Макара за спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Емил Лафчиев
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Фев 14, 2019 11:33
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Макара за спининг

Мнение от Емил Лафчиев »

Здравейте колеги, решил съм да ставам спинингист, като за начало ще ловя с леки примамки-блесни, клатушки и малки воблери, основно по язовирите, ще гоня кефал, бяла, костур или каквото дойде.. Та на въпроса.. Имам две макари shimano sedona 2000 новия модел abu garcia cardinal sx40.. Та коя от двете да избера.. Смятам на едната шпула да сложа конец, а на другата монофил.. Та коя от двете макари да избера.. А също не какъв съвет за пръчка да ми дадете.. акция, дължина, марка..
15516766149335202414784480093137.jpg
15516766149335202414784480093137.jpg (77.96 KiB) Преглеждано 1976 пъти
Емил Лафчиев
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Фев 14, 2019 11:33
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Макара за спининг

Мнение от Емил Лафчиев »

s-l400.jpg
s-l400.jpg (21.28 KiB) Преглеждано 1974 пъти
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Макара за спининг

Мнение от Д-р Флекс »

Абу 40s ще ти дойде леко тежка за спининга, който възнамеряваш да практикуваш, така че, от двете - Шиманото. Това Абу е прекрасна макара за по-тежък, включително и морски, спининг, но не е за кленчета.

Пръчка бих ти препоръчал да си вземеш с дължина между 2,10 и 2,40 м, с тест по примамки примерно 5-25 грама, това са най-универсалните параметри за риболов у нас, според мен. Модели и марки има цяло море, така че, ти препоръчвам да определиш сумата, която можеш похарчиш за пръчка, и, с макарата в ръка, да посетиш най-големия магазин за риболовни принадлежности, който знаеш.

Там ще ти предложат нещо достатъчно добро, но непременно пробвай баланса на пръчката с монтирана макара. Не се притеснявай, как ще "познаеш", балансират ли се пръчката и макарата - ръката сама ще ти подскаже :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Макара за спининг

Мнение от babydoctor »

Ако хвърляш за каквото дойде, имаш огромен шанс да не дойде нищо - различават се местата, примамките и начина им на водене. За макарата съм съгласен с Флекс, но за язовир ти трябва по- дълга тояга, особено за бяла риба - най-добре 2.7, а ако ти е тежка, поне 2.4...А къде ще търсиш кефал? Ловил съм го само на 2 язовира у нас, за жалост само на плувка и за жалост вече го няма там...Всъщност хедното вече не е язовир, а клоака...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Емил Лафчиев
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Фев 14, 2019 11:33
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Макара за спининг

Мнение от Емил Лафчиев »

Благодаря за изчерпателните отговори, колеги!! Основно ще ловя на яз. Кърджали и яз. Студен Кладенец.. Риба има- кефал, костур, бяла.. Колкото щеш.. Миналата година с мача на жива рибка буквално за три четири часа пълни живарника, но проблема е че трудно се намират рибки за стръв.. А със спининг ми се вижда мързерива работа.. Мяташ и върти докато се хване нещо/това в кръга на шегата/Но така или иначе се запали.. А примамки взех от един колега от форума, различни видове.. Горе долу събрах стотина вече..
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”