Необходими ли са халките по примамките

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Необходими ли са халките по примамките

Мнение от searnox »

Колеги,

Размишлявах над един въпрос тази сутрин и се допитвам до вашите компетенции. Воблерите и някой от другите изкуствени примамки имат халки. Най-често халките са хваната за ухото на самата примака.
Та питането ми е, въпросната халка, отразява ли се по някакъв начин на ефективноста на примаката, плаши ли рибата излишно, пречи ли на играта ако я няма. Виждал съм различни монтажи. Аз лично ползвам вирбел/карабина/халка/примака но все повече имам усещането че усложнявам линията излишно. Не визирам риболов за конкретни видове а по скоро общо положение. Осъзнавам че пъртървата ще е по капризна от щуката.

Ще се радвам да споделите наблюдения
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Необходими ли са халките по примамките

Мнение от empar »

Срещат се и двете мнения по въпроса. :roll:
Относно воблерите аз лично винаги ги махам, докато има колеги, които при липсата на ринг на "носа" си добавят. :shock:
Има обаче модели, при които е почти невъзможно закачането на карабинка без да има допълнителен ринг. :roll:
Генерално погледнато, не виждам да има особено значение, освен в нашите си глави.

Правено е сравнение от колеги с една и съща примамка на морето(една с халка и една без, SeaSpin Momotti 190) и най-ефикасна била тази, която минала по-близо лефера. :mrgreen:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Необходими ли са халките по примамките

Мнение от babydoctor »

Халката е необходима, разбира се, за да закачиш вирбела. При воблерите това не е проблем, защото и на най-големите халката / имамз предвид фабричната/ не създава проблем. Докато клатуна за щука с размер на супена лъжица и нагоре си иска халка. А не бих сравнявал двете риби, защото по-лаком добитък от пъстървата няма у нас. Друг е въпросът, че сме я натикали в кучи г.з...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Необходими ли са халките по примамките

Мнение от petur »

Повечето воблери са за риболов на BASS, той не е зъбат и в повечето случаи го ловят с ФК линия,която връзват за халката,която пък дава повече свобода на примамката.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Необходими ли са халките по примамките

Мнение от Iso »

Съгласен съм с казаното от вас колеги. Аз премахвам предните халки на воблерите в зависимост от това как желая да работят. Това най-вече се отнася за тези с неутрална плаваемост. Ако желая воблера да изплува бавно обикновено свалям халката. Понякога съм свалял халките и на тройките и съм ги заменял с двойни куки с подходящ размер. Обратно ако желая воблера да е бавно потъващ го утежнявам някакси докато ми хареса. Един от начините е с по-масивни халки.
И в двата случая може да се експериментира и с това с коя част желаете да потъва/изплува първо задната или предната на воблера.
При останалите воблери, доказано потъващи или плуващи предпочитам да махна халката, ако това не нарушава по някакъв начин представата ми за правилната им игра.
При някои попери е необходима халка защото няма как да ги присъединиш към линията.
Рапала имат един възел за воблери без халка, ползвал съм го и мисля, че халката е излишна.
За джиголова халката е без значение ако се ползват джиг глави с куки, но при употребата на неразглобяеми чебурашки халките са необходими.
При въртящите се блесни и при клатушките всичко зависи от движението им. Важно е да има вирбелче, за да няма пресукване на влакното.
Мнението ми е, че колкото по проста е една линия, толкова по-малко слаби звена има тя и естествено е по-надеждна.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”