата се разходих по явно рибарските пътеки нагоре и надолу - трева до пояс, тук-там досами брега утъпкано от задниците на колеги...Освен това и дупки по брега от колчета други следи нямаше - нито фас, нито хартийка, да не говорим за опаковки от стръв или захранка. На няколко места - следи от палатков лагер без следи от пален огън. Като се върнах при нашите, полицай с мотор беше отбил - не се виждахме от шосето, но...Обясни ни, че на 8 км. по-надолу има бензиностанция с къмпинг, душове, ресторант и всичко останало, пожела ни приятен обяд, като не забрави да ни напомни да не оставяме боклук, козирува и изчезна...Е, не оставихме, но след обяда не се сдържах и хвърлих една филия в реката - моментгално завря около нея от мисля, кефали около 30-тте см., все едно хвърлих в рибарник. След 1-2 метра изчезнаха, нещо, май шаран над 5-тте изви гръб над водата и остатъкът изчезна...Моля за прошка автора на темата, но ме развълнува. И моля да ме коригира, ако има промяна в обстановката...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

Trofei написа:Страхотен увод! :11: Какъв е дневния лимит за улова,щом се изпълнява за 10минути?Логиката им явно е да хванеш риба набързо за да не ти пречи риболова на работата! :11:
Дневният лимит е 4 Хищни ИЛИ 4 мирни риби на човек, които естествено да са над мин. размер.
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

Trofei написа:...
П.П. Линът е великолепен по размер и жалко,че нямаме подобни в БГ!
На двете снимки са различни риби - едната хваната 2017, другата тази година.
Много са редки и тук.
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

b_lomsky написа:.... а пък в града не видях въобще риболовен магазин. Реших, че в тези реки рибите са кът. Сега поста ти обяснява доста неща. Успех в спининга.
Има в моето градче, където е и най-големата търговска зона в цяла Германия, един единствен магазин, с размерите примерно на МЕТРО, от който пазарувам дреболии, и в който трябва с фенерче да търсиш по-скъпа от 150 евро стока и пак трудно ще намериш :D
Това го казавам във връзка с възможността за пипване на живо на качествено оборудване.
Благодаря за пожеланието ! :tup:
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

quietriot написа:Преди 2 години за малко да се пренесем с жената в Германия, но започващите драми с емигрантите ни замислиха и решихме да изчакаме , ставащото впоследствия съвсен ни отказа , а и моя съдия се пенсионира и докторантурата в хамбурския съд отпадна и от това което пишеш все повече се убеждавам, че съм взел правилно решение и мястото си ми е в България макар и обезрибена. За риба може да се ходи според масрафа там където я има още по Европа.
Васко, няма да те убеждавам, че си сбъркал, понеже аз както бях във възторг първите година-две, така следващата година реших, че като се пенсионираме с жената (живот и здраве) ще се върнем в България, а в момента ме съмнява, че ще издържа до пенсия :lol:
Като сложиш приоритетите на кантара и зависи, кое ще излезе по-тежко.
Последно промяна от Tonkyo на Пет Ное 23, 2018 15:02, променено общо 2 пъти.
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

babydoctor написа:...Моля за прошка автора на темата, но ме развълнува. И моля да ме коригира, ако има промяна в обстановката...
Док, няма нужда от никакви прошки, напротив - радвам се на всеки коментар. Положението доста се е изменило от годините на ФРГ, казват с тъга самите германци, поради нашествието от източно европейци :D
А аз наум си казвам : "Хак да ви е!" :lol:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от MapuaH »

Хубава тема, Тони! Благодаря ти :)
Ще чакам с нетърпение риболовните ти подвизи, със сигурност ще са много интересни и увлекателни за четене.

Аз бях писал също в моята тема няколко пъти за риболова тук, но мисля да се пренеса :) в твоята тема :) Разбира се, ако има какво да напиша.

Да, колеги, риболовът в Германия не е мейтап и нещо за разтоварване, а да не кажа и никакъв спорт. Тук съгласно закона отиваш - напукваш дневната норма и си тръгваш. Ако те хванат с маломерна риба или с над дневната норма, или без билет, или без разрешително, или да връщаш рибите, то дупе ви яко :) Освен това риболовът тук е доста скъпо нещо, както Тони е писал. Кинти и пак кинти, всичко е направено за събиране на кинти. Приемане във ферайн (сдружение) 500-1000 евро такса за приемане. После 100 - 350 евро за годишна карта, да речем в определени бундеслендъри - за 2 км. участък от река. Ако си мислите, че има много риба навсякъде.... то просто се лъжете. Колкото и невероятно да звъчи - факт. Но от друга страна, поне е изключително чисто, най-малко там, където аз ходя за риба.

Васко, относно това дали е правилно или не, че сте останали в България ще каса само, че човек може навсякъде да живее не добре, а много добре, стига да е находчив и да има късмет.

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Tonkyo
Мнения: 377
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 12:39
Риболов: Спининг, Фидер
Местоположение: Mülheim-Kärlich, Deutschland
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 70 пъти

Re: Спининг по немско между забрани и ограничения

Мнение от Tonkyo »

Мариански, приятелю, винаги си добре дошъл! :tup:
А също и Данчо Карабуров, и всеки от колегите, които не познавам, но могат да добавят нещо по темата!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”