Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
blackunicorn
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Фев 20, 2018 9:46
Риболов: риболов на плувка с болонезе, отскоро и на фидер
дал Браво: 17 пъти

Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от blackunicorn »

Здравейте!
До колко е подходяща за спининг риболов в сладководни водоеми Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB 6.2, знам че за море трябва макарата да е бързооборотна, но какво е положението за реките. Става дума за риболов на щука, распер, кефал, костур, сом и т.н? В случай, че не е подходяща предложете някоя бюджетна, която да е.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от searnox »

Супер е макарата купувай смело. Няма да сбъркаш, бърза е за щука но ще навиваш по-бавно ;)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от babydoctor »

Предпочитам бързи макари - винаги можеш да въртиш бавно. Тревожи ме размерът 4000 е малко прекалено, на Дунав не ходя с повече от 3000. Ама пък може да си много як, знам ли...Абе, наслука, това е важно!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от PAMPASA »

babydoctor написа:Предпочитам бързи макари - винаги можеш да въртиш бавно. Тревожи ме размерът 4000 е малко прекалено, на Дунав не ходя с повече от 3000. Ама пък може да си много як, знам ли...Абе, наслука, това е важно!
Макарата тежи 230 гр. - спокойно може да я размахва цял ден..............

За сладководен риболов ,бих взел по-бавния модел............. :wink:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от axel »

по моите разбирания,макара се избира според вида спининг-хеви,медиум,лайт,ултралайт......после по вид и големина тегло и челно съпротивление на най-често използваните примамки,както и вида на водоема.река язовир,море и най-накрая целеви вид риба.
Уточнение-универсална макара,дето да става за всичко е само т.нар.-панагюрски Мичел. :idea:
риболовът е само хоби!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от axel »

За Бейбидоктора ,уточнявам,че макарата е с означение С,което значи тяло и механизъм-3000,размер на шпула 4000.
Съгласен с мнението на Пампаса.
риболовът е само хоби!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от babydoctor »

axel написа:За Бейбидоктора ,уточнявам,че макарата е с означение С,което значи тяло и механизъм-3000,размер на шпула 4000.
Съгласен с мнението на Пампаса.
Капиш...А за скоростта имах предвид, че винаги е по-лесно да я забавиш, отколкото да я увеличиш...Тя е и много относителна, според вида, тежестта и съпротивлението на примамката, скоростта на течението и т.н. - в бързей например по-скоро отпускаш, отколкото набирашшш
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
blackunicorn
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Фев 20, 2018 9:46
Риболов: риболов на плувка с болонезе, отскоро и на фидер
дал Браво: 17 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от blackunicorn »

Купих я, сега само трябва да се науча на бавно навиване :) Благодаря ви!
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

Към колегите по горе изказали се в поста, предавателното число на макара се избира по техника, вид на риболова и вид на примамките.
2 бързи примера ако ловиш с джърк, туичинг, повърхностни или джиг, екстра бързата предавка е най подходяща. Ако има въпрос защо, ще обясня. Ако пък ловиш с кранкове, въртящи се блесни, чатърбайтс, бавната предавка е по- подходяща, освен съпротивлението във водата на тези примамки, с бавната предавка се търси по бавна презентация на този вид примамки, а и просто не е удобно постояно да се следи скорста на въртене по време на риболов.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от empar »

tommy12 написа:Към колегите по горе изказали се в поста, предавателното число на макара се избира по техника, вид на риболова и вид на примамките.
2 бързи примера ако ловиш с джърк, туичинг, повърхностни или джиг, екстра бързата предавка е най подходяща. Ако има въпрос защо, ще обясня. Ако пък ловиш с кранкове, въртящи се блесни, чатърбайтс, бавната предавка е по- подходяща, освен съпротивлението във водата на тези примамки, с бавната предавка се търси по бавна презентация на този вид примамки, а и просто не е удобно постояно да се следи скорста на въртене по време на риболов.
Много точно казано, колега!!!

пп1. Към автора на темата -
Първо - честито за избора, страхотна макара, със здраве си я ползваш!!!
Това С в заглавието не знам от къде си го взел(само предполагам), но такава макара няма. Compact Size Body се отнася за размер 3000.
В нордфишинг77 гледам, че е обявена по същия начин, което е грешка. При последната ми поръчка обърнах внимание на Алфред(чорбаджията), че се сбъркали нещо, но явно не са се трогнали особено.
Ето ги размерите на въпросния Страдик.
Наскоро имаше обява в нариба-та за бавния(4.8:1) Stradic Ci4+ 4000 като в описанието беше написано, че това било "далеч по-надеждния вариант от бързата предавка". :lol:
Всяка макара си има приложение, просто трябва да подберем правилната за нашите цели.

пп2. Писано е многократно във форума, че за сериозен риболов на Дунава правилната(а за мен и единствена) опция е 4000XG на Шимано. Всичко под 90-95см влакно на оборот е почти несериозно за там.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от searnox »

Надежността идва от това че предавката е по яка, по ниското предавателно число предполага по малко и по големи зъбци на колелата, отделно че по-бавната макара има повече сила, което се осеща особено в течението на реката.

"Надеждност" може би не е най-правилната дума но твърдо бързата макара се износва с една идея по-бързо, особено ако не се използва по предзначение.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

searnox написа:Надежността идва от това че предавката е по яка, по ниското предавателно число предполага по малко и по големи зъбци на колелата, отделно че по-бавната макара има повече сила, което се осеща особено в течението на реката.

"Надеждност" може би не е най-правилната дума но твърдо бързата макара се износва с една идея по-бързо, особено ако не се използва по предзначение.
Риба ли ще ловим или ще гледаме коя предавка се износва по-бързо.
Преимуществата на бързо оборотните макари са много и несравними. В арсенала си за състезания нямам нито една бавно оборотна макара от спининговите макари, и само една кастингова с предавка 6,8:1, която я ползвам само за кранкове, обикновено съм с 6-10 пръчки на дека.
За да не пиша фермани във видеото по-долу АМ обеснява предимствата много добре, в състезателен режим най добре се оценяват тези предимства. Всичко друго за бавно оборотните макари е лични расъждения на колеги, които само объркват. Колко по бързо ще се износи тая предавка, какво е това предназначение? В тубата вече има всичко, само трябва се отсява информацията. Блогъри вече много, и това че някой си любител блогър без репутация е казал нещо не означава, че това мнение е миродавно и правилно. Напоследък гледам доста руско езични видеа на различни блогъри в тубата и точно от там разпознавам мненията на колеги исказани тук във форума. Пример за такъв блогър който по скоро може да те обърка това е "Простая Рибалка", но пък е добър разказвач :)
Негово мнение беше цитирано от колегата Владимир в друг пост.

https://youtu.be/6ZQ78ywTCh4
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от searnox »

Никой не оспорва предимствата на бързооборотните макари. Те са прекрасно чудо на модерното риболовотакъмо-строене. Колегата empar сподели, че е чел в обява да наричат бавнооборотната макара по-надеждна и аз обясних, че докато “надеждна” не е правилната дума, всякак бавнооборотната е по устойчива и здрава от бързооборотни макара.

Със сигурност ще има “ама да ама нещо си друго... материали... по-здрави... нещо си предвидено.... нещо си... приказки. Факта е, че когато една механика е подложена на по интензивна експлоатация, било до завъртания на ротора или обороти на дръжката или обороти на двигатела или каквото и да е, то тази механика има нужда от по-често обслужване и се амортизира по-бързо

И двата вида макари имат своето приложение в различни видове риболов, не случайно шимано да решили да продават различни предавки.
Не мисля, че има изопщо казус в тази дискусия, колегата е направил прекрасен избор, особено след като въпроса е решен смятам, че дори темата е за ключ.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

Някой иска ли да опита да лови сом на спининг със бързо оборотна(на река със умерено към силно течение)? Тогава ще разберете предимствата на бавно оборотните!
Колегата много точно е казал че всяка от двете си има предимства и недостатъци.
В моя случай аз никога не бих си взел бързо оборотна (защото няма да ми върши работа).
Тези неща се разбират най-добре на практика (в тубата,фейса и прочие са по теоретични нещата).
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

koko7784 написа:Някой иска ли да опита да лови сом на спининг със бързо оборотна(на река със умерено към силно течение)? Тогава ще разберете предимствата на бавно оборотните!
Колегата много точно е казал че всяка от двете си има предимства и недостатъци.
В моя случай аз никога не бих си взел бързо оборотна (защото няма да ми върши работа).
Тези неща се разбират най-добре на практика (в тубата,фейса и прочие са по теоретични нещата).
Ами аз искам да го ловя тоя сом на джиг и какво ще разбера от предимставата на бавно оборотната макара? Като казаваш на спининг предполагам че имаш впредвид да го ловиш сома на кранкове и спинери една бърза вметка, че спининга не е само тия две примамки, а пък и по горе в поста си съм споменал че при тия две примамки е по -уместно да се ползва бавно оборотна макара. Предполагам. че сигурно ползваш и спинингова макара за тези примамки при риболова на сом, ако е така затова ти е проблем. Това че в тубата е повече теоритично също не е вярно, ако специално за риболова на сом на река на спининг няма много видеа, това е защото сомa не е популярен таргет между риболовците в света! Предполагам, че ти не си открил топлата вода, а някой ти е показал или си видял как се лови сом на спининг, е представи си че това което си го видял си го видял в тубата! Вече всичко го има онлайн, социалните мрежи и форуми, 80% от подготовката за един риболов на непознато място е онлйн, това е google earth, cmap, navionics, информация за времето, информация за водоема, гледаш видеа какви примамки в кой сезон и тн. Практиката наистина е от голямо значение също, но такива изказвания като това на практика, а онлайн е теория са отживелица. Другото нещо при Шимано и Daiwa от няколко години правят главната зъбчатка в уголемен размер и разликата между бързо обортната и бавно оборотната макара не е толква усезаема както при по старите модели, в случаят тука това Шимано е oт новите.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”